Przeszkody w przewodach nasiennych

Data:

Badanie ilości i jakości spermy to podstawa w diagnozowaniu przyczyn niepłodności u mężczyzn. Za zły stan męskiego nasienia może odpowiadać wiele czynników, w tym również niedrożność przewodów nasiennych.

 

nieplodnosc-przeszkody-wprzewodach-nasiennych-550x350

 

Badanie nasienia

Bezpłodność u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest słaba jakość nasienia. Sprawdza się ją na pierwszym, standardowym badaniu. Badanie nasienia jest bezinwazyjne, mało skomplikowane i stosunkowo niedrogie, dlatego powinno się go zrobić zaraz na samym początku diagnozowania.

W razie konieczności lekarz może zalecić wykonanie bardziej skomplikowanych testów nasienia. Ujawnią one budowę plemników, ich ruchliwość, obecność przeciwciał, jakie organizm wytwarza przeciwko plemnikom, drobnoustrojów wywołujących stan zapalny, ale także innych substancji, których pojawienie się może świadczyć o zaburzonych funkcjach prostaty czy niedrożności dróg wyprowadzających nasienie.

 

Niedrożność nasieniowodów

Przyczyną bezpłodności męskiej mogą być także wszelkie wady wrodzone lub nabyte. Niektóre z nich lekarz potrafi zaobserwować kiedy wykonuje badanie andrologiczne, czyli szczegółowego badania narządu płciowego, często połączonego z badaniem USG. W innych przypadkach konieczne jest badanie radiologiczne nasieniowodów. Po dożylnym podaniu kontrastu możliwa jest ocena ich drożności. Takie badanie pozwala stwierdzić brak nasieniowodów, ich zwężenie czy zrosty, które mogą być spowodowane przez urazy oraz przewlekłe stany zapalne.

Jeśli lekarz stwierdzi niedrożność - może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. Jeżeli przyczyną niedrożności nasieniowodów jest trwająca infekcja, w takim przypadku leczenie bezpłodności sprowadza się do odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. Warto też pamiętać o tym, że każda infekcja może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów chorobowych ze strony układu rozrodczego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Marco Santi Amantini

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-5-2018
Ocena:
Zastanawiam się tylko co oznacza "stosunkowo niedrogie" i gdzie można je zrobić?