Data modyfikacji:

Misja dziecko - jak wzmocnić plemniki?

Autor: Ulanka

„Winą” za problemy z zajściem w ciążę często błędnie obarczane są kobiety. A przecież "wina", o ile w ogóle możemy o niej mówić, może leżeć w równym stopniu tak po stronie męskiej, jak i żeńskiej. Za problemy ze spłodzeniem potomka odpowiadają zarówno czynniki biologiczne, ale także niezdrowe nawyki, czy styl życia. U mężczyzn mogą one prowadzić do jednej z poważniejszych przeszkód w zajściu w ciążę czyli do pogorszenia jakości nasienia. Co zrobić, żeby wzmocnić męskie plemniki?

 

Mężczyzna, nasienie, płodność

 

Plemniki współczesnych mężczyzn są słabsze :(

Czy wiesz, że nasienie dzisiejszych mężczyzn jest dużo gorszej jakości, niż nasienie ich ojców i dziadków? Odpowiedzialne jest za to środowisko, w którym żyjemy, oraz zanieczyszczona żywność, którą zjadamy. Jeśli bezskutecznie staracie się o dziecko na pewno czeka Was sprawdzenie czy plemniki są dobrej jakości i czy spełniają normy.

 

Problemy z plemnikami mogą dotyczyć trzech aspektów:

 • ich ruchliwości w żeńskim układzie rozrodczym,
 • liczby oraz
 • jakości nasienia (przede wszystkim prawidłowej budowy).

 

Jak wzmocnić męskie plemniki?

Na wszelki wypadek warto dbać o wzmocnienie małych rycerzy. A oto działania, jakie możecie podjąć, by każdy z 3 wyżej wymienionych wskaźników był jak najwyższy :)

 1. Rozstań się z używkami. Planując ciążę, zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni to zrobić jakiś czas przed rozpoczęciem starań o dziecko. Dlatego jeśli jeszcze tego nie zrobiliście rzućcie alkohol i papierosy, a jeśli jesteście fanami kofeiny – ograniczcie jej spożycie (jedna kawa dziennie powinna wystarczyć).
 2. Odstaw sterydy. Sterydy, co prawda niezastąpione w leczeniu niektórych schorzeń i bardzo pożądane na siłowni powinny pójść w odstawkę przy staraniu się o potomka. Mają mnóstwo skutków ubocznych, a jednym z nich jest właśnie niepłodność.
 3. Nie przegrzewaj genitaliów. Podwyższona temperatura w miejscach intymnych może spowodować zahamowanie produkcji plemników. Dlatego ogranicz gorące kąpiele, podgrzewanie fotela w samochodzie i trzymania laptopa na kolanach.
 4. Nie noś obcisłej bielizny – nie dość, że prowadzi do przegrzewania się jąder, to dodatkowo je obkurcza. To wszystko fatalnie wpływa na płodność.
 5. Nie noś telefonu komórkowego w przedniej kieszeni spodni.
 6. Zadbaj o zdrowe odżywianie. Dobrze, gdyby w Twoja dieta była bardziej "propłodnościowa", a zatem aby znalazły się w niej świeże warzywa i owoce (szczególnie te bogate w przeciwutleniacze jak kalafior, kapusta, marchew, owoce cytrusowe czy brokuły), pełnoziarniste pieczywo i rośliny strączkowe. Owoce i warzywa wybieraj z ekologicznych upraw - pestycydy zawarte w produktach z marketu mocno szkodzą płodności. Unikaj przetworzonej żywności.
 7. Szkodliwe są także niektóre opakowania, w których przechowywana jest żywność. Dlatego plastikowe pojemniki do przechowywania zamień na szklane, unikaj też plastikowych butelek (nigdy nie używaj ponownie butelki od wody mineralnej np. do wlania tam soku).
 8. Unikaj kontaktu z chlorowaną wodą i produktów bielonych tą substancją.
 9. Zadbaj o odpowiednią wagę – otyłość zwiększa ryzyko impotencji! Wprowadź do swojego życia regularną dawkę aktywności. Latem biegaj, pływaj i ćwicz na świeżym powietrzu, zimą zaś wykup karnet do klubu fitness. Pamiętaj – ruch to naprawdę zdrowie.
 10. Zachowaj higienę snu. Staraj się porządnie wysypiać – śpij w przewietrzonej sypialni odpowiednio długo: nie mniej niż 7-8 godzin na dobę.
 11. Zwróć uwagę na takie składniki jak witamina C i cynk. Witamina C zapobiega sklejaniu się plemników, z kolei cynk zwiększa poziom testosteronu w organizmie. Tę pierwszą substancję znajdziesz w cytrusach, czarnych porzeczkach, pomidorach, kapuście czy papryce. Cynku dostarczą Ci orzechy, rośliny strączkowe, indyk, chude mięso wołowe czy kiełki pszenicy. W razie potrzeby – sięgnij po suplementy diety.

 

A czy Wy słyszeliście o sprawdzonych sposobach na wzmocnienie plemników? Jeśli tak, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach.

 

Przeczytaj również:

Przyczyny niepłodności u mężczyzn >>>

 

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...