Data publikacji:

Trudne rozmowy o Mikołaju

Autor: Katarzyna Michniewska

Wraz z nadejściem Świąt Bożego Narodzenia w wielu domach rodzi się dylemat. Co powiedzieć dziecku? Jak pogodzić legendę o Świętym Mikołaju z ideą wychowywania dziecka w prawdzie? To nic trudnego. Po prostu musisz sama uwierzyć ;)
 

trudne_rozmowy o mikołaju

 

Czy warto wierzyć w Mikołaja?

Poczciwy starzec z długą, siwą brodą, w czerwonym kubraczku i z wielkim worem na plecach pędzi swoimi saniami ciągniętymi przez renifery. Nie straszny mu mróz, nie przeszkadza mu duży brzuch, dzielnie przeciska się przez komin, aby zostawić wymarzone prezenty.

Tak jak choinka, opłatek, pierwsza gwiazdka, tak i Mikołaj jest nieodzownym symbolem Świąt. I tak jest od lat. Czy zatem warto burzyć dziecięcą wiarę w tego brodatego starca? Dwu, trzy, a nawet czterolatek fantastycznie potrafi funkcjonować pomiędzy rzeczywistością, a światem wyobrażonym. To co realne, miesza się z tym, co wymyślone. To czas, w którym maluch z wielkim zaangażowaniem i z wypiekami na twarzy pisze list do Świętego Mikołaja, wierzy w renifery i zostawia przy choince poczęstunek, na wypadek, gdyby brodaty przybysz zgłodniał.

 

Kartka do Świętego Mikołaja

Okres przedświąteczny to idealny moment, aby nauczyć dziecko zanikającej sztuki pisania listów. Na co dzień zostały one wyparte przez maile, sms-y i internetowe komunikatory. W ten magiczny, przedświąteczny czas takie wspólne pisanie listu może być wielką frajdą nie tylko dla dziecka. Przekonaj się o tym, starając się do tego podejść jak najpoważniej. Tak, by dziecko miało poczucie, że robisz to, bo w to wierzysz.

Wspólnie kupcie ładną papeterię albo samodzielnie ozdóbcie papier i kopertę, na przykład stemplami z ziemniaka, albo bombkami odciśniętymi przez dziecięce paluszki zamoczone w farbie. Do listu maluszek może dorzucić rysunek albo swoje zdjęcia, aby Mikołaj na pewno nie pomylił adresata. Później wspólnie udajcie się na pocztę i oddajcie list pomocnikowi Mikołaja, albo naklejcie znaczek i wrzućcie list do skrzynki. A może u Was w domu panuje inny zwyczaj? Na przykład taki, że Mikołaj zabiera listy w Mikołajki, czyli 6 grudnia? Tak czy siak, pamiętajcie by list oficjalnie trafił, gdzie trzeba i by dziecko, niepotarzanie się na niego nie natknęło.

Zawsze, jeśli to tylko możliwe, staraj się kupić chociaż jedną rzecz z listy prezentów, o które prosi maluszek w liście do Świętego Mikołaja.

 

Poczęstunek dla Mikołaja

Tuż przed przybyciem Mikołaja, razem z dzieckiem przyszykujcie ciasteczka i mleko dla brodacza oraz marchewkę dla jego reniferów. Kto wie, może będą głodni po tak dalekiej podróży? Zresztą nie wypada nie ugościć przybysza z odległej Laponii. :)

Zachwycony maluszek zapewne długo będzie czekał na Mikołaja, a gdy zaśnie zmęczony czeka Cię zdrowa uczta. Przecież ktoś to musi zjeść. Dla wzmocnienia efektu możesz zostawić porozrzucane okruszki, a w drodze do choinki usypać ślady Mikołaja.

