Data publikacji:

Stulejka

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Fizjologiczne zwężenie napletka w pierwszych latach życia często bywa diagnozowane jako prawdziwa stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w zdecydowanej większości  przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i  nie wymaga leczenia.

 

stulejka

Stulejka to zwężenie otworu napletka, uniemożliwiającego odsłonięcie żołędzi.

Rodzaje stulejki:

  • wrodzona - napletek jest wąski, długi oraz zwisający
  • nabyta - wywołana jest wieloletnimi zaniedbaniami higienicznymi napletek jest krótki, zbliznowaciały i często zrośnięty z żołędzią
Po urodzeniu napletek przeważnie sklejony jest  z żołędzią. To zupełnie naturalne.  Z wiekiem stopniowo dochodzi do jego  odklejenia i większość 3-latków ma już odprowadzalny napletek.
 

Odciąganie napletka:

Są dwie szkoły  dotyczące odciągania napletka.  Jedna mówi, aby delikatnie odciągać go już u niemowlaków. Druga, że po pierwszym roku życia.
Należy jednak pamiętać, że u tak malutkich chłopców napletek nie schodzi, gdyż w naturalny sposób jest połączony z żołędzią. Dlatego nic nie rób na siłę.  Napletek odciągaj ostrożnie podczas kąpieli. Wówczas skóra jest mokra i znacznie elastyczniejsza. Pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie, gdyż mocne ściąganie jest dla dziecka bolesne, może powodować pękanie, krwawienie i tworzenie się blizn. Jeśli zauważysz, że 'zabieg' ten wywołuje u dziecka dyskomfort przerwij.
 

Zabieg chirurgiczny:

Zabiegowi  w  trybie pilnym poddawane są dzieci z bardzo dużym zwężeniem. Wówczas wada ta  utrudnia oddawanie moczu, który gromadzi się pod napletkiem tworząc 'balonik' i wywołując nawracające zakażenia.

U pozostałych dzieci jeśli nadal występuje zwężenie napletka zabieg wykonywany jest po trzecich urodzinach. Nie ma górnej granicy wieku do jakiej powinien być przeprowadzony.  Jednakże zaleca się, aby miało to miejsce jeszcze w wieku dziecięcym, najlepiej między 3, a 4 rokiem życia.
 
U dzieci najczęściej wykonuje się poszerzenie napletka. Aby oszczędzić dziecku stresu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a po operacji mały pacjent wraca do domu.
 
 

Obrzezanie

W ciężkich przypadkach stulejki, bliznowacenie napletka jest tak duże, że  trzeba go całkowicie usunąć.

Styl obrzezania ma związek ze stosowanymi technikami. Do zabiegu używa się skalpela lub tamujących dopływ krwi do napletka klamer uciskowych.Zdjęcie: Fotolia fot by © Dmitry Naumov

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Są dwie szkoły dotyczące odciągania napletka. Jedna mówi, aby delikatnie odciągać go już u niemowlaków. Druga, że po pierwszym roku życia. To ktorą wybać?
szerokie pieluchowanie

Szerokie pieluchowanie pampersem: ile godzin dziennie?

2022-12-06
Dawniej szerokie pieluchowanie było powszechnie stosowane, między innymi w celach profilaktycznych oraz samego leczenia dysplazji stawów biodrowych. W obecnych czasach zdrowym dzieciom absolutnie się tego już nie zaleca. Szerokie pieluchowanie polega na zakładaniu pieluchy w specjalny sposób, ale tylko przy wyraźnym zaleceniu lekarza ortopedy. Proces wymaga systematyczności oraz okresowej kontroli specjalisty.
śpiące dziecko

W czym powinien spać noworodek zimą?

