Antykoncepcja od A do Z - rodzaje, stosowanie i bezpieczeństwo

Data:

Antykoncepcja jest nieodłącznym elementem życia seksualnego i w dużej mierze to od decyzji kobiety zależy w jaki sposób kobieta zabezpiecza się przed niechcianą ciążą. Warto jednak pamiętać, że prowadząc aktywne życie seksualne należy pamiętać także o zabezpieczaniu się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być również podyktowany stanem zdrowia partnerów, a w szczególności kobiety.

jaka antykoncepcja

 

fot. Unsplash.com

 

Jak wybrać metodę antykoncepcyjną?

Wyboru metody antykoncepcyjnej najlepiej dokonywać wspólnie z partnerem, a także po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Istotny jest wiek kobiety, jej stan zdrowia, to czy ma już dzieci, czy planuje je w przyszłości, a także czy ma stałego partnera seksualnego. Niektóre metody antykoncepcyjne maja swoje przeciwwskazania. Na przykład kobiety po 35 roku życia, które palą papierosy nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej, bo grozi to zakrzepicą.  Przeciwwskazaniem są również choroby serca oraz nadciśnienie. Kobiety karmiące piersią nie mogą stosować tabletek dwuskładnikowych, a jedynie tzw. jednoskładnikowe minipigułki. Kolejnym ograniczeniem może być uczulenie na lateks - w takim przypadku stosować można prezerwatywy bez lateksu. Na szczęście są one coraz bardziej dostępne. Warto wiedzieć także, że wkładka domaciczna to metoda długoterminowa i jeśli kobieta zamierza starać się o dziecko w ciągu kolejnych kilku lat, raczej nie powinna się decydować na wkładkę (zwaną także spiralą).

Antykoncepcja - dostępne metody:

 

Antykoncepcja naturalna

Antykoncepcja naturalna polega na unikaniu zapłodnienia w chwili, kiedy kobieta ma dni płodne. Metody naturalne nie dają pewności, bo bardzo trudno jest określić moment owulacji ze stuprocentową pewnością. Często dochodzi do zachwiania nawet regularnego cyklu miesiączkowego. Do tego plemniki potrafią być zaskakująco żywotne i mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet kilka dni. 

Czytaj więcej o antykoncepcji naturalnej

Antykoncepcja mechaniczna

Pośród najpopularniejszych znajduje się z pewnością antykoncepcja mechaniczna, czyli wszelkie prezerwatywy, kapturki, spirale, czy diafragma. Ich zadanie polega na utrudnieniu lub uniemożliwieniu plemnikom wniknięcia do macicy i jajowodów, co jest równoznaczne z zapobieganiem niechcianej ciąży. Na czym polegają i jaki jest poziom ich skuteczności?

Czytaj więcej o antykoncepcji mechanicznej 

Antykoncepcja chemiczna

Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy pianek, globulek, kremów bądź żeli plemnikobójczych. Ta metoda polega na uszkadzaniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do ich obniżonej zdolności ruchu oraz możliwości dojścia do zapłodnienia. 
 
 

Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna to jedna z wygodniejszych, powszechniejszych i pewnością najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Swoje zaufanie pokłada w niej wiele kobiet, decydując się na stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, plastrów antykoncepcyjnych, wkładek lub implantów antykoncepcyjnych czy też zastrzyków hormonalnych. Dobór metody powinien zostać dokonany wspólnie z lekarzem ginekologiem i dopasowany do potrzeb konkretnej kobiety.
 
 

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna jest tak nazywana nie bez powodu: jest ona ostatnią deską ratunku, którą stosuje się, gdy zawiodły inne metody. Czy ten rodzaj antykoncepcji jest niebezpieczny? Czy można stawiać go na równi ze środkami wczesnoporonnymi? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tabletek „72 godziny po”.
 

 

Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczości metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.
Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

Skuteczność metod antykoncepcyjnych

 

 

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
24-3-2020
Ocena:
dobrą metodą antykoncepcji bedzie kapturek naszyjkowy femcap
11-5-2018
Ocena:
Jak ktoś chce miec 100-procentowa pewnosc to najlepiej stosować dwie metody na raz ;)