Zabawy z niemowlakiem 3-6 miesięcy
Pierwszy rok życia dziecka to czas, podczas którego rozwija się ono bardzo intensywnie. Szybko rośnie i zdobywa masę nowych, niezwykle istotnych, umiejętności. Większości tych rzeczy uczy się poprzez zabawę. Zobacz jak się bawić z dzieckiem w wieku 3-6 miesięcy.
Między 3, a 6 miesiącem życia maluch uczy się pełzania po podłodze, turlania się, chwytania przedmiotów, silnego trzymania główki, zabaw własnymi stopami i dłońmi, gaworzenia i wielu innych rzeczy. Dziecko uśmiecha się w odpowiedzi na uśmiech, bacznie obserwuje ruchy ust mówiących do niego osób, przygląda się twarzom. Silnie rozwijają się jego pamięć i świadomość własnego otoczenia. Mały człowiek obserwuje i chłonie. Poniżej znajdziesz propozycje zabaw, które pomogą mu się rozwijać jeszcze szybciej.
Wspomagamy pamięć, myślenie i rozumowanie
- Zacznij uczyć maleństwo języka gestów. Delikatnie ułóż swoje dłonie na rączkach dziecka i układaj rozmaite znaki tak, by to poczuło. Pokazuj wybrane gest także „na sobie”. Zacznij od prostych, codziennych czynności, na przykład leciutkiego popukania opuszkiem palca w ust (gest oznaczający jedzenie). Niech stanie się to naturalne. Ale uwaga, dziecko nie zacznie od razu wykonywać tych gestów. Może to nastąpić dopiero ok. 9 miesiąca jego życia i może wyglądać odrobinę inaczej (np. maluch będzie wkładał palec do otwartej buzi).
- Zabawcie się w „gdzie jest…” Pokaż brzdącowi jego ulubioną zabawkę, a potem schowaj ją poza zasięgiem jego wzroku. Bawcie się w szukanie, a w tym czasie zadawaj pytania w stylu: „Może jest na podłodze” (i spójrz na podłogę), „Może jest na półce” (popatrz na półkę) i tak dalej. Możesz schować zabawkę w dłoniach i zapytać „A może trzymam ją w dłoniach? Tak, tu jest!” Im dziecko starsze, tym aktywniej będzie uczestniczyło w poszukiwaniach.
- Zabawa latarką pomaga rozwijać nie tylko wzrok dziecka, ale i świadomość własnego otoczenia. Bawcie się w nią, gdy jest choć trochę ciemniej lub w ciemnym pomieszczeniu. Będziecie potrzebowali latarki. Poświeć nią na ścianę i zwróć na to uwagę dziecka, a potem powiedz np. „Zobacz, światełko.” Powoli przesuwaj strumień światła w górę i dół, na boki, zatrzymując się od czasu do czasu na znajomych przedmiotach i nazywając je.
- Gdy przygotowujesz składniki do gotowania niech dziecko „gotuje” razem z Tobą. Opowiadaj mu o tym co robisz: nalewam wodę, obieram marchewkę itd. Nazywaj naczynia, przyrządy oraz składniki, których używasz. W ten sposób maluch poznaje nowe słowa. Jeśli chcesz mieć wolne ręce, pamiętaj o chuście. Zawiąż w nią maluszka i działaj, ale pamiętaj o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Zabawy z niemowlakiem - poznajemy swoje ciało
- „Rozmawiając” z niemowlakiem, ucz je jak działa aparat mowy. Kiedy maleństwo zacznie wydawać różnorakie dźwięki, staraj się na nie odpowiadać i prowokować Wasze małe „rozmowy”. Powtarzaj dźwięki, które wydaje dziecko, a kiedy to robisz, weź jego rączkę i delikatnie przyłóż do swoich ust. Dzięki temu, będzie mogło poczuć ruchy warg, a także to jak powietrze wydostaje się z Twoich ust.
