Co wpływa na męską płodność

Data:

Z roku na rok wzrasta liczba par zmagających się z niepłodnością. Co ciekawe, to właśnie niepłodność męska jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę w prawie 50% przypadków. To, że na kłopoty z posiadaniem potomstwa wpływa bardzo wiele czynników wiadomo nie od dziś. Ale nie każdy wie, że kluczowe znaczenia ma już życie płodowe mężczyzny. Zobaczmy dlaczego. 

 

 niepłodność męska

 

Wpływ życia płodowego na niepłodność

pierwszym trymestrze ciąży kształtuje się większość organów dziecka, a tryb życia mamy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju maluszka. Na późniejszą płodność mężczyzny mają wpływ następujące czynniki:

 • przyjmowanie hormonów przez kobietę we wczesnej ciąży,
 • stosowanie przez matkę niektórych leków, np. antybiotyków,
 • picie alkoholu przez ciężarną,
 • palenie w czasie ciąży,
 • jedzenie przez matkę przetworzonej żywności,
 • wykonane w czasie ciąży zdjęcia rentgenowskie.

 

Wcześniactwo, stulejka i przepuklina - potencjalni winowajcy

Na kłopoty z płodnością mogą wpływać także wcześniactwo oraz chłopięce schorzenia wieku niemowlęcego:

A skoro już o chorobach mowa, niebezpieczne są też świnka i zapalenie jąder przebyte już po okresie dojrzewania.

 

Niepłodność, a tryb życia

Nastolatkowie i młodzi mężczyźni bardzo często nie zdają sobie sprawy, że tryb życia może mieć wpływ na późniejsze szanse na ojcostwo. Tymczasem, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie sterydów i przegrzewanie jąder mogą być tragiczne w skutkach! Przyszłemu tacie nie służy także: żywność modyfikowana, częste wizyty w saunie, czy na solarium.

Warto wiedzieć, że i życie seksualne może mieć wpływ na płodność. Jak to możliwe? Chodzi bowiem o to, że seks z przypadkowymi dziewczynami może doprowadzić do infekcji, które mimo, że przebiegają bezobjawowo mogą stać się przyczyną niepłodności.

Główne czynniki wpływające na płodność u mężczyzn to:

 • przegrzewanie jąder,
 • dieta,
 • stres,
 • używki,
 • otyłość,
 • noszenie zbyt ciasnej bielizny.

 

 

Mity na temat męskiej płodności

Niektórzy (w przeważającej części właśnie mężczyźni) uważają, że codzienne współżycie zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia. Otóż, nie. Duża częstotliwość wpływa na zmniejszenie ilości plemników w spermie, co z kolei może mieć negatywny wpływ na poczęcie.  

Kolejnym mitem do obalenia jest fakt, że męska płodność nie jest ciągle na tym samym poziomie – wręcz przeciwnie, z wiekiem ulega ona zmianie. Im mężczyzna starszy, tym płodność może być niższa. Co więcej, ilość plemników w spermie (od której płodność zależy w dużej mierze) zmienia się w zależności od pory roku, a nawet pory dnia.

 

Wizyta u androloga

Tak jak kobiety mają swoich ginekologów, którzy pomogą, między innymi,  razie problemów z płodnością, tak panowie, choć spora część nie jest tego świadoma, mają andrologów.

Przed wizytą u androloga dobrze zapytać mamę o przebieg jej ciąży i porodu oraz przebyte choroby wieku dziecięcego. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, androlog zaleci wykonanie badania nasienia

 Zdjęcie: Pexels.com

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
22-5-2017
Ocena:
przepuklina pachwinowa także nabyta w dorosłości ma wpływ? Mama nie zawsze chce się przyznać, że kompletnie nie dbała o siebie w czasie ciąży czy paliła itp.