Data publikacji:

Techniki wspomagania rozrodu

Autor: Katarzyna Michniewska

Techniki wspomaganego rozrodu ART (Assisted Reproductive Techniques) to szereg metod leczenia niepłodności u osób, u których występują problemy z zajściem w ciążę w naturalny sposób. Do leczenia metodami ART kwalifikowane są zarówno pary, u których niepłodność występuje po stronie żeńskiej, jak i męskiej.
 

rozrod_duze

 

Czym są techniki wspomaganego rozrodu?

Za techniki wspomagające płodność uważane są te zabiegi, które polegają na pobraniu komórek jajowych z jajnika a następnie ich połączeniu z plemnikami mężczyzny poza ustrojem kobiety i wprowadzeniu zarodka do macicy. Najczęściej proponuje się je parom, u których inne metody leczenia bezpłodności np. leczenie farmakologiczne, nie przyniosły rezultatów.

Pierwszym etapem większości technik ART jest uzyskanie odpowiedniej ilości komórek jajowych i plemników. W związku z tym kobieta na początku terapii przyjmuje leki hormonalne, które stymulują jajniki do wzrostu większej ilości pęcherzyków jajnikowych. Następnie wykonuje się laparoskopię lub punkcję sklepienia pochwy i pobiera płyn pęcherzykowy, po czym izolowane są dojrzałe komórki jajowe.

Męskie nasienie uzyskuje się drogą masturbacji lub aspiracji z najądrza lub jądra. Przed pobraniem materiału należy zachować 2-3 dniową abstynencję seksualną. Kolejne etapy leczenia uzależnione są od zastosowanej metody ART.

 

Metody ART

  • inseminacja nasieniem partnera - IUI,
  • inseminacja nasieniem dawcy,
  • zapłodnienie In vitro - IVF-ET,
  • mikromanipulacja - ICSI,
  • mikromanipulacja z użyciem plemników pozyskanych podczas biopsji najądrza - ICSI-PESA,
  • mikromanipulacja z użyciem plemników pozyskanych podczas biopsji jądra - ICSI-TESA,
  • dojajowodowe przeniesienie gamet - GIFT,
  • dojajowodowe przeniesienie zygoty - ZIFT.

 

Wskazania do zastosowania technik ART

  • niedrożne jajowody lub ich brak,
  • patologie w obrębie jajowodów,
  • endometrioza,
  • obniżone parametry nasienia,
    nieskuteczne leczenie niepłodności innymi metodami,
  • niepłodność o niewyjaśnionym podłożu.

 

Możliwe powikłania

Należy też wspomnieć, że techniki wspomaganego rozrodu niosą ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Głównym z nich jest ciąża mnoga, która zdarza się w przypadku indukcji owulacji i inseminacji domacicznej i zależy od ilości dojrzałych pęcherzyków w jajnikach, oraz w przypadku procedury in vitro i zależy od liczby podanych zarodków. Podwyższone jest także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Według ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) leczenie niepłodności powinno być łatwo dostępne w całej Europie, bez względu na dochody pacjenta, czy jego miejsce zamieszkania, a techniki wspomagania rozrodu (w tym inseminacja i in vitro) powinny być refundowane, gdyż brak odpowiedniego refinansowania stanowi dla wielu zmagających się z problemem osób poważną, finansową barierę. Poszczególne kraje Unii Europejskiej powinny zapewnić zatem publiczny dostęp do ART. Choć w wielu krajach starające się o dziecko pary mogą liczyć na dofinansowanie kosztownej kuracji, w Polsce sytuacja nadal nie wygląda najlepiej.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niepłodność u kobiet, Przyczyny niepłodności u mężczyzn

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business - Fotolia.com All rights reserved

 


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.


Autor

Joanna Elias - Ginekolog i Położnik

Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.

W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
27-03-2018
Ocena:
W większości przypadków niepłodność jest związana z chemią zawartą w pożywieniu ale także jak wskazują najnowsze badania z przyjmowaniem doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z najbardziej zaskakujących badań jest wykazanie, iż woda z kranu która zawiera trihalogenometany osłabia płodność około 18% wszystkich kobiet. Warto temu zapobiegać, aby zwiększyć płodność, warto przeczytać książkę "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" w szczególności drugi rozdział o wodzie.
12-08-2015
Ocena:
Dziękuję za ten artykuł, jutro mamy wizytę u specjalisty. Dużo mi wyjaśnił
jakość nasienia

Normy prawidłowego nasienia – jak odczytywać wyniki badania?

2024-11-22
Normy prawidłowego nasienia to kluczowy element oceny męskiej płodności. Wyniki seminogramu mogą dostarczyć ważnych informacji na temat szans na poczęcie dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są cechy prawidłowego nasienia, na co zwrócić uwagę w wynikach badania oraz jak wygląda proces badania nasienia.
naprotechnologia

Naprotechnologia – naturalna metoda walki z niepłodnością

2024-11-15
Naprotechnologia to coraz bardziej popularna metoda wspomagania płodności, stosowana przez pary zmagające się z niepłodnością. W odróżnieniu od technik sztucznego zapłodnienia, takich jak in vitro, natural procreative technology opiera się na naturalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, umożliwiając diagnozę oraz leczenie problemów związanych z płodnością.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...