Data publikacji:

Badanie płodności

Autor: Magdalena Szewczyk

Jeśli mimo roku starań o dziecko nie udaje się Wam zajść w ciążę, przyszedł czas na konsultację z lekarzem. Niepłodność dotyka w równej mierze kobiet, jak i mężczyzn, dlatego na wizytę udajcie się razem. Lekarz zapewne zleci Wam szereg badań mających na celu określenie przyczyny dotychczasowych niepowodzeń.

Badanie, płodność, niepłodność, para

 

Czego spodziewać się po wizycie?

W pierwszym etapie lekarz ginekolog zleci podstawowe badania płodności, a dopiero gdy zajdzie taka potrzeba skieruje na dokładniejsze i bardziej zaawansowane badania. Co ważne, przepisze je obojgu partnerom, bo nie wystarczy, aby tylko kobieta się przebadała, ponieważ problem może dotyczyć was pojedynczo lub oboje. Dlatego, aby usprawnić poszukiwanie przyczyny niepłodności robi się to dwutorowo. O leczeniu niepłodności będziecie mogli porozmawiać dopiero po wykonaniu wszystkich testów.

 

Diagnostyka niepłodności u kobiet

Badanie przyczyny niepłodności u kobiet może obejmować:
  • Podstawowe badanie ginekologiczne,
  • Cytologię,
  • Badanie na wykrycie chorób przenoszonych droga płciową m.in. chlamydii,
  • Badania krwi określające poziom hormonów: LH, FSH, hormonów tarczycy, androgenów, prolaktyny, estradiolu i progesteronu oraz AMH,
  • W przypadku nawracających poronień badanie krwi na obecność trombofilli i zespołu antyfosfolipidowego,
  • Standardowe badanie USG oceniające budowę i położenie macicy i jajników,
  • W przypadku podejrzeń zaburzeń owulacji należy wykonać monitoring owulacji,
  • HSG - badanie drożności jajowodów,
  • Histeroskopię - pozwala ocenić budowę macicy,
  • Sonohysterogram – pozwala na dokładniejsze obejrzenie wnętrza macicy w trakcie badania usg( po wcześniejszym podaniu do wnętrzna macicy soli fizjologicznej),
  • Laparoskopię diagnostyczna - najbardziej inwazyjną metodą diagnostyczna w niepłodności. Wykonuje się ją u pacjentek z podejrzewaną anatomiczną przyczyną niepłodności (endometrioza, niedrożne jajowody) lub w niektórych przypadkach niepłodności niewyjaśnionej,
  • Badania genetyczne.

 

Diagnostyka niepłodności u mężczyzn

Badanie niepłodności u mężczyzn będzie wymagała takich badań jak:
  • Przede wszystkim badanie nasienia - jednakże w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie innych badań,
  • Badanie urologiczne i badanie USG,
  • Badanie krwi sprawdzające poziom hormonów: FSH i testosteronu, a niekiedy także LH, estradiolu i prolaktyny oraz hormonów tarczycy,
  • Badanie na wykrycie chorób przenoszonych droga płciową,
  • Badanie moczu po wytrysku w celu oceny wytrysku wstecznego,
  • Biopsja jąder,
  • Badanie genetyczne.

 

U niektórych par wykonuje się test po stosunku - PCT. Badanie to pozwala ocenić ilość plemników w śluzie szyjkowym kobiety w okresie okołoowulacyjnym.

 

Po wykonaniu badań diagnostycznych zajmujący się problemem niepłodności ginekolog podejmie decyzję o podjęciu leczenia lub da potrzebne wskazówki, co zrobić aby Wasze starania zakończyły się sukcesem. Niestety czasem leczenie niepłodności i staranie się o dziecko bywa długie, wyczerpujące emocjonalnie i kosztowne. Jednak dla posiadania dziecka, warto pomęczyć się i przejść przez całą drogę, aby po 9 miesiącach tulić je w ramionach.

 

Przeczytaj również:

Niepłodność u kobiet

 Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność chorobą cywilizacyjną?

 

Zdjęcie: Fotolia by © Deklofenak All rights reserved


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.


Autor

Joanna Elias - Ginekolog i Położnik

Ukończyła Akademię Medyczną we Wrocławiu w 1999 roku, a specjalizację z ginekologii i położnictwa posiada od 2006 roku. Od kilku lat interesuje się problemami zaburzeń płodności. Obecnie pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności Polmed we Wrocławiu. Zajmuje się również diagnostyką ultrasonograficzną- posiada certyfikat FMF.

W wolnych chwilach lubi gotować, czytać książki kulinarne i podróżować.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
24-10-2017
Ocena:
Generalnie domowy testy nasienia, która stwierdzają płodność czy niepłodność mężczyzny to dobra rzecz. Z mężem stosowaliśmy test Accu Sperm i byliśmy z niego zadowoleni. Wyniki pokrywały się z tym co nam wychodziło w badaniach w klinice
26-08-2016
Ocena:
Oj tak mięśniaki nie są fajne :( Mnie też czeka lezenie… nawet nie wiedziałam, że to jest takie powszechne wśród kobiet. A co dopiero zespół policystycznych jajników. Ech.. Tyle problemów by mieć to ukochane i upragnione dziecko :(
10-06-2016
Ocena:
Mięśniaki macicy to rzeczywiście bardzo przykra dolegliwość, wiele kobiet boryka się z takim problemem. Ja zdecydowałam się na leczenie hormonalne, które niestety jest bardzo kosztowne.
jakość nasienia

Normy prawidłowego nasienia – jak odczytywać wyniki badania?

2024-11-22
Normy prawidłowego nasienia to kluczowy element oceny męskiej płodności. Wyniki seminogramu mogą dostarczyć ważnych informacji na temat szans na poczęcie dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są cechy prawidłowego nasienia, na co zwrócić uwagę w wynikach badania oraz jak wygląda proces badania nasienia.
naprotechnologia

Naprotechnologia – naturalna metoda walki z niepłodnością

2024-11-15
Naprotechnologia to coraz bardziej popularna metoda wspomagania płodności, stosowana przez pary zmagające się z niepłodnością. W odróżnieniu od technik sztucznego zapłodnienia, takich jak in vitro, natural procreative technology opiera się na naturalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, umożliwiając diagnozę oraz leczenie problemów związanych z płodnością.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...