Stulejka

Data:

Fizjologiczne zwężenie napletka w pierwszych latach życia często bywa diagnozowane jako prawdziwa stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w zdecydowanej większości  przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i  nie wymaga leczenia.

 

stulejka

Stulejka to zwężenie otworu napletka, uniemożliwiającego odsłonięcie żołędzi.

Rodzaje stulejki:

  • wrodzona - napletek jest wąski, długi oraz zwisający
  • nabyta - wywołana jest wieloletnimi zaniedbaniami higienicznymi napletek jest krótki, zbliznowaciały i często zrośnięty z żołędzią
Po urodzeniu napletek przeważnie sklejony jest  z żołędzią. To zupełnie naturalne.  Z wiekiem stopniowo dochodzi do jego  odklejenia i większość 3-latków ma już odprowadzalny napletek.
 

Odciąganie napletka:

Są dwie szkoły  dotyczące odciągania napletka.  Jedna mówi, aby delikatnie odciągać go już u niemowlaków. Druga, że po pierwszym roku życia.
Należy jednak pamiętać, że u tak malutkich chłopców napletek nie schodzi, gdyż w naturalny sposób jest połączony z żołędzią. Dlatego nic nie rób na siłę.  Napletek odciągaj ostrożnie podczas kąpieli. Wówczas skóra jest mokra i znacznie elastyczniejsza. Pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie, gdyż mocne ściąganie jest dla dziecka bolesne, może powodować pękanie, krwawienie i tworzenie się blizn. Jeśli zauważysz, że 'zabieg' ten wywołuje u dziecka dyskomfort przerwij.
 

Zabieg chirurgiczny:

Zabiegowi  w  trybie pilnym poddawane są dzieci z bardzo dużym zwężeniem. Wówczas wada ta  utrudnia oddawanie moczu, który gromadzi się pod napletkiem tworząc 'balonik' i wywołując nawracające zakażenia.

U pozostałych dzieci jeśli nadal występuje zwężenie napletka zabieg wykonywany jest po trzecich urodzinach. Nie ma górnej granicy wieku do jakiej powinien być przeprowadzony.  Jednakże zaleca się, aby miało to miejsce jeszcze w wieku dziecięcym, najlepiej między 3, a 4 rokiem życia.
 
U dzieci najczęściej wykonuje się poszerzenie napletka. Aby oszczędzić dziecku stresu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a po operacji mały pacjent wraca do domu.
 
 

Obrzezanie

W ciężkich przypadkach stulejki, bliznowacenie napletka jest tak duże, że  trzeba go całkowicie usunąć.

Styl obrzezania ma związek ze stosowanymi technikami. Do zabiegu używa się skalpela lub tamujących dopływ krwi do napletka klamer uciskowych.Zdjęcie: Fotolia fot by © Dmitry Naumov

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
9-1-2019
Ocena:
Są dwie szkoły dotyczące odciągania napletka. Jedna mówi, aby delikatnie odciągać go już u niemowlaków. Druga, że po pierwszym roku życia. To ktorą wybać?