Data publikacji:

Jakie zadania ma tata na porodówce?

Autor: Tata Szymona

Zdecydowaliście się na wspólny poród? Z jednej strony cieszysz się, że będziesz przy niej w tej ważnej chwili, ale z drugiej nie wiesz co może Cię czekać, jak powinieneś się zachować na sali porodowej i czy nie będziesz tylko przeszkadzał? Masz pełno wątpliwości i jeszcze więcej pytań, to normalne. Na jedno z nich odpowiemy: jak możesz pomóc ukochanej urodzić Wasze dziecko?

 

tata na porodówce

Po pierwsze bądź wsparciem

Dzień porodu, to chwila, w której zmienia się całe nasze życie. Pojawi się ten mały ktoś i od tego momentu zawsze będzie z nami. W takich chwilach, nawet – powiedzmy sobie szczerze – tych najcięższych, to właśnie mężczyzna musi być „twardym” wsparciem. To on podniesie na duchu, doda energii, chwyci za rękę i patrząc w oczy powie, że owszem, ukochana da radę, że świetnie jej idzie i że przecież to już prawie koniec. To pierwsze, ale chyba najważniejsze zadanie, które spoczywa na barkach przyszłych tatusiów.

 

Po drugie nie przeszkadzaj

Nie ma chyba nic gorszego, od mężczyzny, który wprawdzie zdecydował się na towarzyszenie swojej partnerce podczas porodu, ale nie wie za bardzo, co ma ze sobą zrobić. Stoi tylko jak przysłowiowy kołek i patrzy na to, co się dzieje, albo – co gorsza – przeszkadza personelowi szpitala. Trzeba pamiętać, że obecność mężczyzny przy porodzie ma być pomocą dla naszej ukochanej, ale nie może być jednocześnie przeszkodą dla wszystkich pozostałych. Jeśli naprawdę nie wiemy co ze sobą zrobić, zawsze można po prostu zapytać lekarza czy pielęgniarki i dowiedzieć się, jak można być bardziej pomocnym.

 

Przynieś, podaj, zawołaj

Często poród potrafi przeciągnąć się do kilku, a czasem kilkunastu godzin. Zdarza się że przekroczy dobę. Jakie zadania spoczywają wtedy na barkach towarzyszącemu ukochanej mężczyźnie? Drobnostki, które mają ogromne znaczenie – podanie butelki wody, ręcznika, masaż stóp czy pleców, a nawet wezwanie pielęgniarki. Mężczyzna może też pomagać, na przykład licząc wraz z ukochaną kolejne skurcze, czy... zaopiekować się dzwoniącym telefonem. Albo po prostu pomóc przetrwać ten pusty czas, oczekując wraz z partnerką na rozpoczęcie akcji – po prostu być obok i z uśmiechem również czekać.

 

 

Pozwól odpocząć

Gdy jest już „po wszystkim”, najbardziej wyczerpaną osobą jest zdecydowanie świeżo upieczona mama. I to ona potrzebuje najwięcej odpoczynku. Nasza pomoc dla ukochanej nie kończy się tuż po porodzie i nie możemy z ulgą na sercu uciec z porodówki, by z radością oznajmić światu nasze ojcostwo lub co gorsza polecieć na pępkowe. Oczywiście, naszą dalszą obecność u boku żony czy partnerki zwykle regulują przepisy szpitala, ale warto zostać przy naszej ukochanej jak najdłużej. Możemy na przykład pilnować noworodka, w czasie kiedy świeżo upieczona matka będzie mogła wpaść w krótką, regeneracyjną drzemkę, czy pójść pod prysznic.

 

To cztery podstawowe zadania przed jakimi stanie każdy facet uczestniczący przy porodzie. Oczywiście, każdy poród, każda taka sytuacja będzie wyglądała inaczej, ale zawsze powinien przyświecać nam jeden cel – ułatwienie, pomoc i pokazanie, że nasza ukochana może na nas liczyć i że jesteśmy dla niej prawdziwym wsparciem w każdej, nawet najtrudniejszej, sytuacji.

I na koniec. Powodzenia panowie!

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Tata Szymona

Prywatnie mąż, a od 2009 r. również ojciec. Urodził się w sierpniu 1982-ego. Żyje i pracuje dzieląc różne pasje. Z wykształcenia i zawodu pedagog i grafik, z zamiłowania pisarz-amator.

Wolne chwile spędza pisząc prozę na nieodłącznej komórce. Gdy nie pisze, czyta polską fantastykę, słucha muzyki albo spędza czas z synkiem na placu zabaw. Prowadzi również bloga: www.tataszymona.blogujacy.pl

Komentarze
15-05-2018
Ocena:
Może też kangurować :P Powodzenia!
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...