Data modyfikacji:

Nieprawidłowa objętość nasienia

Autor: Magdalena Szewczyk

Obniżona płodność męska zazwyczaj dotyczy nieprawidłowych parametrów nasienia. Badanie nasienia może zatem odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących problemów z zajściem w ciążę. Podczas testów na jakość plemników określa się między innymi objętość nasienia, a wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.

Badanie nasienia, nieprawidłowe badanie nasienia

 

Badanie nasienia i interpretacja wyników

Jednym z pierwszych parametrów określanych podczas badania nasienia jest jego objętość. Norma dla dorosłego człowieka wynosi od 2. do 6. ml. Jeśli uzyskany na teście wynik nie leży w tym przedziale, możemy mieć do czynienia z:

 • aspermią,
 • hypospermią (hipospermią),
 • hiperspermią.

 

Aspermia i Hipospermia

Zbyt mała objętość spermy to w zależności od osiągniętego wyniku aspermia lub hipospermia. O Hipospermii mówimy gdy objętość jednorazowo wydzielone spermy jest zamyka się w przedziale od 0,5 do 2 ml. Aspermia to sytuacja, w której jednorazowo wydzielanego nasienia jest jeszcze mniejsza - poniżej 0,5 ml, a jej najczęstszymi przyczynami są:

 • wady rozwojowe,
 • choroby zakaźne,
 • urazy,
 • zabiegi operacje.

 


Do aspermii dochodzi zazwyczaj na skutek zablokowania odpływu nasienia, wytrysku wstecznego lub braku wytwarzania składników płynu nasiennego lub samych plemników.

Przejściowa aspermia i hipospermia może być skutkiem odbycia w krótkim czasie dużej ilości stosunków zakończonych wytryskiem. Dochodzi do nich również na skutek wyczerpania się zapasów i możliwości produkcyjnych:

 • jąder
 • najądrzy
 • prostaty
 • pęcherzyków nasiennych
 • gruczołów opuszkowo-cewkowych

Dlatego żeby wyniki były miarodajne, przed wykonaniem tego badania płodności należy zachować kilkudniowa wstrzemięźliwość seksualną. Za mała ilość nasienia może być także wynikiem przyjmowania niektórych leków w tym: chemioterapii, substancji psychoaktywnych - sterydów anabolicznych oraz marihuany, czy kokainy.

 

 

Hiperspermia - za dużo też nie dobrze

Hiperspermia występuje wówczas, gdy objętość jednorazowo wydzielonej spermy jest większa niż 6 ml. Wbrew pozorom nie jest to również dobra sytuacja, gdyż zbyt duża ilość plemników znacznie zmniejsza ich koncentrację, co z kolei utrudnia zapłodnienie. Jedną z przyczyn występowania hiperspermii może być długi okres abstynencji seksualnej, poprzedzonej regularnym współżyciem, ale także zapalenie gruczołu krokowego.

 


Co może wpływać na zaburzenie prawidłowej ilości nasienia?

Oprócz przyjmowania niektórych leków prawidłowość nasienia może być zaburzona przez:

 • zmęczenie,
 • choroby występujące wraz z wysoką temperaturą,
 • infekcje narządów płciowych,
 • nadmierne spożycie alkoholu,
 • palenie tytoniu.

 

Problemy mogą wynikać z niewłaściwego stylu życia, złych nawyków, czy też niewiedzy - za mało to źle, ale za dużo również. Warto przyjrzeć się swojemu życiu z bliska, może jest coś co w łatwy sposób przyczyni się do polepszenia jakości plemników i pomoże w walce z niepłodnością. 

 

Przeczytaj również:

Przyczyny niepłodności u mężczyzn

Niepłodność u mężczyzn - zaburzenia autoimmunologiczne

  Zdjęcie: Fotolia fot by © Dianna Jorgensen


  Autor

  Magdalena Szewczyk

  Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

  Komentarze
  15-01-2019
  Ocena:
  mam dwadzieścia parę lat.na początku małżeństwa nie sądziłem że ilość i siła spermy może być problemem.szybko po ślubie urodził nam się syn i wtedy żeby żona znowu nie zaszła w ciążę zacząłem powstrzymywać wytryski albo wychodzić przed samym momentem wytrysku.organizm tak się przystosował że produkował coraz mniej spermy.po dwóch latach nastąpiła porażka kiedy zapragnęliśmy drugiego dziecka.wizyty u lekarza nic nie wniosły oprócz świadomości invitro i wysokich kosztów.i wtedy z pomocą przyszedł z zagranicy lek prosent 600.nie odzyskałem tego co straciłem przed kilku laty ale 70 procent wróciło.
  normy-nasienia-550x350

  Normy prawidłowego nasienia

  2021-03-20
  Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
  Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

  Monitoring owulacji

  2021-03-01
  Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
  Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym prob

  Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

  2018-02-25
  Odczuwasz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub zaburzenia cyklu miesiączkowego? Porozmawiaj z lekarzem są to najczęstsze objawy schorze...
  Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

  Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

  2017-12-27
  Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
  badanie pod mikroskopem

  Test PCT - Dzidziusiowo.pl

  2017-12-27
  Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
  inseminacja, zapłodnienie, ciąża

  Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

  2017-08-21
  Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...
  mięśniaki macicy, choroby macicy, macica

  Mięśniaki macicy - Dzidziusiowo.pl

  2017-08-03
  Mięśniaki macicy są dość popularnym schorzeniem i dotyczą około 20% kobiet. Najczęściej ujawniają się dopiero po 30., a nawet 40. roku życia. U kobiet decydując...