Data publikacji:

Endometrioza

Autor: Joanna Górnisiewicz

Co to jest endometrioza?

Jama macicy wyścielona jest błoną śluzową, zwaną endometrium. Jeżeli komórki tego nabłonka znajdują się poza macicą i zaczynają tam narastać, mogą zaburzyć pracę tych narządów, zniekształcić cykl miesiączkowania oraz spowodować dolegliwości bólowe.

 

endometrioza ciąża objawy przyczyny leczenie

 

Objawy endometriozy

Choroba przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo. Z czasem objawy endometriozy stają się coraz bardziej widoczne - może zacząć dokuczać ból, szczególnie silny podczas menstruacji, owulacji, oddawania moczu, w trakcie lub po stosunku. Czasem jednak kobieta o chorobie dowiaduje się dopiero gdy nie udaje się jej zajść w ciążę, bowiem około 30-40% kobiet z endometriozą ma z tym problem.

 

Przyczyny endometriozy

Nie do końca wiadomo jakie są przyczyny endometriozy. Istnieje natomiast szereg teorii:

  • metaplazja, czyli zdolność komórek do przekształcania się, w efekcie pojawiają się tam, gdzie nie powinny,
  • cofanie się komórek podczas menstruacji - płyną one przez jajowody i w ten sposób dostają się do innych organów, gdzie zagnieżdżają się i rozwijają,
  • predyspozycje genetyczne (endometrioza wydaje się być dziedziczna),
  • transport endometrium przez układ limfatyczny lub krwionośny,
  • zaburzenia układu odpornościowego.

 

Endometrioza - leczenie

Niemożność precyzyjnego ustalenia przyczyn endometriozy ogromnie utrudnia jej leczenie. Wymaga ono traktowania każdego przypadku inaczej i dostosowywanie kuracji do występujących objawów. Leczenie polega przede wszystkim na poprawie jakości życia kobiety poprzez podawanie leków przeciwbólowych. Lekarze sięgają też po leki hormonalne (hamujące produkcję estrogenu – to powoduje osłabienie aktywności endometrium i zmniejszenie dolegliwości) lub leczenie chirurgiczne (usuwane są ogniska endometrialne).

 

Endometrioza a ciąża

Kobiety słysząc taką diagnozę często są zrozpaczone i zadają sobie pytanie czy z endometriozą można zajść w ciążę. Endometrioza nie jest wyrokiem -  we wczesnym jej stadium zajście w ciążę, choć utrudnione, jest możliwe, a ciąża stanowi naturalną kuracją hormonalną. Trudniej jest w przypadku zaawansowanej choroby, która spowodowała zrosty. Wówczas trzeba sięgnąć po laparoskopię, a nawet zapłodnienie pozaustrojowe, które na szczęście ma szansę zakończyć się szczęśliwym porodem.

 

Zdjęcie: fotolia all right reserved


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym prob

Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

2018-02-25
Odczuwasz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia cyklu miesiączkowego? Porozmawiaj z lekarzem są to najczęstsze objawy schorze...
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...