Endometrioza

Co to jest endometrioza?

Jama macicy wyścielona jest błoną śluzową, zwaną endometrium. Jeżeli komórki tego nabłonka znajdują się poza macicą i zaczynają tam narastać, mogą zaburzyć pracę tych narządów, zniekształcić cykl miesiączkowania oraz spowodować dolegliwości bólowe.

 

endometrioza ciąża objawy przyczyny leczenie

 

Objawy endometriozy

Choroba przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo. Z czasem objawy endometriozy stają się coraz bardziej widoczne - może zacząć dokuczać ból, szczególnie silny podczas menstruacji, owulacji, oddawania moczu, w trakcie lub po stosunku. Czasem jednak kobieta o chorobie dowiaduje się dopiero gdy nie udaje się jej zajść w ciążę, bowiem około 30-40% kobiet z endometriozą ma z tym problem.

 

Przyczyny endometriozy

Nie do końca wiadomo jakie są przyczyny endometriozy. Istnieje natomiast szereg teorii:

  • metaplazja, czyli zdolność komórek do przekształcania się, w efekcie pojawiają się tam, gdzie nie powinny,
  • cofanie się komórek podczas menstruacji - płyną one przez jajowody i w ten sposób dostają się do innych organów, gdzie zagnieżdżają się i rozwijają,
  • predyspozycje genetyczne (endometrioza wydaje się być dziedziczna),
  • transport endometrium przez układ limfatyczny lub krwionośny,
  • zaburzenia układu odpornościowego.

 

Endometrioza - leczenie

Niemożność precyzyjnego ustalenia przyczyn endometriozy ogromnie utrudnia jej leczenie. Wymaga ono traktowania każdego przypadku inaczej i dostosowywanie kuracji do występujących objawów. Leczenie polega przede wszystkim na poprawie jakości życia kobiety poprzez podawanie leków przeciwbólowych. Lekarze sięgają też po leki hormonalne (hamujące produkcję estrogenu – to powoduje osłabienie aktywności endometrium i zmniejszenie dolegliwości) lub leczenie chirurgiczne (usuwane są ogniska endometrialne).

 

Endometrioza a ciąża

Kobiety słysząc taką diagnozę często są zrozpaczone i zadają sobie pytanie czy z endometriozą można zajść w ciążę. Endometrioza nie jest wyrokiem -  we wczesnym jej stadium zajście w ciążę, choć utrudnione, jest możliwe, a ciąża stanowi naturalną kuracją hormonalną. Trudniej jest w przypadku zaawansowanej choroby, która spowodowała zrosty. Wówczas trzeba sięgnąć po laparoskopię, a nawet zapłodnienie pozaustrojowe, które na szczęście ma szansę zakończyć się szczęśliwym porodem.

 

Zdjęcie: fotolia all right reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
4-1-2019
Ocena:
Mój przyjaciel i ja staramy się o dziecko już ponad siedem lat, mieliśmy płodności klinice w ciągu wielu lat, zanim ktoś powiedział mi, aby skontaktować się z rzucającego to zaklęcie, który jest tak potężny, nazywa Agbazara świątynia dla niego, aby mi pomóc zajść w ciążę,i cieszę się, że zwróciliśmy się do lekarza AGBAZARA, bo jej ciąża zaklęcie umieścić nas w spokoju, i szczerze wierzę mu, uprawnienia i bardzo pomógł nam również, jestem wdzięczny za wszystko, co zrobił. skontaktuj się z nim przez e-mail: ( agbazara@gmail.com ) lub WHATSAPP; ( +2348104102662 ) jeśli próbujesz dostać się do dziecka, ma uprawnienia, aby to zrobić.
27-7-2016
Ocena:
ja dużo rozmawiam o mojej chorobie z innymi dziewczynami z endo, które starają się o dziecko z pomocą kalendarza ovufriend. To daje niesamowita możliwosc wymiany doswiadczen