Antykoncepcja jest nieodłącznym elementem życia seksualnego i w dużej mierze to od decyzji kobiety zależy w jaki sposób kobieta zabezpiecza się przed niechcianą ciążą. Warto jednak pamiętać, że prowadząc aktywne życie seksualne należy pamiętać także o zabezpieczaniu się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Wybór metody antykoncepcyjnej powinien być również podyktowany stanem zdrowia partnerów, a w szczególności kobiety.
fot. Unsplash.com
Wyboru metody antykoncepcyjnej najlepiej dokonywać wspólnie z partnerem, a także po konsultacji z lekarzem ginekologiem. Istotny jest wiek kobiety, jej stan zdrowia, to czy ma już dzieci, czy planuje je w przyszłości, a także czy ma stałego partnera seksualnego. Niektóre metody antykoncepcyjne maja swoje przeciwwskazania. Na przykład kobiety po 35 roku życia, które palą papierosy nie powinny stosować antykoncepcji hormonalnej, bo grozi to zakrzepicą. Przeciwwskazaniem są również choroby serca oraz nadciśnienie. Kobiety karmiące piersią nie mogą stosować tabletek dwuskładnikowych, a jedynie tzw. jednoskładnikowe minipigułki. Kolejnym ograniczeniem może być uczulenie na lateks - w takim przypadku stosować można prezerwatywy bez lateksu. Na szczęście są one coraz bardziej dostępne. Warto wiedzieć także, że wkładka domaciczna to metoda długoterminowa i jeśli kobieta zamierza starać się o dziecko w ciągu kolejnych kilku lat, raczej nie powinna się decydować na wkładkę (zwaną także spiralą).
Antykoncepcja naturalna polega na unikaniu zapłodnienia w chwili, kiedy kobieta ma dni płodne. Metody naturalne nie dają pewności, bo bardzo trudno jest określić moment owulacji ze stuprocentową pewnością. Często dochodzi do zachwiania nawet regularnego cyklu miesiączkowego. Do tego plemniki potrafią być zaskakująco żywotne i mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet kilka dni.
Czytaj więcej o antykoncepcji naturalnej
Pośród najpopularniejszych znajduje się z pewnością antykoncepcja mechaniczna, czyli wszelkie prezerwatywy, kapturki, spirale, czy diafragma. Ich zadanie polega na utrudnieniu lub uniemożliwieniu plemnikom wniknięcia do macicy i jajowodów, co jest równoznaczne z zapobieganiem niechcianej ciąży. Na czym polegają i jaki jest poziom ich skuteczności?
Czytaj więcej o antykoncepcji mechanicznej
Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczości metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.
Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).
z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.