Data modyfikacji:

Zabawy z niemowlakiem 6-9 miesięcy

Autor: Katarzyna Moryc

Niemowlak codziennie uczy się nowych rzeczy, a pozornie proste zabawy dla dzieci stymulują jego rozwój. Bawiąc się, maluch zdobywa wiedzę na temat kolorów, dźwięków, poznaje słowa i udoskonala swoje ruchy. Zobacz, jak w prosty sposób możesz wspierać jego rozwój poprzez wspólną zabawę. 

 

Zabawa z dzieckiem, pomysł na zabawę, zabawki

 

Nauka przez zabawę

  • Postaw przed dzieckiem pusty, plastikowy kubeczek. Udawaj, że z niego pijesz i zachwalaj jakie to pyszne (mniam, mniam). Podnieś go do buzi malca i powtarzaj te same słowa, kiedy on będzie udawał, że pije. Postaw kubek i sprawdź, czy maluch będzie sam „pił”.
  • Do zabawy potrzebny jest telefon (zabawkowy lub prawdziwy). Weź dziecko na kolana, podnieś słuchawkę i powiedz „halo”. Przyłóż mu słuchawkę do ucha i powtórz. Potem, weź ją ponownie i przeprowadź dłuższą rozmowę typu „halo, Wojtuś, tata, papa”. Przyłóż niemowlakowi słuchawkę do ucha i obserwuj, czy sam zacznie do niej gaworzyć.
  • Weź trzy ulubione, ale zupełnie różne zabawki dziecka, na przykład misia, piłkę i klocek. Podnosząc po kolei każdą z nich, wypowiedz jej nazwę. Następnie, poproś malucha, aby podniósł piłkę, potem klocek itd. Oczywiście, za każdym razem chwal i zapewniaj jaki jest dzielny. Po pewnym czasie, maluszek zacznie kojarzyć słowa z przedmiotami.
  • Schowaj w swojej dłoni jakiś przedmiot. Otwórz dłoń i pokaż go dziecku. Następnie, znów ja zamknij. Zapytaj gdzie jest ta rzecz. Otwórz dłoń i ponownie pokaż ją dziecku. Powtórz zabawę, zmieniając ręce. Wkrótce niemowlak zacznie łapać Ciebie usiłując złapać zabawkę. Dzięki tej zabawie maluszek wie, że chowane rzeczy nie znikają na zawsze.

 

    Zabawy z niemowlakiem - różne powierzchnie

    • Weź dziecko na ręce i zróbcie sobie spacer po mieszkaniu. Pozwól dziecku dotykać różnych przedmiotów i nazywaj ich powierzchnie. Puszysty dywan, zimna lodówka, mokra woda, etc.. Do tej pory, nazywałaś przedmioty, teraz określaj też ich cechy.
    • Weź różnego rodzaju papiery i materiały. Folię do kanapek, aluminiową, papier śniadaniowy, bibułkę i papierową torbę. Zgniataj każdy rodzaj materiału, a następnie daj maluchowi kawałki tego samego rodzaju i pomóż mu je zgnieść. Wrzuć zgnieciony papierek do torebki i zachęć, by niemowlak Cię naśladował. Maluchowi sprawia przyjemność nie tylko zgniatanie, ale i wrzucanie do torebki. Dzięki temu ćwiczeniu osiąga sprawność ruchową oraz uczy się rozpoznawać dźwięki i faktury.

     

       


