Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Data:

U około 40% par mających problem z zajściem w ciążę przyczyną jest ograniczona płodność lub niepłodność męska. Jest ona wynikiem wielu chorób, ale i złego trybu życia, niewłaściwej diety oraz  nadużywania alkoholu.

 

nieplodnosc-u-mezczyzn-550x350

 

Co negatywnie wpływa na płodność mężczyzny?

  • Silny stres, palenie tytoniu, otyłość, alkohol, przyjmowanie niektórych leków oraz zła dieta mogą negatywnie wpływać na liczbę, jakość i ruchliwość plemników. Dlatego mężczyzną mającym problemy z płodnością poleca się dietę bogatą w selen i cynk, gdyż składniki te są organizmowi niezbędne do prawidłowej 'produkcji' plemników.
  • Także powikłania po chorobach przenoszonych drogą płciową mogą doprowadzić do trwałej niepłodności. Bakterie, które wywołują choroby weneryczne - Chlamydia trachomatis i Mycoplasma hominis przyczepiając się do powierzchni plemników zmniejszają ich ruchliwość. Gdy dojdzie do zakażenia najądrzy, wzrasta ryzyko zbliznowacenia i ich uszkodzenia.
  • Niebezpieczna jest także dziecięca choroba - świnka. Gdy wystąpi po okresie dojrzewania u około 25% chorych mężczyzn prowadzi do zniszczenia jąder.
  • U około 10% mężczyzn mających problemy z płodnością występują zaburzenia autoimmunologiczne. System odpornościowy rozpoznaje plemniki jako obce komórki i wytwarza niszczące je przeciwciała.

 

Jak wyglądają normy nasienia?

Większość mężczyzn wytwarza od 2,5 do 5 ml nasienia podczas wytrysku, a wszelkie odstępstwa mogą mieć wpływ na płodność:

Mniejsza ilość może być oznaką:

  • schorzeń gruczołu krokowego
  • częstych stosunków seksualnych
  • przeszkody w przewodach nasiennych

Większa ilość  może być wynikiem:

  • zapalenia pęcherzyków nasiennych
Podstawowym testem na płodność mężczyzny jest badanie spermy (jakości nasienia - spermiogram). Podczas analizy określa się:

Przy badaniu przyczyny niepłodności ocenia się również, czy plemniki nie sklejają się ze sobą i czy jest odpowiednia liczba normalnej wielkości plemników. Płyn nasienny jest badany oddzielnie.

 

Żylaki powrózka nasiennego - częsta choroba

Żylaki powrózka nasiennego systematycznie pogarszają jakość plemników, a w związku z tym zmniejszają płodność u mężczyzn. Najprawdopodobniej jest to wynikiem ocieplenia jąder przez rozszerzone żyły. W konsekwencji tego produkowane plemniki są słabsze i mniej ruchliwe. Choroba ta spotyka około 20% wszystkich mężczyzn. A około 30% mężczyzn niepłodnych cierpi na to schorzenie.

 

Wytrysk wsteczny przyczyną niepłodności

Nieprawidłowość ta spowodowana jest niewłaściwym funkcjonowaniem zwieracza pęcherza moczowego. U zdrowego mężczyzny podczas wytrysku zwieracz ten ulega skurczowi i sperma wydostaje się na zewnątrz. Gdy zwieracz nie działa właściwie zamiast wypływać na zewnątrz nasienie  cofa się do pęcherza.
 

Ejakulacja wsteczna może być powikłaniem cukrzycy lub zabiegów operacyjnych prostaty. Schorzenie to może występować czasowo i być skutkiem przyjmowania niektórych leków na uspokojenie lub nadciśnienie.

 

Hypogonadyzm

Zaburzenie to wywołane jest niedoborem hormonu - GnRH, który wpływa na uwolnienie hormonów przysadki. W wyniku ich małego stężenia obniża się także stężenie testosteronu i zmniejsza się wytwarzanie plemników. Hypogonadyzm zazwyczaj rozpoznawany jest w bardzo wczesnym wieku dziecięcym. Zaburzenie to może też być wynikiem guzów przysadki czy mózgu, a także radioterapii czaszki.

 

 

Przeczytaj również:

Niepłodność u kobiet >>

Niepłodność chorobą cywilizacyjną? >>

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alina Isakovich

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
13-3-2018
Ocena:
a ktoś z was słyszał o Centrum Leczenia Niepłodność Parens w Krakowie?
jakie macie doświadczenia z tą kliniką?
20-2-2017
Ocena:
Sprzedam 2 pełne opakowania Navitinu (leczenie niepłodności u mężczyzn). Po rocznej kuracji męża zaszłam w ciążę . Zostało nam 2 opakowania. Cena 60 zł za oba.

agim@buziaczek.pl
26-1-2015
Ocena:
Miałem spore problemy z płodnością. Nie wiem, czy przyczyną tego była zła dieta, nałogowe palenie papierosów czy może jeszcze coś innego. Wiem za to, że pomógł mi suplement diety promen. Teraz, gdy minęło już kilka miesięcy od kiedy go zażywam moje wyniki znacznie się poprawiły, pojawiło się światełko w tunelu :)