Data publikacji:

In vitro

Autor: Katarzyna Moryc

Dla wielu par in vitro (a dokładniej in vitro fertilisation, czyli zapłodnienie na szkle) jest jedyną szansą na posiadanie biologicznego potomstwa. I choć zapłodnienie pozaustrojowe nadal wzbudza wiele kontrowersji, a zabieg jest bardzo kosztowny, coraz więcej par poddaje się tej technice rozrodu wspomaganego. Jak dokładnie ono przebiega i co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

 

in vitro

Co to jest In vitro?

Zapłodnienie in vitro daje nadzieję na rodzicielstwo w przypadkach, w których w sposób naturalny jest to niemożliwe oraz wówczas, gdy dotychczasowe, dostępne metody leczenia niepłodności nie przyniosły oczekiwanego efektu.

W warunkach laboratoryjnych (poza ustrojem matki) doprowadza się do kontaktu komórek jajowych z plemnikami. Następnie, również w warunkach laboratoryjnych, dochodzi do zapłodnienia i pierwszych podziałów zarodka. Po 2-3 dniach, zarodki przenosi się do jamy macicy, gdzie dochodzi do ich zagnieżdżenia i dalszego, identycznego jak w przypadku naturalnego poczęcia, rozwoju.

 

Blausen.com staff. "Blausen gallery 2014". Wikiversity Journal of Medicine. DOI:10.15347/wjm/2014.010. ISSN 20018762. - Praca własna. Licencja CC BY 3.0 na podstawie Wikimedia Commons

 

Wskazania do In vitro

 • niepłodność pochodzenia jajowodowego - niedrożne lub patologiczne jajowody bądź ich całkowity brak,
 • rozległa endometrioza - niektóre zaburzenia hormonalne kobiety, brak jajeczkowania,
 • obniżone parametry nasienia - w stopniu uniemożliwiającym uzyskanie ciąży drogą naturalną,
 • niepłodność na tle immunologicznym,
 • niepłodność o nieustalonej etiologii - przeprowadzona diagnostyka nie ustaliła przyczyny kłopotów z zajęciem w ciążę,
 • nieskuteczność dotychczasowego leczenia.

Przed zakwalifikowaniem pary do zapłodnienia in vitro lekarz przeprowadzi dokładny wywiad lekarski. Skieruje kobietę na badania m.in. poziomu hormonów (FSH, LH, E2, PRL) oraz badanie nasienia partnera. Następnie, po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki, ustali czy istnieją wskazania do zapłodnienia pozaustrojowego.

 

Etapy In vitro

 • Etap I - stymulacja owulacji - Podczas naturalnego cyklu owulacyjnego w jajniku powstaje jeden, zawierający komórkę jajową pęcherzyk. Chcąc zwiększyć szansę na zajście w ciążę stosuje się hormonalną stymulację owulacji. Ma ona na celu spowodowanie wzrostu liczby pęcherzyków w jajnikach. W związku z czym od początku cyklu menstruacyjnego, przez 8-10 dni, starająca się o dziecko kobieta przyjmuje zastrzyki z gonadotropinami. W międzyczasie, podczas wizyt kontrolnych, wykonuje się badania poziomu stężenia estradiolu w surowicy krwi oraz monitoring owulacji.
 • Etap II - pobranie komórek jajowych oraz plemników - Gdy komórki osiągną dojrzałość, przez sklepienie pochwy nakłuwa się jajnik i pobiera zawartość każdego pęcherzyka (płyn i komórkę jajową). Przed zabiegiem należy być na czczo (minimum 6 godzin bez jedzenia i picia). Zazwyczaj procedura pobierania komórek trwa około 20 minut i jest wykonywana w znieczuleniu, a po kilku godzinach kobieta może udać się do domu. Jednocześnie partner musi oddać nasienie, które następnie jest odpowiednio przygotowywane w laboratorium. Bardzo istotne jest, aby przed oddaniem ejakulatu zachować kilkudniową abstynencję seksualną. Jeżeli nasienie spełnia odpowiednie parametry to specjalnie przygotowane plemniki umieszcza się razem z komórkami jajowymi i dochodzi do zapłodnienia. W przypadku, gdy mężczyzna cierpi na azoospermię (brak plemników) istnieje możliwość skorzystania z nasienia dawcy.
 • Etap III - Embriotransfer - W drugim lub trzecim dniu po połączeniu komórek rozrodczych, prawidłowo rozwijające się zarodki przenosi się do jamy macicy. Zabieg jest bezbolesny, nie wymaga znieczulenia i odbywa się pod kontrolą USG.

 

Komplikacje po In vitro

 • Przy in vitro odnotowuje się dość wysoki odsetek ciąż mnogich. Wynika to bezpośrednio z praktyki wszczepiania kilku zarodków naraz.
 • Terapia stymulująca powstawanie komórek jajowych może doprowadzić do syndromu hyperstymulacji. Powikłania związane z tą dolegliwością to między innymi zakrzepica, bóle brzucha, konieczność częstego oddawania moczu oraz duszności.
 • Podobnie jak w przypadku naturalnego poczęcia, ciąża powstała w wyniku zapłodnienia in vitro może zakończyć się poronieniem, obumarciem płodu lub ciążą pozamaciczną. Jednakże w tym przypadku, prawdopodobieństwo pojawienia się powikłań nie jest wyższe, niż w przypadku ciąż powstałych w sposób anatomiczny.

 

 

Ile kosztuje In vitro?

Na ostateczną cenę zabiegu in vitro składają się:

 • badania,
 • punkcja jajników,
 • wizyty lekarskie,
 • leki.

Gdy się to wszystko podsumuje, w zależności od wybranej kliniki, całkowity koszt waha się w przedziale 8 000 zł – 12 000 zł. 

 

Zdjęcie: fotolia.com


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
10-01-2020
Ocena:
Nie wiem skąd ta kwota .rzeczywiste koszty in vitro są dużo większe
11-01-2019
Ocena:
12 tys. zł to sporo pieniędzy, ale skoro jest to jedyna skuteczna droga do urodzenia dziecka to nie ma co sie zastanawic