Data modyfikacji:

Kiedy mężczyzna chce mieć dziecko? Portrety polskich tatusiów cz. I [wywiad]

Autor: Magdalena Szewczyk

Niecały miesiąc po Dniu Matki przychodzi czas na równie ważny Dzień Ojca. 23 czerwca to święto wszystkich tatusiów. Czy prawdą jest, że to kobiety przywiązują większą wagę do macierzyństwa? A może dla mężczyzn jest tak samo istotne, aby mieć dziecko, wychowywać je i dawać mu to co najlepsze?

 

przyszli rodzice

 

Mężczyzna też chce być rodzicem…

Marcin, Sebastian, Michał, Jakub, A. i Przemek to mężczyźni, którzy w pewnym momencie stwierdzili, że są gotowi zostać ojcami. Marcin ma 31 lat, ma synka Szymona. Pracuje w sektorze edukacji, zajmuje się grafiką komputerową. Interesuje się motoryzacją, pisarstwem i filmem. Sebastian to tata Julka, opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem, nie pracuje zawodowo. Ma 39 lat. Michał to 32-letni tata 3,5 letniego syna. Dziecko jedno, planowane następne – nie wiadomo co się wydarzy. Na co dzień jak sam mówi, uprawia urzędniczą orkę na ugorze. Jakub to tata małej Gabrysi. Jest handlowcem w strukturach sprzedaży w dużej korporacji. Po godzinach: spełniony tata i bloger. A. ma 37 lat, trojaczki, pochodzi z Podlasia. Przemek to 39 letni ojciec dwóch córek (18 i 9 lat). Z wykształcenia politolog, dziennikarz, spawacz. Pracuje w administracji publicznej, przez sześć lat był rzecznikiem prasowym. Interesuje się turystyką postindustrialną i historią wojskowości.

 

 

Marcin: Myślę, że czułem to przez cały czas. Taka naturalna kolej rzeczy: dziewczyna, żona, rodzina, czyli dziecko. Nie było takiego dnia, takiego momentu, w którym „nagle” zdałem sobie sprawę, że „tak, teraz już chcę zostać tatą”.

Sebastian: Wypadałoby może zacząć od tego, że na początkowo nie chciałem mieć dzieci. To ważne o tyle, że tak jak niektórzy podejmują świadomą decyzję, aby mieć dzieci, ja podejmowałem odmienną. Używałem całej dostępnej mi siły perswazji, aby uświadomić to ówczesnym partnerkom. Powodem nie było to, że chciałem "jeszcze się wyszaleć", albo to, że "odkładałem to na później". Zmieniło się, gdy dojrzałem do bycia rodzicem... Zrozumiałem, że może być to okazja do rozwoju dla mnie, ale również okazja do budowy innego, lepszego świata.

Michał: Szczerze mówiąc to przed narodzinami mojego syna nigdy nie miałem poczucia, że „to już czas”. Natomiast widząc go po raz pierwszy, gdy został świeżo wyjęty z brzucha mamy… Żadne słowa nie oddadzą tego, co wtedy czułem - czasami słyszy się o „wzruszeniu”, ale to tak jakby nazwać Penicylinę jakimś „lekarstewkiem”.

Jakub: Pierwszy raz jakoś w liceum. A tak naprawdę i poważniej to chyba jak każdy facet i samiec – kiedy spotyka tę, z którą wie, że chce mieć potomka. U mnie zdarzyło się to, kiedy miałem 28 lat. Niby późno, ale zdecydowanie lepiej poczekać i mieć pewność – wówczas tacierzyństwo jest pełne, odpowiedzialne.

A.: Jak miałem już „mniej więcej stabilną sytuację materialną, skończone studia, własne M (co prawda na kredyt wieloletni ale zawsze), no i po 30-tce lekko.

Przemek: Wcale tego nie czułem. Potrzeba bycia rodzicem dotyczy raczej kobiet, instynkt ojca pojawia się, moim zdaniem, gdy dziecko istnieje.

 

Marcin: Tak, zgodnie z planami, dziecko miało urodzić się w czerwcu 2010 roku. Syn urodził się w 2009 roku, więc jest „wcześniakiem”. A poważnie, w którymś momencie powiedzieliśmy sobie, że ok, jeśli będzie – to będzie i pojawił się Szymon.

Sebastian: To była świadoma decyzja, podjęta z wolą bycia rodzicem szczęśliwego dziecka, bez większych planów wobec niego.

Michał: Jeżeli poprzez „planowane” masz na myśli ustalenia, że w ciągu określonego czasu staramy się o dziecko to nie, nie było takich planów.

Jakub: Tak.

A.: Planowaliśmy jedno, wyszło z bonusami…

Przemek: Tak pierwszą córkę planowałem na kilka lat później, druga pojawiła się dokładnie w planowanym terminie.

Chciałybyśmy Was zapytać, czy uważacie, że każdy mężczyzna pragnie być ojcem? Czy myślicie, że istnieje coś takiego jak „instynkt tacierzyński”? Zachęcamy do komentowania i zapraszamy na ciąg dalszy wywiadu z chłopakami.

 

Przeczytaj pozostałe części wywiadu:

Będę tatą – Portrety polskich tatusiów cz. II [wywiad] >>

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] >>

Tata, a dziecko – Portrety polskich tatusiów cz. IV [wywiad] >>

Wychowanie dziecka według taty – Portrety polskich tatusiów cz. V [wywiad] >>

Przepis na rodzinę – Portrety polskich tatusiów cz. VI [wywiad] >>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

Komentarze
02-04-2019
Ocena:
To sobie urodz masakra, jak kobieta nie chce to nie chce i koniec
21-08-2017
Ocena:
czasem łatwo nie jest, szczególnie jak Ty chcesz a partnerka nie :(
29-04-2016
Ocena:
Chcę mieć synka
na czym polega kangurowanie ojca

Na czym polega kangurowanie ojca?

2023-03-24
Kangurowanie to bliski kontakt dziecka i rodzica, tzw. skóra do skóry. Niesie ono wiele korzyści zarówno dla noworodka, jak i dla jego opiekuna. Co ważne, nie tylko świeżo upieczona mama może praktykować kangurowanie – ojciec również świetnie spełni się w tej roli. Wyjaśniamy, jak wygląda prawidłowe kangurowanie, ile trwa i jak się do niego przygotować.
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...