Woda stanowi 60-70 proc. masy ciała człowieka. Dlatego utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest bardzo ważne dla zdrowia. Utrata już od 2 do 4 procent masy ciała w wyniku odwodnienia może prowadzić do przykrych dolegliwości. Odwodnienie powyżej 10 proc. jest już bardzo groźne.
Spis treści:
Polecane herbatki w ciąży – Herbi Baby
Maślanka w ciąży i inne przetwory
U kobiet spodziewających się dziecka utrzymanie odpowiedniego nawodnienia jest wyjątkowo istotne, gdyż w ciąży znacznie zwiększa się objętość krwi organiźmie. W krwioobiegu pod koniec ciąży jest aż o półtora litra więcej krwi niż przed ciążą. Dziecko w macicy znajduje się w wodach płodowych, które gwarantują mu dobrostan. Ich zadaniem jest amortyzowanie wstrząsów i zabezpieczanie przed ewentualnym urazem. Wody płodowe chronią również płód przed wahaniami temperatury i biorą udział w transporcie oraz wymianie substancji odżywczych między matką a dzieckiem. Rozwijający się płód wykorzystuje wody płodowe, aby ćwiczyć odruch połykania i rozwijać układ pokarmowy. Dzięki połykaniu wód płodowych swoich zadań uczą się m.in. pęcherz i nerki.
Dla zdrowia kobiety w ciąży oraz jej dziecka bardzo ważne jest nawodnienie i odpowiedni poziom elektrolitów. Odwodnienie może wiązać się ze złym samopoczuciem, ale również może mieć poważne konsekwencje medyczne. Podczas upałów przyszłe mamy czują się gorzej, mogą mdleć, mieć zawroty głowy i inne dolegliwości.
Zalecenia dla kobiet w ciąży mówią, aby przyjmować 2-2,5 litra płynów dziennie. Chodzi o wszystkie napoje, ale także zupy, jak również wodę zawartą w owocach i warzywach. Należy jednocześnie unikać napojów moczopędnych. Dlatego picie dużej ilości kawy w ciąży, picie mocnej herbaty, a w szczególności picie alkoholu w ciąży, jest stanowczo odradzane. Zalecenia mogą się różnić w zależności od zaawansowania ciąży i wagi kobiety (im większa osoba, tym większe zapotrzebowanie na płyny). Osoby, które są bardziej aktywne potrzebują więcej płynów, bo mocniej się pocą. Oczywiste jest również, że przy wysokich temperaturach należy pić więcej.
Wiele przyszłych mam chce szczególnie dbać o siebie i zastanawia się, co pić w ciąży. Bezdyskusyjnie najbardziej polecana do picia w ciąży jest woda. Najlepiej średniozmineralizowana i niskosodowa. Ale doskonale sprawdzi się również woda źródlana czy filtrowana, a także dobrej jakości kranówka. Woda z cytryną w ciąży jest całkowicie bezpieczna. Jeśli ile kwaśny smak nie powoduje zgagi, przyszła mama może ją pić do woli. Bezwzględnie zakazane jest jedynie picie alkoholu w ciąży.
Podstawą nawodnienia organizmu powinna być woda. Warto jednak urozmaicać codzienne menu i przyjmować również inne płyny i inne napoje. Po pierwsze, wodę znajdziemy w owocach i warzywach, jeśli będziemy wybierać te o większej zawartości wody, na przykład arbuza, ogórka, pomidora, to dostarczymy organizmowi części potrzebnych płynów. Warto pijać również soki, zarówno owocowe jak i warzywne, ale najlepiej, aby była to jedna porcja dziennie. Do tego napoje mleczne – mleko i jego przetwory szczególnie te fermentowane napoje mleczne. Warto poznać wodę kokosową. Uwagi godne są także wysokiej jakości izotoniki. Przy utracie płynów i potrzebie doprowadzenia do normy równowagi elektrolitowej warto zrobić domowy i izotonik. W wodzie wystarczy rozpuścić łyżeczkę miodu oraz szczyptę soli himalajskiej. Dla smaku można wcisnąć do napoju sok z cytryny lub limonki.
Czy w ciąży można pić herbatę? Herbata w ciąży, zarówno czarna i zielona są dozwolone. Mają sporo prozdrowotnych właściwości. Warto jednak zwracać uwagę na zawartość teiny, która ma pobudzające działanie. Jeśli ciężarna spożywa dużo mocnej czarnej i zielonej herbaty, pije kawę, a także sporo produktów z kakao, warto pokusić się o podliczenie ilości spożywanej kofeiny. Maksymalna dawka kofeiny dozwolona w ciąży to między 200 a 300 mg. To mniej więcej trzy filiżanki kawy z ekspresu albo 3 kubki mocnej herbaty.
CZYTAJ TAKŻE: Czy w ciąży można pić kawę?
Warto zwrócić uwagę na herbatki przeznaczone specjalnie dla kobiet w ciąży.
Herbatki Herbi Baby to nowa linia odpowiednio skomponowanych ziół i owoców dostosowana do potrzeb kobiet w ciąży. Kompozycja owoców dzikiej róży, czarnej porzeczki, rooibos i liścia melisy lekarskiej to mieszanka owocowo-ziołowa do przyrządzania herbatki, która jest doskonałym uzupełnieniem codziennej zbilansowanej diety. Herbatka nie zawiera cukru, żadnych dodatkowych aromatów ani substancji chemicznych. W skład herbatki Owoc dzikiej róży (50%), rooibos (30%), owoc czarnej porzeczki (10%), liść melisy lekarskiej (10%).
Soki w ciąży mogą stanowić świetne urozmaicenie menu i być cennym źródłem witamin. Warto spróbować spożycia soków warzywnych. Sok warzywny w ciąży może być samodzielnym posiłkiem lub dodatkiem do lunchu czy drugiego śniadania. Z pewnością porcja soku warzywnego w ciąży z powodzeniem będzie jedną z zalecanych pięciu porcji warzyw i owoców. Jeśli chodzi o soki owocowe w ciąży, to trzeba pamiętać, żeby pić soki świeżo wyciskane (typu NFC not from concentrate) lub niesłodzone 100-procentowe. Warto dodać, że wysokiej jakości soki mogą wspomagać zdrowie przyszłej mamy, na przykład sok z dzikiej róży wzmocni odporność, a sok z żurawiny będzie zapobiegać infekcjom dróg moczowych, o które w ciąży nietrudno. Kwaśne soki mogą potęgować dolegliwości związane ze zgagą. Porcja soku wraz z niewielką przekąską uważana jest za jeden z zalecanych pięciu posiłków. Warto pamiętać, że soki owocowe, choć zdrowe i pełne witamin, zawierają dużo cukru.
Produkty mleczne fermentowane są bardzo zdrowe. Nie tylko zawierają białko i wapń, ale także dobre bakterie fermentacji mlekowej, które wzbogacają florę bakteryjną układu trawiennego przyszłej mamy. Dziś wiele się mówi o mikrobiomie, czy wszystkich dobroczynnych bakteriach, które zasiedlają ludzki organizm. Wiele badań wskazuje na to, że matka już na etapie życia płodowego może przekazywać dziecku elementy zdrowego mikrobiomu. Zatem nie tylko maślanka w ciąży, ale także kefir czy zsiadłe mleko są opcją zdrową i bezpieczną.
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.