Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy
Niemowlak codziennie uczy się nowych rzeczy, a pozornie proste zabawy dla dzieci stymulują jego rozwój. Bawiąc się, maluch zdobywa wiedzę na temat kolorów, dźwięków, poznaje słowa i udoskonala swoje ruchy. Zobacz, jak w prosty sposób możesz wspierać jego rozwój poprzez wspólną zabawę.
Nauka przez zabawę
- Postaw przed dzieckiem pusty, plastikowy kubeczek. Udawaj, że z niego pijesz i zachwalaj jakie to pyszne (mniam, mniam). Podnieś go do buzi malca i powtarzaj te same słowa, kiedy on będzie udawał, że pije. Postaw kubek i sprawdź, czy maluch będzie sam „pił”.
- Do zabawy potrzebny jest telefon (zabawkowy lub prawdziwy). Weź dziecko na kolana, podnieś słuchawkę i powiedz „halo”. Przyłóż mu słuchawkę do ucha i powtórz. Potem, weź ją ponownie i przeprowadź dłuższą rozmowę typu „halo, Wojtuś, tata, papa”. Przyłóż niemowlakowi słuchawkę do ucha i obserwuj, czy sam zacznie do niej gaworzyć.
- Weź trzy ulubione, ale zupełnie różne zabawki dziecka, na przykład misia, piłkę i klocek. Podnosząc po kolei każdą z nich, wypowiedz jej nazwę. Następnie, poproś malucha, aby podniósł piłkę, potem klocek itd. Oczywiście, za każdym razem chwal i zapewniaj jaki jest dzielny. Po pewnym czasie, maluszek zacznie kojarzyć słowa z przedmiotami.
- Schowaj w swojej dłoni jakiś przedmiot. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku. Następnie, znów ja zamknij. Zapytaj gdzie jest ta rzecz. Otwórz dłoń i ponownie pokaż ją dziecku. Powtórz zabawę, zmieniając ręce. Wkrótce niemowlak zacznie łapać Ciebie usiłując złapać zabawkę. Dzięki tej zabawie maluszek wie, że chowane rzeczy nie znikają na zawsze.
Zabawy z niemowlakiem - różne powierzchnie
- Weź dziecko na ręce i zróbcie sobie spacer po mieszkaniu. Pozwól dziecku dotykać różnych przedmiotów i nazywaj ich powierzchnie. Puszysty dywan, zimna lodówka, mokra woda, etc.. Do tej pory, nazywałaś przedmioty, teraz określaj też ich cechy.
- Weź różnego rodzaju papiery i materiały. Folię do kanapek, aluminiową, papier śniadaniowy, bibułkę i papierową torbę. Zgniataj każdy rodzaj materiału, a następnie daj maluchowi kawałki tego samego rodzaju i pomóż mu je zgnieść. Wrzuć zgnieciony papierek do torebki i zachęć, by niemowlak Cię naśladował. Maluchowi sprawia przyjemność nie tylko zgniatanie, ale i wrzucanie do torebki. Dzięki temu ćwiczeniu osiąga sprawność ruchową oraz uczy się rozpoznawać dźwięki i faktury.
Zabawy z dzieckiem - twórcze działanie
- Posadź szkraba w krzesełku do karmienia. Połóż mu 3-4 sztuki ugotowanego spaghetti. Niech pozna jaką mają powierzchnię, niech spróbuje rozłączyć je gdy się skleją. Taka, na pozór prosta, zabawa dla dzieci, mobilizuje szkraba do twórczego działania. A jeśli przy okazji spróbuje zjeść nową „zabawkę”, nic się nie stanie. :)
- Przywiąż tasiemkę lub sznureczek do misia, lalki lub pajacyka. Za pomocą tego sznureczka, ruszaj zabawką na wszystkie strony. Na pewno dziecku spodoba się ta zabawa i będzie chciało samo sprawić, aby zabawka zatańczyła.
- Daj dziecku do rączek dwa klocki. Po chwili podaj mu trzeci. Szybko zauważy, że aby go wziąć musi wypuścić inny. Umiejętność uwalniania przedmiotów z rąk stanowi ogromny krok w rozwoju dziecka.
- Posadź dziecko na kolanach, przodem do siebie. Nałóż na głowę chustkę. Zdejmij i powiedz „a kuku”. Powtórz trik kilka razy. Potem, to samo zrób z dzieckiem. Obserwuj, czy będzie próbowało samo ściągać chusteczkę. Pomóż malcowi, dopóki się nie nauczy robić tego samodzielnie.
- Daj dziecku puszkę, na przykład po kawie i małą piłeczkę. Postaw puszkę przed dzieckiem i pokaż jak wrzucać piłeczkę do środka. Gdy mu się uda powiedz, „bęc”. Powtórz kilka razy, aż się sam nauczy. Początkowo, dziecko może mieć problemy z wyciąganiem piłeczki, ale wkrótce opanuje tą umiejętność.
- Zabawa garnkami i łyżkami, mimo że głośna, daje dziecku bardzo dużo radości. Uderzając i stukając, niemowlak uczy się rozpoznawania dźwięków. Do tego, bawiąc się wyraża swoje emocje.
A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na rozwijające zabawy z Waszymi maluszkami?
Zobacz również:
Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy
Zdjęcie: Fotolia by Alena Ozarowa