- Około 5 miesiąca życia, zanim dziecko zacznie rozumieć znaczenie słów, rozpoznaje gesty. Informuj je o wszystkim co z nim robisz. Mów do niego: „zaraz Cię podniosę” i wyciągnij do niego ręce, „teraz Cię przebiorę” i pokaż ubranko, „zmienię ci pieluszkę” i pokaż malcowi pieluchę. Potem skróć zdania. Podnosząc brzdąca mów „w górę” itd. Po krótkim czasie, gdy będziesz mówiła polecenie i wyciągała ręce, maluszek będzie się starał sam podnosić.
- Połóż się na plecach. Połóż sobie dziecko na brzuchu. Gdy złapie Cię za nos powiedz „nos”, gdy chwyci włosy powiedz „włosy”. I róbcie tak z różnymi częściami ciała. Zobaczysz jak bardzo mały odkrywca będzie z siebie zadowolony. Potem możecie się zamienić. Dotknij noska niemowlaka i powiedz, na przykład „to jest nosek dzidziusia”. Dotknij swojego i powiedz „to jest nosek mamusi”. Tak samo postępuj z innymi częściami ciała. To najlepsza metoda, aby maluszek poznał swoje ciało.
- Kąpiąc malucha, opowiadaj o tym jakie części ciała myjesz. Myjemy, brzuszek, główkę, rączkę itd. To świetna zabawa, a jaka rozwijająca.
- Załóż dziecku bardzo kolorową skarpetkę, a najlepiej coś do niej poprzyszywaj. Możesz też nałożyć na nóżkę specjalną opaskę na rzep z maskotką i dzwoneczkiem. Ruszając nóżka maluszek będzie zachwycony widokiem i dźwiękiem. Doskonale rozwinie to koordynację wzrokowo-ruchową niemowlaka.
Dziecięcy "fitness"
- Zabawa małych pełzaków to świetne ćwiczenie. Ułóż malucha na podłodze na brzuszku, przed nim, kilka centymetrów od jego główki ułóż kolorową zabawkę. Delikatnie naciśnij dłońmi na stópki dziecka, co powinno spowodować, że maluch będzie odpychał nóżki od Twoich dłoni, a to z kolie, spowoduje, że przesunie się o kawałek do przodu i znajdzie się bliżej zabawki. Powtarzaj czynność, co chwilę przesuwając zabawkę.
- Turlamy się! Ułóż malca na kocyku, na brzuszku. Bardzo delikatnie i powoli unieś jeden bok koca, aż dziecko przechyli się lekko na boczek. Ostrożnie obracaj dzieckiem na kocyku, pomagając sobie dłońmi i nie zapominając o tym , by opisywać co robisz. Pamiętaj o asekuracji główki podczas obrotu na plecy! Kiedy maluch całkowicie się już obróci, bij mu brawo.
- Połóż się wygodnie na plecach i weź niemowlę na ręce, kładąc je na swojej klatce piersiowej, twarzą do Ciebie. Mów do dziecka, śpiewaj mu, a na hasło „Raz, dwa, trzy, w górę!”, podnieś je na wyprostowanych rękach. Taki „samolot” sprawi maluchowi ogromną frajdę, a dodatkowo, podnosząc główkę będzie wzmacniało mięśnie karku.
Takich zabaw jest naprawdę wiele. Pamiętaj, że dla niemowlęcia wszystko dookoła jest nowe, a to w jaki sposób będzie mogło to poznawać otaczający je świat zależy w dużej mierze od Ciebie. Dużo mów do dziecka i staraj się zachęcać je do jak największej liczby interakcji. Zobaczysz, będziecie się świetnie bawić!
Zobacz również:
Zabawy z dzieckiem 0-3 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 6-9 miesięcy
Zabawy z dzieckiem 9-12 miesięcy
Zdjęcie: Fotolia by © Liaurinko All rights reserved