Data modyfikacji:

Sterydy, a kłopoty z płodnością

Autor: Ulanka

Sterydy są niezastąpione w leczeniu stanów zapalnych, u osób z zaburzeniami łaknienia pobudzają apetyt, stosowane są w terapii osteoporozy oraz u dzieci z zaburzeniami wzrostu. Sterydy anaboliczne są też często przyjmowane przez sportowców, gdyż powodują szybki przyrost masy mięśniowej. Niestety mają też mnóstwo skutków ubocznych. Kwestią wartą szczególnej uwagi, jest związek między męską niepłodnością a przyjmowaniem sterydów. Ich długotrwałe zażywanie może bowiem mocno utrudnić starania o potomstwo.

 

niepłodność, sterydy, odżywki dla sportowców

 

Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) to:

  • estrogeny;
  • testosteron;
  • hormon wzrostu;
  • insulina.

Sterydy zawarte w odżywkach dla sportowców poprawiają wydolność organizmu i  wpływają na przyrost masy mięśniowej. Jednakże nie ma nic za darmo. W tym przypadku ładny, męski wygląd, może krzyżować plany związane z planowaniem rodziny.


Wpływ sterydów na nasienie męskie

Badania wykazują, że przyjmowanie przez mężczyzn sterydów prowadzi do zmniejszenia liczby produkowanych przez nich plemników. To jednak nie wszystko – nie dość, że plemników jest mniej, to dodatkowo są one dużo słabsze. Dlaczego tak się dzieje?

 

Zacznijmy od przypomnienia, jak działa testosteron. Jest to wytwarzany przez jądra hormon, który wpływa na stan plemników. Jego nadmiar trafia do różnych części ciała mężczyzny, co powoduje większe owłosienie i bardziej, niż u kobiet, rozbudowaną muskulaturę. Jeśli poziom tego hormonu w męskim organizmie jest zbyt niski, jądra pobudzane są do jego wzmożonej produkcji. Sterydy anaboliczne wykazują działanie podobne do testosteronu. W momencie dostarczania ich do organizmu, zostają zaburzone naturalne procesy hormonalne. Gdy w krwi mężczyzny stosującego sterydy wzrasta stężenie testosteronu, organizm za wszelką cenę próbuje wyrównać jego poziom, hamując produkcję naturalnego hormonu. Owszem, pojawia się imponująca muskulatura, ale jednocześnie mózg otrzymuje informację o zbyt wysokim poziomie testosteronu we krwi, przez co jądra produkują go mniej. Tym samym płodność mężczyzny drastycznie spada.

 

Oczywiście ciężko będzie nam znaleźć wyniki badań, które jednoznacznie potwierdziłyby bezpośredni wpływ brania sterydów na problemy z płodnością u mężczyzn. Ale fakty mówią same za siebie: U większości panów przyjmujących sterydy bez konsultacji z lekarzem jakość nasienia nie jest zadowalająca. Plemniki są mało ruchliwe i słabe. A wszystkiemu winien jest zbyt wysoki poziom testosteronu, który wywołuje poważne zmiany w  kanalikach nasiennych. Czy chcemy ryzykować? Testować na sobie? Nie mi podejmować tą decyzję.Brałem sterydy – co dalej z moją płodnością?

Można zmniejszyć negatywne skutki przyjmowania sterydów – oczywiście pierwszym krokiem powinno być ich odstawienie. To, kiedy naturalna produkcja testosteronu wróci do normy, zależy od tego, jak długo przyjmowane były anaboliki. Jeśli były one zażywane względnie niedługo, jakość plemników powinna się poprawić po kilku miesiącach. Jednak przy długotrwałym zażywaniu sterydów, „naprawianie” organizmu może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Na rynku istnieją suplementy, które mogą być pomocne w poprawie płodności i działają na wielu płaszczyznach: wzmacniają układ immunologiczny, poprawiają jakość nasienia, ruchliwość i liczbę plemników.

 

A zatem drodzy panowie, zanim sięgniecie po cudowny specyfik, dzięki któremu Wasze mięśnie nabiorą imponujących kształtów, zastanówcie się czy warto ryzykować! A jeśli właśnie zakończyliście przygodę ze sterydami, zachęcamy do tego, by porozmawiać z lekarzem. Podpowie jak przywrócić organizmowi sprawność w produkcji testosteronu – odpowiednie metody mogą wspomóc i przyspieszyć powrót do pełnej płodności.


Zdjęcie: Fotolia by © dundanim All right reserved 


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
23-02-2021
Ocena:
I think everything posted was actually very logical.But, think about this, what if you added a little information? I mean, I don't want to tell you how to run your website, however what if you added a post title that grabbed a person's attention? I mean Sterydy,a kłopoty z płodnością - Dzidziusiowo.pl is a little boring.You might glance at Yahoo's home page and note how they write news titles to grab viewers to click. You might add a video or a pic or two to get readers interested about what you've written. In my opinion, it might make your posts a little bit more interesting.comment avoir 13500 v bucks gratuit2800 v bucks gratuit2800 v bucks gratuitFortnite VBucks Gratuits PS4 BelgqueGenerateur de V-Bucks gratuitsLe glitch 2021 des V-Bucks gratuits FranceGénérateur de V-Bucks pour Xbox Canadacomment avoir 13500 v bucks gratuit
06-02-2021
Ocena:
I am actually happy to read this weblog posts which includes tons of helpful information, thanks for providing these kinds of statistics. Générateur de V-Bucks Gratuits
20-02-2020
Ocena:
Tyle otym wiesz co piekarz. Doucz się bo głupoty piszesz i straszysz ludzi lepiej być grubym typem z bębenem i robić dzieci i nie mieć sił ich wychować. Raz pani doktor mi powiedziała odstaw wszystko bo umrzesz i dzieci nie będziesz miał mam dwoje i żyje :)
13-10-2019
Ocena:
Dla pierwszej osoby prosze znalesc Bena Lookera, odblokowal juz kilku typow spisanych na straty przez najlepszych endokrynologow.Dla drugiej osoby, zbudowanie ladnej sylwetki po 30 jak ma sie nie tolerancje, jakies problemy hormonalne i slaby gen to nawet z najlepsza farmakologia bedzie ciezko uzyskac dobre rezultaty. Kazdy sport jaki kiedykolwiek widziales w telewizji jest na bombie, smutne, ale tak to wyglada.
20-12-2018
Ocena:
To prawda.Sterydy niszczą płodność. Przeżywamy kryzys z moim partnerem. On nie może mieć dzieci. Pod uwagę wchodzi tylko in vitro. I nawet szanse na powodzenie tego rodzaju leczenia u nas są nikłe. Wysoki stopień uszkodzenia chromatyny plemnikowej. Brał to świństwo wiele lat. Często dawki leków na "odbloki" pomijał. Zastanawiam się czy od niego odejść.Chcę mieć rodzinę, on mi jej nie da.
15-05-2018
Ocena:
Oprócz problemów z płodnością pojawia się jeszcze wiele innych. Zdecydowanie nie warto dla chwilowego poklasku i leczenia kompleksów. Naturalnie też można osiągnąć fajną sylwetkę. Tylko wymaga to dużo więcej pracy...
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...