        Zabawy z dzieckiem - twórcze działanie

        • Posadź szkraba w krzesełku do karmienia. Połóż mu 3-4 sztuki ugotowanego spaghetti. Niech pozna jaką mają powierzchnię, niech spróbuje rozłączyć je gdy się skleją. Taka, na pozór prosta, zabawa dla dzieci, mobilizuje szkraba do twórczego działania. A jeśli przy okazji spróbuje zjeść nową „zabawkę”, nic się nie stanie. :)
        • Przywiąż tasiemkę lub sznureczek do misia, lalki lub pajacyka. Za pomocą tego sznureczka, ruszaj zabawką na wszystkie strony. Na pewno dziecku spodoba się ta zabawa i będzie chciało samo sprawić, aby zabawka zatańczyła.
        • Daj dziecku do rączek dwa klocki. Po chwili podaj mu trzeci. Szybko zauważy, że aby go wziąć musi wypuścić inny. Umiejętność uwalniania przedmiotów z rąk stanowi ogromny krok w rozwoju dziecka.
        • Posadź dziecko na kolanach, przodem do siebie. Nałóż na głowę chustkę. Zdejmij i powiedz „a kuku”. Powtórz trik kilka razy. Potem, to samo zrób z dzieckiem. Obserwuj, czy będzie próbowało samo ściągać chusteczkę. Pomóż malcowi, dopóki się nie nauczy robić tego samodzielnie.
        • Daj dziecku puszkę, na przykład po kawie i małą piłeczkę. Postaw puszkę przed dzieckiem i pokaż jak wrzucać piłeczkę do środka. Gdy mu się uda powiedz, „bęc”. Powtórz kilka razy, aż się sam nauczy. Początkowo, dziecko może mieć problemy z wyciąganiem piłeczki, ale wkrótce opanuje tą umiejętność.
        • Zabawa garnkami i łyżkami, mimo że głośna, daje dziecku bardzo dużo radości. Uderzając i stukając, niemowlak uczy się rozpoznawania dźwięków. Do tego, bawiąc się wyraża swoje emocje.

         

        A Wy macie jakieś sprawdzone sposoby na rozwijające zabawy z Waszymi maluszkami? 

         

        Zobacz również:

        Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy
        Zabawy z dzieckiem 3-6 miesięcy
        Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy

        Zdjęcie: Fotolia by Alena Ozarowa 


        Autor

        Katarzyna Moryc

        Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

        Komentarze
        23-01-2020
        Ocena:
        Fajny pomysł z foliami i papierami! Dziś wypróbujemy. Mam nadzieję że nie będzie chciała wszystkiego zjeść
        27-07-2015
        Ocena:
        nasza mała oczywiscie przedmioty chwyta, ale zabawa typu AKUKU jeszcze nie dziala, mysle, ze jeszcze troche zanim zacznie rozumiec tę zabawe :)
        Pieluszkowe zapalenie skóry

        Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

        2024-02-23
        Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
        pierwsze buty dla dziecka

        Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

        2024-02-09
        Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
        pleśniawki u noworodka

        Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

        2024-02-02
        Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
        odruch moro

        Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

        2024-01-31
        Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!
        grzybica pieluszkowa

        Grzybica pieluszkowa: skuteczne rozwiązania i produkty dla zdrowej skóry twojego malucha

        2024-01-29
        Skóra maluszków jest bardzo cienka, delikatna i wrażliwa, przez to jest znacznie bardziej podatna również podrażnienia oraz występowanie stanów zapalanych. Naruszeniu bariery ochronnej sprzyja również stosowanie pampersów – okolice intymne pozostają przez długi czas wilgotne, a materiał pieluszki powoduje zwiększone tarcie. Jeśli dołożymy do tego nieodpowiednią pielęgnację, może dojść do grzybicy pieluszkowej czy też pieluszkowego zapalenia skóra. Jak zatem zadbać o prawidłową pielęgnację okolic intymnych u maluszka? Po czym poznać, że mamy do czynienia z PZS? Odpowiedzi czekają w poniższym artykule.
        krochmal do kąpieli

        Jak zrobić krochmal do kąpieli? Potrzebujesz tych produktów

        2023-09-01
        Metody stosowane przez starsze pokolenie do dziś cieszą się niezmienną popularnością. Powód jest prosty – są łatwe, skuteczne, a do tego wymagają małych nakładów finansowych. Jedną z nich jest kąpiel w krochmalu dla dzieci, która jest remedium na różne problemy skórne. To bezpieczny sposób, który łagodzi podrażnienia i pomaga w walce z krostami. Jak zrobić krochmal do kąpieli dla niemowlaka i o czym warto wiedzieć? Dowiedz się, czytając nasz poradnik.
        mata edukacyjna kinderkraft

        Mata edukacyjna Kinderkraft: czy warto? Opinie

        2023-08-19
        Kinderkraft to marka, która od ponad 10 lat produkuje akcesoria dla dzieci i rodziców - m. in. wózki, łóżeczka, nosidełka, krzesełka czy chociażby maty edukacyjne. W ofercie marki znajdziecie kilka różnych mat, ale czy warto je kupić? Chcesz poznać opinie kupujących na temat tego produktu? Przeczytaj poniższy poradnik i przekonaj się, czy mata Kinderkraft to produkt warty zakupu.