Data publikacji:

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad]

Autor: Magdalena Szewczyk

Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją razem z partnerką i mierzą się na „brzuchy”. A jakie mają wyobrażenia o potomstwie? Czy mieli plan, żeby dziecko nie było rewolucją w ich życiu?

 

tata z dzieckiem na rękach

 

Marcin: Jasne, że tak, to chyba jest naturalne. Zawsze myśli się o tym, jakie ono będzie, co będzie robiło, jak będzie się z nim żyło, o nie dbało i tak dalej. Chyba zawsze tak się planuje, co będzie się robiło, gdy już się urodzi. Fajnie, gdy takie plany można realizować, ale też trzeba chyba pamiętać, że nie do końca o to chodzi, wychowanie dziecka nie ma być przecież realizowaniem dokładnie spisanych planów.

Sebastian: Miałem takie plany, żeby wybić wszystkim na świecie z głów wszelkie plany na temat tego małego człowieka. Chciałem dać mu szanse, by mógł sam wybierać, by mógł dojść jak najdalej i żeby nie zależało mu za bardzo na zwycięstwie, żeby życia nie traktował jako rywalizacji...

Michał: Tak jak już wspomniałem, o tym, że będzie to syn, wiedziałem praktycznie natychmiast, ale co do charakteru to nie miałem pojęcia w kogo się wrodzi. Co do wyobrażania sobie czegokolwiek, szczególnie dotyczącego człowieka, to jestem przeciwnikiem tworzenia w wyobraźni wyidealizowanych obrazów. W takich sytuacjach można oczekiwać albo rozczarowania, albo walki o dopasowanie oryginał do wymyślonego wzorca – bez sensu!

Jakub: Plany? To naturalne chyba, że zacząłem przyglądać się rodzicom z maluchami. Czy sobie wyobrażałem? Dziś sam nie wiem. Bo kiedy patrzę na Gabryśkę to wiem, że właśnie taką ją widziałem zanim była. Ale to może autosugestia. Albo po prostu mam córuchnę z moich marzeń.

A.: Nie. Posiadanie dzieci było przysłowiowym terra incognita.

Przemek: Wiedziałem, że trzeba będzie pracować i uczyć się jednocześnie. Spodziewałem się dużego wysiłku i masy problemów.

 

 

Marcin: Chciałem mieć córeczkę. Było już wybrane imię i czekało spokojnie, aż córeczka się urodzi. Na trójwymiarowym USG zobaczyliśmy, że mamy synka i... w chwili, gdy na ekranie zobaczyłem buźkę mojego synka płeć przestała mieć znaczenie. Teraz myślę, że właśnie kompletnie bez sensu są te wszystkie dywagacje syn, czy córka. To nie ma znaczenia. Najważniejsze, że dziecko rodzi się zdrowe. Płeć ma już znaczenie drugorzędne, przynajmniej przy pierwszym dziecku.

Sebastian: O synu.

Michał: Nigdy głębiej się nad tym nie zastanawiałem, dla mnie zawsze najważniejsze było, żeby dziecko było zdrowe. Jednak po zastanowieniu to chyba bardziej oczekiwałem syna, chociaż wyraz „oczekiwałem” i tak jest za mocny. To raczej kwestia przekonania (być może nieprawdziwego), że z synem łatwiej znajdę wspólny język i wspólne zainteresowania.

Jakub: Najpierw chciałem córkę! Czułem taką potrzebę mieć małą pieszczochę. Od początku mówiłem, że kiedy będzie córka ja będę tatusiem, kiedy syn ja będę ojcem. Syn to wg mnie większe wyzwanie. Podejmę je, ale w drugiej kolejności. No chyba, że jestem „skazany” na dziewczyny - mam dwie siostry.

A.: To było bez znaczenia aby dziecko było zdrowe.

Przemek: Chciałem mieć córki, to tradycja w mojej rodzinie, że najstarszy z braci ma córki, a młodsi synów. To zabawne ale to trwa już któreś pokolenie.

 

Marcin: Miłość. Strach. Podziw. I cały przekrój uczuć tak mocnych, że zapamiętam to chyba do końca życia. I chyba tak naprawdę jest do dzisiaj. Przez te trzy i pół, prawie cztery lata mój syn zawsze jest źródłem wielkich uczuć. Czasem negatywnych, czasem, częściej, pozytywnych. Ale wtedy, za pierwszym razem, gdy trzymałem na rekach swoje kilkunastominutowe dziecko, była tylko wielka, niczym nieograniczona i bezwarunkowa miłość. I chyba tak powinno być.

Sebastian: Strach, że coś schrzanię. Natomiast godzinami mogłem wpatrywać się w syna kiedy taki zupełnie mały leżał w łóżeczku. Był doskonały.

Michał: Byłem pierwszy, zaraz po lekarzach i pielęgniarkach, ale muszę przyznać, że nie czułem nic wyjątkowego, specjalnego – to było tak, jakby tak miało być, coś czego nigdy wcześniej nie robiłem, a jednocześnie przyszło mi to tak naturalnie, jakbym robił to już wiele razy.

Jakub: „Moje maleństwo”.

A.: No na raz było ciężko całą trójkę… ale przeogromne wzruszenie i miłość bezgraniczną to na pewno…

Przemek: No, że jest małe, płacze, ulewa mu się i trzeba to przetrwać, starając się odczytywać jednocześnie komunikaty niewerbalne malucha.

 

Jednak także tatusiowie wzruszają się, kiedy rodzą im się dzieci. Bardzo jesteśmy ciekawe, jak wy odbierałyście emocje Waszych partnerów? Co czułyście, kiedy zobaczyłyście dzieci w ramionach tatusiów? Czekamy na relacje z Waszych pierwszych, rodzinnych chwil!

 

Przeczytaj pozostałe części wywiadu:

Kiedy mężczyzna chce mieć dziecko? Portrety polskich tatusiów cz. I [wywiad] >>

Będę tatą – Portrety polskich tatusiów cz. II [wywiad] >>

Tata, a dziecko – Portrety polskich tatusiów cz. IV [wywiad] >>

Wychowanie dziecka według taty – Portrety polskich tatusiów cz. V [wywiad] >>

Przepis na rodzinę – Portrety polskich tatusiów cz. VI [wywiad] >>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata na porodówce

Jakie zadania ma tata na porodówce? - Dzidziusiowo.pl

2015-07-29
Zdecydowałeś się uczestniczyć w porodzie ale nie wiesz co może Cię czekać i jak powinieneś się zachować na sali porodowej? Takie wątpliwości i dylematy są jak n...