Stymulacja owulacji

Data:

Symulacja owulacji to inaczej stymulacja jajeczkowania, która ma doprowadzić do zajścia w ciążę. Farmakologiczna stymulacja owulacji jest powszechnie stosowana u kobiet mających właśnie problemy z płodnością. Jej głównym celem jest spowodowanie dojrzewania wielu komórek jajowych, a w jego wyniku - wystąpienia jajeczkowania u dziewczyn z zaburzeniami tego procesu. W czasie terapii wywoływany jest rozwój wielu pęcherzyków Graffa w jajnikach, dzięki którym uzyskuje się dużo więcej komórek jajowych niż podczas jednego cyklu miesiączkowego. Po zastosowaniu terapii dojrzewa zwykle od pięciu do dziesięciu komórek jajowych zamiast jednej jak w przypadku normalnego cyklu menstruacyjnego kobiety.


Przed przystąpieniem do hormonalnej stymulacji owulacji warto wcześniej unormować masę ciała i prowadzić zdrowy styl życia.

 

Od czego zależy poczęcie dziecka?

Aby proces rozrodczy zakończył się sukcesem niezbędne są:

  • owulacja zdrowej komórki jajowej
  • prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka Graafa
  • oraz prawidłowe funkcjonowanie ciałka żółtego

 

Niestety współcześnie coraz częściej dochodzi do zaburzeń w funkcjonowaniu układu podwzgórzowo - przysadkowego oraz jajników. Wówczas LHRH - hormon uwalniający gonadotropiny (pobudzające działalność gruczołów płciowych), wydzielany jest z nieprawidłową częstotliwością i gonadotropiny produkowane są przez przysadkę w nieodpowiedniej do potrzeb ilości. Dużą pomocą w pokonaniu tej przeszkody jest farmakologiczna stymulacja owulacji, a jej efekty są naprawdę zadowalające.

 

 

Kiedy stosowana jest stymulacja owulacji?

  • Kiedy kobieta nie jajeczkuje bądź jajeczkuje nieregularnie
  • Jeśli kobieta cierpi na zaburzenia rozwoju pęcherzyków
  • Gdy kobieta leczona jest metodami rozrodu wspomaganego medycznie

 

Stymulacja owulacji cytrynianem klomifenu

Do stymulacji owulacji zazwyczaj w pierwszej kolejności stosuje się cytrynian klomifenu np. Clostilbegyt. Efekt działania leku zależny jest od wzrostu stężenia gonadotropin, a po podaniu klomifenu stężenie  podnosi się o około 50-60%. Lek podaje się zazwyczaj od 5. do 9. dnia cyklu w dawce indywidualnie dobranej przez lekarza - 50-250 mg na dobę. W cyklu, podczas którego kobieta przyjmuje lek, wykonywane jest kontrolne badanie USG oraz ocena śluzu szyjkowego mające na celu ocenę rozwijającego się pęcherzyka oraz potwierdzenie wystąpienia owulacji. W pierwszym cyklu pojawia się ona u około 60-80% pacjentek, a współczynnik ciąż sięga około 30%. Po pół roku stosowania współczynnik ten sięga już 60%.

Podczas stosowania Clostibegytu mogą wystąpić: 

  • zaburzenia widzenia, 
  • nudności i wymioty, 
  • bóle piersi,
  • uderzenia gorąca.

Należy także liczyć się z możliwością wystąpienia ciąży mnogiej. U około 10% pacjentek stosujących lek występuje ciąża bliźniacza, a u 0,5% trojacza. Odsetek samoistnych poronień w pierwszym trymestrze ciąży wynosi 10 do 15%. Clostilbegyt 50 mg - około 15.00 zł (refundowany około 5.00 zł) /10 tabletek. Gdy u leczonej Clostilbegytem kobiety nie obserwuje się wzrostu pęcherzyka Graafa lub mimo jego prawidłowego rozwoju pacjentka nie zachodzi w ciążę, wówczas do kuracji włączane są gonadotropiny.

 

Leczenie Gonadotropinami

Kolejną możliwość stymulacji jajeczkowania dają gonadotropiny np. Gonal F, Puregon, Fostimon, Menopur, Bravelle. Niestety indukcja hormonalna jest znacznie droższa od chemicznej stymulacji klomifenem. Najczęściej podaje się 75-150 jednostek leku w 6, 8 oraz 10 dniu cyklu. Podawanie gonadotropin powinno zacząć się od małej dawki. Ewentualnie można ją następnie stopniowo zwiększać w zależności od odpowiedzi organizmu na lek. Podczas przyjmowania hormonów należy monitorować cykl za pomocą badania ultrasonograficznego oraz dokonać oceny stężenia estradiolu w surowicy jako wyznacznika prawidłowej funkcji pęcherzyka.

Owulacja pojawia się u około 85% pacjentek, a do zapłodnienia dochodzi u około 40% kobiet stosujących ten rodzaj stymulacji. Przy zażywaniu gonadotropin istnieje zwiększone ryzyko wzrostu dużej liczby pęcherzyków, a co za tym idzie wystąpienia zespołu hiperstymulacyjnego lub ciąży mnogiej. Około 12-18% pacjentek zachodzi w ciąże bliźniacze,  a 2% w ciąże trojacze.

 

Koszty leczenia gonadotropinami

Gonal F 75 j.m - około 109 zł
Gonal F 300 j.m - około 470 zł
Gonal F 900 j.m - około 1260 zł
Puregon 300 j.m - około 370 zł
Puregon 600 j.m - około 730 zł
Fostimon 75 j.m - około 66 zł
Menopur 75 j.m - około 110 zł
Bravelle - około 470 zł / 5 ampułek

 

Wynikiem prawidłowej stymulacji owulacji powinna być ciąża zakończona narodzinami dziecka. Co ważne, podejmując decyzję o stymulacji jajeczkowania warto zacząć od unormowania wagi, prowadzenia zdrowego trybu życia i bycia pewnym swojej decyzji.

 

Przeczytaj również:

Niepłodność u kobiet

 

Zdjęcie: Fotolia by © endostock

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
28-8-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie
14-5-2018
Ocena:
Nie ma co się załamywać. Trzeba próbować i może się uda. Ja też już byłam całkowicie zrezygnowana, ale działania przyniosły skutek. Potrzeba czasu.
19-8-2015
Ocena:
zachęcam do oglądniecia filmiku o stymulacji owulacji, seminogramie i staraniach o ciąże. fajnie ta dziewczyna o tym opowiada https://www.youtube.com/watch?v=jVRcSdOcDWA