 

Maluch żądny wiedzy

Z wiekiem maluszek staje się realistą, a swoje poglądy i spojrzenie na świat zaczyna opierać na faktach. Świat dziecięcej wyobraźni nie jest już tak bogaty, a chcący znać prawdę smyk zadaje coraz więcej pytań. Bezgraniczną wiarę w Mikołaja zastępują wątpliwości: „Jak gruby Mikołaj zmieścił się w kominie?”, „Ale przecież my nawet nie mamy kominka…”, „Czemu nie zostawił żadnych śladów?”, „Czy na pewno czyta te wszystkie listy?”, „Skąd ma pieniądze na tyle prezentów?”, „Skąd Mikołaj wie, że w tym roku spędzamy Święta u babci, a nie w domu?” i „Jak to możliwe, że w jedną noc odwiedza wszystkie dzieci na świecie?”.

Jednak te wszystkie zadawane przez malca pytania wcale nie muszą oznaczać, że chce poznać prawdę. W pewnym momencie dziecięca żądza wiedzy bywa ogromna. Smyk w kółko powtarza: „A co to?”, „A dlaczego?”, „A po co?” itd. Zatem, zamiast od razu wywalać kawę na ławę, warto wzbogacić jego wiedzę o Mikołaju o nowe elementy.

 

Wypadek przy pracy

Zawsze istnieje prawdopodobieństwo, że smyk przyłapie Cię na pakowaniu prezentów, czytaniu listu do Mikołaja lub wyjadaniu marchewki przeznaczonej dla reniferów. Najlepiej wcześniej przygotuj sobie wytłumaczenie. Wówczas w razie „wpadki” szybko i bez zażenowania opowiesz dziecku piękną historię, np. o tym jak to dostałaś list od Świętego z prośbą, abyś zapakowała prezenty, bo on nie zdąży. Możesz też wytłumaczyć maluszkowi, że pakujesz prezent dla Mikołaja, a marchewkę zjadłaś, bo renifery nie zmieściły wszystkich, a szkoda by było, aby taka piękna marchewka się zmarnowała.

 

 

Jest czy go nie ma?

Dziecko może źle znieść informację, że Mikołaja nie ma. Przecież czekało na niego co roku, śniło o nim i pisało do niego listy. Czy jest więc sens burzyć tą dziecięcą magię świąt? Pewnego dnia maluszek (choć pewnie nie będzie już wtedy maluszkiem) sam przestanie wierzyć w tego poczciwego brodacza. Tak samo, jak zapomni o potworze mieszkającym pod łóżkiem czy o latającym słoniu z bajki. Wówczas warto brzdąca wprowadzić w baśni i legendę, opowiedzieć, dlaczego warto dawać prezenty i sprawiać przyjemność bliskim. Ale to już zupełnie inna historia ... A zresztą kto powiedział, że Mikołaja naprawdę nie ma? :)

 

Dla wszystkich niedowiarków

Nie wierzysz, że ten hojny starzec naprawdę istnieje? Odwiedź oficjalną stronę Mikołaja i zobacz co się dzieje w biurze Świętego.

 

Zdjęcie: VisitFinland.com


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Toddler boy in dangerous situation at home. Child safety concept.

Bezpieczeństwo w każdym kącie: odkryj najlepsze rozwiązania do zabezpieczenia szafek przed dziećmi!

2023-10-26
Bezpieczeństwo najmłodszych jest priorytetem każdego rodzica. Dzieci są ciekawe świata i często nieświadomie narażają się na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z obszarów w domu, które wymagają szczególnej uwagi, są kuchenne szafki i szuflady. Jak więc zadbać o zabezpieczenie szafek przed dziećmi? Poznaj najlepsze rozwiązania, które pozwolą uniknąć przykrych wypadków i zapewnią spokój zarówno dzieciom, jak i rodzicom.
gadżety dla matki

10 niezawodnych gadżetów ułatwiających matce życie

2023-08-22
Choć rola mamy nazywana jest tą najpiękniejszą i najważniejszą w życiu, opiekowanie się małym dzieckiem jest też dużym wyzwaniem. Warto zatem sięgać po „sprytne” gadżety dla mamy – takie jak monitor oddechu, elektryczna niania z kamerą czy kosz na brudne pieluszki. Sprawdź, co jeszcze może ci się przydać w pierwszym roku życia twojego maluszka.
albik dla 2-latka

Albik dla 2-latka: czy warto?

