Data modyfikacji:

Testy owulacyjne – z czym to się je?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Zadaniem testów owulacyjnych jest pomoc w określeniu dni płodnych u kobiety. Należy jednak pamiętać o tym, że celem ich stosowania nie jest zapobieganie poczęciu dziecka, ale wręcz odwrotnie - zaplanowanie go. Czym jest test owulacyjny i jak nam może pomóc w drodze do upragnionego potomstwa?

 

Testy owulacyjne to prosta i szybka metoda wyznaczania momen

 

Jak działa test owulacyjny?

Testy owulacyjne, zwane także testami płodności działają na zasadzie bardzo zbliżonej do testów ciążowych – wykrywają poziom jednego z hormonów w moczu. W przypadku testów owulacyjnych jest to hormon luteinizujący – LH, którego stężenie, zarówno we krwi jak i w moczu rośnie tuż przed owulacją. Dzięki wskazaniom testu możesz być niemal pewna, że w ciągu 24-36 godzin dojdzie do jajeczkowania, a tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.

 

Testy owulacyjne są bardzo zbliżone do testów ciążowych nie tylko działaniem, ale również wyglądem i sposobem użycia. Podobnie jak w teście ciążowym należy pobrać niewielką ilość moczu wkraplaczem, który jest dołączony do zestawu. Następnie umieszczamy kilka kropli w wyznaczonym miejscu na teście. Inna forma to zanurzenie papierka z testem w próbce moczu. Po odczekaniu kilku minut (czas oczekiwania dokładnie określa producent testu) na wskaźniku / pasku pojawi się jedna bądź dwie kreski. Pojawienie się dwóch linii oznacza, że za 1-2 dni nastąpi owulacja. A zatem jeśli planujesz dziecko, właśnie zaczynasz dni płodne.

 

Uwaga! Powyższy opis wykonania testów oraz odczytania wyników oparty jest na najczęściej spotykanych produktach. Wykonując test zakupiony przez siebie należy najpierw dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a następnie postępować zgodnie z instrukcją producenta.

 

Dla kogo test płodności?

Jeśli pragniesz mieć dziecko, a nie prowadzisz kalendarzyka małżeńskiego, nie do końca wiesz kiedy występuje u Ciebie owulacja, albo masz problemy z zajściem w ciążę, test owulacyjny może być dobrym pomysłem właśnie dla Ciebie. Dzięki wykonaniu testu można określić z dużym prawdopodobieństwem, kiedy nastąpią dni płodne i owulacja, a tym samym, kiedy jest najdogodniejszy czas na obycie stosunku, gdyż jak wiadomo zapłonienie komórki jajowej kobiety jest możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki testom owulacyjnym „trafienie” we właściwy moment jest znacznie bardziej prawdopodobne ;).

O czym warto wiedzieć, czyli kiedy czas na test

Zakładając, że cykl u kobiety trwa 28. dni (4 tygodnie), do owulacji dochodzi w 3 tygodniu (14-15 dzień cyklu), na kilka dni przed zaczynamy robić test płodności. Ponieważ u wielu kobiet ilość dni w cyklu różni się, producenci testów niekiedy dodają do nich specjalny kalkulator dni płodnych, który ułatwia określenie dnia, kiedy należy wykonać test w przypadku konkretnej kobiety. Możecie też skorzystać z poniższej tabeli.

Test owulacyjny robimy kilka dni pod rząd. Zawsze o tej samej porze, najlepiej wieczorem np. o 22.00, gdyż właśnie o tej porze jest największe stężenie hormonu luteinizującego we krwi. Ważne aby test nie był robiony z porannego moczu, gdyż wyniki mogą wyjść zaburzone.

 

Testy owulacyjne pomagają kobiecie ustalić najbardziej płodn

 

Uwaga! Jeśli pomimo pozytywnego wyniku testu owulacyjnego przez ponad trzy miesiące nie dochodzi do zapłodnienia należy skontaktować się z ginekologiem, aby sprawdzić, co może być tego przyczyną.

 

Zdjęcie: Fotlia fot. by © Deklofenak

Komentarze
24-02-2020
Ocena:
U mnie doskonale się sprawdza test owulacyjny ze śliny afrodyta jest skuteczny w wyznaczaniu dni płodnych, łatwy w użyciu no i nie drogi co tez ważne.
29-01-2020
Ocena:
Hanka - ja ostatnio kupiłam ten tester Afrodyta i rzeczywiście jest świetny. Kalendarzyk niewiele pomoże jak pojawiały się jakieś okoliczności dodatkowe, np. przeziębienie, stres itp. Nie pokaże nam wtedy na sto procent kiedy dni płodne, a kiedy nie.
21-01-2020
Ocena:
Jak już dziś pod innym artykułem napisałam, ja polecam komputer cyklu cyclotest myway. Szczerze z serca, po prostu warto pisać o czymś, co się sprawdza.
25-03-2019
Ocena:
Mnie do obliczania i wyznaczania dni płodnych służy tester owulacji ze śliny afrodyta, jest mały poręczny no i z pewnością bardziej sprawdza się niż kalendarzyk.
08-08-2015
Ocena:
Testy mogą być świetnym dodatkiem, ale najlepsza metoda termiczna. Ja jak mierzyłam tempkę to wiedziałam kiedy mam owulację co do dnia. Teraz już nie potrzebuję, bo za 2 tygodnie mam terminu porodu :):):):)Wam też życze powodzenia
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.