PCOS to skrót pochodzący od słów „policystic ovary syndrome”. Znany jest także pod nazwą zespół wielotorbielowatych jajników. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną zaburzeń jajeczkowania. Szacuje się, że utrudnia zajście w ciążę nawet co dziesiątej kobiecie starającej się o dziecko.
Pierwsze objawy PCOS mogą się pojawić już w okresie dojrzewania, a później w różnym stopniu nasilać się. Objawy te to głównie:
Wyniki badań laboratoryjnych pomagają wykluczyć lub potwierdzić diagnozę (badania poziomu stężenia hormonów).
PCOS to nie tylko trudności z zajściem w ciążę. To także bardzo często zaburzenie w gospodarce hormonalnej: podwyższony poziom insuliny, cholesterolu LDL i trójglicerydów, a więc podniesione ryzyko chorób serca i wystąpienia cukrzycy typu II. Zaburzenie hormonalne to z kolei zwiększenie się ryzyka zachorowań na nowotwory (endometrium, sutka i jajników).
Niestety, zespołu wielotorbielowych jajników nie da się całkowicie wyleczyć. Leczenie kobiet z zespołem policystycznych jajników to przede wszystkim łagodzenie najbardziej dokuczliwych w danym momencie objawów - uregulowanie miesiączkowania czy profilaktykę chorób metabolicznych i zapobieganie dalekosiężnym konsekwencjom choroby. W przypadku kobiet starających się o dziecko można podjąć takie działania, które umożliwią zajście w ciążę.
Zdjęcie: Wikipedia fot. by Kauczuk Właściciel praw autorskich do tego pliku pozwala wszystkim na wykorzystywanie tej grafiki w dowolnym celu, w tym na nieograniczoną redystrybucję, modyfikowanie oraz wykorzystanie komercyjne.
Z zawodu jest nauczycielką w małej wiejskiej szkole. Pasjonuje się metodami nauki przez zabawę i wszelkimi metodami wychowania oraz nauczania (głównie metodą Marii Montessori, edukacją domową i wczesną edukacją małego dziecka). Prywatnie mama trójki dzieci, dzięki którym nauczyła się, co to znaczy, że "każde dziecko jest inne". Uwielbia książki, kawę i góry. Prowadzi bloga o gadżetach dla mam i dzieci www.gadzetomama.pl