Symulacja owulacji to inaczej stymulacja jajeczkowania, która ma doprowadzić do zajścia w ciążę. Farmakologiczna stymulacja owulacji jest powszechnie stosowana u kobiet mających właśnie problemy z płodnością. Jej głównym celem jest spowodowanie dojrzewania wielu komórek jajowych, a w jego wyniku - wystąpienia jajeczkowania u dziewczyn z zaburzeniami tego procesu. W czasie terapii wywoływany jest rozwój wielu pęcherzyków Graffa w jajnikach, dzięki którym uzyskuje się dużo więcej komórek jajowych niż podczas jednego cyklu miesiączkowego. Po zastosowaniu terapii dojrzewa zwykle od pięciu do dziesięciu komórek jajowych zamiast jednej jak w przypadku normalnego cyklu menstruacyjnego kobiety.
Aby proces rozrodczy zakończył się sukcesem niezbędne są:
Niestety współcześnie coraz częściej dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu podwzgórzowo - przysadkowego oraz jajników. Wówczas LHRH - hormon uwalniający gonadotropiny (pobudzające działalność gruczołów płciowych), wydzielany jest z nieprawidłową częstotliwością i gonadotropiny produkowane są przez przysadkę w nieodpowiedniej do potrzeb ilości. Dużą pomocą w pokonaniu tej przeszkody jest farmakologiczna stymulacja owulacji, a jej efekty są naprawdę zadowalające.
Do stymulacji owulacji zazwyczaj w pierwszej kolejności stosuje się cytrynian klomifenu np. Clostilbegyt. Efekt działania leku zależny jest od wzrostu stężenia gonadotropin, a po podaniu klomifenu stężenie podnosi się o około 50-60%. Lek podaje się zazwyczaj od 5. do 9. dnia cyklu w dawce indywidualnie dobranej przez lekarza - 50-250 mg na dobę. W cyklu, podczas którego kobieta przyjmuje lek, wykonywane jest kontrolne badanie USG oraz ocena śluzu szyjkowego mające na celu ocenę rozwijającego się pęcherzyka oraz potwierdzenie wystąpienia owulacji. W pierwszym cyklu pojawia się ona u około 60-80% pacjentek, a współczynnik ciąż sięga około 30%. Po pół roku stosowania współczynnik ten sięga już 60%.
Podczas stosowania Clostibegytu mogą wystąpić:
Należy także liczyć się z możliwością wystąpienia ciąży mnogiej. U około 10% pacjentek stosujących lek występuje ciąża bliźniacza, a u 0,5% trojacza. Odsetek samoistnych poronień w pierwszym trymestrze ciąży wynosi 10 do 15%. Clostilbegyt 50 mg - około 15.00 zł (refundowany około 5.00 zł) /10 tabletek. Gdy u leczonej Clostilbegytem kobiety nie obserwuje się wzrostu pęcherzyka Graafa lub mimo jego prawidłowego rozwoju pacjentka nie zachodzi w ciążę, wówczas do kuracji włączane są gonadotropiny.
Kolejną możliwość stymulacji jajeczkowania dają gonadotropiny np. Gonal F, Puregon, Fostimon, Menopur, Bravelle. Niestety indukcja hormonalna jest znacznie droższa od chemicznej stymulacji klomifenem. Najczęściej podaje się 75-150 jednostek leku w 6, 8 oraz 10 dniu cyklu. Podawanie gonadotropin powinno zacząć się od małej dawki. Ewentualnie można ją następnie stopniowo zwiększać w zależności od odpowiedzi organizmu na lek. Podczas przyjmowania hormonów należy monitorować cykl za pomocą badania ultrasonograficznego oraz dokonać oceny stężenia estradiolu w surowicy jako wyznacznika prawidłowej funkcji pęcherzyka.
Owulacja pojawia się u około 85% pacjentek, a do zapłodnienia dochodzi u około 40% kobiet stosujących ten rodzaj stymulacji. Przy zażywaniu gonadotropin istnieje zwiększone ryzyko wzrostu dużej liczby pęcherzyków, a co za tym idzie wystąpienia zespołu hiperstymulacyjnego lub ciąży mnogiej. Około 12-18% pacjentek zachodzi w ciąże bliźniacze, a 2% w ciąże trojacze.
Gonal F 75 j.m - około 109 zł
Gonal F 300 j.m - około 470 zł
Gonal F 900 j.m - około 1260 zł
Puregon 300 j.m - około 370 zł
Puregon 600 j.m - około 730 zł
Fostimon 75 j.m - około 66 zł
Menopur 75 j.m - około 110 zł
Bravelle - około 470 zł / 5 ampułek
Wynikiem prawidłowej stymulacji owulacji powinna być ciąża zakończona narodzinami dziecka. Co ważne, podejmując decyzję o stymulacji jajeczkowania warto zacząć od unormowania wagi, prowadzenia zdrowego trybu życia i bycia pewnym swojej decyzji.
Przeczytaj również:
Zdjęcie: Fotolia by © endostock
Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.