Data modyfikacji:

Kawa a karmienie piersią

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy karmiąc piersią można pić kawę? Można. Mniej niż 1% kofeiny, którą spożywa karmiąca mama przedostaje się do mleka.

fot. Unsplash.com


Dieta matki karmiącej dziecko piersią obrosła w wiele mitów i wiele mam głowi się czy może pić kawę, kiedy karmi dziecko piersią. Żadne źródło ani wytyczne nie odradzają picia kawy podczas karmienia. Wskazują jednak na to, że istnieją dzieci (podobnie jak dorośli), którzy mocniej reagują na pobudzające działanie kofeiny oraz na fakt, że w przypadku noworodków (do 4-6 tygodnia tygodnia  życia należy zachować szczególną ostrożność).


Kawa nie jest przeciwwskazana przy karmieniu piersią

Maksymalnie 1% spożywanej przez matkę kofeiny przedostaje je się do mleka. Dlatego warto wrócić uwagę na ilość wypijanej kawy i wziąć pod uwagę wszystkie inne źródła kofeiny, które znajdą się w menu karmiącej matki. Źródłem kofeiny jest także czekolada, kakao, coca-cola, napoje energetyczne, a także kawa czarna i zielona.
Ile kawy może wypić mama?
Przyjmuje się, że bezpieczna dzienna dawka kofeiny to mniej niż 300 g. Dla przykładu:

  • Cappuccino – 110 g
  • Kawa rozpuszczalna – 60 g
  • Duże Latte 160 g
  • Zielona herbata – 25 g


Oznacza to, że bez obaw karmiąca mama może wypić nawet 3 kawy dziennie.


Przeczytaj też:

Co można jeść karmiąc piersią

Kawa a karmienie piersią noworodka

Niektóre źródła zalecają powstrzymanie się od przyjmowania kofeiny w pierwszych tygodniach życia dziecka, gdyż jego organizm może mieć problemy z tolerowaniem tej substancji. Badania dowodzą, że po 3 miesiącu życia dziecka picie kawy przez mamę nie ma żadnego wpływu na jego zachowanie i sen w nocy. Zaleca się jednak obserwowanie maluchów, gdyż każdy człowiek, czy mały, czy duży ma inną tolerancję na kofeinę. Jeśli zauważymy, że dziecko jest pobudzone i niespokojne, można zastanowić się nad zmniejszeniem ilości wypijanej kawy lub usunięciem jej z diety karmiącej mamy.


Jaką kawę pić i kiedy?

Karmiąc dziecko piersią warto zadbać o zdrową dietę dla jego i swojego dobra, dlatego lepiej wybierać produkty jak najmniej przetworzone: kawa z ekspresu zawsze będzie lepsza niż kawa rozpuszczalna. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko przyjęcia przez niemowlę kofeiny, która same spożywamy można wypić kawę zaraz po karmieniu. Największe stężenie kofeiny we krwi mamy (a zatem także w jej mleku)  znajduje się po 1-3 godzinach od jej wypicia. Dlatego kawa, gdy tylko dziecko utnie sobie drzemkę, to zawsze dobry pomysł!


Inne rodzaje kawy a karmienie piersią

Kawa zbożowa, kawa z cykorii, kawa bezkofeinowa nie zawierają żadnych przeciwwskazanych przy karmieniu substancji. Można je zatem spożywać bez obaw. Z herbat – rooibos nie zawiera kofeiny, więc pić go mogą nawet niemowlaki po rozszerzeniu diety.


Czytaj również:
Kawa w ciąży
Laktacja. Skąd się bierze mleko
 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
18-05-2019
Ocena:
Lactosan jest tak samo dobry jak poranna Inka. Piję oba produkty i nie narzekam na kłopoty z karmieniem swojego dziecka. Smak jest naprawdę dobry i nic się nie odbija, zgaga nie męczy.
31-12-2018
Ocena:
Mam podobnie :) lactosan mama zamiast porannej kawy :) polubiłam go i jeszcze mama pewność, że z karmieniem piersią nie będę mieć problemu. Ale z popołudniowej kawy już nie umiem zrezygnować.
18-12-2018
Ocena:
Maja, moja laktacja jest już w normie, a mimo to nadal go pije.Strasznie się do niego przyzwyczaiłam i muszę przyznać, że zastąpił mi poranna kawę. Karmienie piersią było dla mnie wielką niewiadomą, myślałam, że nie dam rady i że butelka jest wygodniejszym rozwiązaniem. Tym czasem, wszystko wygląda zupełnie inaczej.
14-11-2018
Ocena:
Asiu, ja go piję regularnie. Nie zaryzykuję utraty pokarmu, kiedy wszystko tak pięknie się unormowało. Jestem taka szczęśliwa mogąc karmić swoje dziecko. Ciążą była zagrożona i po porodzie nadmiernie się wszystkim martwiłam. Na szczęście lactosan szybko to zmienił.
02-11-2018
Ocena:
Kocham kawkę, ale w ciąży i po porodzie bardzo ograniczyłam jej ilość. Sprawdzałam też, czy Synek nie jest bardziej niespokojny, kiedy ją wypiję. Wszystko było ok, ogólnie nie trzymałam jakiejś specjalnej diety, bo chciałam, by Maly poznawał różne smaki. Jedynie lactosan mama na wzmocnienie laktacji piłam, gdy czułam, że pokarmu jest mniej. Jest naturalny i bardzo smaczny, więc mogłabym go pić z mlekiem czy jogurtem codziennie.
27-10-2018
Ocena:
Nie zrezygnuję z kawy za nic
25-10-2018
Ocena:
Bez kawki nie ma życia
24-10-2018
Ocena:
Piłam kawę i w ciąży i karmiąc, oczywiście nie 8 dziennie, tylko góra 2 i naprawdę dało mi to wiele - luz i poczucie, że nic nie tracę. Bo ja bardzo lubię kawę. Cieszę się, że coraz więcej jest takich sensownych treści dla mam. Wszystko jest dla ludzi! Przecież nasze prababki w ogóle nie kombinowały karmiąc piersią, żyło się normalnie.
24-10-2018
Ocena:
Można, ja piłam jedną dziennie, tyle co prolaktanu żeby mieć większą ilość pokarmu bo moja laktacja była bardzo kryzysowa :P
23-10-2018
Ocena:
Pewnie, że można pić kawę. Tylko nie przesadzajmy z jej ilością. To samo tyczy się picia mocnej herbaty. Zamiast tego wybierzmy lactosan mama zmieszany z sokiem lub zwykłą szklankę wody. Odpowiednia ilość płynów w codziennej diecie bardzo wpływania laktację.
19-10-2018
Ocena:
Super, że można!
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.