Data modyfikacji:

Ciemieniucha

Autor: Tomasz Nęcki - Lekarz

Co to jest ciemieniucha?

Ciemieniucha u niemowlaka, to łuszczący się naskórek w kolorze białym lub żółtawym, przypomina skorupkę lub łuski. Powstaje na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych w pierwszych sześciu tygodniach życia dziecka. Zauważyć ją można na głowie, w okolicach ciemiączka, a także na brwiach lub przy nosie. Ciemieniucha nie boli, nie swędzi, nie jest groźna, można się jej pozbyć domowymi sposobami.

 

ciemieniucha u niemowlaka

fot: pixabay.com

Ciemieniuchę zaobserwować możemy na głowach przede wszystkim małych dzieci – najczęściej problem ten pojawia się w pierwszych sześciu tygodniach życia. Ciemieniucha przybiera postać żółtawych (czasami białawych) łusek, które,  występują zwykle  na głowie malucha (łuski te mogą się jednak pojawiać również i w obrębie brwi). 

 

Ciemieniucha u niemowlaka - przyczyny

Przyczyną ciemieniuchy z pewnością nie są zaniedbania natury higienicznej. Ciemieniucha u dzieci pojawia się na skutek  nadmiernej aktywności gruczołów łojowych, które znajdują się w obrębie skóry głowy dziecka. Fizjologiczną rolą tych struktur jest nawilżanie i ochrona skóry – takie właśnie działanie ma bowiem wydzielane przez gruczoły łojowe sebum (łój).

Kiedy gruczoły łojowe są jednak aktywne za bardzo, ich wydzielina (w połączeniu ze złuszczonymi komórkami naskórka) może się gromadzić na główce dziecka, co ostatecznie skutkować może wytworzeniem się charakterystycznych  łusek.

 

Czy ciemieniucha boli lub swędzi?

Dziecko z ciemieniuchą nie doświadcza bólu, świądu czy jakichkolwiek innych dolegliwości – jedynym problemem jest po prostu obecność nieprzyjemnie wyglądających zmian w obrębie skóry jego głowy. Warto jednak zadbać o usunięcie ze skóry dziecka zrogowaciałego naskórka, bo zaniedbana ciemieniucha może stać się przyczyną infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. 

 

Co na ciemieniuchę?

Sama ciemieniucha u niemowlaka nie powoduje bólu, jednak jej nieprawidłowe usuwanie przez rodziców może już jak najbardziej doprowadzić do doświadczenia przez malucha dolegliwości bólowych. 

Jak się pozbyć ciemieniuchy? Powoli i delikatnie. Przed przystąpieniem do tej czynności warto zaaplikować na skórę głowy dziecka oliwkę na przykład po kąpieli. Następnie przy pomocy miękkiej szczotki do włosów możemy delikatnie wyczesywać oddzielające się ze skóry maluszka łuski ciemieniuchy. Aby lepiej namoczyć łuski można na naoliwioną łuskę założyć na godzinkę bawełnianą czapkę. Samo mycie główki i masowanie przyczynia się do pozbywania się martwych komórek naskórka, a dodatkowo warto delikatnie wycierać główkę ręcznikiem, co również wspomoże walkę z ciemieniuchą.

Ciemieniucha u niemowląt nie trwa długo – po tygodniu, maksymalnie dwóch główka dziecka powinna być już pozbawiona nieestetycznych zmian. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć zamierzony efekt. Co wtedy zrobić?

 

 

 

Leczenie ciemieniuchy - kiedy konsultacja z lekarzem?

W sytuacji, kiedy nasze próby zlikwidowania ciemieniuchy u niemowlaka spełzają na niczym, nie czekajmy – udajmy się do pediatry. Odwiedziny u lekarza są zalecane szczególnie wtedy, kiedy zauważymy, że u malca pojawiło się zaczerwienienie skóry głowy (możliwe, iż nasze próby usunięcia zmian doprowadziły do stanu zapalnego) oraz wtedy, kiedy widzimy, że zmiany podobne do ciemieniuchy rozwijają się w innych miejscach niż skóra głowy (może to świadczyć chociażby o tym, że malec cierpi na atopowe zapalenie skóry).

Jeżeli próbowaliśmy zwalczyć ciemieniuchę domowymi sposobami i nam się nie powiodło, możliwe jest, iż konieczne do tego celu będzie zastosowanie specjalistycznych farmaceutyków. Preparaty służące do tego celu kontrolują procesy rogowacenia naskórka, a także mają wpływ na nawilżenie skóry.

 

Ciemieniucha u starszych dzieci

Zdarza się, że ciemieniucha pojawia się u starszych dzieci, nawet 2-3 letnich. Jest ją nieco trudniej usunąć, ze względu na większą ilość włosów niż u niemowląt. Pojawienie się ciemieniuchy u starszego dziecka nie świadczy o żadnej chorobie czy zaburzeniach hormonalnych. Skóra i i jej gruczoły wciąż uczą się regulować odpowiednią ilość substancji natłuszczających. Ciemieniuchę u starszego dziecka usunie najlepiej specjalny szampon z apteki.

