Schorzenia gruczołu krokowego

Data:

Większość z nas wie co to prostata i jak groźne mogą być jej schorzenia. Jednak czy na pewno wiemy co jeszcze może być z nią związane? Dolegliwości gruczołu krokowego w znacznym stopniu mogą utrudniać staranie się o potomka. Dzieje się tak, gdyż prostata wytwarza spermę, w której zawieszone są plemniki, a co za tym idzie jej rola we wspomnianych staraniach jest niezwykle istotna. Warto zatem sprawdzić czy wymienione poniżej problemy nie dotyczą Ciebie.

 

prostata-nieplodnosc-550x350

 

Niepokojące objawy prostaty

Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn może dojść do schorzeń gruczołu krokowego. Jego opuchnięcie lub powiększenie się bezpośrednio wpływa na sposób oddawania moczu. Objawy, które powinny zaniepokoić każdego mężczyznę i zachęcić go do wizyty u urologa, to:

  • zmniejszenie ciśnienia moczu,
  • konieczność dłuższego czekania na rozpoczęcie wypływania strumienia moczu,
  • przerywany strumień,
  • konieczność opróżniania pęcherza „na raty”,
  • częsta potrzeba oddawania moczu, zauważana najczęściej wówczas, gdy mężczyzna musi wstać kilka razy w nocy,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • dyskomfort, ból nie tylko podczas oddawania moczu, ale odczuwany także w dole brzucha, krocza, odbytnicy,
  • obecność krwi w moczu lub nasieniu,
  • towarzyszące powyższym ogólne złe samopoczucie, czy senność.

 

Przyrost prostaty

Łagodny rozrost prostaty (przerost prostaty), to zmiana związana z wiekiem. Pod wpływem działania testosteronu dochodzi do rozrostu komórek gruczołowych. Zmiany te zachodzą stopniowo, a z wiekiem się nasilają. Na łagodny rozrost cierpi około połowa panów po 60-ce i większość mężczyzn, którzy przekroczyli 80. rok życia. Problem ten wymaga stałej obserwacji, aby wykluczyć zmiany nowotworowe, a w zależności od nasilenia można go leczyć farmakologicznie lub operacyjnie.

 

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego to choroba, stan zapalny, który może pojawić się w każdym wieku, zarówno u nastolatków, jaki i u starszych mężczyzn. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u urologa. Proces zapalny może mieć postać ostrą, wówczas towarzyszy mu gorączka, silne bóle, opisywane jako „opasujące”. Leczenie musi być jak najszybsze. W przypadku stanu zapalnego o charakterze przewlekłym, choroba może rozwijać się miesiącami, bóle pojawiają się i znikają, towarzysza im trudności w oddawaniu moczu. Przy prawidłowym zdiagnozowaniu leczenie jest łatwe i daje szybką poprawę.
 

Inne schorzenia prostaty

Dolegliwości prostaty mogą być również związane z nieinfekcyjnym zapaleniem stercza. Najczęściej jest to stan gruczołu związany z aktywnością seksualną mężczyzny, szczególnie z długotrwałym podnieceniem, które nie kończy się wytryskiem, długim wytryskiem lub dłuższą abstynencją seksualną.

Zdecydowanie najpoważniejszą chorobą prostaty mogąca dotknąć mężczyzn w każdym wieku jest rak gruczołu krokowego. Zaraz po raku płuc to najczęstsza odmiana raka dotykająca mężczyzn. Niestety w większości przypadków rozpoznawany jest dość późno, gdyż niekontrolowany nowotworowy rozrost komórek nie wywołuje wcześniejszego bólu. Potwierdzenie rozpoznania choroby jest niezwykle proste, wystarczy rutynowe badanie u lekarza. Leczenie jest możliwe pod warunkiem wykrycia raka we wczesnej fazie.

Jak bronić się przed schorzeniami prostaty? Nie wszystkie choroby dają oczywiste i niepokojące objawy, dlatego tak ważne są przede wszystkim regularne badania i profilaktyka, o której często zapominamy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dianna Jorgensen

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
18-8-2020
Ocena:
Przez ponad 10 lat miałem duże problemy z prostatą. Po skorzystaniu z wielu leków na prostatę zostałem przy regen50 - działa o wiele lepiej niż pozostałe, a próbowałem Prostamol UNO, Prostatan i Braveran. Gorąco polecam!
12-8-2020
Ocena:
Mam problemy z prostatą. Mam 52 lata. Przedtem używałem Prostatanu, ale bez większych efektów. Teraz używam regen50 strong, ale tylko przez ostatnie 15 dni. Czy ktoś już wcześniej próbował ten preparat? Jest skuteczny?
7-6-2017
Ocena:
jeśłi ma objawy to chyba nie ma o czym mówić, idźcie do lekarza, przecież prostata to nie jest coś co da się rozchodzić!!!
6-4-2017
Ocena:
Mój mąż ma część z w/w objawów, wysyłam go do lekarza ale nie chce iść. Już nie wiem co robić. To delikatna sprawa a on nie chce