Data modyfikacji:

Antykoncepcja chemiczna

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy pianek, globulek, kremów bądź żeli plemnikobójczych. Ta metoda polega na uszkadzaniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do ich obniżonej zdolności ruchu oraz możliwości dojścia do zapłodnienia. 

 

Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako jedyne zabezpieczeni

 

Globulki dopochwowe

Globulkę (np. Patentex Oval) wkłada się jak najgłębiej do pochwy na 10-15 minut przed planowanym stosunkiem. W pochwie globulka rozpuszcza się i powstaje pianka, która unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Przed każdym kolejnym stosunkiem trzeba zaaplikować kolejną globulkę.

 

Pianki i kremy plemnikobójcze

Piankę lub krem plemnikobójczy wprowadza się głęboko do pochwy (przed każdym stosunkiem) za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Preparat działa bezpośrednio po aplikacji.

 


Wady i zalety antykoncepcji chemicznej

Niestety kremy plemnikobójcze i inne środki chemiczne mogą uczulać. Czasami wywołują nieprzyjemne pieczenie, czy uczucie ciepła, a przy częstym stosowaniu mogą prowadzić do podrażnień błony śluzowej pochwy. Kolejnym minusem może być sam sposób aplikacji. Patentex oraz inne globulki aplikuje się kilkanaście minut przed stosunkiem, a to może zakłócić grę miłosną.

 

Ale mają też wiele plusów. Większość preparatów antykoncepcyjnych ma dodatkowo działanie antywirusowe i bakteriobójcze. W związku z czym, zapobiega infekcjom pochwy i zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, preparaty te nawilżają pochwę, a więc ułatwiają penetrację. Stanowią ciekawą alternatywę dla antykoncepcji hormonalnej, są niedrogie, łatwe w stosowaniu i przede wszystkim - dostępne bez recepty.


Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.


Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako zabezpieczenie, dzię

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
15-01-2020
Ocena:
witam polecam żel plemnikobójczy contragel u mnie doskonale sie sprawdza jest skuteczny i bezpieczny polecam.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.
ciąża

Początki ciąży – jakie są pierwsze objawy?

2021-09-30
Czy wiesz, że pierwsze, dyskretne symptomy ciąży mogą pojawić się już po kilkunastu dniach od zapłodnienia? Niestety bardzo często zdarza się, że są one mylone z objawami zbliżającej się menstruacji. Sprawdź, czym różnią się objawy ciąży od miesiączki i kiedy można wykonać test, który potwierdzi przypuszczenia co do „odmiennego stanu”.
test ciazowy pozytywny

Test ciążowy pozytywny. Czy na 100% wskazuje ciążę?

2021-08-03
Testy ciążowe cenione są za szeroką dostępność, prostotę działania oraz niską cenę. Czy jednak rzeczywiście można im w 100% zaufać? Czy test ciążowy pozytywny zawsze oznacza ciążę? Jeśli właśnie zobaczyłaś dwie kreseczki albo przymierzasz się do przeprowadzenia testu – koniecznie przeczytaj.
Chromosomy zawarte w jądrze plemnika i jądrze komórki jajowe

Tajemnica dziedziczenia - co i po kim odziedziczy dziecko?

2021-03-08
Będzie bardziej podobne do mamusi, czy do tatusia? To pytanie często zadają sobie rodzice spodziewający się dziecka. Jak to jest z tym dziedziczeniem? I jakie c...
czy da się zaplanować płeć dziecka

Chiński kalendarz płci - jak zaplanować płeć dziecka?

2021-02-25
Jedną z metod planowania płci dziecka jest chiński kalendarz płci. Czy dzięki niemu można zaplanować urodzenie chłopca lub dziewczynki? Sprawdź!
planowanie płci dziecka

Jak zaplanować płeć dziecka? 5 metod planowania płci dziecka

2021-02-24
Zastanawiasz się, czy są jakieś metody na poczęcie chłopca, lub dziewczynki? A jeśli tak, czy są skuteczne? Sprawdźmy, czy da się skutecznie zaplanować płeć dziecka.