Komentarze
28-11-2018
Ocena:
U mojej córci ciemieniucha zaczęła pojawiać się po 2. tygodniu, walczyliśmy najpierw oliwką dla dzieci i niemowląt a później olejkiem zakupionym w aptece... łuski owszem schodziły ale z każdem dniem robiły się coraz twardsze. położna jednak poleciła abyśmy po kąpieli na zmiany nałożyli najzwyklejszej wazeliny, pozostawili na noc, rano umyli główkę i kilka razy dziennie masowali miękką szczoteczką. Zabieg powtarzać do całkowitego wyleczenia. Faktycznie, ta metoda okazała się dużo skuteczniejsza. W naszym wypadku po kilku dniach problem zniknął :)
19-10-2018
Ocena:
Nie ma co wróżyć z fusów, tylko najlepiej udac sie na konstultacje do dermatologa i tyle
Krem do pupy dla noworodka

Krem do pupy dla noworodka – ranking

2021-09-16
Zabezpiecza skórę maluszka i chroni ją przed odparzeniami – to dwa główne zadania, jakie powinien spełniać krem do pupy dla noworodka. Ranking, który znajdziesz poniżej, z pewnością pomoże ci wybrać ten najlepszy. Zapraszamy do lektury!
kapiel

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka wybrać?

2021-09-10
Odpowiednio dobrany płyn do kąpieli noworodka czy niemowlęcia sprawi, że skóra dziecka będzie miękka, nawilżona, gładka i pachnąca. Stosowanie kiepskiej jakości produktu może natomiast sprzyjać podrażnieniom, suchości, swędzeniu oraz reakcjom alergicznym. Krótko mówiąc – to, na jaki kosmetyk się zdecydujesz, ma naprawdę duże znaczenie. Sprawdź więc, jaki płyn do kąpieli noworodka wybrać i jakich produktów się wystrzegać.
Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala

Jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać?

2021-08-30
Skóra noworodka jest wyjątkowo wrażliwa, dlatego potrzebuje szczególnej pielęgnacji już od pierwszego dnia życia. Dotyczy to zwłaszcza okolic pośladków i miejsc intymnych, które ciągle narażone są na drażniące działanie moczu i kału. Sprawdź, jaki krem do pupy dla noworodka do szpitala wybrać, jaki powinien być skład takiego preparatu i czym różni się krem pielęgnacyjny od tego na odparzenia.
pampers

Jakie pampersy wybrać dla noworodka?

2021-08-23
Pieluszki to jeden z produktów, które wraz z przyjściem na świat dziecka stają się nieodłączną częścią codzienności. Nic dziwnego zatem, że młodzi rodzice czasami długo zastanawiają się, jakie pampersy dla noworodka wybrać. Powinny być wygodne, chłonne, a jednocześnie bardzo delikatne dla skóry dziecka. Warto zasięgnąć opinii innych rodziców, ale także wypróbować różne rodzaje pieluch, dzięki czemu znajdziemy te, które najbardziej odpowiadają nam i naszemu niemowlęciu.
kalendarz ząbkowania

Kalendarz ząbkowania u dzieci. O czym pamiętać?

2021-08-17
Niemal każdy rodzic z ogromną niecierpliwością wyczekuje u swojego dziecka pierwszego ząbka. Nie sposób precyzyjnie przewidzieć momentu, w którym on się pojawi, już dawno ustalono natomiast widełki czasowe, w których dzieje się to u większości niemowląt. Sprawdź, jak wygląda kalendarz ząbkowania, by w odpowiednim momencie mieć w szafce zapas łagodzącego żelu oraz paracetamolu.
pieluchy ekologiczne

Jakie pieluchy ekologiczne dla niemowlaka wybrać? Jednorazowe czy wielokrotnego użytku?

2021-08-09
W Polsce już od kilkunastu lat rośnie świadomość ekologiczna, coraz bardziej popularne stają się również zachowania mające na celu ochronę środowiska. Jednym z takich zachowań jest kupowanie pieluszek, które nie szkodzą naturze. Sprawdź, czym dokładnie charakteryzują się pieluchy ekologiczne i jak je wybrać.
obcinanie paznokci u noworodka

Obcinanie paznokci u noworodka – jak i kiedy to zrobić?

2021-05-28
Obcinanie paznokci u noworodka jest jednym z najbardziej stresujących zabiegów, których muszą podjąć się młodzi rodzice. Nie warto jednak z nim zwlekać, ponieważ zbyt długie paznokcie stają się siedliskiem brudu i bakterii, a także mogą prowadzić do bolesnych zadrapań. Dłonie noworodka są delikatne, ale wystarczy zastosować się do kilku porad, aby bezpiecznie skrócić paznokcie dziecka. Należy zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt, przystosowany do potrzeb niemowląt i przestrzegać podstawowych zasad higieny. Sprawdź, kiedy i jak należy obciąć paznokcie noworodka.