Data publikacji:

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Autor: Katarzyna Michniewska

U około 40% par mających problem z zajściem w ciążę przyczyną jest ograniczona płodność lub niepłodność męska. Jest ona wynikiem wielu chorób, ale i złego trybu życia, niewłaściwej diety oraz  nadużywania alkoholu.

 

nieplodnosc-u-mezczyzn-550x350

 

Co negatywnie wpływa na płodność mężczyzny?

  • Silny stres, palenie tytoniu, otyłość, alkohol, przyjmowanie niektórych leków oraz zła dieta mogą negatywnie wpływać na liczbę, jakość i ruchliwość plemników. Dlatego mężczyzną mającym problemy z płodnością poleca się dietę bogatą w selen i cynk, gdyż składniki te są organizmowi niezbędne do prawidłowej 'produkcji' plemników.
  • Także powikłania po chorobach przenoszonych drogą płciową mogą doprowadzić do trwałej niepłodności. Bakterie, które wywołują choroby weneryczne - Chlamydia trachomatis i Mycoplasma hominis przyczepiając się do powierzchni plemników zmniejszają ich ruchliwość. Gdy dojdzie do zakażenia najądrzy, wzrasta ryzyko zbliznowacenia i ich uszkodzenia.
  • Niebezpieczna jest także dziecięca choroba - świnka. Gdy wystąpi po okresie dojrzewania u około 25% chorych mężczyzn prowadzi do zniszczenia jąder.
  • U około 10% mężczyzn mających problemy z płodnością występują zaburzenia autoimmunologiczne. System odpornościowy rozpoznaje plemniki jako obce komórki i wytwarza niszczące je przeciwciała.

 

Jak wyglądają normy nasienia?

Większość mężczyzn wytwarza od 2,5 do 5 ml nasienia podczas wytrysku, a wszelkie odstępstwa mogą mieć wpływ na płodność:

Mniejsza ilość może być oznaką:

  • schorzeń gruczołu krokowego
  • częstych stosunków seksualnych
  • przeszkody w przewodach nasiennych

Większa ilość  może być wynikiem:

  • zapalenia pęcherzyków nasiennych
Podstawowym testem na płodność mężczyzny jest badanie spermy (jakości nasienia - spermiogram). Podczas analizy określa się:

Przy badaniu przyczyny niepłodności ocenia się również, czy plemniki nie sklejają się ze sobą i czy jest odpowiednia liczba normalnej wielkości plemników. Płyn nasienny jest badany oddzielnie.

 

Żylaki powrózka nasiennego - częsta choroba

Żylaki powrózka nasiennego systematycznie pogarszają jakość plemników, a w związku z tym zmniejszają płodność u mężczyzn. Najprawdopodobniej jest to wynikiem ocieplenia jąder przez rozszerzone żyły. W konsekwencji tego produkowane plemniki są słabsze i mniej ruchliwe. Choroba ta spotyka około 20% wszystkich mężczyzn. A około 30% mężczyzn niepłodnych cierpi na to schorzenie.

 

Wytrysk wsteczny przyczyną niepłodności

Nieprawidłowość ta spowodowana jest niewłaściwym funkcjonowaniem zwieracza pęcherza moczowego. U zdrowego mężczyzny podczas wytrysku zwieracz ten ulega skurczowi i sperma wydostaje się na zewnątrz. Gdy zwieracz nie działa właściwie zamiast wypływać na zewnątrz nasienie  cofa się do pęcherza.
 

Ejakulacja wsteczna może być powikłaniem cukrzycy lub zabiegów operacyjnych prostaty. Schorzenie to może występować czasowo i być skutkiem przyjmowania niektórych leków na uspokojenie lub nadciśnienie.

 

Hypogonadyzm

Zaburzenie to wywołane jest niedoborem hormonu - GnRH, który wpływa na uwolnienie hormonów przysadki. W wyniku ich małego stężenia obniża się także stężenie testosteronu i zmniejsza się wytwarzanie plemników. Hypogonadyzm zazwyczaj rozpoznawany jest w bardzo wczesnym wieku dziecięcym. Zaburzenie to może też być wynikiem guzów przysadki czy mózgu, a także radioterapii czaszki.

 

 

Przeczytaj również:

Niepłodność u kobiet >>

Niepłodność chorobą cywilizacyjną? >>

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alina Isakovich


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
13-03-2018
Ocena:
a ktoś z was słyszał o Centrum Leczenia Niepłodność Parens w Krakowie?jakie macie doświadczenia z tą kliniką?
20-02-2017
Ocena:
Sprzedam 2 pełne opakowania Navitinu (leczenie niepłodności u mężczyzn). Po rocznej kuracji męża zaszłam w ciążę . Zostało nam 2 opakowania. Cena 60 zł za oba.agim@buziaczek.pl
26-01-2015
Ocena:
Miałem spore problemy z płodnością. Nie wiem, czy przyczyną tego była zła dieta, nałogowe palenie papierosów czy może jeszcze coś innego. Wiem za to, że pomógł mi suplement diety promen. Teraz, gdy minęło już kilka miesięcy od kiedy go zażywam moje wyniki znacznie się poprawiły, pojawiło się światełko w tunelu :)
jakość nasienia

Normy prawidłowego nasienia – jak odczytywać wyniki badania?

2024-11-22
Normy prawidłowego nasienia to kluczowy element oceny męskiej płodności. Wyniki seminogramu mogą dostarczyć ważnych informacji na temat szans na poczęcie dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są cechy prawidłowego nasienia, na co zwrócić uwagę w wynikach badania oraz jak wygląda proces badania nasienia.
naprotechnologia

Naprotechnologia – naturalna metoda walki z niepłodnością

2024-11-15
Naprotechnologia to coraz bardziej popularna metoda wspomagania płodności, stosowana przez pary zmagające się z niepłodnością. W odróżnieniu od technik sztucznego zapłodnienia, takich jak in vitro, natural procreative technology opiera się na naturalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, umożliwiając diagnozę oraz leczenie problemów związanych z płodnością.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...