Data modyfikacji:

Na czym polega wizyta u seksuologa?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Problemy w łóżku ma wiele par, jednak wstyd i uprzedzenia często nie pozwalają im na wizytę u specjalisty. Spotkanie z seksuologiem przeraża niektórych na równi z wizytą u stomatologa, a szczególnie sceptyczni są mężczyźni. A szkoda! Jak wygląda taka wizyta i dlaczego warto się na nią wybrać?

 

wizyta-u-seksuologa-550x350

 

Przebieg wizyty

Wiele osób obawia się, że podczas badania trzeba się rozebrać. Nie jest to wykluczone, ale jeśli naszym problemem są zahamowania, lęki czy stres wizyta opiera się wyłącznie na rozmowie. Podczas niej trzeba być całkowicie szczerym, inaczej lekarz nie będzie w stanie postawić właściwiej diagnozy. Należy się przygotować na bardzo intymne pytania i zapomnieć o wstydzie - lekarza obowiązuje tajemnica lekarska. Tylko szczegółowe opowiedzenie o naszych odczuciach, potrzebach i fantazjach zobrazuje specjaliście nasz problem. Wątpliwości odnośnie technik współżycia terapeuta rozwiewa posiłkując się eksponatami. Porady seksuologiczne są jak każde zalecenia lekarskie oparte na wiedzy lekarza więc nie należy obawiać się, jeśli pierwsze zalecenia nie będą skutkowały, często dopiero kolejna metoda zalecona przez specjalistę okazuję się tą właściwą, jak w przypadku każdej terapii.

 

Problem z organami

Jeśli nasz problem jest natury "technicznej", czyli wiąże się z wadami anatomicznymi, bólami czy nadwrażliwością organów płciowych, seksuolog może przeprowadzić oględziny. Zdarza się to jednak rzadko i głównie u mężczyzn. Zazwyczaj skieruje nas w takim przypadku na szereg badań - zarówno podstawowych, czyli krwi, moczu i cukru, jak i złożonych badań hormonalnych czy wenerologicznych.

 

Razem czy osobno?

Do seksuologa najlepiej wybrać się z partnerem - obecność drugiej strony pozwoli specjaliście na dobrą ocenę sytuacji, na dodatek  pary porozumiewają się w ten sposób o wiele... łatwiej. Obecność lekarza wbrew pozorom pomaga w mówieniu o swoich obawach i potrzebach. Pary często mówią o wiele więcej, niż odważyli się wcześniej podczas rozmowy w cztery oczy. Co więcej, aż 70% takich terapii kończy się sukcesem, więc warto przełamać wstyd i przestać cierpieć w sypialni. Seks to ważna sfera życia i związku - trzeba ją pielęgnować.

 

Zdjęcie: Fotolia fot. by © Alexander Fatkulin

Komentarze
27-06-2016
Ocena:
W dość zaawansowanym wieku zdecydowałam się na wizytę u seksuologa. Stwierdziłam, że jednak warto podzielić się moimi problemami z kimś, kto jest przecież w stanie mi pomóc. Zgłosiłam się do p. Anny Bieleckiej (na Chmielnej w Wawie). To był strzał w dziesiątkę, nie sądziłam, że tak łatwo będę rozmawiać z kimś obcym o swoich intymnych problemach, ale pani Ania zaskarbiła sobie bez problemu moje zaufanie. Bardzo mi pomogła w tych kwestiach. Było warto.
para w łóżku

Ból podczas stosunku po porodzie – co to oznacza?

2022-07-04
Ból podczas stosunku po porodzie to dość często występująca przypadłość, która może wystąpić zarówno u kobiet, które rodziły w sposób naturalny, jak i tych, które przeszły cesarskie cięcie. Zazwyczaj przyczyną dolegliwości są zawirowania hormonalne i wynikające z nich niedostateczne nawilżenie pochwy, w rzadszych przypadkach – źle zagojona rana. Jeśli i ty odczuwasz dolegliwości bólowe w tracie współżycia, dowiedz się, jak możesz pokonać ten problem i kiedy udać się do lekarza.
ślub

Ślub konkordatowy - jakie dokumenty są potrzebne i do kiedy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego?

2021-05-19
Ślub to uwiecznienie miłości i zadeklarowanie chęci bycia razem. Młodzi ludzie, którzy pragną spędzić wspólnie resztę życia, powinni sformalizować swój związek. Do wyboru mają kilka opcji, tzn. ślub cywilny, ślub kościelny lub ślub konkordatowy. Właśnie to ostatnie rozwiązanie jest najbardziej popularne, łączy w sobie dwie pozostałe opcje. Na czym polega ślub konkordatowy i jakie formalności należy załatwić?
kobieta

Jak sobie poradzić ze zdradą emocjonalną?

2021-05-12
Zdrada w związku najczęściej kojarzy się ze zdradą fizyczną, która ma związek z cielesną bliskością z inną osobą niż partner czy partnerka. Ale to nie jedyny rodzaj zdrady. Równie niebezpieczna i często kończąca się rozstaniem jest zdrada emocjonalna. Jak sobie poradzić z tym zjawiskiem, na czym polega i czy można ją wybaczyć?
kalendarz

Ślub i wesele krok po kroku, czyli kalendarz młodej pary

2021-04-10
Ślub i wesele to niezwykle ważne wydarzenia w życiu każdej pary, która decyduje się na ten krok. Nic więc dziwnego, że chcemy, aby był to dzień wyjątkowy. Aby mogło tak być, konieczne jest zadbanie o wiele szczegółów i kwestii. Warto więc wiedzieć, jak planować ślub krok po kroku, by nie zapomnieć o wszystkich ważnych elementach organizacji tego wydarzenia. Kiedy zacząć zajmować się poszczególnymi kwestiami? Odpowiedzmy na to pytanie.
W każdym związku zdarzają się kryzysy. Jak sobie z nimi pora

Rodzaje kryzysów w związku. Etapy związku

2021-03-03
Czy Wasza miłość ma szansę przetrwać? Czy przeżyjecie kryzys? Sprawdź jakie etapy występują w związku, ile i jakie kryzysy mogą się pojawić na Waszej drodze.
Złamane serce zawsze boli. Skąd się bierze rozwód i jakie są

Najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce

2021-03-02
Liczba rozwodów w Polsce rośnie z roku na rok. Sprawdź dlaczego ludzie się rozwodzą, jakie są najczęstsze przyczyny rozpadu małżeństwa i jak znaleźć receptę na trwały związek.
Jak wygląda mapa erotyczna męskiego ciała, gdzie szukać męsk

Strefy erogenne u mężczyzn, czyli jak podniecić faceta

2021-02-26
Sprawdź jak podniecić chłopaka, gdzie umiejscowione są najważniejsze strefy erogenne u mężczyzn, jak znaleźć męski punkt g. Słowem odkrywamy tajniki sztuki kochania i podniecania męskiego ciała.