Z roku na rok wzrasta liczba par zmagających się z niepłodnością. Co ciekawe, to właśnie niepłodność męska jest przyczyną problemów z zajściem w ciążę w prawie 50% przypadków. To, że na kłopoty z posiadaniem potomstwa wpływa bardzo wiele czynników wiadomo nie od dziś. Ale nie każdy wie, że kluczowe znaczenia ma już życie płodowe mężczyzny. Zobaczmy dlaczego.
W pierwszym trymestrze ciąży kształtuje się większość organów dziecka, a tryb życia mamy ma kluczowe znaczenie dla rozwoju maluszka. Na późniejszą płodność mężczyzny mają wpływ następujące czynniki:
Na kłopoty z płodnością mogą wpływać także wcześniactwo oraz chłopięce schorzenia wieku niemowlęcego:
A skoro już o chorobach mowa, niebezpieczne są też świnka i zapalenie jąder przebyte już po okresie dojrzewania.
Nastolatkowie i młodzi mężczyźni bardzo często nie zdają sobie sprawy, że tryb życia może mieć wpływ na późniejsze szanse na ojcostwo. Tymczasem, palenie papierosów, picie alkoholu, zażywanie sterydów i przegrzewanie jąder mogą być tragiczne w skutkach! Przyszłemu tacie nie służy także: żywność modyfikowana, częste wizyty w saunie, czy na solarium.
Warto wiedzieć, że i życie seksualne może mieć wpływ na płodność. Jak to możliwe? Chodzi bowiem o to, że seks z przypadkowymi dziewczynami może doprowadzić do infekcji, które mimo, że przebiegają bezobjawowo mogą stać się przyczyną niepłodności.
Główne czynniki wpływające na płodność u mężczyzn to:
Niektórzy (w przeważającej części właśnie mężczyźni) uważają, że codzienne współżycie zwiększa prawdopodobieństwo zapłodnienia. Otóż, nie. Duża częstotliwość wpływa na zmniejszenie ilości plemników w spermie, co z kolei może mieć negatywny wpływ na poczęcie.
Kolejnym mitem do obalenia jest fakt, że męska płodność nie jest ciągle na tym samym poziomie – wręcz przeciwnie, z wiekiem ulega ona zmianie. Im mężczyzna starszy, tym płodność może być niższa. Co więcej, ilość plemników w spermie (od której płodność zależy w dużej mierze) zmienia się w zależności od pory roku, a nawet pory dnia.
Tak jak kobiety mają swoich ginekologów, którzy pomogą, między innymi, razie problemów z płodnością, tak panowie, choć spora część nie jest tego świadoma, mają andrologów.
Przed wizytą u androloga dobrze zapytać mamę o przebieg jej ciąży i porodu oraz przebyte choroby wieku dziecięcego. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, androlog zaleci wykonanie badania nasienia.
Zdjęcie: Pexels.com
Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl