Antykoncepcja naturalna

Data:

Antykoncepcja naturalna polega na unikaniu zapłodnienia w chwili, kiedy kobieta ma dni płodne. Metody naturalne nie dają pewności, bo bardzo trudno jest określić moment owulacji ze stuprocentową pewnością. Często dochodzi do zachwiania nawet regularnego cyklu miesiączkowego. Do tego plemniki potrafią być zaskakująco żywotne i mogą przetrwać w organizmie kobiety nawet kilka dni. 

 

kalendarzyk małżeński

fot. Pixabay.com

Co to są dni płodne

Dni płodne to czas, kiedy może zajść do zapłodnienia, czyli dni przed, w trakcie i krótko po owulacji. Obliczając termin dni płodnych należy mieć na uwadze, że:

  • Komórka jajowa ma zdolność do zapłodnienia jeszcze przez 24 godziny po owulacji.
  • Plemnik, który znalazł się w sprzyjających warunkach żyje około 72 godzin.
  • Owulacja ma miejsce około 14 dni przed kolejną miesiączką i ta faza cyklu jest względnie stała.

Trzeba pamiętać, że stres, choroby, alkohol, zmęczenie, zmiany klimatu oraz przyjmowanie niektórych leków, mogą mieć wpływ na długość cyklu i moment wystąpienia owulacji. W związku z tym naturalne metody planowania rodziny często bywają zawodne.

Czytaj więcej na temat:

Kiedy kobieta jest płodna

Antykoncepcja hormonalna

Kalendarzyk małżeński - jeśli nie boisz się wpadki

Kalendarzyk małżeński to metoda antykoncepcji naturalnej, która polega na obliczeniu dni płodnych i niepłodnych na podstawie długości cyklu menstruacyjnego kobiety.


Aby ustalić kiedy w cyklu występują dni płodne i niepłodne należy przez pół roku obserwować długość cykli miesiączkowych. Dokładne obserwacje pozwolą nam określić przedział dni płodnych, podczas których powinnyśmy powstrzymać się od współżycia.

Główną zaletą kalendarzyka małżeńskiego jest jego całkowita obojętność dla zdrowia. Do największych wad należą zaś: dość niska skuteczność oraz konieczność powstrzymywania się od współżycia w okresach płodnych.

 

Metoda termiczna - dla dokładnych

Metoda termiczna polega na obserwowaniu wpływu hormonów na ciepłotę ciała kobiety (estrogeny obniżają, a progesteron podnosi temperaturę o kilka kresek). Pomiaru dokonujemy codziennie rano, dzięki czemu w momencie wystąpienia jajeczkowania możemy zaobserwować istotny wzrost temperatury (min. o 0,4 - 0,8ºC). Podwyższona ciepłota ciała utrzymuje się przez trzy kolejne dni i wskazuje okres płodny.
Spadek temperatury świadczy o zakończeniu jajeczkowania, a następujące po nim dni są okresem poowulacyjnej niepłodności, podczas której mamy pewność, że kobieta nie zajdzie w ciążę. Aby wyznaczyć okres prawdopodobnej niepłodności przedowulacyjnej od pierwszego dnia wzrostu temperatury należy odjąć co najmniej 6-8 dni.

Główną zaletą metody termicznej jest jej całkowita obojętność dla zdrowia. Do największych wad należą konieczność samodyscypliny i systematyczności oraz niska skuteczność, gdyż wszelkie stany zapalne i przeziębienia mogą powodować błędy w pomiarach.

 

Metoda Billingsów - obserwacja śluzu

Metoda Billingsów polega na obserwacji śluzu szyjkowego, który w każdej fazie cyklu miesiączkowego jest inny:

  • estrogenny - występuje w płodnym okresie, jest śliski, przejrzysty, szklisty, elastyczny i ciągnący się. Ma małą przyczepność i daje uczucie wilgotności w pochwie
  • gestagenny - poowulacyjny jest nieśliski, ma białawy lub żółtawy kolor. Jest nieprzejrzysty, mętny, kłaczkowaty, gęsty, przyczepny i nie ciągnący się. Nie daje uczucia wilgotności w pochwie. Bezpieczny okres rozpoczyna się trzy dni po stwierdzeniu obecności gęstego, lepkiego śluzu gestagennego.

Tak jak w przypadku pozostałych metod antykoncepcji naturalnej, metoda Billingsów jest całkowicie obojętna dla organizmu. Jednak jej główną wadą jest niska skuteczność oraz konieczność zachowania samodyscypliny i systematyczności w obserwacji.

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany polega na wycofaniu członka z pochwy tuż przed wytryskiem nasienia. W przeciwieństwie do innych metod naturalnego planowania rodziny nie jest on związany z okresową wstrzemięźliwością.


Należy jednak pamiętać, że metoda ta często bywa zawodna gdyż niewielka ilość plemników może być obecna już w pierwszej kropli wydzieliny tzw. preejakulatu. Po stosunku plemniki pozostają również w cewce moczowej, w okolicy napletka oraz żołędzi i mogą być wprowadzone do pochwy podczas kolejnego stosunku płciowego. Jak wiadomo, zdolność plemników do przetrwania jest bardzo duża.

Choć stosunek przerywany wydaje się być zupełnie bezpieczny dla zdrowia, to w rzeczywistości może prowadzić do nerwic seksualnych obojga partnerów, potęguje skłonności do przedwczesnego wytrysku mężczyzn, a u niektórych panów może doprowadzić do impotencji.

 

Naturalne metody antykoncepcji - wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.

Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

Antykoncepcja naturalna statystyki

Polecamy również:

Skorzystaj z naszego kalkulatora dni płodnych

Antykoncepcja mechaniczna - spirale, kapturki, prezerwatywa


Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
4-6-2019
Ocena:
Ja wyznaczam sobie dni płodne, ale zabezpieczam się mechanicznie za pomocą diafragmy caya i żelu plemnikobójczego. Jest ona bardzo łatwa w zakładaniu i wyjmowaniu, zapewni duży komfort bo jest niewyczuwalna no i bardzo bezpieczna dla zdrowia. Ja ją kupiłam na stronie naturalnaplodnosc.
7-4-2019
Ocena:
A ja stosuje komputer cyklu myway- kupiłam go na stronie naturalna płodność. Jest precyzyjny no i dostosowuje się do organizmu kobiety, a pod uwagę bierze tylko bieżący cykl miesięczny.
24-1-2019
Ocena:
Stosuje naturalna antykoncpecje juz od dłuzszego czasu, tester afrodyta sprawdza sie doskonale.Jest precyzyjny i wygodny w uzyciu ;)
11-1-2019
Ocena:
Naturalna antykoncepcja to super pomysł dla kobiet, które nie chcą lub nie mogą brać hormonów. Ja po ciąży właśnie na taką metodę zabezpieczania się postanowiłam się zdecydować. Wybrałam komputer cyklu myway, który precyzyjnie wyznacza mi dni płodne. Znalazłam i kupiłam go na stronie naturalnaplodnosc.
1-8-2017
Ocena:
Ja tam stawiam na kalendarze dni płodnych - są coraz dokładniejsze. Są zwolenniczki Ovufriend, ale jakoś do mnie nie przemówił, wolę ten prosty kalkulatorek dni płodnych :)
5-6-2017
Ocena:
Madziulka też mam Lady Compa i podpisuje się pod tym co napisałaś rękami i nogami :)
21-2-2017
Ocena:
honorata dla Ciebie pomyłka a dla mnie świetne rozwiązanie. Używam komputera cyklu Lady Comp ponad 10 lat i nigdy mnie nie zawiódł. Dzięki niemu poznałam jak wygląda mój cykl i przede wszystkim nie truje się hormonami. Mam dwójkę zaplanowanych dzieci a z Twojej wypowiedz wynika na temat nieskuteczności tej metody powinnam mieć ich przynajmniej kilkoro. Wydaje mi się, że krytyka metod naturalnych wynika raczej z niewiedzy na temat ich zasad. Konstruktywna krytyka jest wtedy, gdy ktoś coś zna/używa/przetestował i wtedy wydaje opinię złą lub dobrą.
16-12-2016
Ocena:
Naturalne metody to pomyłka. Żyjemy w takich czasach że ciagle zyjemy w stresie, jestesmy niedospani itp. To powoduje, ze maturalne metody sa bezskuteczne. Ja polegam tylko na tych o wysokim wskaźniku i biore tabletki. Miałam zrobione badania, mam dobre tabletki i jestem zdrowa. Trzeba tylko je własciwie dobrać i możemy wtedy być naprawde spokojni
11-9-2015
Ocena:
Ja mam lady comp i też jestem bardzo zadowolona, fajne rozwiazanie
9-9-2015
Ocena:
tabletki brałam przez kilka lat, jak dla mnie metoda okazała się fatalna: zero chęci na sex, wahania nastrojów i wagi itd.
21-8-2015
Ocena:
W XXI wieku media nie powinny powielać metod, które są nieskuteczne. Metody naturalne to metody oparte na obserwacji śluzu (i jeśli ktoś chce badaniu szyjki macicy) oraz mierzeniu temperatury. Nie ma nic do rzeczy czy ktoś miesiączkuje regularnie czy nie. I nie ustawia się żadnych sztywnych ilości dni typu: faza płodna to 14 dni... bo może trwać ona dłużej lub krócej.

Może droga redakcjo weźcie się za opisanie metody dr Rotznera lub metody angielskiej???? Ale podejrzewam, że to może być dla Was za skomplikowane. Prosciej młodym dziewczynom polecić tabletki, po których braniu przez kilka lat mogą mieć problem z zajściem w ciążę.
15-7-2015
Ocena:
Stosuję metodą objawowo-termiczną od roku. Pomagam sobie cyclotestem - komputerem cyklu. Za mnie interpretuje pomiary temperatury. Nigdy więcej nie wrócę do sztucznych metod.
3-6-2015
Ocena:
Mama taki komputer Lady comp basic :) zdrowo i wygodnie :)
16-2-2015
Ocena:
Polecam nowoczesne komputery cyklu Lady-Comp, biją inne metody naturalne na głowę, wskaźnik Perla dla tych urządzeń wynosi 0,64.