Data modyfikacji:

Schorzenia gruczołu krokowego

Autor: Joanna Górnisiewicz

Większość z nas wie co to prostata i jak groźne mogą być jej schorzenia. Jednak czy na pewno wiemy co jeszcze może być z nią związane? Dolegliwości gruczołu krokowego w znacznym stopniu mogą utrudniać staranie się o potomka. Dzieje się tak, gdyż prostata wytwarza spermę, w której zawieszone są plemniki, a co za tym idzie jej rola we wspomnianych staraniach jest niezwykle istotna. Warto zatem sprawdzić czy wymienione poniżej problemy nie dotyczą Ciebie.

 

prostata-nieplodnosc-550x350

 

Niepokojące objawy prostaty

Wraz z wiekiem u wielu mężczyzn może dojść do schorzeń gruczołu krokowego. Jego opuchnięcie lub powiększenie się bezpośrednio wpływa na sposób oddawania moczu. Objawy, które powinny zaniepokoić każdego mężczyznę i zachęcić go do wizyty u urologa, to:

  • zmniejszenie ciśnienia moczu,
  • konieczność dłuższego czekania na rozpoczęcie wypływania strumienia moczu,
  • przerywany strumień,
  • konieczność opróżniania pęcherza „na raty”,
  • częsta potrzeba oddawania moczu, zauważana najczęściej wówczas, gdy mężczyzna musi wstać kilka razy w nocy,
  • uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza,
  • dyskomfort, ból nie tylko podczas oddawania moczu, ale odczuwany także w dole brzucha, krocza, odbytnicy,
  • obecność krwi w moczu lub nasieniu,
  • towarzyszące powyższym ogólne złe samopoczucie, czy senność.

 

Przyrost prostaty

Łagodny rozrost prostaty (przerost prostaty), to zmiana związana z wiekiem. Pod wpływem działania testosteronu dochodzi do rozrostu komórek gruczołowych. Zmiany te zachodzą stopniowo, a z wiekiem się nasilają. Na łagodny rozrost cierpi około połowa panów po 60-ce i większość mężczyzn, którzy przekroczyli 80. rok życia. Problem ten wymaga stałej obserwacji, aby wykluczyć zmiany nowotworowe, a w zależności od nasilenia można go leczyć farmakologicznie lub operacyjnie.

 


Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego

Bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego to choroba, stan zapalny, który może pojawić się w każdym wieku, zarówno u nastolatków, jaki i u starszych mężczyzn. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn wizyt u urologa. Proces zapalny może mieć postać ostrą, wówczas towarzyszy mu gorączka, silne bóle, opisywane jako „opasujące”. Leczenie musi być jak najszybsze. W przypadku stanu zapalnego o charakterze przewlekłym, choroba może rozwijać się miesiącami, bóle pojawiają się i znikają, towarzysza im trudności w oddawaniu moczu. Przy prawidłowym zdiagnozowaniu leczenie jest łatwe i daje szybką poprawę.
 

Inne schorzenia prostaty

Dolegliwości prostaty mogą być również związane z nieinfekcyjnym zapaleniem stercza. Najczęściej jest to stan gruczołu związany z aktywnością seksualną mężczyzny, szczególnie z długotrwałym podnieceniem, które nie kończy się wytryskiem, długim wytryskiem lub dłuższą abstynencją seksualną.

Zdecydowanie najpoważniejszą chorobą prostaty mogąca dotknąć mężczyzn w każdym wieku jest rak gruczołu krokowego. Zaraz po raku płuc to najczęstsza odmiana raka dotykająca mężczyzn. Niestety w większości przypadków rozpoznawany jest dość późno, gdyż niekontrolowany nowotworowy rozrost komórek nie wywołuje wcześniejszego bólu. Potwierdzenie rozpoznania choroby jest niezwykle proste, wystarczy rutynowe badanie u lekarza. Leczenie jest możliwe pod warunkiem wykrycia raka we wczesnej fazie.

Jak bronić się przed schorzeniami prostaty? Nie wszystkie choroby dają oczywiste i niepokojące objawy, dlatego tak ważne są przede wszystkim regularne badania i profilaktyka, o której często zapominamy.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dianna Jorgensen


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
18-08-2020
Ocena:
Przez ponad 10 lat miałem duże problemy z prostatą. Po skorzystaniu z wielu leków na prostatę zostałem przy regen50 - działa o wiele lepiej niż pozostałe, a próbowałem Prostamol UNO, Prostatan i Braveran. Gorąco polecam!
12-08-2020
Ocena:
Mam problemy z prostatą. Mam 52 lata. Przedtem używałem Prostatanu, ale bez większych efektów. Teraz używam regen50 strong, ale tylko przez ostatnie 15 dni. Czy ktoś już wcześniej próbował ten preparat? Jest skuteczny?
07-06-2017
Ocena:
jeśłi ma objawy to chyba nie ma o czym mówić, idźcie do lekarza, przecież prostata to nie jest coś co da się rozchodzić!!!
06-04-2017
Ocena:
Mój mąż ma część z w/w objawów, wysyłam go do lekarza ale nie chce iść. Już nie wiem co robić. To delikatna sprawa a on nie chce
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...