Data publikacji:

Jak pomóc dziecku zrozumieć rozwód rodziców?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Rozwód to trudne doświadczenie. Jak twierdzą specjaliści, przeciętna kobieta po rozwodzie, potrzebuje około 2. lat na to, by się z niego otrząsnąć. Mile widziane jest w tym czasie wsparcie znajomych oraz rodziny. A już prawie idealnie, jeśli przy okazji trafi się wyrozumiały szef lub pracodawca. Zaleca się przy tym, by kobieta unikała samotności i skorzystała z pomocy psychologa.

 

rozwód rodziców

 

Kiedy rodzice się kłócą

Jeszcze więcej czasu na to, by oswoić się z tą zupełnie nową sytuacją, potrzebuje dziecko. W przypadku rozwodu rodziców nierzadko staje się jego ofiarą. Traci poczucie bezpieczeństwa, nie wie co się dzieje i często obwinia siebie za zaistniałą sytuację. Zdarza się, że nie znajduje wsparcia u rodziców, którzy zajęci są swoją traumą. Bez względu na to, w jakim wieku jest Wasza pociecha, nie powinna ona stanowić karty przetargowej.

Rodzice, nawet jeśli od dawna są ze sobą bardzo skłóceni, nie powinni doprowadzać do sytuacji, w której dziecko musi opowiedzieć się za jedną ze stron. Dziecko potrzebuje i taty, i mamy. Tak przed, jak i po rozstaniu. Dlatego ważne jest aby, mimo żywionych do siebie wzajemnie pretensji czy żalów, rodzice zadbali o to, by rozstać się w zgodzie i spokoju. W żadnym wypadku nie powinni dążyć do tego, by dziecko wykluczyło ze swojego życia rodzica, który odchodzi lub aby traktowało go jedynie, jako „bankomat”.

Odsuwanie jednego z rodziców jest srogą karą nie tylko dla odchodzącego rodzica. To przede wszystkim krzywda dla dziecka. Wszystkie te zalecenia wydają się proste i niby o tym wiemy, ale jak się okazuje są to najczęściej popełniane błędy przez rozwodzących się rodziców.

 

Jak pomóc dziecku zrozumieć rozwód

Jeśli rodzice, podejmują decyzję o rozstaniu, a ich dziecko to kilkuletni smyk, należy dążyć do tego, by wyjaśnić dziecku jak teraz będzie wyglądało jego życie. Najlepiej usiąść całą rodziną i zakomunikować maluchowi, że od dzisiaj mama z tatą już nie będą mieszkać razem. Można wtrącić zdanie, że nie mogą się porozumieć i takie wyjście jest najlepsze dla wszystkich.

Trzeba też wyjaśnić dziecku, że rozwód rodziców nie jest to absolutnie jego winą: małe dzieci bardzo często czują się odpowiedzialne za rozstanie swoich opiekunów. Bardzo ważne dla dziecka jest również zapewnienie, że w każdej chwili swojego życia, będzie ono mogło liczyć na przychylność czy pomoc drugiego z rodziców. Przekonanie o tym, że rozstający się rodzice nadal kochają malucha i nie chcą, by rozstawał się na dobre z którymkolwiek z nich, mają bardzo pozytywny wpływ na zrozumienie tego typu rozwiązania.

W przypadku, gdy rodzice rozstają się gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, wystarczy jedynie by drugi z rodziców, widywał się z maleństwem na tyle często, na ile to możliwe. Warto również zadbać o to, by w otoczeniu dziecka, nie brakowało innych mężczyzn, którzy będą dla niego pozytywnym wzorcem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © kmit All rights reserved

chodzenie

Kiedy dziecko zaczyna chodzić? Jakie są etapy nauki chodzenia?

2021-09-25
Pierwsze samodzielne kroki dziecka to niezwykle ważny, rodzinny moment. Należy jednak pamiętać, że musi go poprzedzić kilka istotnych etapów – stanie z podporą, raczkowanie, a potem chodzenie ze wsparciem. Sprawdź, kiedy dziecko zaczyna chodzić i czy można ten proces… przyspieszyć.
mata piankowa dla niemowlak

Jaka mata piankowa dla niemowlaka?

2021-06-23
Mata piankowa dla niemowlaka raczej nie stanowi obowiązkowego punktu na wyprawkowej liście zakupów. A szkoda, ponieważ jest to gadżet, który powinien być w każdym domu, w którym mieszka niemowlę. Sprawdź, jak liczne są korzyści z użytkowania takiej maty i na co zwrócić uwagę przy zakupie.
inteligencja, badanie inteligencji u dziecka, dziecko

Badanie inteligencji u dzieci

2021-03-02
Większość z nas chciałaby znać swój iloraz inteligencji oraz swojego dziecka. Dowiedz się jak zbadać iloraz inteligencji u dziecka i co zrobić, aby jak najlepiej rozwinąć umysł dziecka.
Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

Dlaczego 3 latek nie mówi - przyczyny opóźnionego rozwoju mowy!

2021-02-11
Trzylatek nie mówi? Co zrobić, na co zwrócić uwagę i jakie są najczęstsze przyczyny opóźnionego rozwoju mowy?
Zwierzęta domowe, zwierzątka dla dzieci, zwierzę dla dziecka

Zwierzątka dla dzieci - przegląd najciekawszych zwierząt domowych i nasz wybór

2021-02-02
Dziecko męczy Was o zwierzątko? Sprawdź jakie zwierzęta domowe najlepiej sprawdzą się dla was i co przemawia za posiadaniem psa, czy kota.
wyprawka szkolna

Wyprawka szkolna w czasie koronawirusa – czego nie może zabraknąć?

2020-09-01
Ten rok szkolny będzie inny od pozostałych. Niepokój oraz niepewność jutra towarzyszą nam już od kilku miesięcy. Powrót dziecka do szkoły w takich okolicznościa...
przygotowanie dziecka do dorosłości

5 umiejętności, które przygotują dziecko do dorosłości

2020-08-31
Jakie uniwersalne umiejętności pomogą dziecku wejść w dorosłe życie? Liczy się nie tylko podstawowa edukacja, ale także nauka o tym, jak gospodarować pieniędzmi...