Antykoncepcja chemiczna

Data:

Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy pianek, globulek, kremów bądź żeli plemnikobójczych. Ta metoda polega na uszkadzaniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do ich obniżonej zdolności ruchu oraz możliwości dojścia do zapłodnienia. 

 

Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako jedyne zabezpieczenie przed ciążą, nie jest zbyt skuteczna.

 

Globulki dopochwowe

Globulkę (np. Patentex Oval) wkłada się jak najgłębiej do pochwy na 10-15 minut przed planowanym stosunkiem. W pochwie globulka rozpuszcza się i powstaje pianka, która unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Przed każdym kolejnym stosunkiem trzeba zaaplikować kolejną globulkę.

 

Pianki i kremy plemnikobójcze

Piankę lub krem plemnikobójczy wprowadza się głęboko do pochwy (przed każdym stosunkiem) za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Preparat działa bezpośrednio po aplikacji.

 

Wady i zalety antykoncepcji chemicznej

Niestety kremy plemnikobójcze i inne środki chemiczne mogą uczulać. Czasami wywołują nieprzyjemne pieczenie, czy uczucie ciepła, a przy częstym stosowaniu mogą prowadzić do podrażnień błony śluzowej pochwy. Kolejnym minusem może być sam sposób aplikacji. Patentex oraz inne globulki aplikuje się kilkanaście minut przed stosunkiem, a to może zakłócić grę miłosną.

 

Ale mają też wiele plusów. Większość preparatów antykoncepcyjnych ma dodatkowo działanie antywirusowe i bakteriobójcze. W związku z czym, zapobiega infekcjom pochwy i zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, preparaty te nawilżają pochwę, a więc ułatwiają penetrację. Stanowią ciekawą alternatywę dla antykoncepcji hormonalnej, są niedrogie, łatwe w stosowaniu i przede wszystkim - dostępne bez recepty.

Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.


Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako zabezpieczenie, dzięki użyciu prezerwatywy, kapturków, gąbek lub spirali.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
15-1-2020
Ocena:
witam polecam żel plemnikobójczy contragel u mnie doskonale sie sprawdza jest skuteczny i bezpieczny polecam.