Data publikacji:

Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

Autor: Tamara Rosłoń

Jeśli czujesz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub też zaburzenia cyklu miesiączkowego, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może cierpisz na pewne kobiece schorzenie powszechnie określane, jako endometrioza.

Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym prob

 

Czym jest endometrioza?

Na endometriozę cierpią głównie kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Schorzenie to, polega na przemieszczeniu się fragmentów błony śluzowej trzonu macicy poza jamę macicy do takich organów wewnętrznych jak: jajniki, jajowód, pęcherz moczowy, jelita, otrzewna, mięśnie macicy.

 

Przyczyny i objawy schorzenia

Endometrioza jest dość trudnym do wyleczenia schorzeniem, gdyż może ona przez pewien czas przebiegać zupełnie bezobjawowo. Trudno jest również o jednoznaczne wskazanie przyczyny pojawienia się jej u kobiety. Podobnie jest z określeniem objawów endometriozy, które w ogromnej mierze zależą od umiejscowienia zmiany. Najbardziej znaczące symptomy endometriozy, przybierają postać różnych form bolesności.

Najczęściej spotykane i zgłaszane przez pacjentki objawy endometriozy to:

  • ból w czasie stosunku,
  • ból w czasie oddawania stolca,
  • nasilone, nieregularne i dość intensywne krwawienie menstruacyjne.

 

Leczenie endometriozy

Schorzenie to utrudnia nie tylko codzienne funkcjonowanie. Jest ono też główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Kuracji nie należy odkładać w czasie. Im szybciej rozpocznie się kurację, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie.

 

Leczenie zależy od charakteru zmian i ich zaawansowania. Im bardziej zaawansowane schorzenie, tym bardziej wymaga zdecydowanego działania. Najczęściej podejmowane formy leczenia to: leczenie hormonalne zachowawcze czyli leczenie farmakologiczne określonymi preparatami oraz operacyjne wycięcie ogniska lub torbieli.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Zsolnai Gergely All right reserved


Autor

Komentarze
28-08-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
dieta na płodność

Dieta na płodność. Jakie witaminy?

2021-11-04
Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma ogromny wpływ na nasz organizm – w tym także na płodność. Jeśli więc od dłuższego czasu starasz się o dziecko i działania te nie przynoszą spodziewanych efektów, pomyśl o zmianie sposobu odżywiania. Wyjaśniamy, jak wygląda dieta płodności i które witaminy zwiększają prawdopodobieństwo zapłodnienia.
normy-nasienia-550x350

Normy prawidłowego nasienia

2021-03-20
Jeśli staracie się więcej niż rok o ciążę, warto przeprowadzić badania u obojga partnerów. Jednym z podstawowych jest badanie nasienia. Sprawdź, jakie są prawidłowe normy.
Kiedy starasz się o dziecko dłużej niż pół roku, zacznij od

Monitoring owulacji

2021-03-01
Starasz się o potomstwo i nadal na teście widzisz jedną kreskę? Zbadaj się! Zacznij od monitoringu owulacji, który sprawdzi czy masz w ogóle szansę zajść w ciążę w cyklu menstruacyjnym.
Laparoskopia nazywana jest chirurgią przyszłości - można nią

Laparoskopia i jej zastosowanie w ginekologii - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Jeszcze do niedawna jedynym sposobem by dokładnie obejrzeć narządy rodne kobiety i móc zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości czy nawet je skorygować, było pr...
badanie pod mikroskopem

Test PCT - Dzidziusiowo.pl

2017-12-27
Problemy z płodnością są spowodowane różnymi czynnikami. Kiedy dwóch kresek na teście ciążowym jak nie było, tak nie ma, warto wykonać jeszcze jedno badanie, a ...
inseminacja, zapłodnienie, ciąża

Inseminacja - Dzidziusiowo.pl

2017-08-21
Inseminacja jest najprostszą metodą rozrodu wspomaganego. Polega na podaniu do jamy macicy specjalnie przygotowanego nasienia partnera, a w przypadku gdy w jego...