Data publikacji:

Odwieczny problem – sprzątanie zabawek

Autor: Ulanka

Sprzątanie to achillesowa pięta wielu dzieci i co tu nie mówić … udręka rodziców. Klocki, samochody, pluszaki, puzzle – świetnie wyglądają na sklepowych półkach, czy w nowo urządzonym pokoiku dziecięcym, gorzej, gdy to wszystko nasza pociecha wymiesza, rozrzuci i rozprowadzi po całym pokoju. Pamiętajmy, że czym skorupka za młodu nasiąknie, tym w dorosłym życiu również trąci, dlatego od najmłodszych lat powinniśmy uczyć nasze pociechy utrzymywania porządku i sprzątania zabawek. Jak nauczyć naszą pociechę sprzątania po zabawie? Od jakiego wieku zacząć wymagać? I czy raz wprowadzone zasady zdadzą egzamin na dłużej?

Zabawki, sprzątanie zabawek, dziecko a zabawki

 

Jak motywować dziecko do sprzątania zabawek?

Dziecko powinno uczyć się sprzątania od najmłodszych lat, co do tego nie ma wątpliwości. Im wcześniej zaczniemy tym większa szansa, że sprzątanie wejdzie dziecku w nawyk i będzie ono je postrzegało jako swój naturalny obowiązek domowy. Pamiętaj, że do ok. 3.-4. roku życia dziecko uczy się (wszystkiego, nie tylko sprzątania) poprzez zabawę. Dlatego kluczem do sukcesu będzie wymyślenie odpowiednich zabaw podczas sprzątania i wplecenie w tą czynność dużej dawki ruchu i fantazji. Możecie na przykład:

  • sprzątać na czas (byleby tylko nie ucierpiała na tym jakość porządków – bylejakości mówimy twarde i zdecydowane NIE ;))
  • udawać, że porozrzucane na podłodze misie i lalki trzeba uratować z opresji - a bezpieczne będą tylko na półce.

 

Dobrze będzie wykorzystać czas sprzątania do rozwijania malucha na wielu płaszczyznach. Wierszyk lub piosenka o sprzątaniu? Jak najbardziej! Pamiętajmy też, że skoro ma to być zabawa nie możemy wydawać rozkazów. Zamiast tego pozwólmy dziecku decydować – zwykłe pytanie, czy woli wrzucać klocki do pudełka, czy ułożyć książeczki na półce. I już nasze dziecko gra pierwsze skrzypce.

 

W odniesieniu do porządku, świetnie sprawdza się zasada, że dziecko może zacząć bawić się następną zabawką po odłożeniu na miejsce poprzedniej. Ze strony rodzica najważniejsza jest konsekwencja i cierpliwość.

 

UWAGA! Niech nie zwiedzie nas nasze zmęczenie, senność malca czy jego beztroski uśmiech. Nawet jedno odstąpienie od zasady z naszej strony wystarczy, by dziecko zaczęło ją lekceważyć.

 

Ważna organizacja i przechowywanie

To bardzo ważny punkt przy sprzątaniu. Wszyscy specjaliści od robienia porządków twierdzą, że jeśli ustalimy w domu stałe miejsce każdej rzeczy nigdy nie będziemy musieli sprzątać, będziemy jedynie odkładać je na miejsce. Coś w tym jest, więc podstawą sprzątania w pokoju malucha będzie dobra organizacja zabawek. Sposobów na przechowywania skarbów malca jest naprawdę dużo.

 

Plastikowe i drewniane pudełka w różnych kształtach, materiałowe półeczki, skrzynki, kosze, pufy… Na pewno znajdziesz coś odpowiedniego. Dobrym pomysłem jest wybranie się na zakupy razem z pociechą i pozwolenie jej, by wybrała takie pudełka, które najbardziej jej się spodobają. Oczywiście pod warunkiem, że zaakceptujecie je pod względem funkcjonalności. Po skończonych zakupach podpiszcie pudełka: lalki, klocki, misie itd. Każda zabawka powinna mieć swoje, stałe miejsce.

 

Jeśli nie chcecie wydawać pieniędzy na pudełka, nie ma problemu. Możecie je zrobić z tego co macie w domu. Pozwólcie dziecku samodzielnie udekorować pudełka! Jako baza do takich własnoręcznie zrobionych organizerów dobre będą wszelkie pudełka po lodach, butach lub innych sprzętach.

 

 

Pamiętaj o regularnych przeglądach i sortowaniu

Z większości zabawek maluch konsekwentnie wyrasta albo się nimi nudzi. Nie ma rady – jeśli nie chcecie zrobić z mieszkania składziku na kolejki, lalki, klocki i książeczki, trzeba się ich będzie stopniowo pozbywać. I to dość regularnie. Uwierzcie mi, dzieci mają wyjątkowy talent do naciągania rodziców, a szczególnie dziadków na kolejne zakupy i mimo dobrego sprzątania, jeśli nie sortujemy starych zabawek, wkrótce robi się ich prawdziwy stos nie do ogarnięcia ;)

 

Co zrobić z niepotrzebnymi zabawkami?

Jeśli nie chcecie po prostu wyrzucać tych rzeczy na śmietnik (bo są jeszcze w pełni użyteczne i mogłyby posłużyć innemu dziecku), oddajcie je młodszemu dziecku w dalszej rodzinie lub pociesze znajomych. Bardzo dobrym pomysłem będzie też oddawanie zabawek uboższym dzieciom – dzięki temu nauczysz swoje dziecko wrażliwości na innych i tego, że nie wszyscy mogą sobie pozwolić na wiele przyjemności.

 

Jeśli pewnych rzeczy nie chcecie wyrzucać lub oddawać, ale wokół Was już wala się mnóstwo dziecięcych przedmiotów, proponujemy podzielenie zabawek na 2-3 części i schowanie kilku pudeł na kilka miesięcy do piwnicy lub na strych. Po tym czasie wyciągamy stare pudła i robimy zamianę. Dzięki temu dziecko będzie miało "nowe" zabawki częściej, a także dowiemy się, które z nich już mu się na dobre znudziły. Innym pomysłem może być wymienianie się na tej samej zasadzie zabawkami z dziećmi sąsiadów, rodziny czy znajomych.

 

Ktoś powie, że nie jest łatwo nauczyć malca porządku? Zgadzam się. Ale lepiej dołożyć starań by tego dokonać niż codziennie, przez kilka a nawet kilkanaście lat, robić porządek w dziecięcym pokoju. A Wy jakie macie sprawdzone sposoby na sprzątanie z maluchem? Podziel się nimi w komentarzu.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Andrey Kiselev


Autor

Ulanka

Lubi pisać, obserwować ludzi, kocha dzieci, lubi czytać i buszować po sklepach.

Komentarze
31-07-2015
Ocena:
Hmm całkiem fajne pomysły, bo u nas te sprzątanie przychodzi z ogromnym trudem, ale jutro pierwsza próba :)
Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).