Techniki wspomagania rozrodu

Data:

Techniki wspomaganego rozrodu ART (Assisted Reproductive Techniques) to szereg metod leczenia niepłodności u osób, u których występują problemy z zajściem w ciążę w naturalny sposób. Do leczenia metodami ART kwalifikowane są zarówno pary, u których niepłodność występuje po stronie żeńskiej, jak i męskiej.
 

rozrod_duze

 

Czym są techniki wspomaganego rozrodu?

Za techniki wspomagające płodność uważane są te zabiegi, które polegają na pobraniu komórek jajowych z jajnika a następnie ich połączeniu z plemnikami mężczyzny poza ustrojem kobiety i wprowadzeniu zarodka do macicy. Najczęściej proponuje się je parom, u których inne metody leczenia bezpłodności np. leczenie farmakologiczne, nie przyniosły rezultatów.

Pierwszym etapem większości technik ART jest uzyskanie odpowiedniej ilości komórek jajowych i plemników. W związku z tym kobieta na początku terapii przyjmuje leki hormonalne, które stymulują jajniki do wzrostu większej ilości pęcherzyków jajnikowych. Następnie wykonuje się laparoskopię lub punkcję sklepienia pochwy i pobiera płyn pęcherzykowy, po czym izolowane są dojrzałe komórki jajowe.

Męskie nasienie uzyskuje się drogą masturbacji lub aspiracji z najądrza lub jądra. Przed pobraniem materiału należy zachować 2-3 dniową abstynencję seksualną. Kolejne etapy leczenia uzależnione są od zastosowanej metody ART.

 

Metody ART

 • inseminacja nasieniem partnera - IUI,
 • inseminacja nasieniem dawcy,
 • zapłodnienie In vitro - IVF-ET,
 • mikromanipulacja - ICSI,
 • mikromanipulacja z użyciem plemników pozyskanych podczas biopsji najądrza - ICSI-PESA,
 • mikromanipulacja z użyciem plemników pozyskanych podczas biopsji jądra - ICSI-TESA,
 • dojajowodowe przeniesienie gamet - GIFT,
 • dojajowodowe przeniesienie zygoty - ZIFT.

 

Wskazania do zastosowania technik ART

 • niedrożne jajowody lub ich brak,
 • patologie w obrębie jajowodów,
 • endometrioza,
 • obniżone parametry nasienia,
  nieskuteczne leczenie niepłodności innymi metodami,
 • niepłodność o niewyjaśnionym podłożu.

 

Możliwe powikłania

Należy też wspomnieć, że techniki wspomaganego rozrodu niosą ze sobą ryzyko wystąpienia powikłań. Głównym z nich jest ciąża mnoga, która zdarza się w przypadku indukcji owulacji i inseminacji domacicznej i zależy od ilości dojrzałych pęcherzyków w jajnikach, oraz w przypadku procedury in vitro i zależy od liczby podanych zarodków. Podwyższone jest także ryzyko wystąpienia ciąży pozamacicznej.

Według ESHRE (European Society of Human Reproduction and Embryology) leczenie niepłodności powinno być łatwo dostępne w całej Europie, bez względu na dochody pacjenta, czy jego miejsce zamieszkania, a techniki wspomagania rozrodu (w tym inseminacja i in vitro) powinny być refundowane, gdyż brak odpowiedniego refinansowania stanowi dla wielu zmagających się z problemem osób poważną, finansową barierę. Poszczególne kraje Unii Europejskiej powinny zapewnić zatem publiczny dostęp do ART. Choć w wielu krajach starające się o dziecko pary mogą liczyć na dofinansowanie kosztownej kuracji, w Polsce sytuacja nadal nie wygląda najlepiej.

 

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Niepłodność u kobiet, Przyczyny niepłodności u mężczyzn

 

Zdjęcie: Fotolia by © Monkey Business - Fotolia.com All rights reserved

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-8-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
27-3-2018
Ocena:
W większości przypadków niepłodność jest związana z chemią zawartą w pożywieniu ale także jak wskazują najnowsze badania z przyjmowaniem doustnych tabletek antykoncepcyjnych. Jednym z najbardziej zaskakujących badań jest wykazanie, iż woda z kranu która zawiera trihalogenometany osłabia płodność około 18% wszystkich kobiet. Warto temu zapobiegać, aby zwiększyć płodność, warto przeczytać książkę "zneutralizuj chemię z pożywienia i odzyskaj zdrowie" w szczególności drugi rozdział o wodzie.
12-8-2015
Ocena:
Dziękuję za ten artykuł, jutro mamy wizytę u specjalisty. Dużo mi wyjaśnił