Coraz częściej porusza się problem wpływu alkoholu na zdrowie płodu. I choć istnieją rozbieżne opinie co do negatywnego wpływu przysłowiowej lampki wina na rozwój i życie dziecka, nikt nie podważa rangi niebezpieczeństwa jakie wynika z picia przez kobietę ciężarną dużych ilości alkoholu. Co więcej, w świetle ostatnich badań, wiemy już, że alkohol w ciąży jest bardziej szkodliwy, niż inne używki, np. marihuana. Jednak, nawet mimo tych doniesień, wiele kobiet nie jest w stanie powstrzymać się przed sięgnięciem po tę „odrobinkę” wina, czy piwa. Bo dlaczego by nie, skoro nawet niektórzy lekarze twierdzą, że to nie zaszkodzi? Jakie mogą być tego konsekwencji i czy wszystko, co słyszymy o piciu w ciąży jest prawdą?
Alkohol przepływa przez organizm płodu w tym samym stężeniu, w jakim występuje on we krwi matki. Przy czym, w organizmie dziecka jest o wiele dłużej spalany. W rozwijającym się płodzie alkohol czyni ogromne spustoszenie. Spożywany w ciąży może wywołać FAS, czyli płodowy zespół alkoholowy, który może skutkować, między innymi, niedorozwojem umysłowym, dysfunkcjami mózgu, obniżeniem zdolności percepcyjnych, obniżonym IQ, wrodzonymi wadami serca, deformacjami twarzy, problemami ze wzrostem, problemami behawioralnymi.
Czytaj również:
Jaka ilość alkoholu szkodzi? Na to pytanie nie ma jednej konkretnej odpowiedzi. Ale według opinii większości lekarzy, zasadne jest, aby kobieta ciężarna powstrzymała się całkowicie od spożywania alkoholu przez całe 9 miesięcy.
Najczęściej, kobieta spodziewająca się dziecka pije alkohol z kilku powodów:
Prócz wiedzy na temat zagrożeń jakie niesie ze sobą spożywanie alkoholu w ciąży, na zachowanie abstynencji przez kobietę w tym czasie niewątpliwy wpływ ma jej bezpośrednie otoczenie. Niestety, nie zawsze zdaje sobie ono sprawę z powagi problemu. Bagatelizując problem i zachęcając kobietę do picia, to jej najbliższe otoczenie bierze częściową odpowiedzialność za zatruwanie płodu alkoholem.
Jeżeli mimo posiadania wiedzy na temat skutków picia w ciąży nadal ma ochotę by sięgnąć po alkohol, Bardzo duże znaczenie ma postawa osób w jej otoczeniu, z partnerem życiowym na czele. Sam pijąc alkohol, w zasadzie nie robi nic złego i nikomu nie szkodzi, ale z pewnością nie ułatwia tym zachowaniem wytrwania w abstynencji alkoholowej swojej partnerce. Natomiast, gdy powstrzymuje się przy niej od picia, jest niejako współtowarzyszem trudnej drogi wyrzeczeń, w imię zdrowia i szczęścia dziecka. Przecież swoim stosunkiem do picia alkoholu pokazujemy również swój stopień solidarności z żoną/partnerką oraz swoją zdolność do poświęceń w imię dobra, mającego się narodzić, Waszego wspólnego dziecka.
Pamiętaj, w naszym kraju nie ma przepisu, który zabroni Ci spożywać alkohol w czasie ciąży. Ale to do Ciebie należy ostateczna decyzja o tym, czy zdecydujesz się zaryzykować, czy jednak wytrzymasz te kilka miesięcy.
A czy Tobie zdarzyło się, że ktoś zaproponował Ci alkohol w czasie ciąży? Podziel się swoimi doświadczeniami w komentarzach.
Zdjęcie: Fotolia.com by doroguzenda
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl