Większość z nas wie czym są choroby cywilizacyjne. Dla przypomnienia, to choroby, które dotykają ludzi na całym świecie, a spowodowane są rozwojem cywilizacyjnym. Im jego stopień jest większy, tym bardziej częstotliwość występowania takich chorób rośnie. Czy niepłodność także jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku? Niestety, tak, co zresztą potwierdza Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Dlaczego tak się dzieje?
U około 40% par mających problem z poczęciem potomka wina leży po stronie kobiety, u kolejnych 40% po stronie mężczyzny, a w pozostałych przypadkach wszystkiemu winna jest niepłodność idiopatyczna (niewiadomego pochodzenia).
Zacznijmy od najbardziej podstawowych w tej kwestii pojęć: niepłodność i bezpłodność. Spora część ludzi traktuje je jako synonimy i stosuje zamiennie. To błąd. Mówiąc najprościej:
Należy pamiętać, że oba te pojęcia dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn i w przypadku problemów z zajściem w ciążę, najlepiej jeśli badaniom poddadzą się oboje partnerów.
Systematycznie, z roku na rok rośnie liczna osób, których dotyka problem niepłodności. Dotyczy to w dużej mierze osób młodych i zdrowych. I choć każdy wie, że postęp cywilizacyjny to dla nas wszystkich ogromna szansa i stale wzrastające możliwości rozwoju, to niestety, czasem bywa on dla nas szkodliwy. Bardzo niekorzystnie wpływają na nas:
Poza tym, bardzo często kluczową rolę odgrywaj czynniki społeczne. Na przykład fakt, że ludzie decydują się za założenie rodziny zdecydowanie później, niż kiedyś. Nieodpowiednie warunki mieszkaniowe, sytuacja finansowa, czy po prostu chęć zrobienia kariery przesuwają moment planowanego zajścia w ciążę. Niestety, wiele pań nie bierze przy tym od uwagę faktu, że biologia gra tu zasadniczą rolę, a kobiety nie są stworzone do późnej ciąży.
Niepłodność u kobiet najczęściej jest spowodowana zaburzeniami owulacji lub dysfunkcją jajowodów. Aby ograniczyć ryzyko wystąpienia kłopotów z płodnością, kobiety powinny:
Niepłodność u mężczyzn w większości przypadków jest wynikiem zaburzeń budowy plemników, ich nieprawidłowej ruchliwości lub obniżonej liczby. Na szczęście mamy sposoby na poprawienie jakości spermy. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kłopotów z płodnością, mężczyźni powinni:
Jeśli staracie się o dziecko, przyłóżcie się do tego. Spróbujcie zmienić swój tryb życia i poprawić go. Zdrowo się odżywiajcie, bądźcie aktywni fizycznie, mniej się stresujcie, a więcej relaksujcie. I zadbajcie o odporność. A jeśli pojawią się u Was problemy z zajściem w ciążę, koniecznie zgłoście się do lekarza lub kliniki leczenia niepłodności. Po szeregu specjalistycznych badań lekarze ustalą przyczyny niepłodności i dobiorą odpowiednią metodę leczenia.
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl