Data publikacji:

Przeszkody w przewodach nasiennych

Autor: Joanna Górnisiewicz

Badanie ilości i jakości spermy to podstawa w diagnozowaniu przyczyn niepłodności u mężczyzn. Za zły stan męskiego nasienia może odpowiadać wiele czynników, w tym również niedrożność przewodów nasiennych.

 

nieplodnosc-przeszkody-wprzewodach-nasiennych-550x350

 

Badanie nasienia

Bezpłodność u mężczyzn, podobnie jak u kobiet, może mieć wiele przyczyn. Jedną z nich jest słaba jakość nasienia. Sprawdza się ją na pierwszym, standardowym badaniu. Badanie nasienia jest bezinwazyjne, mało skomplikowane i stosunkowo niedrogie, dlatego powinno się go zrobić zaraz na samym początku diagnozowania.

W razie konieczności lekarz może zalecić wykonanie bardziej skomplikowanych testów nasienia. Ujawnią one budowę plemników, ich ruchliwość, obecność przeciwciał, jakie organizm wytwarza przeciwko plemnikom, drobnoustrojów wywołujących stan zapalny, ale także innych substancji, których pojawienie się może świadczyć o zaburzonych funkcjach prostaty czy niedrożności dróg wyprowadzających nasienie.

 

Niedrożność nasieniowodów

Przyczyną bezpłodności męskiej mogą być także wszelkie wady wrodzone lub nabyte. Niektóre z nich lekarz potrafi zaobserwować kiedy wykonuje badanie andrologiczne, czyli szczegółowego badania narządu płciowego, często połączonego z badaniem USG. W innych przypadkach konieczne jest badanie radiologiczne nasieniowodów. Po dożylnym podaniu kontrastu możliwa jest ocena ich drożności. Takie badanie pozwala stwierdzić brak nasieniowodów, ich zwężenie czy zrosty, które mogą być spowodowane przez urazy oraz przewlekłe stany zapalne.

Jeśli lekarz stwierdzi niedrożność - może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego. Jeżeli przyczyną niedrożności nasieniowodów jest trwająca infekcja, w takim przypadku leczenie bezpłodności sprowadza się do odpowiednio dobranej terapii farmakologicznej. Warto też pamiętać o tym, że każda infekcja może spowodować nieodwracalne uszkodzenia. Dlatego nie można bagatelizować żadnych objawów chorobowych ze strony układu rozrodczego.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Marco Santi Amantini


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Zastanawiam się tylko co oznacza "stosunkowo niedrogie" i gdzie można je zrobić?
jakość nasienia

Normy prawidłowego nasienia – jak odczytywać wyniki badania?

2024-11-22
Normy prawidłowego nasienia to kluczowy element oceny męskiej płodności. Wyniki seminogramu mogą dostarczyć ważnych informacji na temat szans na poczęcie dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są cechy prawidłowego nasienia, na co zwrócić uwagę w wynikach badania oraz jak wygląda proces badania nasienia.
naprotechnologia

Naprotechnologia – naturalna metoda walki z niepłodnością

2024-11-15
Naprotechnologia to coraz bardziej popularna metoda wspomagania płodności, stosowana przez pary zmagające się z niepłodnością. W odróżnieniu od technik sztucznego zapłodnienia, takich jak in vitro, natural procreative technology opiera się na naturalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, umożliwiając diagnozę oraz leczenie problemów związanych z płodnością.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...