Data publikacji:

PCOS – zespół policystycznych jajników

Autor: Joanna Górnisiewicz

PCOS to skrót pochodzący od słów „policystic ovary syndrome”. Znany jest także pod nazwą zespół wielotorbielowatych jajników. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną zaburzeń jajeczkowania. Szacuje się, że utrudnia zajście w ciążę nawet co dziesiątej kobiecie starającej się o dziecko.

 

PECOS-jajniki-torbiele-550x350

 

Objawy i diagnostyka

Pierwsze objawy PCOS mogą się pojawić już w okresie dojrzewania, a później w różnym stopniu nasilać się. Objawy te to głównie:

  • Brak jajeczkowania, i co za tym idzie, zaburzenia miesiączkowania: miesiączki skąpe rzadkie lub ich brak. Wzrasta ilość cykli bezowulacyjnych – im więcej torbieli, tym bardziej kolejne jajeczkowanie jest utrudnione.
  • Hiperandrogenizm, czyli nadmiar hormonów męskich. Powodują one, że pęcherzyk, w którym dojrzewa jajeczko obumiera i w tym miejscu powstaje torbiel (cysta). Androgeny odpowiadają też za tendencję do otyłości, nadmiernego owłosienia (typowego dla mężczyzn), trądziku, łysienia.
  • Podniesiony poziom insuliny i insulinooporność.
  • Obraz USG pokazujący powiększone jajniki, na których obwodzie widać torbiele. Jednak sam obraz USG nie może być podstawą diagnozy, ponieważ taki obraz może pojawić się u kobiet, które PCOS nie mają.

Wyniki badań laboratoryjnych pomagają wykluczyć lub potwierdzić diagnozę (badania poziomu stężenia hormonów).

 

Dlaczego tak ważne jest leczenie PCOS?

PCOS to nie tylko trudności z zajściem w ciążę. To także bardzo często zaburzenie w gospodarce hormonalnej: podwyższony poziom insuliny, cholesterolu LDL i trójglicerydów, a więc podniesione ryzyko chorób serca i wystąpienia cukrzycy typu II. Zaburzenie hormonalne to z kolei zwiększenie się ryzyka zachorowań na nowotwory (endometrium, sutka i jajników).

Niestety, zespołu wielotorbielowych jajników nie da się całkowicie wyleczyć. Leczenie kobiet z zespołem policystycznych jajników to przede wszystkim łagodzenie najbardziej dokuczliwych w danym momencie objawów - uregulowanie miesiączkowania czy profilaktykę chorób metabolicznych i zapobieganie dalekosiężnym konsekwencjom choroby. W przypadku kobiet starających się o dziecko można podjąć takie działania, które umożliwią zajście w ciążę.

 

Zdjęcie: Wikipedia fot. by Kauczuk Właściciel praw autorskich do tego pliku pozwala wszystkim na wykorzystywanie tej grafiki w dowolnym celu, w tym na nieograniczoną redystrybucję, modyfikowanie oraz wykorzystanie komercyjne.


Autor

Joanna Górnisiewicz

Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl

Komentarze
03-09-2016
Ocena:
Tez mam pcos i mam 2 wspaniale coreczki. Z zajsciem w pierwsza ciaze nie bylo zadnych problemow. Z druga trwalo to prawie rok i udalo sie. Przed druga ciaza calkowicie przestalam miesiaczkowa. Bralam duphaston i clostilbegyt. Bylo ciezko ale trzeba zawsze wierzyc ze sie uda.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...