Data publikacji:

6 powodów, dlaczego zdrowa kobieta nie może zajść w ciążę

Autor: Ulanka

Od dłuższego czasu staracie się o dziecko. Teoretycznie wszystko jest w porządku: badania są w normie, nie ma żadnych problemów hormonalnych, żadne z Was nie jest chore, a z Waszymi narządami płciowymi wszystko jest tak, jak być powinno. Mimo to nie możecie zajść w ciążę… Jeśli to o Was, przeczytaj ten artykuł i dowiedzcie się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

 

Nawet młode i zdrowe osoby miewają trudności z udanym zapłod

 

Styl życia mamy

Ograniczenie stresu, rzucenie nałogów, właściwie odżywianie się i przyjmowanie odpowiedniej ilości składników odżywczych – o to wszystko powinnaś zadbać długo przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jeśli Twój organizm nie będzie miał zapewnionych potrzebnych witamin, „stwierdzi”, że nie jest to odpowiedni czas na to, by zachodzić w ciążę. Dlatego zadbaj o odpowiednią dietę, m.in. przyjmowanie kwasu foliowego. Zasada dbania o styl życia dotyczy również przyszłego taty…

 

Styl życia taty

Bardzo wiele zależy bowiem od jakości nasienia mężczyzny. Wpływ na to ma: właściwa dieta, nieprzegrzewanie jąder oraz aktywność fizyczna. Wszystkie te elementy znacząco wpływają na poprawę jakości nasienia, co może przybliżyć partnerów do zajścia w ciążę. Więcej o wzmocnieniu plemników przeczytacie w artykule - Misja dziecko - jak wzmocnić plemniki?.

 

Żele intymne

Czy wiesz, że do utrudniania poczęcia mogą się przyczynić nawet żele intymne? Tak, substancje, które mają urozmaicić współżycie (na rynku są żele rozgrzewające, chłodzące, smakowe…) mogą mocno kolidować z Waszymi staraniami o dziecko. A to wszystko z powodu środków plemnikobójczych, które zawiera większość z nich. Dlatego podczas starań o dziecko z tą formą ubarwienia życia seksualnego będziecie musieli się wstrzymać (lub poszukać jakiejś alternatywy). 

 

Zbyt częste stosunki

Zasada „co za dużo, to niezdrowo” sprawdza się również w tym przypadku. Zbyt częste współżycie osłabia plemniki, co może przedłużać Wasze starania o potomka. Wiemy, że rezygnacja z tej formy miłości może być trudna. Dlatego żeby jakoś tę frustrację osłabić, potraktujcie to jako bodziec, który tylko zwiększy Wasze wzajemne pożądanie.

 

Złe rozpoznanie owulacji

Jeśli staracie się współżyć szczególnie w tym momencie cyklu, kiedy na poczęcie jest największa szansa, może się okazać, że zwyczajnie zdarzyło Ci się pomylić i źle zidentyfikować fazę cyklu. Jeśli intuicyjnie wyczuwasz, kiedy zbliża się jajeczkowanie, rozważ stosowanie metod ułatwiających jego identyfikację, takich jak obserwacja śluzu, metoda termiczna czy test owulacyjny.

 

Bariery psychiczne

Staraniom o dziecko często towarzyszy silny stres i bezradność obojga partnerów. „Przestań się tak stresować, to się uda” – łatwo powiedzieć. Trudniej zaś zrobić osobie, dla której dziecko jest największych marzeniem. O sile psychiki świadczą jednak – wcale nierzadkie – historie par, które pogodziły się z myślą, że nigdy nie doczekają się biologicznego potomka i adoptowały pociechę. Po czym… po mniej więcej roku na świat przyszło jej rodzeństwo. 

Życzymy Wam wytrwałości w staraniach o maleństwo. Jeśli słyszeliście o jeszcze jakichś powodach, które mogą utrudniać zajście w ciążę, podzielcie się nimi.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
22-12-2016
Ocena:
mi podobnie jak Adze pomogło wyznaczanie owulacji, z tym że nie używałam komputera cyklu a testera na ślinę - Afrodyty
04-12-2016
Ocena:
W moim przypadku okazało się, że po prostu źle wyznaczałam dni płodne. wiem, błahostka. Zaczęłam używać cyclotestu - komputera cyklu. Za mnie interpretował wszystkie pomiary, więc nie miałam już wątpliwości. Od czasu jego używania zaszłam w ciążę bardzo szybko.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2021-01-26
Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forac...
Ciąża późna, późna ciąża, ciąża po 30, ciąża po 40

Późny wiek a ciąża?

2020-07-20
Czy w późnym wieku można mieć dziecko? Oczywiście! Jednak może już nie być tak łatwo zajść w ciążę, a późne macierzyństwo wiąże się z większymi trudnościami. Sprawdź jakimi.
kalendarzyk malzenski

Kalendarzyk Małżeński - naturalna metoda planowania rodziny

2020-03-11
Kalendarz Małżeński nie jest metodą antykoncepcji, a naturalną metodą planowania rodziny. Pobierz wzór w PDF. Dowiedz się, jaka jest jego skuteczność i jak go prowadzić.