Stres, szybkie tempo życia, masa obowiązków i oczekiwań otoczenia nie sprzyja płodności. Coraz częściej też kobiety odkładają decyzję o posiadaniu potomka na później. A właśnie niepłodność u kobiet jest coraz częstszym problemem. Okres największej płodności przypada pomiędzy 20., a 25. rokiem życia. Potem stopniowo obniża się, a około 50. roku życia całkowicie zanika. Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności u kobiet?
Najczęstszym problem niepłodności u kobiety są zaburzenia jajeczkowania. Stanowią około 40% wszystkich przypadków niepłodności u kobiet. Są one wynikiem:
Kolejną dużą grupę (prawie 40%) przypadków stanowią zmiany w obrębie miednicy mniejszej. Są one wynikiem:
Około 10% stanowią pozostałe czynniki: mięśniaki, choroby, nowotwory, zaburzenia układu immunologicznego. Może zdarzyć się tak, że organizm kobiety rozpoznaje plemniki jako ciała obce i niszczy je wytwarzając przeciwko nim przeciwciała. W innym przypadku układ odpornościowy atakuje własne komórki. W konsekwencji dochodzi do przedwczesnej niewydolności jajników.
Ostatnie 10% to niepłodność niewiadomego pochodzenia.
Objawy nieprawidłowości w cyklach menstruacyjnych:
Gdy dojdzie do zaburzeń tego procesu podstawowym, wykonywanym badaniem jest określenie poziomu hormonów oraz obserwacja przebiegu cyklu miesiączkowego przy pomocy badania USG. Na podstawie tego ustala się przyczynę braku jajeczkowania i podejmuje decyzję o konieczności leczenia lub nie. Leczenie polega zazwyczaj na podawaniu leków hormonalnych, które stymulują owulację. W zależności od rodzaju zaburzenia mogą wpływać na wzrost i dojrzewanie komórki jajowej, wspomagać proces jajeczkowania i funkcję ciałka żółtego lub stymulować wydzielanie gonadotropin przysadkowych.
Przyczyna występowania PCOS, czyli zespołu policystycznych jajników w pewnym stopniu nadal pozostaje zagadką. Jednakże coraz częściej mówi się o roli insuliny, której podwyższony poziom wywołuje zwiększoną syntezę androgenów przez jajniki, w wyniku czego dochodzi do zaburzeń owulacji. Skutkiem takiego procesu jest brak jajeczkowania lub znaczne osłabienie jajeczek. PCOS może także być dziedziczny.
Objawy PCOS:
Objawy endometriozy:
Gdy podczas badania ginekologicznego lekarz wyczuje reagujące na dotyk guzkowate zgrubienia w okolicach miednicy zleci wykonanie:
Leczenie:
Ponieważ endometrioza jest chorobą przewlekłą i przez wiele lat może się nie zaostrzać lekarze często zalecają czekanie. Czasem zaleca się terapię hormonalną, np. w postaci tabletek antykoncepcyjnych. Przyjmuje się je ciągle, bez 7-dniowych przerw. Dzięki temu nie dochodzi do wystąpienia miesiączki, a więc i złuszczania błony śluzowej macicy, ani zagnieżdżonego w innej części ciała endometrium. W związku z tym choroba nie rozwija się, a ewentualne torbiele mogą się zmniejszyć, a nawet wchłonąć.
Endometriozę usuwa się też operacyjnie, najczęściej podczas zabiegu laparoskopii. Niestety, endometrioza ma tendencje do nawrotów i mniej więcej po 4 latach ponownie trzeba podawać hormony lub przeprowadzić zabieg.
To, inaczej mówiąc, przewlekłe zapalenie tarczycy. Choroba polega na wytwarzaniu przez organizm przeciwciał, które zamiast niszczyć obce lub szkodliwe substancje np. bakterie lub wirusy, atakują własne komórki, w tym przypadku komórki tarczycy. Takie przewlekłe zapalenie gruczołu tarczowego często prowadzi do niedoczynności tarczycy.
Niedoczynność tarczycy polega na niedostatecznym wydzielaniu hormonów przez tarczycę i wystąpieniu zaburzeń ogólnoustrojowych spowodowanych ich niedoborem.
Rodzaje i przyczyny powstania niedoczynności:
Niepokojące objawy:
Leczenie niedoczynności tarczycy
Farmakologiczne. Zalecane jest też przebywanie nad polskim morzem, gdzie jest duże stężenie jodu.
Dotknął Was problem niepłodności? Napiszcie w komentarzu jak sobie z tym radzić!
Przeczytaj również:
Przyczyny niepłodności u mężczyzn.
Zdjęcie: Fotolia fot. by © Warren Goldswain
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.