2022-11-23
Świeżo upieczeni rodzice zazwyczaj mają wiele dylematów. Jeden z nich to ten, w czym powinien spać noworodek zimą. Zdaniem specjalistów najlepiej sprawdza się bezpieczny śpiworek (otulacz), który zapewnia dziecku ciepło i – w przeciwieństwie do kocyka, nie zsuwa się z malca. Niezalecana jest natomiast kołderka, która może zsunąć się na twarz niemowlęcia, co będzie groziło jego uduszeniem się. Przygotowując malca do snu, należy też pamiętać o jego odpowiednim ubraniu – czyli o wygodnym pajacyku albo śpioszkach i body.
niemowlę macha rączkami przy zasypianiu

Niemowlę macha rączkami przy zasypianiu – co to oznacza?

2022-10-21
Świeżo upieczeni rodzice zawsze bacznie przyglądają się swojemu maleństwu, obserwując jego zachowania, reakcje na różne bodźce i budowanie świadomości własnego ciała. Zdarza się, że niektóre sytuacje wydają się niepokojące i wywołują wątpliwości – czy na pewno z dzieckiem wszystko jest w porządku? Przykładem mogą być momenty, gdy niemowlę macha rączkami przy zasypianiu. Warto pamiętać, że różne nieskoordynowane ruchy w pierwszych miesiącach życia są zupełnie naturalne i świadczą o rozwijaniu się układu nerwowego u malucha. Czasami niespokojne zachowania mogą świadczyć o problemach rozwojowych, należy więc przyglądać się swojemu malcowi, a wątpliwości konsultować z lekarzem. 
Ulewanie u noworodka

Ulewanie u noworodka. Jakie są przyczyny i co robić?

2022-10-04
Niemalże wszystko, co dotyczy nowonarodzonego dziecka wzbudza, przynajmniej początkowo, pewien niepokój. Zwykle trudno jest ocenić czy jakaś dolegliwość jest przejściowa i niegroźna, czy też sygnalizuje, że dzieje się coś złego. Podobnie w przypadku ulewania. Przypadłość dotyka zarówno maluszki karmione naturalnie, jak i mlekiem modyfikowanym. Jakie są więc przyczyny ulewania u noworodka, czy jest to niebezpieczne i czy można temu zapobiec?
stopa dziecka

Nożyczki dla niemowląt. Jaki zestaw do paznokci dla niemowlaka wybrać?

2022-07-01
Kto nie lubi dziecięcych, słodkich stópek? Niektórzy widząc je, myślą o… tym, jak trudnym wyzwaniem jest obcinanie paznokci u najmłodszych. Każdy rodzic pragnie, by obcinanie paznokci u niemowlęcia przebiegało sprawnie. Jakie nożyczki dla niemowląt będą najlepszym wyborem? Omawiamy pielęgnację paznokci u niemowląt, by stała się łatwa i przyjemna! Niech stópki naszych pociech znów kojarzą się tylko z całusami!
spacer z niemowlakiem

Jak ubierać niemowlaka na spacer?

2022-06-18
Jedno z najczęstszych pytań, jakie zadają sobie młodzi rodzice, brzmi: jak ubierać niemowlaka na spacer? Co zakładać maluszkowi wiosną, co zimą, a co latem? Jak sprawdzić, czy nie jest mu za zimno albo za gorąco? Po przeczytaniu tego tekstu będzie ci łatwiej skompletować garderobę dla niemowlaka i właściwie go ubrać.
niemowle

Poduszka ortopedyczna dla niemowląt: jaką wybrać? Ranking najlepszych produktów

2022-05-21
Świeżo upieczeni rodzice noworodka chcą zapewnić mu jak najlepsze warunki, które przyczynią się do prawidłowego rozwoju i wzrostu malucha. Wśród tysiąca produktów, które przystosowane są do użycia już podczas pierwszych dni życia dziecka, znaleźć można komplety pościeli do dziecięcego łóżeczka. Chociaż małe poduszki i kołderki przyciągają swoim urokiem, nie zawsze jest to najlepszy wybór do łóżeczka noworodka. Ciało tak małego dziecka znacznie różni się od ciała dorosłego człowieka. Czaszka oraz cały układ kostny są bardzo delikatne, a przez to narażone na odkształcenia. Zdaniem najlepszych specjalistów, optymalna pozycja w łóżeczku dla noworodka to ta, która pozwala na ułożenie ciała dziecka w linii prostej.