Techniki wspomaganego rozrodu ART (Assisted Reproductive Techniques) to szereg metod leczenia niepłodności u osób, u których występują problemy z zajściem w ciążę w naturalny sposób. Do leczenia metodami ART kwalifikowane są zarówno pary, u których niepłodność występuje po stronie żeńskiej, jak i męskiej.
Za techniki wspomagające płodność uważane są te zabiegi, które polegają na pobraniu komórek jajowych z jajnika a następnie ich połączeniu z plemnikami mężczyzny poza ustrojem kobiety i wprowadzeniu zarodka do macicy. Najczęściej proponuje się je parom, u których inne metody leczenia bezpłodności np. leczenie farmakologiczne, nie przyniosły rezultatów.
Pierwszym etapem większości technik ART jest uzyskanie odpowiedniej ilości komórek jajowych i plemników. W związku z tym kobieta na początku terapii przyjmuje leki hormonalne, które stymulują jajniki do wzrostu większej ilości pęcherzyków jajnikowych. Następnie wykonuje się laparoskopię lub punkcję sklepienia pochwy i pobiera płyn pęcherzykowy, po czym izolowane są dojrzałe komórki jajowe.
Męskie nasienie uzyskuje się drogą masturbacji lub aspiracji z najądrza lub jądra. Przed pobraniem materiału należy zachować 2-3 dniową abstynencję seksualną. Kolejne etapy leczenia uzależnione są od zastosowanej metody ART.
Należy też wspomnieć, że techniki wspomaganego rozrodu niosą ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Głównym z nich jest ciąża mnoga, która zdarza się w przypadku indukcji owulacji i inseminacji domacicznej i zależy od ilości dojrzałych pęcherzyków w jajnikach, oraz w przypadku procedury in vitro i zależy od liczby podanych zarodków. Podwyższone jest także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.
Według ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) leczenie niepłodności powinno być łatwo dostępne w całej Europie, bez względu na dochody pacjenta, czy jego miejsce zamieszkania, a techniki wspomagania rozrodu (w tym inseminacja i in vitro) powinny być refundowane, gdyż brak odpowiedniego refinansowania stanowi dla wielu zmagających się z problemem osób poważną, finansową barierę. Poszczególne kraje Unii Europejskiej powinny zapewnić zatem publiczny dostęp do ART. Choć w wielu krajach starające się o dziecko pary mogą liczyć na dofinansowanie kosztownej kuracji, w Polsce sytuacja nadal nie wygląda najlepiej.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niepłodność u kobiet, Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business - Fotolia.com All rights reserved
Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.
Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.
W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.