Data modyfikacji:

Piwo bezalkoholowe w ciąży. Prawdy i mity

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży? Przede wszystkim warto odróżnić piwo niskoalkoholowe od piwa bezalkoholowego. To pierwsze może zawierać alkohol. To drugie jest bezpieczne.

czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży

 

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zamienników piwa, podpiwek, radlery (mieszanka piwa z lemoniadą smakową). Według polskiego prawa za piwo bezalkoholowe uznaje się napój piwny o zawartości alkoholu poniżej 0,5 % i jest to ilość, która nie oddziałuje toksycznie na ludzki organizm. Jest to zawartość alkoholu, którą mogą zawierać kiszonki czy fermentowane produkty mleczne. Są jednak na rynku również takie produkty, które alkoholu nie zawierają wcale i producenci chętnie się tym chwalą, zamieszczając taką informację na etykiecie: „ Zawartość alkoholu 0,0%”.Czy można pić piwo bezalkoholowe w ciąży?

Picie alkoholu w ciąży może być fatalne w skutkach. Ale piwo bezalkoholowe można pić zarówno w ciąży jak i karmiąc piersią. Mowa o piwie bezalkoholowym, nie takim, które ma niską zawartość alkoholu. Zatem piwo typu radler o zawartości 2% alkoholu nie będzie dobrym wyborem. Ale każde, które na etykiecie nosi oznaczenie „bezalkoholowe” lub „0,0%” jest bezpieczne, czy wypicie nawet niewielkiej ilości alkoholu będzie bezpieczne. Spożywanie alkoholu w ciąży może być groźne. Warto pamiętać, że nie ma bezpiecznej dawki alkoholu w ciąży i lekarze nie są w stanie przewidzieć jaka ilość alkoholu doprowadzi do powikłań. Spożywanie alkoholu w ciąży grozi wystąpieniem u dziecka groźnego zespołu FAS.

Piwo bezalkoholowe a niskoalkoholowe

Piwo jest otrzymywane w wyniku fermentacji alkoholowej. Fermentacji poddana zostaje mieszanka słodu browarnego i chmielu. Piwo o obniżonym poziomie alkoholu w procesie produkcji zostaje pozbawione alkoholu, ale zachowuje piwny smak za sprawą zawartości słodu jęczmiennego oraz chmielu. Producenci piwa prześcigają się w tworzeniu piwa, które będzie możliwie najbliższe tradycyjnym gatunkowm takim, jak piwo pszeniczne, IPA, APA czy lager, ale będzie całkowicie pozbawione alkoholu. Na rynku jest również sporo piw smakowych.

Dzieje się tak dlatego, że rynek piwa bezalkoholowego obecnie intensywnie rośnie. W 2018 roku sprzedaż piwa bezalkoholowego wzrosła aż o 80 proc.Czy piwo bezalkoholowe jest zdrowe?

Piwo bezalkoholowe, niedosładzane, bez zawartości syropów smakowych czy glukozowo-fruktozowego zawiera mikro i makro elementy, szybko nawadnia i regeneruje. A dzięki zawartości polifenoli może łagodzić stany zapalne w organizmie. Polifenole mają także właściwości opóźniające starzenie się organizmu. Jak w przypadku każdego innego produktu zawsze warto czytać skład. Im krótszy, tym lepszy. Warto unikać dodatku cukru i syropu glukozowo-fruktozowego.

 

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
04-09-2019
Ocena:
Świetnie wytłumaczone
02-09-2019
Ocena:
Trzeba czytać etykiety. No chyba, że producenci piw bezalkoholowych chcą zaszkodzić kobietom w ciąży, ale szczerze w to watpie...
kobieta w ciąży

Jakie ćwiczenia oddechowe stosować w trakcie ciąży?

2021-07-08
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który wymaga szczególnej troski zarówno o kobietę, jak i o dziecko. Poza pięknymi i wzruszającymi momentami są też chwile pełne stresu i obaw, z którymi trzeba walczyć. Jedną z najskuteczniejszych metod relaksu w ciąży, ale też walki z bólem przy porodzie jest stosowanie ćwiczeń oddechowych. Okazuje się jednak, że nie każda osoba potrafi oddychać tak, by czuć się odprężonym. W jaki sposób oddychać i jakie ćwiczenia oddechowe w ciąży spełnią swoją rolę?
kobieta w ciąży

Błonnik w ciąży. Czy warto włączyć go do diety?

2021-04-23
Jest nazywany miotłą, która czyści jelita ze złogów oraz wszelkich, zalegających resztek pokarmowych. Błonnik jest przede wszystkim dobrze znany osobom usiłującym schudnąć. Czy jednak błonnik w ciąży jest wskazany? A jeśli tak, to w jakiej formie? Sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz go stosować.
co jeść w ciąży, jak się odżywiać w ciąży, zdrowe odżywianie

Czego nie można jeść w ciąży, czyli niebezpieczna dieta

2021-03-10
Niestety, istnieje wiele produktów, których spożywanie jest niekorzystne, a nawet może zagrozić bezpieczeństwu obojga. Jak skomponować dietę w ciąży?
picie kawy w ciąży

Kawa w ciąży - czy kofeina szkodzi? ile można wypić?

2021-02-09
Czy kawa w ciąży jest bezpieczna? Ile kawy można wypić w ciąży? Czy kofeina jest szkodliwa dla ciężarnej? Dowiedz się czy kawa w ciąży szkodzi. Eksperckie porady od lekarza Tomasza Nęckiego.
soki zdrowe do picia w ciąży

Jakie soki pić w ciąży? Sprawdź, które są najzdrowsze.

2019-07-03
W ciąży rośnie objętość krwi w organizmie i zapotrzebowanie na płyny się zwiększa. Warto zatem uzupełniać płyny. Poza wodą warto postawić na soki. Jakie soki bę...
herbatka dla kobiet w ciąży

Co pić w ciąży, co jest zdrowe, co zakazane. Sprawdź!

2019-07-01
Utrata już 2-4 procent masy ciała w wyniku odwodnienia może prowadzić do przykrych dolegliwości. Nawodnienie jest ważne w szczególności w ciąży. Sprawdź, co naj...
logo-dzidzi-wywiad

Hybryda, kwasy, masaż w ciąży? Które zabiegi są bezpieczne - wywiad z kosmetologiem - Dzidziusiowo.pl

2018-08-13
Wywiad z kosmetologiem na temat zabiegów kosmetycznych w ciąży. Jak bezpiecznie dbać o urodę, czy manicure hybrydowy jest bezpieczny w ciąży?...