Data modyfikacji:

Antykoncepcja od A do Z - rodzaje, stosowanie i bezpieczeństwo

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Antykoncepcja jest nieodłącznym elementem życia seksualnego i w dużej mierze to od decyzji kobiety zależy w jaki sposób kobieta zabezpiecza się przed niechcianą ciążą. Warto jednak pamiętać, że prowadząc aktywne życie seksualne należy pamiętać także o zabezpieczaniu się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być również podyktowany stanem zdrowia partnerów, a w szczególności kobiety.

jaka antykoncepcja

 

fot. Unsplash.com

 

Jak wybrać metodę antykoncepcyjną?

Wyboru metody antykoncepcyjnej najlepiej dokonywać wspólnie z partnerem, a także po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Istotny jest wiek kobiety, jej stan zdrowia, to czy ma już dzieci, czy planuje je w przyszłości, a także czy ma stałego partnera seksualnego. Niektóre metody antykoncepcyjne maja swoje przeciwwskazania. Na przykład kobiety po 35 roku życia, które palą papierosy nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej, bo grozi to zakrzepicą.  Przeciwwskazaniem są również choroby serca oraz nadciśnienie. Kobiety karmiące piersią nie mogą stosować tabletek dwuskładnikowych, a jedynie tzw. jednoskładnikowe minipigułki. Kolejnym ograniczeniem może być uczulenie na lateks - w takim przypadku stosować można prezerwatywy bez lateksu. Na szczęście są one coraz bardziej dostępne. Warto wiedzieć także, że wkładka domaciczna to metoda długoterminowa i jeśli kobieta zamierza starać się o dziecko w ciągu kolejnych kilku lat, raczej nie powinna się decydować na wkładkę (zwaną także spiralą).

Antykoncepcja - dostępne metody:

 

Antykoncepcja naturalna

Antykoncepcja naturalna polega na unikaniu zapłodnienia w chwili, kiedy kobieta ma dni płodne. Metody naturalne nie dają pewności, bo bardzo trudno jest określić moment owulacji ze stuprocentową pewnością. Często dochodzi do zachwiania nawet regularnego cyklu miesiączkowego. Do tego plemniki potrafią być zaskakująco żywotne i mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet kilka dni. 

Czytaj więcej o antykoncepcji naturalnej

Antykoncepcja mechaniczna

Pośród najpopularniejszych znajduje się z pewnością antykoncepcja mechaniczna, czyli wszelkie prezerwatywy, kapturki, spirale, czy diafragma. Ich zadanie polega na utrudnieniu lub uniemożliwieniu plemnikom wniknięcia do macicy i jajowodów, co jest równoznaczne z zapobieganiem niechcianej ciąży. Na czym polegają i jaki jest poziom ich skuteczności?

Czytaj więcej o antykoncepcji mechanicznej 

Antykoncepcja chemiczna

Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy pianek, globulek, kremów bądź żeli plemnikobójczych. Ta metoda polega na uszkadzaniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do ich obniżonej zdolności ruchu oraz możliwości dojścia do zapłodnienia. 
 
 

 


Antykoncepcja hormonalna

Antykoncepcja hormonalna to jedna z wygodniejszych, powszechniejszych i pewnością najskuteczniejszych metod zapobiegania ciąży. Swoje zaufanie pokłada w niej wiele kobiet, decydując się na stosowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, plastrów antykoncepcyjnych, wkładek lub implantów antykoncepcyjnych czy też zastrzyków hormonalnych. Dobór metody powinien zostać dokonany wspólnie z lekarzem ginekologiem i dopasowany do potrzeb konkretnej kobiety.
 
 

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna jest tak nazywana nie bez powodu: jest ona ostatnią deską ratunku, którą stosuje się, gdy zawiodły inne metody. Czy ten rodzaj antykoncepcji jest niebezpieczny? Czy można stawiać go na równi ze środkami wczesnoporonnymi? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące tabletek „72 godziny po”.
 

 

Wskaźnik Pearla - skuteczność antykoncepcji

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczości metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.
Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

Skuteczność metod antykoncepcyjnych

 

 

 

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

 


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
24-03-2020
Ocena:
dobrą metodą antykoncepcji bedzie kapturek naszyjkowy femcap
11-05-2018
Ocena:
Jak ktoś chce miec 100-procentowa pewnosc to najlepiej stosować dwie metody na raz ;)
plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne. Co to jest i jak wygląda? 

2024-09-04
Plamienie implantacyjne to jedno z pierwszych subtelnych objawów ciąży, które może wzbudzać pytania i niepewność. Jest to niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki lub problemami zdrowotnymi. Czy to jednak oznaka ciąży? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy można się go spodziewać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając wszystkie szczegóły na temat tego zjawiska.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.