Data publikacji:

Wychowanie dziecka według taty – Portrety polskich tatusiów cz. V [wywiad]

Autor: Magdalena Szewczyk

Posiadanie dziecka to odpowiedzialność. Czy ojcowie wiedzą jakie chcieliby mieć dzieci? Czy zastanawiają się jak chcą je wychować? Czy wizja rodzicielstwa według mężczyzny bardzo różni się od tego kobiecego? Aż w końcu czy mają pomysł na to co powinni dawać, przekazywać swojemu potomstwu?

 

ojciec z synem na plaży

 

Logo Dzidziusiowo

Marcin: Satysfakcję. Poczucie, że zrobiłem, że robię coś naprawdę wielkiego, wspaniałego. Jestem odpowiedzialny za kogoś, kto uczy się życia ode mnie. To ja pokazuję, jak żyć, jak działać, jak sobie radzić. Jestem nauczycielem i wychowawcą jednego małego człowieka. To wspaniałe uczucie.

Sebastian: Możliwość rozwoju.

Michał: Nie potrafię konkretnie odpowiedzieć na to pytanie. Mogę odnieść się tylko do swojej sfery emocjonalnej, która rozwinęła się bardzo w efekcie przebywania i opieki nad moim synem.

Jakub: Potwierdzenie, że spełnię się i poradzę sobie w każdej roli. I że zrobię to doskonale.

A.: Wszystko to co najlepsze i najważniejsze w życiu – jego sens.

Przemek: Możliwość stworzenia człowieka, który jak sądzę poradzi sobie w dalszym życiu.

 

Logo Dzidziusiowo

Marcin: Szczerze mówiąc, nie. Ale myślę, że daję mu poczucie bezpieczeństwa, miłość, dobro. Moje dziecko wie, że zawsze może na mnie liczyć, że zawsze może poprosić mnie o pomoc, o przytulenie, czy o cokolwiek innego.

Sebastian: Tak, zastanawiam się nad tym przez cały czas. Nie chcę mu dawać toksycznych uczuć i stresować go. Staram się więc dawać mu świadomość. Oraz możliwość podejmowania wyborów. Potem sobie patrzymy na ich konsekwencje.

Michał: W momencie, kiedy dziecko osiągnęło wiek, w którym zaczyna coraz szybciej i coraz więcej rozumieć, moja żona odcięła mnie od niego na 3 miesiące, a następnie ograniczyła nasze kontakty do drastycznie niskiego poziomu (kilku procent czasu w miesiącu). Biorąc więc pod uwagę ilość czasu, jaką spędzam z synem, boję się, że daję mu za mało siebie. Wiem, że dziecko powinno mieć luz, zabawy takie, jakie sobie samo wymyśli, ale czasami mam wyrzuty sumienia, gdy pozwalam mu się bawić samemu, zamiast organizować i pomagać. Inna sprawa, ze najczęściej i tak chce bawić się ze mną albo moimi rodzicami, ale chodzi o to co mam w głowie. Z drugiej strony czasami sam łapie się na myśleniu, że nie mam na niego wpływu, że może walka o większy zakres kontaktów nie ma sensu, że lepiej sobie odpuścić… Jest mi wtedy głupio przed samym sobą, szczególnie, że moja własna, wewnętrzna dyskusja w tym zakresie nigdy nie jest jednoznaczna…

Jakub: Co dzień. Ale ten czas jeszcze przyjdzie – z pierwszymi pytaniami, obserwacją, recenzją zachowań… To będzie ten czas kiedy faktycznie dziecko zacznie stawać się zwierciadłem rodziców.

A.: O tak bardzo często i ciągle mam wyrzuty sumienia, że daję im za mało.

Przemek: Stabilność, fundament, uczucie, oparcie, pewność. Staram się dać dzieciom umiejętności pozwalające na poradzenie sobie w życiu. Starszej córce powiedziałem „pamiętaj jeśli kiedykolwiek cokolwiek będziesz potrzebowała, zadzwoń, a przyjadę”, myślę, że ona w to wierzy. Młodsza jest jeszcze mała, z nią rozmawiam o Rainbow Dash.

 

Logo Dzidziusiowo

Marcin: Myślałem i myślę cały czas. Chcę być z mojego dziecka dumny, chcę, by było „grzeczne”. Jasne, że miałem plan na wychowanie, ale takie rzeczy zawsze dokładnie weryfikuje życie po prostu. Myślę, że moje wychowanie synka jest jakimś subiektywnie wybranym złotym środkiem pomiędzy planem, pamięcią tego, jak sam byłem wychowany, a zdrowym rozsądkiem. I chyba takie właśnie „zdroworozsądkowe” podejście jest najlepsze.

