Data publikacji:

Żylaki powrózka nasiennego

Autor: Joanna Górnisiewicz

Kiedy słyszymy o żylakach, to zwykle kojarzą się nam one z niebezpiecznie powiększonymi żyłami na nogach, najczęściej u starszych kobiet, które wykonywały pracę wymagającą długotrwałego stania. Tymczasem jest to przypadłość, która może dotyczyć różnych narządów, także u mężczyzn. Tak na przykład jest z żylakami powrózka nasiennego. Czym są, gdzie się znajdują i jak je leczyć?

 

zylaki-powrozka-nasiennego-550x350

 

Kto choruje i dlaczego?

Żylaki powrózka nasiennego to problem dotykający nawet do 15% młodych mężczyzn. Szacuje się, że są one przyczyną niepłodności u 40% mężczyzn, którzy starają się o dziecko. Żeby zrozumieć na czym polega to zaburzenie, trzeba rozumieć budowę powrózka nasiennego.

 

Powrózek nasienny, czyli...

Powrózek nasienny to nazwa określająca około 20-o centymetrowy odcinek wszystkich tworów między moszną a jamą brzuszną: nasieniowód, tętnice, żyły, nerwy. Jeżeli naczynia żylne poszerzą się, dochodzi do ich poskręcania, tworzą wówczas miękkie i guzowate zgrubienia. Powodują niewielkie bóle, uczucie ciężkości, ale bywa i tak, że dolegliwości są niewielkie. Jednak obecność żylaków sprawia, że temperatura jąder wzrasta. Temperatura w mosznie powinna być o 2-3 stopnie niższa niż w reszcie ciała, wówczas jest optymalna dla produkcji zdrowych plemników. Żylaki tę różnicę zmniejszają i są odpowiedzialne za podniesienie temperatury jąder, a co za tym idzie, zmniejszenia ich liczby i żywotności. Żylaki powstają wówczas, gdy zastawki w żyłach jądrowych są niewydolne lub w ogóle ich brak. Krew nie jest odprowadzana jak należy, zalega w naczyniach i powoduje ich powiększenie.

 

Leczenie żylaków

To zaburzenie leczy się operacyjnie. Lekarz usuwa żylaki dokonując nacięcia lub stosując metodę laparoskopową. W czasie zabiegu pacjent zostaje znieczulony miejscowo bądź znajduje się pod narkozą. Po zabiegu utrzymuje się obrzęk, który zmniejsza się po jakimś czasie. Pacjent czuje też dyskomfort, nie może się schylać, powinien się powstrzymać od fizycznej pracy na jakiś czas. Konieczne jest też wykonanie kontrolnych badań, aby sprawdzić czy przepływ krwi jest już prawidłowy.

 

Zdjecie: Fotolia fot. by © olly


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym prob

Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

2018-02-25
Odczuwasz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia cyklu miesiączkowego? Porozmawiaj z lekarzem są to najczęstsze objawy schorze...
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...