Swim up - test migracji plemników

Data:

Staracie się dłuższy czas o dziecko, robisz co miesiąc test ciążowy i ciągle jest negatywny? Oprócz badań wykonanych przez kobietę, warto także przebadać mężczyznę. Jednym z pierwszych badań dla mężczyzny, aby sprawdzić czy jest wszystko w porządku jest badanie nasienia. Jest to podstawowy sposób, aby ocenić płodność mężczyzny. 


swimup_duze

 

Coraz gorsza jakość nasienia

Do sprawdzenia jakości plemników możemy zastosować między innymi test Swim up (test migracji plemników). Dzięki niemu możliwa jest ocena jakości nasienia, sprawdzenie zdolności plemników do opuszczenia płynu nasiennego, przechodzenia do śluzu i wędrówki w śluzie szyjkowym. Co ważne, test przydatny jest również w przypadku stwierdzenia niepłodności. Pomaga w przygotowaniu dobrych jakościowo plemników, które będą później wykorzystane do jednej z technik wspomagania rozwoju. W ciągu ostatnich lat lekarze odnotowują, że przyczyną występowania problemu niepłodności wśród par to zła jakość nasienia. Aż w około 40% przypadków, niepłodność u mężczyzn jest wynikiem zmniejszonej produkcji spermy, bądź jej kiepskich parametrów. Podczas badań nasienia oceniana jest m.in ilość plemników, ich ruchliwość oraz kształt. Jednak nie liczba świadczy o ich skuteczności, ale przede wszystkim zdolność do ruchu postępowego i migracji. Głównym powodem obniżenia się jakości plemników jest ich wrażliwość na styl życia prowadzony przez mężczyznę. Przyczyną pogorszenia się ich stanu jest często niezdrowy tryb życia, używki oraz stres.

 

Jak wygląda badanie?

Test migracji sprawdza nie tylko jakość nasienia, ale również to, czy plemniki są w stanie opuścić płyn nasienny, czy przechodzi on do śluzu i wędruje w śluzie szyjkowej. Nasienie pozyskuje się drogą masturbacji. W następnej kolejności 1 ml nasienia umieszczany jest na dnie probówki i przykrywany około 2 ml podłoża (tzw. medium hodowlanego). Jest to podłoże, które stwarza dla plemników korzystne warunki. Przez godzinę probówka leżakuje w 37˚C w inkubatorze CO2W tym czasie plemniki przemieszczają się w stronę podłoża w taki sposób, jak robią to w przypadku wędrówki z nasienia do śluzu. Te z nich, które są prawidłowe i sprawne płyną do góry. Sprawne i silne plemniki płyną do góry. Po godzinie liczba plemników, które dotarły do podłoża jest porównywalna do tych, które zostały w znajdującym się na dnie probówki nasieniu. Dzięki temu ocenia się ile i jak dużo plemników jest faktycznie w stanie dotrzeć do komórki jajowej.

 

 

Wspomaganie rozrodu

Test Swim up od innych badań nasienia różni się tym, że w przypadku niepłodności męskiej może być wykorzystywany w technikach wspomaganego rozroduSupernatant - górna warstwa wydzielona w probówce z badaną spermą może zostać użyta do inseminacji domacicznej w dwojaki sposób: bezpośrednio lub po odpowiednim przygotowaniu - wirowaniu i wymieszaniu. Koszt badania jakości nasienia w zależności od kliniki waha się w granicach 100-300 zł.

 

Przeczytaj również:

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność chorobą cywilizacyjną?

 

Zdjęcie: Pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-8-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
15-5-2018
Ocena:
Jaki jest czas oczekiwania na wyniki takiego badania?