Endometrioza – czym jest i jak ją leczyć?

Data:

Jeśli czujesz ból w czasie współżycia, masz problemy z zajściem w ciążę lub też zaburzenia cyklu miesiączkowego, porozmawiaj ze swoim lekarzem. Być może cierpisz na pewne kobiece schorzenie powszechnie określane, jako endometrioza.


Badanie ginekologiczne - endometrioza może być poważnym problemem

 

Czym jest endometrioza?

Na endometriozę cierpią głównie kobiety między 30. a 40. rokiem życia. Schorzenie to, polega na przemieszczeniu się fragmentów błony śluzowej trzonu macicy poza jamę macicy do takich organów wewnętrznych jak: jajniki, jajowód, pęcherz moczowy, jelita, otrzewna, mięśnie macicy.

 

Przyczyny i objawy schorzenia

Endometrioza jest dość trudnym do wyleczenia schorzeniem, gdyż może ona przez pewien czas przebiegać zupełnie bezobjawowo. Trudno jest również o jednoznaczne wskazanie przyczyny pojawienia się jej u kobiety. Podobnie jest z określeniem objawów endometriozy, które w ogromnej mierze zależą od umiejscowienia zmiany. Najbardziej znaczące symptomy endometriozy, przybierają postać różnych form bolesności.

Najczęściej spotykane i zgłaszane przez pacjentki objawy endometriozy to:

  • ból w czasie stosunku,
  • ból w czasie oddawania stolca,
  • nasilone, nieregularne i dość intensywne krwawienie menstruacyjne.

 

Leczenie endometriozy

Schorzenie to utrudnia nie tylko codzienne funkcjonowanie. Jest ono też główną przyczyną problemów z zajściem w ciążę. Kuracji nie należy odkładać w czasie. Im szybciej rozpocznie się kurację, tym większe szanse na skuteczne wyleczenie.

 

Leczenie zależy od charakteru zmian i ich zaawansowania. Im bardziej zaawansowane schorzenie, tym bardziej wymaga zdecydowanego działania. Najczęściej podejmowane formy leczenia to: leczenie hormonalne zachowawcze czyli leczenie farmakologiczne określonymi preparatami oraz operacyjne wycięcie ogniska lub torbieli.

 

Zdjęcie: Fotolia by © Zsolnai Gergely All right reserved

Komentarze
Dodaj komentarz
28-8-2020
Ocena:
pomocny w zajściu w ciąże jest prefert żel wspomagający poczęcie.