Data modyfikacji:

Na czym polega kangurowanie ojca?

Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
na czym polega kangurowanie ojca

Co to jest kangurowanie?

Terminem „kangurowanie” określa się kontakt noworodka i rodzica skóra do skóry, czyli bez ubrań. Nazwa ta, jak łatwo się domyślić, inspirowana jest kangurami, które dojrzewają w torbie matki.
Kangurowanie niesie za sobą wiele korzyści, zarówno dla noworodka, jak i dla mamy czy taty. Poród jest dla dziecka dość trudnym przeżyciem, dlatego natychmiast po nim malec powinien znaleźć się w przyjaznym środowisku. Ciepło rodzica, dotyk i zapach jego skóry, a także dźwięk bicia serca uspokajają i pozytywnie wpływają na pracę układu nerwowego.

Kangurowanie dziecka przez ojca – korzyści

Kangurowanie dziecka przez ojca ma wiele zalet. Oto, dlaczego warto to robić:
  • Uspokojenie dziecka
  • Kangurowane dzieci są spokojniejsze i szybciej zasypiają. Ciepło, dźwięk bicia serca oraz zapach skóry taty lub mamy świetnie wpływają na układ nerwowy, a przede wszystkim – głęboko relaksują.
  • Naturalne ogrzewanie
  • Kiedy dziecko opuszcza brzuch mamy, jest mu zwyczajnie bardzo zimno. Kontakt z ciepłym ciałem sprawia maluszkowi dużą przyjemność i podnosi jego temperaturę ciała.
  • Lepsze oddychanie
  • Leżenie na klatce piersiowej rodzica ułatwia dziecku oddychanie. Dlatego szczególnie ważne jest kangurowanie wcześniaka w szpitalu – dzieci, które przychodzą na świat przed terminem porodu, nierzadko mają niedojrzałe płuca i kłopoty z oddychaniem.
  • Zmniejszenie ryzyka kolki
  • Gdy dziecko leży na brzuszku na klatce piersiowej taty, dochodzi do naturalnego masażu jego brzuszka. Taki „masaż” ułatwia przesuwanie się treści w jelitach, co z kolei zmniejsza ryzyko wystąpienia kolek. Dlatego warto praktykować kangurowanie nie tylko w szpitalu, ale i później, w domu.
  • Odnalezienie się taty w nowej roli
  • Kangurowanie dziecka przez ojca ma tę ogromną zaletę, że dodaje świeżo upieczonemu tacie pewności siebie i ułatwia mu nawiązanie więzi z maluszkiem. Jest to niezwykle ważne, bo o ile u matek ta więź powstaje automatycznie z uwagi na ciążę, poród i karmienie piersią, o tyle wielu ojców nie do końca potrafi odnaleźć się w swojej nowej roli.

    Kangurowanie po cc – tata pilnie potrzebny!

    Kangurowanie dziecka przez ojca często odbywa się w przypadku, gdy ciąża kończy się cesarskim cięciem. Po zabiegu świeżo upieczona mama musi zostać poddana zabiegom medycznym, dlatego malec „ląduje” na klatce piersiowej swojego taty.
    Warto w tym miejscu podkreślić, że nawet jeżeli dziecko przychodzi na świat naturalnie, to ojciec i tak nie powinien rezygnować z kangurowania. Może to robić już w domu, tworząc wyjątkową więź z noworodkiem i umożliwiając mamie zregenerowanie sił w czasie drzemki.

    Kangurowanie dziecka przez ojca – jak się przygotować?

    Wielu rodziców zastanawia się, jak prawidłowo przygotować się do kangurowania. Niektórzy, pragnąc uchronić noworodka przez kontaktem z groźnymi wirusami i bakteriami, jeszcze przed rozwiązaniem kupują środki antyseptyczne, które planują nakładać na skórę przed kangurowaniem. Inni zastanawiają się, czy kangurowanie dziecka przez ojca wymaga usunięcia włosów z klatki piersiowej. Czy te wszystkie przygotowania rzeczywiście są potrzebne?
    Na szczęście nie. Kangurowanie nie wymaga żadnego przygotowania, a „odkażanie” skóry jest wręcz odradzane. Młody tata nie musi się też depilować. Wystarczy przestrzeganie zwykłych zasad higieny, tj. wzięcie codziennego prysznica, by móc bezpiecznie kangurować maluszka.

    Kangurowanie przez ojca – ile trwa?

    Jeśli chodzi o kangurowanie po cc, tata przejmuje noworodka na około 30–40 minut, następnie przekazywany jest on świeżo upieczonej mamie. Powinna ona jak najszybciej podjąć próbę karmienia piersią – im szybciej spróbuje, tym większe szanse na udane karmienie w przyszłości.
    Oczywiście kangurowanie dziecka przez ojca w domu może trwać dłużej. Zaleca się, by kontakt „skóra do skóry” trwał minimum godzinę dziennie. Jeśli jednak maluch śpi w najlepsze w objęciach taty, to oczywiście nie trzeba go nigdzie przenosić.

    Kangurowanie wcześniaka w szpitalu – jak przebiega?

    Rodzice wcześniaków, zwłaszcza tych z małą masą urodzeniową i niewydolnych oddechowo, często mają ogromne obawy przed kangurowaniem – boją się, że zrobią coś nie tak albo że samo wyjęcie noworodka z inkubatora mu zaszkodzi. Najczęściej są to obawy bezpodstawne – przeciwwskazaniem do kangurowania jest jedynie bardzo ciężki stan zdrowia dziecka albo stan po operacji.
    W większości przypadków kangurowanie wcześniaka w szpitalu przynosi ogromne korzyści i pozwala dziecku szybciej się rozwijać. Należy też podkreślić, że cały proces odbywa się z pomocą i pod kontrolą specjalistów. Jedyne, co musi zrobić rodzic, to usiąść wygodnie i przyjąć słodki ciężar na klatce piersiowej.

    Koszulka do kangurowania dla taty – czy jest niezbędna?

    Producenci próbują ułatwić rodzicom kangurowanie, tworząc specjalne ubrania przeznaczone do kontaktu „skóra do skóry”. Są to głównie koszulki z napami, które zapina się już po umieszczeniu malca na klatce piersiowej rodzica. Należy jednak mieć świadomość, że taka koszulka nie jest niezbędna do kangurowania – dziecko i rodzica można po prostu nakryć kocykiem, by zapewnić obojgu maksimum komfortu.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Robert Wojtaś
    Robert Wojtaś

    Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.