Data modyfikacji:

Stymulacja owulacji

Autor: Magdalena Szewczyk

Symulacja owulacji to inaczej stymulacja jajeczkowania, która ma doprowadzić do zajścia w ciążę. Farmakologiczna stymulacja owulacji jest powszechnie stosowana u kobiet mających właśnie problemy z płodnością. Jej głównym celem jest spowodowanie dojrzewania wielu komórek jajowych, a w jego wyniku - wystąpienia jajeczkowania u dziewczyn z zaburzeniami tego procesu. W czasie terapii wywoływany jest rozwój wielu pęcherzyków Graffa w jajnikach, dzięki którym uzyskuje się dużo więcej komórek jajowych niż podczas jednego cyklu miesiączkowego. Po zastosowaniu terapii dojrzewa zwykle od pięciu do dziesięciu komórek jajowych zamiast jednej jak w przypadku normalnego cyklu menstruacyjnego kobiety.

Przed przystąpieniem do hormonalnej stymulacji owulacji wart

 

Od czego zależy poczęcie dziecka?

Aby proces rozrodczy zakończył się sukcesem niezbędne są:

  • owulacja zdrowej komórki jajowej
  • prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka Graafa
  • oraz prawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego

 

Niestety współcześnie coraz częściej dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu podwzgórzowo - przysadkowego oraz jajników. Wówczas LHRH - hormon uwalniający gonadotropiny (pobudzające działalność gruczołów płciowych), wydzielany jest z nieprawidłową częstotliwością i gonadotropiny produkowane są przez przysadkę w nieodpowiedniej do potrzeb ilości. Dużą pomocą w pokonaniu tej przeszkody jest farmakologiczna stymulacja owulacji, a jej efekty są naprawdę zadowalające.

 

 

Kiedy stosowana jest stymulacja owulacji?

  • Kiedy kobieta nie jajeczkuje bądź jajeczkuje nieregularnie
  • Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia rozwoju pęcherzyków
  • Gdy kobieta leczona jest metodami rozrodu wspomaganego medycznie

 


Stymulacja owulacji cytrynianem klomifenu

Do stymulacji owulacji zazwyczaj w pierwszej kolejności stosuje się cytrynian klomifenu np. Clostilbegyt. Efekt działania leku zależny jest od wzrostu stężenia gonadotropin, a po podaniu klomifenu stężenie  podnosi się o około 50-60%. Lek podaje się zazwyczaj od 5. do 9. dnia cyklu w dawce indywidualnie dobranej przez lekarza - 50-250 mg na dobę. W cyklu, podczas którego kobieta przyjmuje lek, wykonywane jest kontrolne badanie USG oraz ocena śluzu szyjkowego mające na celu ocenę rozwijającego się pęcherzyka oraz potwierdzenie wystąpienia owulacji. W pierwszym cyklu pojawia się ona u około 60-80% pacjentek, a współczynnik ciąż sięga około 30%. Po pół roku stosowania współczynnik ten sięga już 60%.

Podczas stosowania Clostibegytu mogą wystąpić: 

  • zaburzenia widzenia, 
  • nudności i wymioty, 
  • bóle piersi,
  • uderzenia gorąca.

Należy także liczyć się z możliwością wystąpienia ciąży mnogiej. U około 10% pacjentek stosujących lek występuje ciąża bliźniacza, a u 0,5% trojacza. Odsetek samoistnych poronień w pierwszym trymestrze ciąży wynosi 10 do 15%. Clostilbegyt 50 mg - około 15.00 zł (refundowany około 5.00 zł) /10 tabletek. Gdy u leczonej Clostilbegytem kobiety nie obserwuje się wzrostu pęcherzyka Graafa lub mimo jego prawidłowego rozwoju pacjentka nie zachodzi w ciążę, wówczas do kuracji włączane są gonadotropiny.

 


Leczenie Gonadotropinami

Kolejną możliwość stymulacji jajeczkowania dają gonadotropiny np. Gonal F, Puregon, Fostimon, Menopur, Bravelle. Niestety indukcja hormonalna jest znacznie droższa od chemicznej stymulacji klomifenem. Najczęściej podaje się 75-150 jednostek leku w 6, 8 oraz 10 dniu cyklu. Podawanie gonadotropin powinno zacząć się od małej dawki. Ewentualnie można ją następnie stopniowo zwiększać w zależności od odpowiedzi organizmu na lek. Podczas przyjmowania hormonów należy monitorować cykl za pomocą badania ultrasonograficznego oraz dokonać oceny stężenia estradiolu w surowicy jako wyznacznika prawidłowej funkcji pęcherzyka.

Owulacja pojawia się u około 85% pacjentek, a do zapłodnienia dochodzi u około 40% kobiet stosujących ten rodzaj stymulacji. Przy zażywaniu gonadotropin istnieje zwiększone ryzyko wzrostu dużej liczby pęcherzyków, a co za tym idzie wystąpienia zespołu hiperstymulacyjnego lub ciąży mnogiej. Około 12-18% pacjentek zachodzi w ciąże bliźniacze,  a 2% w ciąże trojacze.

 


Koszty leczenia gonadotropinami

Gonal F 75 j.m - około 109 zł
Gonal F 300 j.m - około 470 zł
Gonal F 900 j.m - około 1260 zł
Puregon 300 j.m - około 370 zł
Puregon 600 j.m - około 730 zł
Fostimon 75 j.m - około 66 zł
Menopur 75 j.m - około 110 zł
Bravelle - około 470 zł / 5 ampułek

 

Wynikiem prawidłowej stymulacji owulacji powinna być ciąża zakończona narodzinami dziecka. Co ważne, podejmując decyzję o stymulacji jajeczkowania warto zacząć od unormowania wagi, prowadzenia zdrowego trybu życia i bycia pewnym swojej decyzji.

 

Przeczytaj również:

Niepłodność u kobiet

 

Zdjęcie: Fotolia by © endostock


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
14-05-2018
Ocena:
Nie ma co się załamywać. Trzeba próbować i może się uda. Ja też już byłam całkowicie zrezygnowana, ale działania przyniosły skutek. Potrzeba czasu.
19-08-2015
Ocena:
zachęcam do oglądniecia filmiku o stymulacji owulacji, seminogramie i staraniach o ciąże. fajnie ta dziewczyna o tym opowiada https://www.youtube.com/watch?v=jVRcSdOcDWA
jakość nasienia

Normy prawidłowego nasienia – jak odczytywać wyniki badania?

2024-11-22
Normy prawidłowego nasienia to kluczowy element oceny męskiej płodności. Wyniki seminogramu mogą dostarczyć ważnych informacji na temat szans na poczęcie dziecka. W tym artykule dowiesz się, jakie są cechy prawidłowego nasienia, na co zwrócić uwagę w wynikach badania oraz jak wygląda proces badania nasienia.
naprotechnologia

Naprotechnologia – naturalna metoda walki z niepłodnością

2024-11-15
Naprotechnologia to coraz bardziej popularna metoda wspomagania płodności, stosowana przez pary zmagające się z niepłodnością. W odróżnieniu od technik sztucznego zapłodnienia, takich jak in vitro, natural procreative technology opiera się na naturalnych procesach zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, umożliwiając diagnozę oraz leczenie problemów związanych z płodnością.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...