Sterydy, a kłopoty z płodnością

Data:

Sterydy są niezastąpione w leczeniu stanów zapalnych, u osób z zaburzeniami łaknienia pobudzają apetyt, stosowane są w terapii osteoporozy oraz u dzieci z zaburzeniami wzrostu. Sterydy anaboliczne są też często przyjmowane przez sportowców, gdyż powodują szybki przyrost masy mięśniowej. Niestety mają też mnóstwo skutków ubocznych. Kwestią wartą szczególnej uwagi, jest związek między męską niepłodnością a przyjmowaniem sterydów. Ich długotrwałe zażywanie może bowiem mocno utrudnić starania o potomstwo.

 

niepłodność, sterydy, odżywki dla sportowców

 

Sterydy anaboliczne

Sterydy anaboliczne (pochodzenia naturalnego lub syntetycznego) to:

  • estrogeny;
  • testosteron;
  • hormon wzrostu;
  • insulina.

Sterydy zawarte w odżywkach dla sportowców poprawiają wydolność organizmu i  wpływają na przyrost masy mięśniowej. Jednakże nie ma nic za darmo. W tym przypadku ładny, męski wygląd, może krzyżować plany związane z planowaniem rodziny.


Wpływ sterydów na nasienie męskie

Badania wykazują, że przyjmowanie przez mężczyzn sterydów prowadzi do zmniejszenia liczby produkowanych przez nich plemników. To jednak nie wszystko – nie dość, że plemników jest mniej, to dodatkowo są one dużo słabsze. Dlaczego tak się dzieje?

 

Zacznijmy od przypomnienia, jak działa testosteron. Jest to wytwarzany przez jądra hormon, który wpływa na stan plemników. Jego nadmiar trafia do różnych części ciała mężczyzny, co powoduje większe owłosienie i bardziej, niż u kobiet, rozbudowaną muskulaturę. Jeśli poziom tego hormonu w męskim organizmie jest zbyt niski, jądra pobudzane są do jego wzmożonej produkcji. Sterydy anaboliczne wykazują działanie podobne do testosteronu. W momencie dostarczania ich do organizmu, zostają zaburzone naturalne procesy hormonalne. Gdy w krwi mężczyzny stosującego sterydy wzrasta stężenie testosteronu, organizm za wszelką cenę próbuje wyrównać jego poziom, hamując produkcję naturalnego hormonu. Owszem, pojawia się imponująca muskulatura, ale jednocześnie mózg otrzymuje informację o zbyt wysokim poziomie testosteronu we krwi, przez co jądra produkują go mniej. Tym samym płodność mężczyzny drastycznie spada.

 

Oczywiście ciężko będzie nam znaleźć wyniki badań, które jednoznacznie potwierdziłyby bezpośredni wpływ brania sterydów na problemy z płodnością u mężczyzn. Ale fakty mówią same za siebie: U większości panów przyjmujących sterydy bez konsultacji z lekarzem jakość nasienia nie jest zadowalająca. Plemniki są mało ruchliwe i słabe. A wszystkiemu winien jest zbyt wysoki poziom testosteronu, który wywołuje poważne zmiany w  kanalikach nasiennych. Czy chcemy ryzykować? Testować na sobie? Nie mi podejmować tą decyzję.

 

 

Brałem sterydy – co dalej z moją płodnością?

Można zmniejszyć negatywne skutki przyjmowania sterydów – oczywiście pierwszym krokiem powinno być ich odstawienie. To, kiedy naturalna produkcja testosteronu wróci do normy, zależy od tego, jak długo przyjmowane były anaboliki. Jeśli były one zażywane względnie niedługo, jakość plemników powinna się poprawić po kilku miesiącach. Jednak przy długotrwałym zażywaniu sterydów, „naprawianie” organizmu może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Na rynku istnieją suplementy, które mogą być pomocne w poprawie płodności i działają na wielu płaszczyznach: wzmacniają układ immunologiczny, poprawiają jakość nasienia, ruchliwość i liczbę plemników.

 

A zatem drodzy panowie, zanim sięgniecie po cudowny specyfik, dzięki któremu Wasze mięśnie nabiorą imponujących kształtów, zastanówcie się czy warto ryzykować! A jeśli właśnie zakończyliście przygodę ze sterydami, zachęcamy do tego, by porozmawiać z lekarzem. Podpowie jak przywrócić organizmowi sprawność w produkcji testosteronu – odpowiednie metody mogą wspomóc i przyspieszyć powrót do pełnej płodności.


Zdjęcie: Fotolia by © dundanim All right reserved 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
20-2-2020
Ocena:
Tyle otym wiesz co piekarz. Doucz się bo głupoty piszesz i straszysz ludzi lepiej być grubym typem z bębenem i robić dzieci i nie mieć sił ich wychować. Raz pani doktor mi powiedziała odstaw wszystko bo umrzesz i dzieci nie będziesz miał mam dwoje i żyje :)
13-10-2019
Ocena:
Dla pierwszej osoby prosze znalesc Bena Lookera, odblokowal juz kilku typow spisanych na straty przez najlepszych endokrynologow.
Dla drugiej osoby, zbudowanie ladnej sylwetki po 30 jak ma sie nie tolerancje, jakies problemy hormonalne i slaby gen to nawet z najlepsza farmakologia bedzie ciezko uzyskac dobre rezultaty. Kazdy sport jaki kiedykolwiek widziales w telewizji jest na bombie, smutne, ale tak to wyglada.
20-12-2018
Ocena:
To prawda.
Sterydy niszczą płodność. Przeżywamy kryzys z moim partnerem.
On nie może mieć dzieci. Pod uwagę wchodzi tylko in vitro.
I nawet szanse na powodzenie tego rodzaju leczenia u nas są nikłe. Wysoki stopień uszkodzenia chromatyny plemnikowej.
Brał to świństwo wiele lat. Często dawki leków na "odbloki" pomijał.
Zastanawiam się czy od niego odejść.
Chcę mieć rodzinę, on mi jej nie da.
15-5-2018
Ocena:
Oprócz problemów z płodnością pojawia się jeszcze wiele innych. Zdecydowanie nie warto dla chwilowego poklasku i leczenia kompleksów. Naturalnie też można osiągnąć fajną sylwetkę. Tylko wymaga to dużo więcej pracy...