Data modyfikacji:

Antykoncepcja chemiczna

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Antykoncepcja chemiczna polega na wprowadzaniu do pochwy pianek, globulek, kremów bądź żeli plemnikobójczych. Ta metoda polega na uszkadzaniu ściany komórkowej plemników co prowadzi do ich obniżonej zdolności ruchu oraz możliwości dojścia do zapłodnienia. 

 

Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako jedyne zabezpieczeni

 

Globulki dopochwowe

Globulkę (np. Patentex Oval) wkłada się jak najgłębiej do pochwy na 10-15 minut przed planowanym stosunkiem. W pochwie globulka rozpuszcza się i powstaje pianka, która unieruchamia, a następnie niszczy plemniki. Przed każdym kolejnym stosunkiem trzeba zaaplikować kolejną globulkę.

 

Pianki i kremy plemnikobójcze

Piankę lub krem plemnikobójczy wprowadza się głęboko do pochwy (przed każdym stosunkiem) za pomocą dołączonego do opakowania aplikatora. Preparat działa bezpośrednio po aplikacji.

 


Wady i zalety antykoncepcji chemicznej

Niestety kremy plemnikobójcze i inne środki chemiczne mogą uczulać. Czasami wywołują nieprzyjemne pieczenie, czy uczucie ciepła, a przy częstym stosowaniu mogą prowadzić do podrażnień błony śluzowej pochwy. Kolejnym minusem może być sam sposób aplikacji. Patentex oraz inne globulki aplikuje się kilkanaście minut przed stosunkiem, a to może zakłócić grę miłosną.

 

Ale mają też wiele plusów. Większość preparatów antykoncepcyjnych ma dodatkowo działanie antywirusowe i bakteriobójcze. W związku z czym, zapobiega infekcjom pochwy i zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Co więcej, preparaty te nawilżają pochwę, a więc ułatwiają penetrację. Stanowią ciekawą alternatywę dla antykoncepcji hormonalnej, są niedrogie, łatwe w stosowaniu i przede wszystkim - dostępne bez recepty.


Wskaźnik Pearla

Wskaźnik Pearla służy do określenia skuteczności metod antykoncepcyjnych. Określa liczbę kobiet (spośród 100), które zaszły w ciążę podczas roku stosowania danej metody.


Należy pamiętać, że skuteczność metody antykoncepcji zależy od wielu czynników m.in.: samodyscypliny i stanu zdrowia partnerów oraz jakości stosowanych środków. Dlatego określając wskaźnik Pearla podaje się dwie liczby (skuteczność dla prawidłowego stosowania jak i dla niedokładnego stosowania metody).

 

Chemiczna antykoncepcja, stosowana jako zabezpieczenie, dzię

 

Zdjęcie: Fotolia.pl

Komentarze
15-01-2020
Ocena:
witam polecam żel plemnikobójczy contragel u mnie doskonale sie sprawdza jest skuteczny i bezpieczny polecam.
plamienie implantacyjne

Plamienie implantacyjne. Co to jest i jak wygląda? 

2024-09-04
Plamienie implantacyjne to jedno z pierwszych subtelnych objawów ciąży, które może wzbudzać pytania i niepewność. Jest to niewielkie krwawienie, które często mylone jest z początkiem miesiączki lub problemami zdrowotnymi. Czy to jednak oznaka ciąży? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy można się go spodziewać? W tym artykule rozwiejemy Twoje wątpliwości, wyjaśniając wszystkie szczegóły na temat tego zjawiska.
Blada kreska na teście ciążowym może oznaczać ciążę - jak in

Blada kreska na teście ciążowym - czy jestem w ciąży?

2022-12-28
"Gdy spojrzałam na domowy test ciążowy, zobaczyłam bardzo bladą drugą linię. Co ona oznacza? Jestem w ciąży czy nie?" Takie pytania często pojawiają się na forach wśród starających się o dziecko, a zdezorientowana potencjalna przyszła mama, po zrobieniu testu nadal nie wie, czy się cieszyć, czy nie. Dlaczego w niektórych przypadkach na testach ciążowych pojawia się cienka linia zamiast wyraźnej kreski i co taki wynik oznacza?
dni płodne po 40. roku życia

Dni płodne po 40. roku życia

2022-08-20
Współczesne kobiety coraz później decydują się na dziecko. Nie dziwi zatem fakt, że jedną z częściej wpisywanych do wyszukiwarki fraz jest „dni płodne po 40. roku życia”. Czy kobieta po czterdziestce ma szanse na zajście w ciążę? Jak duża jest płodność w tym wieku i w jaki sposób wyznaczyć dni płodne? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.
ciąża w wieku 48 lat

Jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat?

2022-08-19
Kobiety coraz później decydują się na macierzyństwo – niektóre myślą o dziecku dopiero po 30-tym, a inne nawet po 40-tym roku życia. Niestety z uwagi na obniżającą się płodność zajście w ciążę może okazać się wówczas wyzwaniem. Sprawdź, jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w wieku 48 lat, 47 lat czy 46 lat i w jaki sposób dbać o siebie, będąc w ciąży geriatrycznej.
jak odroznic brzuch ciazowy od tluszczu

Jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu?

2022-02-09
Zastanawiasz się, jak odróżnić brzuch ciążowy od tłuszczu, żeby nie popełnić faux pas podczas ustępowania komuś miejsca w autobusie? A może chcesz wiedzieć, czy twój brzuch już staje się ciążowy, czy może jednak widzisz jedynie tłuszcz? W tym artykule znajdziesz wiele przydatnych informacji na te tematy.
Płodność mężczyzny

Płodność mężczyzny. Jak poprawić jakość nasienia?

2021-12-02
Według ogólnych statystyk aż jedna na pięć par ma trudności z poczęciem dziecka. Ich podłożem nierzadko jest niska jakość nasienia, którą na szczęście dość łatwo można nieco podnieść. Sprawdź, jak zwiększyć płodność u mężczyzny poprzez zmianę stylu życia, ale bez ogromnych wyrzeczeń.
ciąża

Ciąża po 40. roku życia. Jakie prawdopodobieństwo? Czy jest bezpieczna?

2021-10-12
Polki coraz później decydują się na macierzyństwo – wiele z nich podejmuje decyzję o staraniach o dziecko dopiero po czterdziestym roku życia. Czy jedna ciąża po 40-tce jest bezpieczna? I czy będąc w tym wieku, należy spodziewać się trudności z poczęciem? Oto wszystko, co musisz wiedzieć.