Jak pomóc dziecku zrozumieć rozwód rodziców?

Data:

Rozwód to trudne doświadczenie. Jak twierdzą specjaliści, przeciętna kobieta po rozwodzie, potrzebuje około 2. lat na to, by się z niego otrząsnąć. Mile widziane jest w tym czasie wsparcie znajomych oraz rodziny. A już prawie idealnie, jeśli przy okazji trafi się wyrozumiały szef lub pracodawca. Zaleca się przy tym, by kobieta unikała samotności i skorzystała z pomocy psychologa.

 

rozwód rodziców

 

Kiedy rodzice się kłócą

Jeszcze więcej czasu na to, by oswoić się z tą zupełnie nową sytuacją, potrzebuje dziecko. W przypadku rozwodu rodziców nierzadko staje się jego ofiarą. Traci poczucie bezpieczeństwa, nie wie co się dzieje i często obwinia siebie za zaistniałą sytuację. Zdarza się, że nie znajduje wsparcia u rodziców, którzy zajęci są swoją traumą. Bez względu na to, w jakim wieku jest Wasza pociecha, nie powinna ona stanowić karty przetargowej.

Rodzice, nawet jeśli od dawna są ze sobą bardzo skłóceni, nie powinni doprowadzać do sytuacji, w której dziecko musi opowiedzieć się za jedną ze stron. Dziecko potrzebuje i taty, i mamy. Tak przed, jak i po rozstaniu. Dlatego ważne jest aby, mimo żywionych do siebie wzajemnie pretensji czy żalów, rodzice zadbali o to, by rozstać się w zgodzie i spokoju. W żadnym wypadku nie powinni dążyć do tego, by dziecko wykluczyło ze swojego życia rodzica, który odchodzi lub aby traktowało go jedynie, jako „bankomat”.

Odsuwanie jednego z rodziców jest srogą karą nie tylko dla odchodzącego rodzica. To przede wszystkim krzywda dla dziecka. Wszystkie te zalecenia wydają się proste i niby o tym wiemy, ale jak się okazuje są to najczęściej popełniane błędy przez rozwodzących się rodziców.

 

Jak pomóc dziecku zrozumieć rozwód

Jeśli rodzice, podejmują decyzję o rozstaniu, a ich dziecko to kilkuletni smyk, należy dążyć do tego, by wyjaśnić dziecku jak teraz będzie wyglądało jego życie. Najlepiej usiąść całą rodziną i zakomunikować maluchowi, że od dzisiaj mama z tatą już nie będą mieszkać razem. Można wtrącić zdanie, że nie mogą się porozumieć i takie wyjście jest najlepsze dla wszystkich.

Trzeba też wyjaśnić dziecku, że rozwód rodziców nie jest to absolutnie jego winą: małe dzieci bardzo często czują się odpowiedzialne za rozstanie swoich opiekunów. Bardzo ważne dla dziecka jest również zapewnienie, że w każdej chwili swojego życia, będzie ono mogło liczyć na przychylność czy pomoc drugiego z rodziców. Przekonanie o tym, że rozstający się rodzice nadal kochają malucha i nie chcą, by rozstawał się na dobre z którymkolwiek z nich, mają bardzo pozytywny wpływ na zrozumienie tego typu rozwiązania.

W przypadku, gdy rodzice rozstają się gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, wystarczy jedynie by drugi z rodziców, widywał się z maleństwem na tyle często, na ile to możliwe. Warto również zadbać o to, by w otoczeniu dziecka, nie brakowało innych mężczyzn, którzy będą dla niego pozytywnym wzorcem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © kmit All rights reserved

Polecane artykuły
Komentarze
Dodaj komentarz
Bądź pierwszą osobą która skomentuje artykuł.