Data publikacji:

Niepłodność chorobą cywilizacyjną?

Autor: Katarzyna Moryc

Większość z nas wie czym są choroby cywilizacyjne. Dla przypomnienia, to choroby, które dotykają ludzi na całym świecie, a spowodowane są rozwojem cywilizacyjnym. Im jego stopień jest większy, tym bardziej częstotliwość występowania takich chorób rośnie. Czy niepłodność także jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku? Niestety, tak, co zresztą potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dlaczego tak się dzieje?

 

Niepłodność nie jest tematem łatwym

 

U około 40% par mających problem z poczęciem potomka wina leży po stronie kobiety, u kolejnych 40% po stronie mężczyzny, a w pozostałych przypadkach wszystkiemu winna jest niepłodność idiopatyczna (niewiadomego pochodzenia).

 

Podstawowe pojęcia

Zacznijmy od najbardziej podstawowych w tej kwestii pojęć: niepłodność i bezpłodność. Spora część ludzi traktuje je jako synonimy i stosuje zamiennie. To błąd. Mówiąc najprościej:

 • niepłodność to stan odwracalny – mówimy tu o stanie, gdy podczas 12 miesięcy regularnego współżycia bez zabezpieczenia nie dochodzi do poczęcia dziecka,
 • bezpłodność jest nieodwracalna – to trwała niezdolność kobiety, bądź mężczyzny do naturalnego poczęcia.

Należy pamiętać, że oba te pojęcia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn i w przypadku problemów z zajściem w ciążę, najlepiej jeśli badaniom poddadzą się oboje partnerów.

 

Plaga XXI wieku

Systematycznie, z roku na rok rośnie liczna osób, których dotyka problem niepłodności. Dotyczy to w dużej mierze osób młodych i zdrowych. I choć każdy wie, że postęp cywilizacyjny to dla nas wszystkich ogromna szansa i stale wzrastające możliwości rozwoju, to niestety, czasem bywa on dla nas szkodliwy. Bardzo niekorzystnie wpływają na nas:

 • siedzący tryb życia,
 • mała ilość aktywności fizycznej (m.in. przez brak czasu),
 • zanieczyszczenie środowiska,
 • nieprawidłowa dieta (głównie wysokoprzetworzona, modyfikowana żywność),
 • stres, wysokie tempo życia, brak możliwości wyciszenia się,
 • ogólnodostępne używki.

Poza tym, bardzo często kluczową rolę odgrywaj czynniki społeczne. Na przykład fakt, że ludzie decydują się za założenie rodziny zdecydowanie później, niż kiedyś. Nieodpowiednie warunki mieszkaniowe, sytuacja finansowa, czy po prostu chęć zrobienia kariery przesuwają moment planowanego zajścia w ciążę. Niestety, wiele pań nie bierze przy tym od uwagę faktu, że biologia gra tu zasadniczą rolę, a kobiety nie są stworzone do późnej ciąży.

 

Niepłodność u kobiet

Niepłodność u kobiet najczęściej jest spowodowana zaburzeniami owulacji lub dysfunkcją jajowodów. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia kłopotów z płodnością, kobiety powinny:

 • unikać stresu,
 • dużo wypoczywać,
 • odstawić alkohol, tytoń oraz inne używki,
 • stosować zbilansowaną dietę,
 • łykać kwas foliowy,
 • utrzymywać prawidłową masę ciała,
 • zachować sprawność fizyczną.

 

 

Niepłodność u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn w większości przypadków jest wynikiem zaburzeń budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. Na szczęście mamy sposoby na poprawienie jakości spermy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kłopotów z płodnością, mężczyźni powinni:

 • utrzymywać prawidłową masę ciała,
 • stosować zbilansowaną dietę,
 • nosić luźną i przewiewną bieliznę,
 • łykać witaminy i kwas foliowy,
 • zachować sprawność fizyczną,
 • unikać siedzącego trybu życia,
 • unikać pracy w wysokich temperaturach,
 • odstawić alkohol,
 • rzucić palenie,
 • unikać gorących kąpieli i wizyt w saunie.

 

Jeśli staracie się o dziecko, przyłóżcie się do tego. Spróbujcie zmienić swój tryb życia i poprawić go. Zdrowo się odżywiajcie, bądźcie aktywni fizycznie, mniej się stresujcie, a więcej relaksujcie. I zadbajcie o odporność. A jeśli pojawią się u Was problemy z zajściem w ciążę, koniecznie zgłoście się do lekarza lub kliniki leczenia niepłodności. Po szeregu specjalistycznych badań lekarze ustalą przyczyny niepłodności i dobiorą odpowiednią metodę leczenia.

 


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...