Data publikacji:

Jak pomóc dziecku zrozumieć rozwód rodziców?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Rozwód to trudne doświadczenie. Jak twierdzą specjaliści, przeciętna kobieta po rozwodzie, potrzebuje około 2. lat na to, by się z niego otrząsnąć. Mile widziane jest w tym czasie wsparcie znajomych oraz rodziny. A już prawie idealnie, jeśli przy okazji trafi się wyrozumiały szef lub pracodawca. Zaleca się przy tym, by kobieta unikała samotności i skorzystała z pomocy psychologa.

 

rozwód rodziców

 

Kiedy rodzice się kłócą

Jeszcze więcej czasu na to, by oswoić się z tą zupełnie nową sytuacją, potrzebuje dziecko. W przypadku rozwodu rodziców nierzadko staje się jego ofiarą. Traci poczucie bezpieczeństwa, nie wie co się dzieje i często obwinia siebie za zaistniałą sytuację. Zdarza się, że nie znajduje wsparcia u rodziców, którzy zajęci są swoją traumą. Bez względu na to, w jakim wieku jest Wasza pociecha, nie powinna ona stanowić karty przetargowej.

Rodzice, nawet jeśli od dawna są ze sobą bardzo skłóceni, nie powinni doprowadzać do sytuacji, w której dziecko musi opowiedzieć się za jedną ze stron. Dziecko potrzebuje i taty, i mamy. Tak przed, jak i po rozstaniu. Dlatego ważne jest aby, mimo żywionych do siebie wzajemnie pretensji czy żalów, rodzice zadbali o to, by rozstać się w zgodzie i spokoju. W żadnym wypadku nie powinni dążyć do tego, by dziecko wykluczyło ze swojego życia rodzica, który odchodzi lub aby traktowało go jedynie, jako „bankomat”.

Odsuwanie jednego z rodziców jest srogą karą nie tylko dla odchodzącego rodzica. To przede wszystkim krzywda dla dziecka. Wszystkie te zalecenia wydają się proste i niby o tym wiemy, ale jak się okazuje są to najczęściej popełniane błędy przez rozwodzących się rodziców.

 

Jak pomóc dziecku zrozumieć rozwód

Jeśli rodzice, podejmują decyzję o rozstaniu, a ich dziecko to kilkuletni smyk, należy dążyć do tego, by wyjaśnić dziecku jak teraz będzie wyglądało jego życie. Najlepiej usiąść całą rodziną i zakomunikować maluchowi, że od dzisiaj mama z tatą już nie będą mieszkać razem. Można wtrącić zdanie, że nie mogą się porozumieć i takie wyjście jest najlepsze dla wszystkich.

Trzeba też wyjaśnić dziecku, że rozwód rodziców nie jest to absolutnie jego winą: małe dzieci bardzo często czują się odpowiedzialne za rozstanie swoich opiekunów. Bardzo ważne dla dziecka jest również zapewnienie, że w każdej chwili swojego życia, będzie ono mogło liczyć na przychylność czy pomoc drugiego z rodziców. Przekonanie o tym, że rozstający się rodzice nadal kochają malucha i nie chcą, by rozstawał się na dobre z którymkolwiek z nich, mają bardzo pozytywny wpływ na zrozumienie tego typu rozwiązania.

W przypadku, gdy rodzice rozstają się gdy dziecko jest jeszcze bardzo małe, wystarczy jedynie by drugi z rodziców, widywał się z maleństwem na tyle często, na ile to możliwe. Warto również zadbać o to, by w otoczeniu dziecka, nie brakowało innych mężczyzn, którzy będą dla niego pozytywnym wzorcem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © kmit All rights reserved

Jaki kask do nauki chodzenia?

Jaki kask do nauki chodzenia?

2022-04-18
Okres, w którym dziecko uczy się chodzić, obfituje w upadki. Aby uchronić malca przed ich groźnymi skutkami, wielu rodziców decyduje się na zakup specjalnego kasku dziecięcego. Czy jednak kask do nauki chodzenia to rzeczywiście dobry pomysł? I jak wybrać ten najlepszy?
jak nauczyć dziecko literek

Jak nauczyć dziecko literek?

2022-04-16
Kiedy jest odpowiedni wiek, by nauczyć dziecko alfabetu? Czy od razu uczyć też cyferek? A może jednak najpierw cyfry, a potem litery? W artykule znajdziesz odpowiedź na pytanie: „jak nauczyć dziecko literek?”. Będą podpowiedzi pomocy dydaktycznych, sprytne sposoby na poznawanie alfabetu i zabawki, które wspierają proces poznawania literek przez dziecko.
logopeda

Kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy?

2022-03-16
Pytanie, czy i kiedy z dzieckiem udać się̨ do logopedy, jest zagwozdką niejednego rodzica i opiekuna dziecka. Zazwyczaj do gabinetu specjalisty zmartwiona mama i tata udają się dopiero, gdy jakiś objaw zaczyna ich niepokoić w zachowaniu dziecka. Sprawdzamy, co powinno być iskrą zapalną w rezerwacji wizyty u specjalisty. Nie ma jednak żadnych przeciwskazań, aby do logopedy udać się z dzieckiem profilaktycznie.
jaki nocnik dla dziecka

Jaki nocnik dla dziecka wybrać?

2022-03-15
Zdaniem specjalistów większość dzieci jest gotowa do podjęcia nauki korzystania z nocnika między 18. a 24. miesiącem życia. Jeśli więc twoja pociecha ma już co najmniej półtora roku, możecie zacząć „lekcje”. Najpierw jednak przeczytaj, jaki nocnik dla dziecka warto kupić.
co umie 3 miesieczne dziecko

Co umie 3-miesięczne dziecko?

2022-03-07
Trzeci miesiąc życia to czas wyjątkowo dynamicznego rozwoju. Dziecko staje się bardziej świadome i zdecydowanie bardziej kontaktowe, a do tego może nawet zacząć przesypiać całe noce. Sprawdź, co dokładnie umie 3-miesięczne dziecko i kiedy jego rozwój powinien niepokoić.
jaki nocnik dla chlopca

Jaki nocnik dla chłopca wybrać?

2022-02-26
Zaczynasz planować odpieluchowanie swojego synka, ale nie wiesz, od czego zacząć? Dobry pierwszy krok to zakup nocnika. Podpowiadamy, jakie nocniki dla chłopca warto wziąć pod uwagę i jakimi zasadami należy kierować się w procesie odpieluchowywania.
rowerek

Jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze? Szybko

2022-02-15
Czy to w ogóle możliwe, żeby dziecko szybko pojęło, jak się jeździ na rowerze bez kółek bocznych? Jak nauczyć dziecko jeździć na rowerze w 15 minut? Kiedy rozpocząć próby? Dziś podpowiadamy, jak nauczyć dziecko jazdy na rowerze. Szybko, skutecznie i bez zdartych kolan (no… może… nie za bardzo zdartych).