Biała, zielona, czarna, PU-ERH, Oolong, Yorbos, Yerba Mate, Lapacho, Honey bush i wiele innych. Tyle odmian herbat, każda z nich ma inne właściwości. W Polsce najpopularniejsza jest czarna, pochodząca z licznych plantacji indyjskich, chińskich i afrykańskich. Wiele kobiet rezygnuje z kawy w ciąży zastępując ją herbacianym napojem. Czy jednak herbata w ciąży jest zdrowa?
Każdy z nas zna powiedzenie "co za dużo to niezdrowo". Z piciem herbaty w ciąży jest podobnie. Zielona herbata, pita w rozsądnych ilościach (2 szklanki dziennie) nie zaszkodzi dziecku, jednak jej nadmiar może być niebezpieczny. Przypuszcza się, że zawarte w zielonej herbacie substancje aktywne hamują wzrost komórek, tym samym mogą źle wpływać na rozwój płodu. Wiele przyszłych mam zastanawia się, co pić w ciąży. Poza alkoholem i niektórymi ziołami dozwolone jest niemal wszystko, ale w rozsądnych ilościach).
Natomiast czarna herbata silnie pobudza system nerwowy i ma właściwości zapierające. Może więc nasilić zaparcia często trapiące kobiety w ciąży. Negatywne skutki może wywoływać u niektórych osób zawarta w niej teina, która hamuje neurogenezę (powstawanie nowych komórek nerwowych) w hipokampie (ukłądzie limbicznym), osłabia pamięć, zwiększa uczucie niepokoju i lęku oraz powoduje uzależnienie fizyczne. Zawarte w napoju rodem z Dalekiego Wschodu, szczawiany mogą przy większym spożyciu prowadzić do uszkodzenia nerek.
Badania wykazują także negatywne skutki picia herbaty, wiążące się głównie z wysoką zawartością szkodliwego fluoru. Podczas ciąży bardzo ważne jest przyswajanie żelaza. Teina oraz kofeina zawarte w czarnej herbacie zmniejszają ten proces i mogą przyczynić się do niedoboru żelaza, tym samym nie są wskazane w stanie błogosławionym.
Herbata imbirowa to niemal obowiązkowy napój dla ciężarnej. To cudowny środek na poranne mdłości. Pomaga też łagodzić zgagę, leczy wzdęcia, a gdy przytrafi się przeziębienie - działa rozgrzewająco i przeciwzapalnie.
Drogie panie, mamy i przyszłe mamy - prawda jest taka, że herbata w ciąży nie jest szkodliwa, póki nie pijemy jej w nadmiernych ilościach. A odpowiednio dobrany rodzaj, spożywany z umiarem, może wręcz działać pozytywnie na organizm w okres ciąży. Zatem zapamiętajcie i miejcie to wszystko na uwadze, bo zdrowie Waszego dziecka i Wasze jest teraz najważniejsze!
Autor: Agnieszka Godlewska
Zdjęcie: Flickr.com by Steenbergs Creative Commons 2.0