Data modyfikacji:

Pomoc partnera przy porodzie

Autor: Marek Pisarczyk

Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi być tym z partnerów, który do samego końca zachowa zimną krew i trzeźwy umysł.

 

tata śpiący z dzieckiem

 

O czym ojciec musi pamiętać przy porodzie?

Obecność przyszłego ojca przy porodzie jest nie do przecenienia. Powinien on przede wszystkim pamiętać o zabraniu niezbędnych rzeczy typu torba do szpitala, dokumentacja medyczna, dowód osobisty partnerki i jej ubezpieczenia zdrowotnego oraz dopilnować wszelkich szczegółów związanych z porodem. Po przyjechaniu do szpitala to mężczyzna najczęściej stara się aby partnerka szybko i sprawnie dostała się na oddział. Jeszcze przed porodem warto udać się do szpitala dla wcześniejszego zapoznania się z procedurami, lokalizacją oddziału położniczego i izby przyjęć.

 

Poród rodzinny - zadania dla ojca

Ogromne znaczenie podczas akcji porodowej ma odpowiednia atmosfera miejsca, pozbawiona wszelkich zakłócających czynników i zapewniająca partnerce maksymalne poczucie intymności. Do obowiązków przyszłego taty należy zadbanie o nią. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą muzyki lub nastawienie radia na ulubioną stację rodzącej. Tata przydaje się też jako protokolant. Po rozpoczęciu akcji porodowej przyszły ojciec jest nieoceniony przy liczeniu i skrupulatnym odnotowywaniu czasu trwania skurczy i przerw między nimi. Nie zapominajmy też o jego kontakcie z położnymi i lekarzami. Nikt nie będzie lepszym pośrednikiem między przyszłą matką a personelem medycznym niż przyszły tata. To jeszcze nie wszystko. Musi on także wziąć na siebie wszystkie złe emocje partnerki, które mogą towarzyszyć porodowi.

 

Masaż pleców, wspólne oddychanie i informowanie o postępie porodu

Tata przyda się również przy bardziej aktywnych czynnościach. Przed samą akcją porodową dużą ulgę partnerce przynosi masaż pleców. Nie zapominajmy także, że współuczestnictwo mężczyzny podczas porodu rodzinnego sprowadza się do wspólnego z partnerką oddychania wyuczonymi wcześniej technikami (bardzo pomocne jest w tym miejscu uprzednie uczestnictwo w szkole rodzenia). Nieocenione znaczenie ma informowanie przyszłej mamy o postępie akcji porodowej, pełne zrozumienia podnoszenie na duchu i po prostu bycie z nią.

Jednym słowem tata przy porodzie ma pełne ręce roboty, a poza tym również przeżywa dzień narodzenia swojego potomka.

 

Zdjęcie: Pixabay.com


Autor

Marek Pisarczyk

Szczęśliwy mąż i ojciec dwójki dzieci. Z wykształcenia i zamiłowania humanista zainteresowany wszystkim, co służy dobru człowieka. Pasjonat historii i dobrej literatury, meloman.

Komentarze
22-11-2015
Ocena:
My z powodów zdrowotnych na szkole rodzenia nie byliśmy więc oddychania uczyłem się wspólnie z Sylwią już na sali porodowej :)Rodzenie we dwójkę jest zdecydowanie lepsze. Ja swoje uwagi na ten temat zebrałem tutaj: tatasap.pl/porod-rodzinny-tata-przy-porodzie. Już nie mogę się doczekać kolejnego porodu :)
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...
tata na porodówce

Jakie zadania ma tata na porodówce? - Dzidziusiowo.pl

2015-07-29
Zdecydowałeś się uczestniczyć w porodzie ale nie wiesz co może Cię czekać i jak powinieneś się zachować na sali porodowej? Takie wątpliwości i dylematy są jak n...