Testy owulacyjne – z czym to się je?

Data:

Zadaniem testów owulacyjnych jest pomoc w określeniu dni płodnych u kobiety. Należy jednak pamiętać o tym, że celem ich stosowania nie jest zapobieganie poczęciu dziecka, ale wręcz odwrotnie - zaplanowanie go. Czym jest test owulacyjny i jak nam może pomóc w drodze do upragnionego potomstwa?

 

Testy owulacyjne to prosta i szybka metoda wyznaczania momentu owulacji.

 

Jak działa test owulacyjny?

Testy owulacyjne, zwane także testami płodności działają na zasadzie bardzo zbliżonej do testów ciążowych – wykrywają poziom jednego z hormonów w moczu. W przypadku testów owulacyjnych jest to hormon luteinizujący – LH, którego stężenie, zarówno we krwi jak i w moczu rośnie tuż przed owulacją. Dzięki wskazaniom testu możesz być niemal pewna, że w ciągu 24-36 godzin dojdzie do jajeczkowania, a tym samym istnieje duże prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.

 

Testy owulacyjne są bardzo zbliżone do testów ciążowych nie tylko działaniem, ale również wyglądem i sposobem użycia. Podobnie jak w teście ciążowym należy pobrać niewielką ilość moczu wkraplaczem, który jest dołączony do zestawu. Następnie umieszczamy kilka kropli w wyznaczonym miejscu na teście. Inna forma to zanurzenie papierka z testem w próbce moczu. Po odczekaniu kilku minut (czas oczekiwania dokładnie określa producent testu) na wskaźniku / pasku pojawi się jedna bądź dwie kreski. Pojawienie się dwóch linii oznacza, że za 1-2 dni nastąpi owulacja. A zatem jeśli planujesz dziecko, właśnie zaczynasz dni płodne.

 

Uwaga! Powyższy opis wykonania testów oraz odczytania wyników oparty jest na najczęściej spotykanych produktach. Wykonując test zakupiony przez siebie należy najpierw dokładnie zapoznać się z treścią ulotki dołączonej do opakowania, a następnie postępować zgodnie z instrukcją producenta.

 

Dla kogo test płodności?

Jeśli pragniesz mieć dziecko, a nie prowadzisz kalendarzyka małżeńskiego, nie do końca wiesz kiedy występuje u Ciebie owulacja, albo masz problemy z zajściem w ciążę, test owulacyjny może być dobrym pomysłem właśnie dla Ciebie. Dzięki wykonaniu testu można określić z dużym prawdopodobieństwem, kiedy nastąpią dni płodne i owulacja, a tym samym, kiedy jest najdogodniejszy czas na obycie stosunku, gdyż jak wiadomo zapłonienie komórki jajowej kobiety jest możliwe w stosunkowo krótkim czasie. Dzięki testom owulacyjnym „trafienie” we właściwy moment jest znacznie bardziej prawdopodobne ;).

O czym warto wiedzieć, czyli kiedy czas na test

Zakładając, że cykl u kobiety trwa 28. dni (4 tygodnie), do owulacji dochodzi w 3 tygodniu (14-15 dzień cyklu), na kilka dni przed zaczynamy robić test płodności. Ponieważ u wielu kobiet ilość dni w cyklu różni się, producenci testów niekiedy dodają do nich specjalny kalkulator dni płodnych, który ułatwia określenie dnia, kiedy należy wykonać test w przypadku konkretnej kobiety. Możecie też skorzystać z poniższej tabeli.

Test owulacyjny robimy kilka dni pod rząd. Zawsze o tej samej porze, najlepiej wieczorem np. o 22.00, gdyż właśnie o tej porze jest największe stężenie hormonu luteinizującego we krwi. Ważne aby test nie był robiony z porannego moczu, gdyż wyniki mogą wyjść zaburzone.

 

Testy owulacyjne pomagają kobiecie ustalić najbardziej płodne dni. Kiedy zrobić test?

 

Uwaga! Jeśli pomimo pozytywnego wyniku testu owulacyjnego przez ponad trzy miesiące nie dochodzi do zapłodnienia należy skontaktować się z ginekologiem, aby sprawdzić, co może być tego przyczyną.

 

Zdjęcie: Fotlia fot. by © Deklofenak


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
13-6-2019
Ocena:
Ja używam testera owulacji ze śliny afrodyta i w czasie owulacji jak mam ochotę na współżycie to zabezpieczam się diafragma caya. Diafragma zabezpiecza mnie mechanicznie a żel plemnikobójczy dodatkowo chroni by żaden plemnik się nie przedostał. Taki zestaw kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.
25-3-2019
Ocena:
Mnie do obliczania i wyznaczania dni płodnych służy tester owulacji ze śliny afrodyta, jest mały poręczny no i z pewnością bardziej sprawdza się niż kalendarzyk.
11-1-2019
Ocena:
Ja stosuje komputer cyklu myway, który oprócz badania temperatury określa również poziom hormonu LH i jakość śluzu szyjkowego, co przekłada się na dokładność wyniku. Kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.
8-8-2015
Ocena:
Testy mogą być świetnym dodatkiem, ale najlepsza metoda termiczna. Ja jak mierzyłam tempkę to wiedziałam kiedy mam owulację co do dnia. Teraz już nie potrzebuję, bo za 2 tygodnie mam terminu porodu :):):):)Wam też życze powodzenia