Data modyfikacji:

Testy owulacyjne – z czym to się je?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zadaniem testów owulacyjnych jest pomoc w określeniu dni płodnych u kobiety. Należy jednak pamiętać o tym, że celem ich stosowania nie jest zapobieganie poczęciu dziecka, ale wręcz odwrotnie - zaplanowanie go. Czym jest test owulacyjny i jak nam może pomóc w drodze do upragnionego potomstwa?

 

Testy owulacyjne to prosta i szybka metoda wyznaczania momen

 

Jak działa test owulacyjny?

Testy owulacyjne, zwane także testami płodności działają na zasadzie bardzo zbliżonej do testów ciążowych – wykrywają poziom jednego z hormonów w moczu. W przypadku testów owulacyjnych jest to hormon luteinizujący – LH, którego stężenie, zarówno we krwi jak i w moczu rośnie tuż przed owulacją. Dzięki wskazaniom testu możesz być niemal pewna, że w ciągu 24-36 godzin dojdzie do jajeczkowania, a tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.

 

Testy owulacyjne są bardzo zbliżone do testów ciążowych nie tylko działaniem, ale również wyglądem i sposobem użycia. Podobnie jak w teście ciążowym należy pobrać niewielką ilość moczu wkraplaczem, który jest dołączony do zestawu. Następnie umieszczamy kilka kropli w wyznaczonym miejscu na teście. Inna forma to zanurzenie papierka z testem w próbce moczu. Po odczekaniu kilku minut (czas oczekiwania dokładnie określa producent testu) na wskaźniku / pasku pojawi się jedna bądź dwie kreski. Pojawienie się dwóch linii oznacza, że za 1-2 dni nastąpi owulacja. A zatem jeśli planujesz dziecko, właśnie zaczynasz dni płodne.

 

Uwaga! Powyższy opis wykonania testów oraz odczytania wyników oparty jest na najczęściej spotykanych produktach. Wykonując test zakupiony przez siebie należy najpierw dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a następnie postępować zgodnie z instrukcją producenta.

 

Dla kogo test płodności?

Jeśli pragniesz mieć dziecko, a nie prowadzisz kalendarzyka małżeńskiego, nie do końca wiesz kiedy występuje u Ciebie owulacja, albo masz problemy z zajściem w ciążę, test owulacyjny może być dobrym pomysłem właśnie dla Ciebie. Dzięki wykonaniu testu można określić z dużym prawdopodobieństwem, kiedy nastąpią dni płodne i owulacja, a tym samym, kiedy jest najdogodniejszy czas na obycie stosunku, gdyż jak wiadomo zapłonienie komórki jajowej kobiety jest możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki testom owulacyjnym „trafienie” we właściwy moment jest znacznie bardziej prawdopodobne ;).

O czym warto wiedzieć, czyli kiedy czas na test

Zakładając, że cykl u kobiety trwa 28. dni (4 tygodnie), do owulacji dochodzi w 3 tygodniu (14-15 dzień cyklu), na kilka dni przed zaczynamy robić test płodności. Ponieważ u wielu kobiet ilość dni w cyklu różni się, producenci testów niekiedy dodają do nich specjalny kalkulator dni płodnych, który ułatwia określenie dnia, kiedy należy wykonać test w przypadku konkretnej kobiety. Możecie też skorzystać z poniższej tabeli.

Test owulacyjny robimy kilka dni pod rząd. Zawsze o tej samej porze, najlepiej wieczorem np. o 22.00, gdyż właśnie o tej porze jest największe stężenie hormonu luteinizującego we krwi. Ważne aby test nie był robiony z porannego moczu, gdyż wyniki mogą wyjść zaburzone.

 

Testy owulacyjne pomagają kobiecie ustalić najbardziej płodn

 

Uwaga! Jeśli pomimo pozytywnego wyniku testu owulacyjnego przez ponad trzy miesiące nie dochodzi do zapłodnienia należy skontaktować się z ginekologiem, aby sprawdzić, co może być tego przyczyną.

 

Zdjęcie: Fotlia fot. by © Deklofenak

Komentarze
24-02-2020
Ocena:
U mnie doskonale się sprawdza test owulacyjny ze śliny afrodyta jest skuteczny w wyznaczaniu dni płodnych, łatwy w użyciu no i nie drogi co tez ważne.
29-01-2020
Ocena:
Hanka - ja ostatnio kupiłam ten tester Afrodyta i rzeczywiście jest świetny. Kalendarzyk niewiele pomoże jak pojawiały się jakieś okoliczności dodatkowe, np. przeziębienie, stres itp. Nie pokaże nam wtedy na sto procent kiedy dni płodne, a kiedy nie.
21-01-2020
Ocena:
Jak już dziś pod innym artykułem napisałam, ja polecam komputer cyklu cyclotest myway. Szczerze z serca, po prostu warto pisać o czymś, co się sprawdza.
25-03-2019
Ocena:
Mnie do obliczania i wyznaczania dni płodnych służy tester owulacji ze śliny afrodyta, jest mały poręczny no i z pewnością bardziej sprawdza się niż kalendarzyk.
08-08-2015
Ocena:
Testy mogą być świetnym dodatkiem, ale najlepsza metoda termiczna. Ja jak mierzyłam tempkę to wiedziałam kiedy mam owulację co do dnia. Teraz już nie potrzebuję, bo za 2 tygodnie mam terminu porodu :):):):)Wam też życze powodzenia
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.
macica

Tyłozgięcie macicy - czy jest się czym martwić?

2021-02-02
Tyłozgięcie macicy - to brzmi jak wyrok. Spokojnie! Nie jest to choroba, a jedynie niewielka anomalia w budowie macicy. Sprawdź, czy możesz z tego powody odczuwać jakieś dolegliwości.