Data publikacji:

6 powodów, dlaczego zdrowa kobieta nie może zajść w ciążę

Autor: Ulanka

Od dłuższego czasu staracie się o dziecko. Teoretycznie wszystko jest w porządku: badania są w normie, nie ma żadnych problemów hormonalnych, żadne z Was nie jest chore, a z Waszymi narządami płciowymi wszystko jest tak, jak być powinno. Mimo to nie możecie zajść w ciążę… Jeśli to o Was, przeczytaj ten artykuł i dowiedzcie się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

 

Nawet młode i zdrowe osoby miewają trudności z udanym zapłod

 

Styl życia mamy

Ograniczenie stresu, rzucenie nałogów, właściwie odżywianie się i przyjmowanie odpowiedniej ilości składników odżywczych – o to wszystko powinnaś zadbać długo przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jeśli Twój organizm nie będzie miał zapewnionych potrzebnych witamin, „stwierdzi”, że nie jest to odpowiedni czas na to, by zachodzić w ciążę. Dlatego zadbaj o odpowiednią dietę, m.in. przyjmowanie kwasu foliowego. Zasada dbania o styl życia dotyczy również przyszłego taty…

 

Styl życia taty

Bardzo wiele zależy bowiem od jakości nasienia mężczyzny. Wpływ na to ma: właściwa dieta, nieprzegrzewanie jąder oraz aktywność fizyczna. Wszystkie te elementy znacząco wpływają na poprawę jakości nasienia, co może przybliżyć partnerów do zajścia w ciążę. Więcej o wzmocnieniu plemników przeczytacie w artykule - Misja dziecko - jak wzmocnić plemniki?.

 

Żele intymne

Czy wiesz, że do utrudniania poczęcia mogą się przyczynić nawet żele intymne? Tak, substancje, które mają urozmaicić współżycie (na rynku są żele rozgrzewające, chłodzące, smakowe…) mogą mocno kolidować z Waszymi staraniami o dziecko. A to wszystko z powodu środków plemnikobójczych, które zawiera większość z nich. Dlatego podczas starań o dziecko z tą formą ubarwienia życia seksualnego będziecie musieli się wstrzymać (lub poszukać jakiejś alternatywy). 

 

Zbyt częste stosunki

Zasada „co za dużo, to niezdrowo” sprawdza się również w tym przypadku. Zbyt częste współżycie osłabia plemniki, co może przedłużać Wasze starania o potomka. Wiemy, że rezygnacja z tej formy miłości może być trudna. Dlatego żeby jakoś tę frustrację osłabić, potraktujcie to jako bodziec, który tylko zwiększy Wasze wzajemne pożądanie.

 

Złe rozpoznanie owulacji

Jeśli staracie się współżyć szczególnie w tym momencie cyklu, kiedy na poczęcie jest największa szansa, może się okazać, że zwyczajnie zdarzyło Ci się pomylić i źle zidentyfikować fazę cyklu. Jeśli intuicyjnie wyczuwasz, kiedy zbliża się jajeczkowanie, rozważ stosowanie metod ułatwiających jego identyfikację, takich jak obserwacja śluzu, metoda termiczna czy test owulacyjny.

 

Bariery psychiczne

Staraniom o dziecko często towarzyszy silny stres i bezradność obojga partnerów. „Przestań się tak stresować, to się uda” – łatwo powiedzieć. Trudniej zaś zrobić osobie, dla której dziecko jest największych marzeniem. O sile psychiki świadczą jednak – wcale nierzadkie – historie par, które pogodziły się z myślą, że nigdy nie doczekają się biologicznego potomka i adoptowały pociechę. Po czym… po mniej więcej roku na świat przyszło jej rodzeństwo. 

Życzymy Wam wytrwałości w staraniach o maleństwo. Jeśli słyszeliście o jeszcze jakichś powodach, które mogą utrudniać zajście w ciążę, podzielcie się nimi.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
22-12-2016
Ocena:
mi podobnie jak Adze pomogło wyznaczanie owulacji, z tym że nie używałam komputera cyklu a testera na ślinę - Afrodyty
04-12-2016
Ocena:
W moim przypadku okazało się, że po prostu źle wyznaczałam dni płodne. wiem, błahostka. Zaczęłam używać cyclotestu - komputera cyklu. Za mnie interpretował wszystkie pomiary, więc nie miałam już wątpliwości. Od czasu jego używania zaszłam w ciążę bardzo szybko.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.