Data modyfikacji:

Swim up - test migracji plemników

Autor: Magdalena Szewczyk

Staracie się dłuższy czas o dziecko, robisz co miesiąc test ciążowy i ciągle jest negatywny? Oprócz badań wykonanych przez kobietę, warto także przebadać mężczyznę. Jednym z pierwszych badań dla mężczyzny, aby sprawdzić czy jest wszystko w porządku jest badanie nasienia. Jest to podstawowy sposób, aby ocenić płodność mężczyzny. 

swimup_duze

 

Coraz gorsza jakość nasienia

Do sprawdzenia jakości plemników możemy zastosować między innymi test Swim up (test migracji plemników). Dzięki niemu możliwa jest ocena jakości nasienia, sprawdzenie zdolności plemników do opuszczenia płynu nasiennego, przechodzenia do śluzu i wędrówki w śluzie szyjkowym. Co ważne, test przydatny jest również w przypadku stwierdzenia niepłodności. Pomaga w przygotowaniu dobrych jakościowo plemników, które będą później wykorzystane do jednej z technik wspomagania rozwoju. W ciągu ostatnich lat lekarze odnotowują, że przyczyną występowania problemu niepłodności wśród par to zła jakość nasienia. Aż w około 40% przypadków, niepłodność u mężczyzn jest wynikiem zmniejszonej produkcji spermy, bądź jej kiepskich parametrów. Podczas badań nasienia oceniana jest m.in ilość plemników, ich ruchliwość oraz kształt. Jednak nie liczba świadczy o ich skuteczności, ale przede wszystkim zdolność do ruchu postępowego i migracji. Głównym powodem obniżenia się jakości plemników jest ich wrażliwość na styl życia prowadzony przez mężczyznę. Przyczyną pogorszenia się ich stanu jest często niezdrowy tryb życia, używki oraz stres.

 

Jak wygląda badanie?

Test migracji sprawdza nie tylko jakość nasienia, ale również to, czy plemniki są w stanie opuścić płyn nasienny, czy przechodzi on do śluzu i wędruje w śluzie szyjkowej. Nasienie pozyskuje się drogą masturbacji. W następnej kolejności 1 ml nasienia umieszczany jest na dnie probówki i przykrywany około 2 ml podłoża (tzw. medium hodowlanego). Jest to podłoże, które stwarza dla plemników korzystne warunki. Przez godzinę probówka leżakuje w 37˚C w inkubatorze CO2W tym czasie plemniki przemieszczają się w stronę podłoża w taki sposób, jak robią to w przypadku wędrówki z nasienia do śluzu. Te z nich, które są prawidłowe i sprawne płyną do góry. Sprawne i silne plemniki płyną do góry. Po godzinie liczba plemników, które dotarły do podłoża jest porównywalna do tych, które zostały w znajdującym się na dnie probówki nasieniu. Dzięki temu ocenia się ile i jak dużo plemników jest faktycznie w stanie dotrzeć do komórki jajowej.

 


Wspomaganie rozrodu

Test Swim up od innych badań nasienia różni się tym, że w przypadku niepłodności męskiej może być wykorzystywany w technikach wspomaganego rozroduSupernatant - górna warstwa wydzielona w probówce z badaną spermą może zostać użyta do inseminacji domacicznej w dwojaki sposób: bezpośrednio lub po odpowiednim przygotowaniu - wirowaniu i wymieszaniu. Koszt badania jakości nasienia w zależności od kliniki waha się w granicach 100-300 zł.

 

Przeczytaj również:

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność chorobą cywilizacyjną?

 

Zdjęcie: Pexels.com


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.


Autor

Joanna Elias - Ginekolog i Położnik

Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.

W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
15-05-2018
Ocena:
Jaki jest czas oczekiwania na wyniki takiego badania?
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...