Szkoła rodzenia - czy jest nam potrzebna?
Ciąża, szczególnie jeśli rodzisz po raz pierwszy, to dla Ciebie prawdziwa rewolucja życiowa. Oto przyjdzie Ci wcielić się w rolę, o której słyszałaś z opowiadań, ale przecież nie masz o niej bladego pojęcia. Boisz się, że sobie nie poradzisz. Czujesz, że masz sporo do zrobienia i że jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, powinnaś jak najlepiej przygotować się do roli mamy. Ale skąd czerpać wiedzę?
Na szczęście źródeł jest wiele
W dzisiejszych czasach o macierzyństwie można poczytać wszędzie. Z pomocą przychodzi oczywiście Internet, fachowa literatura, bądź prasa (M jak Mama, Mam dziecko, Mamo to ja, Rodzice małego dziecka). Warto również wspomóc się poradami udzielanymi przez bardziej doświadczone koleżanki, czy naszą własne mamy.
Jednakże najlepiej do macierzyństwa przygotowuje szkoła rodzenia. Jeśli zastanawiasz się czy na nią iść? Odpowiadamy - ZDECYDOWANIE TAK!
Szkoła rodzenia – co to takiego?
To specjalny cykl szkoleń, podczas których odpowiednio przygotowani instruktorzy i położne przekazują ciężarnym kobietom wszystkie niezbędne dla nich informacje dotyczące:
- przygotowania do porodu,
- przebiegu porodu oraz pielęgnacji i
- właściwego rozwoju i opieki nad noworodkiem.
Najczęściej spotkania organizowane są przy szpitalach położniczych, a w zajęciach uczestniczy nie tylko ciężarna ale także osoba jej towarzysząca. Zazwyczaj jest to tatuś dziecka, ale nie jest to zasada. Równie dobrze może to być koleżanka, babcia, czy nawet ciocia. Większość szkoleń zorganizowanych jest w ten sposób, że zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej (wtedy połączone są z ćwiczeniami ruchowymi, oddechowymi dla przyszłych mam).
Szkoła rodzenia – zalety
Niektóre z przyszłych mam, niechętnie zapisują się do szkoły rodzenia, uważając ją za stratę czasu. Inne z kolei wstydzą się swojego wyglądu, zachowań a nawet tego, że nie ma przy nich partnera. Obawy te są zupełnie bezzasadne.
Otóż szkoły to miejsca, które wyposażają przyszłe mamy w szereg nie tylko teoretycznych, ale i praktycznych wskazówek:
- Często to właśnie tam po raz pierwszy przećwiczymy kąpanie noworodka, jego ubieranie, czy karmienie. Co prawda na lalce, ale jak to się mówi - pierwsze koty za płoty.
- To tu położna ze szpitala opowie nam jak powinna wyglądać prawidłowo przygotowana wyprawka, jak rozpoznać nadchodzący poród i co zrobić, w takiej sytuacji.
- Poza tym, szkoła rodzenia to także świetna okazja do poszerzenia swoich znajomości, zdobycia wielu nowych doświadczeń i wymiany swoich odczuć, wrażeń czy przeżywanych obaw. W niektórych przypadkach, znajomości te zostają na całe życie.
- To również miejsce, które kładzie ogromny nacisk, na psychiczne przygotowanie kobiety do porodu, jak i do pełnienia przez nią, zupełnie nowej, życiowej roli.
- Ponadto zajęcia przeprowadzane w placówkach tego typu uczą jak opanować lęk przed bólem porodowym i jak radzić sobie w tej zupełnie nowej dla kobiety funkcji.
Warunki uczestnictwa w szkole rodzenia
Zajęcia, odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Uczestnictwo w zajęciach jest zazwyczaj bezpłatne, co oznacza, że cały koszt szkolenia ponosi za przyszłą mamę Urząd Miasta lub Gminy. Zapisując się na zajęcia warto się dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełniać by dany urząd sfinansował uczestnictwo przyszłej mamy i osoby jej towarzyszącej w kursie.
Zainteresować Cię może:
Rozwój ciąży tydzień po tygodniu >>
Zdjęcie: Fotolia by © Dmitrieva Daria All rights reserved