6 powodów, dlaczego zdrowa kobieta nie może zajść w ciążę

Data:

Od dłuższego czasu staracie się o dziecko. Teoretycznie wszystko jest w porządku: badania są w normie, nie ma żadnych problemów hormonalnych, żadne z Was nie jest chore, a z Waszymi narządami płciowymi wszystko jest tak, jak być powinno. Mimo to nie możecie zajść w ciążę… Jeśli to o Was, przeczytaj ten artykuł i dowiedzcie się, co może być przyczyną takiego stanu rzeczy.

 

Nawet młode i zdrowe osoby miewają trudności z udanym zapłodnieniem.

 

Styl życia mamy

Ograniczenie stresu, rzucenie nałogów, właściwie odżywianie się i przyjmowanie odpowiedniej ilości składników odżywczych – o to wszystko powinnaś zadbać długo przed rozpoczęciem starań o dziecko. Jeśli Twój organizm nie będzie miał zapewnionych potrzebnych witamin, „stwierdzi”, że nie jest to odpowiedni czas na to, by zachodzić w ciążę. Dlatego zadbaj o odpowiednią dietę, m.in. przyjmowanie kwasu foliowego. Zasada dbania o styl życia dotyczy również przyszłego taty…

 

Styl życia taty

Bardzo wiele zależy bowiem od jakości nasienia mężczyzny. Wpływ na to ma: właściwa dieta, nieprzegrzewanie jąder oraz aktywność fizyczna. Wszystkie te elementy znacząco wpływają na poprawę jakości nasienia, co może przybliżyć partnerów do zajścia w ciążę. Więcej o wzmocnieniu plemników przeczytacie w artykule - Misja dziecko - jak wzmocnić plemniki?.

 

Żele intymne

Czy wiesz, że do utrudniania poczęcia mogą się przyczynić nawet żele intymne? Tak, substancje, które mają urozmaicić współżycie (na rynku są żele rozgrzewające, chłodzące, smakowe…) mogą mocno kolidować z Waszymi staraniami o dziecko. A to wszystko z powodu środków plemnikobójczych, które zawiera większość z nich. Dlatego podczas starań o dziecko z tą formą ubarwienia życia seksualnego będziecie musieli się wstrzymać (lub poszukać jakiejś alternatywy). 

 

Zbyt częste stosunki

Zasada „co za dużo, to niezdrowo” sprawdza się również w tym przypadku. Zbyt częste współżycie osłabia plemniki, co może przedłużać Wasze starania o potomka. Wiemy, że rezygnacja z tej formy miłości może być trudna. Dlatego żeby jakoś tę frustrację osłabić, potraktujcie to jako bodziec, który tylko zwiększy Wasze wzajemne pożądanie.

 

Złe rozpoznanie owulacji

Jeśli staracie się współżyć szczególnie w tym momencie cyklu, kiedy na poczęcie jest największa szansa, może się okazać, że zwyczajnie zdarzyło Ci się pomylić i źle zidentyfikować fazę cyklu. Jeśli intuicyjnie wyczuwasz, kiedy zbliża się jajeczkowanie, rozważ stosowanie metod ułatwiających jego identyfikację, takich jak obserwacja śluzu, metoda termiczna czy test owulacyjny.

 

Bariery psychiczne

Staraniom o dziecko często towarzyszy silny stres i bezradność obojga partnerów. „Przestań się tak stresować, to się uda” – łatwo powiedzieć. Trudniej zaś zrobić osobie, dla której dziecko jest największych marzeniem. O sile psychiki świadczą jednak – wcale nierzadkie – historie par, które pogodziły się z myślą, że nigdy nie doczekają się biologicznego potomka i adoptowały pociechę. Po czym… po mniej więcej roku na świat przyszło jej rodzeństwo. 

Życzymy Wam wytrwałości w staraniach o maleństwo. Jeśli słyszeliście o jeszcze jakichś powodach, które mogą utrudniać zajście w ciążę, podzielcie się nimi.

 

Zdjęcie: Pixabay.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-12-2016
Ocena:
mi podobnie jak Adze pomogło wyznaczanie owulacji, z tym że nie używałam komputera cyklu a testera na ślinę - Afrodyty
4-12-2016
Ocena:
W moim przypadku okazało się, że po prostu źle wyznaczałam dni płodne. wiem, błahostka. Zaczęłam używać cyclotestu - komputera cyklu. Za mnie interpretował wszystkie pomiary, więc nie miałam już wątpliwości. Od czasu jego używania zaszłam w ciążę bardzo szybko.