PCOS – zespół policystycznych jajników

Data:

PCOS to skrót pochodzący od słów „policystic ovary syndrome”. Znany jest także pod nazwą zespół wielotorbielowatych jajników. Schorzenie to jest najczęstszą przyczyną zaburzeń jajeczkowania. Szacuje się, że utrudnia zajście w ciążę nawet co dziesiątej kobiecie starającej się o dziecko.

 

PECOS-jajniki-torbiele-550x350

 

Objawy i diagnostyka

Pierwsze objawy PCOS mogą się pojawić już w okresie dojrzewania, a później w różnym stopniu nasilać się. Objawy te to głównie:

  • Brak jajeczkowania, i co za tym idzie, zaburzenia miesiączkowania: miesiączki skąpe rzadkie lub ich brak. Wzrasta ilość cykli bezowulacyjnych – im więcej torbieli, tym bardziej kolejne jajeczkowanie jest utrudnione.
  • Hiperandrogenizm, czyli nadmiar hormonów męskich. Powodują one, że pęcherzyk, w którym dojrzewa jajeczko obumiera i w tym miejscu powstaje torbiel (cysta). Androgeny odpowiadają też za tendencję do otyłości, nadmiernego owłosienia (typowego dla mężczyzn), trądziku, łysienia.
  • Podniesiony poziom insuliny i insulinooporność.
  • Obraz USG pokazujący powiększone jajniki, na których obwodzie widać torbiele. Jednak sam obraz USG nie może być podstawą diagnozy, ponieważ taki obraz może pojawić się u kobiet, które PCOS nie mają.

Wyniki badań laboratoryjnych pomagają wykluczyć lub potwierdzić diagnozę (badania poziomu stężenia hormonów).

 

Dlaczego tak ważne jest leczenie PCOS?

PCOS to nie tylko trudności z zajściem w ciążę. To także bardzo często zaburzenie w gospodarce hormonalnej: podwyższony poziom insuliny, cholesterolu LDL i trójglicerydów, a więc podniesione ryzyko chorób serca i wystąpienia cukrzycy typu II. Zaburzenie hormonalne to z kolei zwiększenie się ryzyka zachorowań na nowotwory (endometrium, sutka i jajników).

Niestety, zespołu wielotorbielowych jajników nie da się całkowicie wyleczyć. Leczenie kobiet z zespołem policystycznych jajników to przede wszystkim łagodzenie najbardziej dokuczliwych w danym momencie objawów - uregulowanie miesiączkowania czy profilaktykę chorób metabolicznych i zapobieganie dalekosiężnym konsekwencjom choroby. W przypadku kobiet starających się o dziecko można podjąć takie działania, które umożliwią zajście w ciążę.

 

Zdjęcie: Wikipedia fot. by Kauczuk Właściciel praw autorskich do tego pliku pozwala wszystkim na wykorzystywanie tej grafiki w dowolnym celu, w tym na nieograniczoną redystrybucję, modyfikowanie oraz wykorzystanie komercyjne.

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
3-9-2016
Ocena:
Tez mam pcos i mam 2 wspaniale coreczki. Z zajsciem w pierwsza ciaze nie bylo zadnych problemow. Z druga trwalo to prawie rok i udalo sie. Przed druga ciaza calkowicie przestalam miesiaczkowa. Bralam duphaston i clostilbegyt. Bylo ciezko ale trzeba zawsze wierzyc ze sie uda.