Data modyfikacji:

Rodzaje zapłodnienia in vitro

Autor: Magdalena Setnikowska

Współczesna medycyna dysponuje wieloma sposobami rozwiązywania problemów par bezskutecznie starających się o poczęcie dziecka. Jednym z nich jest zapłodnienie pozaustrojowe in vitro. Krajowi eksperci szacują, że w Polsce jest ok. 15 tys. par, które aby mieć szansę na dziecko wymagają właśnie leczenia in vitro. Jakie są rodzaje in vitro i kiedy możecie skorzystać z danej metody?

 

 

Dla kogo In Vitro?

Czasem zdarza się, że mimo dłuższych starań związek nie może doczekać się upragnionego potomstwa. W krajach wysoko rozwiniętych przed takim problemem staje od 10% do 15% par w wieku rozrodczym. Jeśli inne metody zawodzą, alternatywą może być zapłodnienie pozaustrojowe, czyli doprowadzenie do zapłodnienia komórki jajowej poza organizmem matki w warunkach laboratoryjnych. Tak powstały zarodek przenosi się następnie do macicy, gdzie może się zagnieździć, a ciąża dalej będzie przebiegać naturalnie.

Decyzja o podjęcia tego typu leczenia zapada po konsultacji ze specjalistami i jeśli oni orzekną, że inne dostępne sposoby leczenia niepłodności nie zadziałają lub nie zadziałały.

Rodzaje zapłodnienia pozaustrojowego

W zależności od indywidualnej sytuacji pary stosuje się następujące techniki in vitro:

  • in vitro klasyczne - polega na umieszczeniu w specjalnym pojemniku przygotowanych komórek jajowych oraz plemników. Do zapłodnienia dochodzi samoistnie na szalce, na której umieszczono odpowiednią ilość plemników i komórek jajowych. W ciągu doby dochodzi do powstania kilku zarodków. Ten typ zapłodnienia jest możliwy, jeśli plemniki mężczyzny są w dobrym stanie.
  • In vitro ICSI (docytoplazmatyczne podanie plemnika) - w tym przypadku pojedynczy plemnik zostaje umieszczony bezpośrednio w komórce jajowej przy wykorzystaniu specjalnych mikronarzędzi. Stosuje się gdy plemniki charakteryzują się obniżoną ruchliwością, liczba lub budową.
  • In vitro ICSI-MESA - (docyplazmatyczne podanie plemnika pobranego z najądrzy). Ta metoda sprawdza się w przypadku, gdy u mężczyzny nie stwierdza się plemników w nasieniu, jednak znajdują się one w najądrzach.
  • In vitro ICSI-TESE - czyli zapłodnienie komórki jajowej plemnikiem pobranym z jądra. Metoda stosowana u mężczyzn cierpiących na brak plemników w nasieniu.
  • In vitro IMSI - metoda, w której dochodzi do wyselekcjonowania morfologicznego najlepszych plemników przy użyciu mikroskopu. Następnie stosuje się procedury takie same jak w In vitro ICSI.

Obecnie standardem w leczeniu jest metoda ICSI, ale coraz częściej stosuje się również nową metodę IMSI, polegającą na selekcji komórek plemnikowych przed przystąpieniem do procedury zapłodnienia in vitro. Bez względu na zastosowaną metodę zapłodnienia, po kilku dniach hodowli zarodek umieszcza się w macicy, gdzie dalej ciąża przebiega naturalnie.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl by Dmitry Sunagatov All rights reserved


Autor

Magdalena Setnikowska

Absolwentka studiów polonistycznych, wielbicielka dobrej literatury oraz wartościowych filmów.  W wolnym czasie gra w tenisa oraz odkrywa nieznane, urokliwe zakątki Polski. Marzy o długiej wyprawie na Chorwację oraz zwiedzaniu Nowej Zelandii.

W dzieciach fascynuje ją ciekawość świata oraz radość z jego odkrywania, co bardzo chciałaby w sobie zachować na długie lata. Stąd też bierze się jej zainteresowanie teorią wychowawczą Janusza Korczaka.

Komentarze
11-01-2019
Ocena:
Jakie sa roznice w cenach poszczegolnych zabiegow?