2023-08-11
Albik to prawdziwa rewolucja na rynku produktów dla dzieci, która szybko podbiła serca nie tylko maluchów, ale także ich opiekunów. To magiczny długopis, który zastąpi cię w trakcie czytania. W jaki sposób? Po prostu zrobi to za ciebie, opowiadając dziecku o dzikich zwierzętach i środkach transportu czy zabierając je na wizytę do zoo. Dodatkowo sprawdzi się też do nauki przeróżnych tematów, które przydadzą się w szkole – od przyrody, aż po angielski. Czy Albik dla 2-latka to w ogóle dobry wybór? Rozwiewamy wątpliwości.
zabawki sensoryczne dla 4-latka

Najlepsze zabawki sensoryczne dla 4-latka. Polecane produkty

2023-08-05
Zabawki sensoryczne to wyjątkowa kategoria akcesoriów dla dzieci. Dostarczają maluchom bodźców, wspierają prawidłowy rozwój i, oczywiście, zapewniają mnóstwo zabawy. Na rynku znajdziesz setki propozycji dla pociech w różnym wieku. Chcesz kupić  zabawki sensoryczne dla 4-latka i nie wiesz, które z nich są najlepsze? Zobacz nasze propozycje i wybierz jedną z nich!
ścieżka sensoryczna

Co to jest ścieżka sensoryczna? Jak zrobić?

2023-07-17
Ścieżka sensoryczna to swoisty tor przeszkód, którego pokonywanie stymuluje zmysł dotyku, co z kolei przekłada się na lepszy rozwój dziecka. Zdaniem specjalistów chodzenie po ścieżce sensorycznej pozytywnie wpływa na integrację sensoryczną, sprawność motoryczną, zmysł równowagi, koordynację ruchową, a także percepcję wzrokową. Jednocześnie taka aktywność jest dla dziecka źródłem dużej radości. Wyjaśniamy, jak może wyglądać ścieżka sensoryczna w ogrodzie, a jak zaplanować taką domową.
kojec dla dziecka

Jaki kojec dla dziecka wybrać? Drewniany czy plastikowy? Poradnik

2023-07-07
Kiedy tylko dziecko zaczyna być mobilne, trzeba mieć je na oku przez cały czas jego aktywności – wystarczy chwila nieuwagi, by malec zrobił sobie krzywdę. Niestety takie czuwanie nad dzieckiem znacznie utrudnia wykonanie obowiązków domowych albo choćby napicie się filiżanki kawy. Z pomocą przychodzi kojec dla dziecka, czyli rodzaj ogrodzenia w postaci ścianek, czasem dodatkowo z materacem. Kojec tworzy dziecku bezpieczną przestrzeń i pozwala rodzicom na chwilę wytchnienia, dlatego zdecydowanie warto go mieć. Podpowiadamy, czym charakteryzują się konkretne modele, poniżej znajdziesz też przydatny ranking produktów.
pokój dla chłopca 4-letniego

Pokój dla chłopca 4 lata: ciekawe aranżacje

2023-06-02
Aranżacja pokoju dla dziecka nie jest łatwą czynnością. Projekt pokoju dla 4 letniego chłopca musi spełniać potrzeby i oczekiwania dziecka, a przy tym być praktyczny i bezpieczny. Jak zatem zaaranżować pokój dla 4 letniego chłopca? Jakie elementy powinny się znaleźć w pokoju? Radzimy na co zwrócić uwagę podczas projektowania i dekorowania pokoju dla chłopca.