Obniżona płodność męska zazwyczaj dotyczy nieprawidłowych parametrów nasienia. Badanie nasienia może zatem odpowiedzieć na wiele pytań dotyczących problemów z zajściem w ciążę. Podczas testów na jakość plemników określa się między innymi objętość nasienia, a wszelkie odstępstwa od normy mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie.
Jednym z pierwszych parametrów określanych podczas badania nasienia jest jego objętość. Norma dla dorosłego człowieka wynosi od 2. do 6. ml. Jeśli uzyskany na teście wynik nie leży w tym przedziale, możemy mieć do czynienia z:
Zbyt mała objętość spermy to w zależności od osiągniętego wyniku aspermia lub hipospermia. O Hipospermii mówimy gdy objętość jednorazowo wydzielone spermy jest zamyka się w przedziale od 0,5 do 2 ml. Aspermia to sytuacja, w której jednorazowo wydzielanego nasienia jest jeszcze mniejsza - poniżej 0,5 ml, a jej najczęstszymi przyczynami są:
Do aspermii dochodzi zazwyczaj na skutek zablokowania odpływu nasienia, wytrysku wstecznego lub braku wytwarzania składników płynu nasiennego lub samych plemników.
Przejściowa aspermia i hipospermia może być skutkiem odbycia w krótkim czasie dużej ilości stosunków zakończonych wytryskiem. Dochodzi do nich również na skutek wyczerpania się zapasów i możliwości produkcyjnych:
Dlatego żeby wyniki były miarodajne, przed wykonaniem tego badania płodności należy zachować kilkudniowa wstrzemięźliwość seksualną. Za mała ilość nasienia może być także wynikiem przyjmowania niektórych leków w tym: chemioterapii, substancji psychoaktywnych - sterydów anabolicznych oraz marihuany, czy kokainy.
Hiperspermia występuje wówczas, gdy objętość jednorazowo wydzielonej spermy jest większa niż 6 ml. Wbrew pozorom nie jest to również dobra sytuacja, gdyż zbyt duża ilość plemników znacznie zmniejsza ich koncentrację, co z kolei utrudnia zapłodnienie. Jedną z przyczyn występowania hiperspermii może być długi okres abstynencji seksualnej, poprzedzonej regularnym współżyciem, ale także zapalenie gruczołu krokowego.
Oprócz przyjmowania niektórych leków prawidłowość nasienia może być zaburzona przez:
Problemy mogą wynikać z niewłaściwego stylu życia, złych nawyków, czy też niewiedzy - za mało to źle, ale za dużo również. Warto przyjrzeć się swojemu życiu z bliska, może jest coś co w łatwy sposób przyczyni się do polepszenia jakości plemników i pomoże w walce z niepłodnością.
Przeczytaj również:
Przyczyny niepłodności u mężczyzn
Niepłodność u mężczyzn - zaburzenia autoimmunologiczne
Zdjęcie: Fotolia fot by © Dianna Jorgensen
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.