Sebastian: Tak... Dużo i często, przez cały czas. Wyszło mi, że nie chcę go wychowywać. Chcę mu towarzyszyć, dając pozytywny przykład. Zamiast wpajać zasady, konkretne i szczegółowe, dawać świadomość tego co dobre i złe. Uczymy się poprzez doświadczenie, mamy możliwość podjęcia próby zrozumienia drugiej osoby, na to chciałbym zwracać uwagę, ale raczej zadając pytania niż moralizując.

Michał: Spędzam z synem w miesiącu 4 całe dni i 2 wieczory, a to trochę mało jak na wychowywanie… Mimo to staram się tak, jak potrafię - dużo rozmawiamy, zwracam jego uwagę na wszystkie możliwe szczegóły (a mimo to zaskakuje mnie swoją spostrzegawczością), bawimy się itp. Chciałbym, żeby potrafił szybko kojarzyć fakty, być spostrzegawczy, mądry i jednocześnie pewny siebie i skromny.

Jakub: Od liceum. Z tym, że dziś już wiem.

A.: Na mądrych dobrych i wrażliwych ludzi.

Przemek: Tak. Wychowanie i ich kształtowanie jest w moim przypadku procesem świadomym. Chciałem stworzyć osoby, które poradzą sobie w dorosłości, to mój nadrzędny cel. Wiedziałem jednocześnie, że kształtowanie dzieci na jednostki niezależne, silne i niepoddające się jest dla rodziców wyzwaniem, bo takie dzieci są w gruncie rzeczy dla rodziców „trudne”. Mają swoje zdanie, dużą wiedzę i świadomość, potrafią nie wykonywać poleceń, spierać się do upadłego. Ale tego chciałem – silnych, niezależnych jednostek, posiadających jednak moralność i serce.

 

Logo Dzidziusiowo

Marcin: Mnóstwo zabawek :) Ale myślę, że w jakimś stopniu poczucie miłości, bezpieczeństwa, również. Skoro bez trudu zasypia mi na rękach, wie, że jest u mnie bezpieczne. Myślę też, że dałem synkowi ciepły, rodzinny dom i trochę szczęścia.

Sebastian: Poczucie, że jest ważny, że jego zdanie jest ważne, oraz, że nie zawsze ma rację.

Michał: Świadomość, że ma ojca, który o nim myśli, który jest dla niego, nawet jeżeli jest bardzo rzadko. Teraz nawet nie próbuję mu tłumaczyć i wyjaśniać niektórych kwestii, chociaż wiem, że żona i jej rodzina wykładają mu różne „prawdy” (i kłamstwa również). Nie chcę obciążać go ponad to, co musiał znosić do tej pory.

Jakub: Nie myślę, wiem – siebie.

A.: Mam nadzieję, że wszystko co najlepsze, oddałem im swoje serce.

Przemek: Dałem im broń, która pozwala im walczyć o swoje.

 

A Wy wiecie, co Wam dali Wasi ojcowie? Jesteście im za coś wdzięczne? Czułyście, że są z Wami w każdej sytuacji? Dla nas kobiet, posiadanie ojca jest bardzo ważne. Czekamy na Wasze refleksje, czego nauczyłyście się od swoich tatusiów:)

 

Przeczytaj pozostałe części wywiadu:

Kiedy mężczyzna chce mieć dziecko? Portrety polskich tatusiów cz. I [wywiad] >>

Będę tatą – Portrety polskich tatusiów cz. II [wywiad] >>

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] >>

Tata, a dziecko – Portrety polskich tatusiów cz. IV [wywiad] >>

Przepis na rodzinę – Portrety polskich tatusiów cz. VI [wywiad] >>

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Magdalena Szewczyk

Absolwentka dziennikarstwa, zaczęła pisać opowiadania będąc jeszcze w szkole podstawowej. Wielbicielka motoryzacji, skoków ze spadochronem i siatkówki. Czas wolny poświęca na gotowanie, czytanie książek i rajdową jazdę. Nadmierny stres leczy pływając i piekąc ciasta. Dąży do pogłębiania swojej wiedzy, zdobywania nowych doświadczeń i umiejętności. Nie wyobraża sobie życia bez pewnego wysokiego siatkarza. Nie lubi nudy i bezczynności. W wakacje musi odwiedzić polskie morze.

pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...
przyszli rodzice

Będę tatą – Portrety polskich tatusiów cz. II [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Mężczyźni potrzebują rozmnażać się i pozostawiać po sobie dziedziców. Co się dzieje, kiedy w końcu przychodzi ten dzień, kiedy dowiadują się, że zostaną tatusia...
tata z dzieckiem na plaży

Przepis na rodzinę – Portrety polskich tatusiów cz. VI [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-21
Mężczyźni też chcą stworzyć rodzinę – to już wiemy. Ale jaki mają plan na to, by była szczęśliwa i trwała? Czy oświadczyny, padnięcie na kolana jest potrzebne? ...