Data publikacji:

Stulejka

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Fizjologiczne zwężenie napletka w pierwszych latach życia często bywa diagnozowane jako prawdziwa stulejka. Tymczasem nieodprowadzalny napletek u chłopców do 2 lat w zdecydowanej większości  przypadków wynika z naturalnego sklejenia napletka z żołędzią i  nie wymaga leczenia.

 

stulejka

Stulejka to zwężenie otworu napletka, uniemożliwiającego odsłonięcie żołędzi.

Rodzaje stulejki:

  • wrodzona - napletek jest wąski, długi oraz zwisający
  • nabyta - wywołana jest wieloletnimi zaniedbaniami higienicznymi napletek jest krótki, zbliznowaciały i często zrośnięty z żołędzią
Po urodzeniu napletek przeważnie sklejony jest  z żołędzią. To zupełnie naturalne.  Z wiekiem stopniowo dochodzi do jego  odklejenia i większość 3-latków ma już odprowadzalny napletek.
 

Odciąganie napletka:

Są dwie szkoły  dotyczące odciągania napletka.  Jedna mówi, aby delikatnie odciągać go już u niemowlaków. Druga, że po pierwszym roku życia.
Należy jednak pamiętać, że u tak malutkich chłopców napletek nie schodzi, gdyż w naturalny sposób jest połączony z żołędzią. Dlatego nic nie rób na siłę.  Napletek odciągaj ostrożnie podczas kąpieli. Wówczas skóra jest mokra i znacznie elastyczniejsza. Pamiętaj, aby robić to bardzo delikatnie, gdyż mocne ściąganie jest dla dziecka bolesne, może powodować pękanie, krwawienie i tworzenie się blizn. Jeśli zauważysz, że 'zabieg' ten wywołuje u dziecka dyskomfort przerwij.
 

Zabieg chirurgiczny:

Zabiegowi  w  trybie pilnym poddawane są dzieci z bardzo dużym zwężeniem. Wówczas wada ta  utrudnia oddawanie moczu, który gromadzi się pod napletkiem tworząc 'balonik' i wywołując nawracające zakażenia.

U pozostałych dzieci jeśli nadal występuje zwężenie napletka zabieg wykonywany jest po trzecich urodzinach. Nie ma górnej granicy wieku do jakiej powinien być przeprowadzony.  Jednakże zaleca się, aby miało to miejsce jeszcze w wieku dziecięcym, najlepiej między 3, a 4 rokiem życia.
 
U dzieci najczęściej wykonuje się poszerzenie napletka. Aby oszczędzić dziecku stresu zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym, a po operacji mały pacjent wraca do domu.
 
 

Obrzezanie

W ciężkich przypadkach stulejki, bliznowacenie napletka jest tak duże, że  trzeba go całkowicie usunąć.

Styl obrzezania ma związek ze stosowanymi technikami. Do zabiegu używa się skalpela lub tamujących dopływ krwi do napletka klamer uciskowych.Zdjęcie: Fotolia fot by © Dmitry Naumov

Komentarze
09-01-2019
Ocena:
Są dwie szkoły dotyczące odciągania napletka. Jedna mówi, aby delikatnie odciągać go już u niemowlaków. Druga, że po pierwszym roku życia. To ktorą wybać?
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
grzybica pieluszkowa

Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

2024-01-29
Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
krochmal do kąpieli

Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

2023-09-01
Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.