Piwo bezalkoholowe w ciąży. Prawdy i mity

Data:

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Przede wszystkim warto odróżnić piwo niskoalkoholowe od piwa bezalkoholowego. To pierwsze może zawierać alkohol. To drugie jest bezpieczne.

czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zamienników piwa, podpiwek, radlery (mieszanka piwa z lemoniadą smakową). Według polskiego prawa za piwo bezalkoholowe uznaje się napój piwny o zawartości alkoholu poniżej 0,5 % i jest to ilość, która nie oddziałuje toksycznie na ludzki organizm. Jest to zawartość alkoholu, którą mogą zawierać kiszonki czy fermentowane produkty mleczne. Są jednak na rynku również takie produkty, które alkoholu nie zawierają wcale i producenci chętnie się tym chwalą, zamieszczając taką informację na etykiecie: „ Zawartość alkoholu 0,0%”.

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Picie alkoholu w ciąży może być fatalne w skutkach. Ale piwo bezalkoholowe można pić zarówno w ciąży jak i karmiąc piersią. Mowa o piwie bezalkoholowym, nie takim, które ma niską zawartość alkoholu. Zatem piwo typu radler o zawartości 2% alkoholu nie będzie dobrym wyborem. Ale każde, które na etykiecie nosi oznaczenie „bezalkoholowe” lub „0,0%” jest bezpieczne, czy wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu będzie bezpieczne. Spożywanie alkoholu w ciąży może być groźne. Warto pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży i lekarze nie są w stanie przewidzieć jaka ilość alkoholu doprowadzi do powikłań. Spożywanie alkoholu w ciąży grozi wystąpieniem u dziecka groźnego zespołu FAS.

Piwo bezalkoholowe a niskoalkoholowe

Piwo jest otrzymywane w wyniku fermentacji alkoholowej. Fermentacji poddana zostaje mieszanka słodu browarnego i chmielu. Piwo o obniżonym poziomie alkoholu w procesie produkcji zostaje pozbawione alkoholu, ale zachowuje piwny smak za sprawą zawartości słodu jęczmiennego oraz chmielu. Producenci piwa prześcigają się w tworzeniu piwa, które będzie możliwie najbliższe tradycyjnym gatunkowm takim, jak piwo pszeniczne, IPA, APA czy lager, ale będzie całkowicie pozbawione alkoholu. Na rynku jest również sporo piw smakowych.

Dzieje się tak dlatego, że rynek piwa bezalkoholowego obecnie intensywnie rośnie. W 2018 roku sprzedaż piwa bezalkoholowego wzrosła aż o 80 proc.

Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Piwo bezalkoholowe, niedosładzane, bez zawartości syropów smakowych czy glukozowo-fruktozowego zawiera mikro i makro elementy, szybko nawadnia i regeneruje. A dzięki zawartości polifenoli może łagodzić stany zapalne w organizmie. Polifenole mają także właściwości opóźniające starzenie się organizmu. Jak w przypadku każdego innego produktu zawsze warto czytać skład. Im krótszy, tym lepszy. Warto unikać dodatku cukru i syropu glukozowo-fruktozowego.

 

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
4-9-2019
Ocena:
Świetnie wytłumaczone
2-9-2019
Ocena:
Trzeba czytać etykiety. No chyba, że producenci piw bezalkoholowych chcą zaszkodzić kobietom w ciąży, ale szczerze w to watpie...