Data publikacji:

Szkoła rodzenia - czy jest nam potrzebna?

Autor: Serwis Dzidziusiowo

Ciąża, szczególnie jeśli rodzisz po raz pierwszy, to dla Ciebie prawdziwa rewolucja życiowa. Oto przyjdzie Ci wcielić się w rolę, o której słyszałaś z opowiadań, ale przecież nie masz o niej bladego pojęcia. Boisz się, że sobie nie poradzisz. Czujesz, że masz sporo do zrobienia i że jeszcze przed przyjściem dziecka na świat, powinnaś jak najlepiej przygotować się do roli mamy. Ale skąd czerpać wiedzę?

 

szkoła rodzenia

 

Na szczęście źródeł jest wiele

W dzisiejszych czasach o macierzyństwie można poczytać wszędzie. Z pomocą przychodzi oczywiście Internet, fachowa literatura, bądź prasa (M jak Mama, Mam dziecko, Mamo to ja, Rodzice małego dziecka). Warto również wspomóc się poradami udzielanymi przez bardziej doświadczone koleżanki, czy naszą własne mamy.

 

Jednakże najlepiej do macierzyństwa przygotowuje szkoła rodzenia. Jeśli zastanawiasz się czy na nią iść? Odpowiadamy - ZDECYDOWANIE TAK!

 

Szkoła rodzenia – co to takiego?

To specjalny cykl szkoleń, podczas których odpowiednio przygotowani instruktorzy i położne przekazują ciężarnym kobietom wszystkie niezbędne dla nich informacje dotyczące:

  • przygotowania do porodu,
  • właściwego rozwoju i opieki nad noworodkiem.

 

Najczęściej spotkania organizowane są przy szpitalach położniczych, a w zajęciach uczestniczy nie tylko ciężarna ale także osoba jej towarzysząca. Zazwyczaj jest to tatuś dziecka, ale nie jest to zasada. Równie dobrze może to być koleżanka, babcia, czy nawet ciocia. Większość szkoleń zorganizowanych jest w ten sposób, że zajęcia składają się z części teoretycznej i praktycznej (wtedy połączone są z ćwiczeniami ruchowymi, oddechowymi dla przyszłych mam).

 

Szkoła rodzenia – zalety

Niektóre z przyszłych mam, niechętnie zapisują się do szkoły rodzenia, uważając ją za stratę czasu. Inne z kolei wstydzą się swojego wyglądu, zachowań a nawet tego, że nie ma przy nich partnera. Obawy te są zupełnie bezzasadne.

 

Otóż szkoły to miejsca, które wyposażają przyszłe mamy w szereg nie tylko teoretycznych, ale i praktycznych wskazówek:

 

  • Często to właśnie tam po raz pierwszy przećwiczymy kąpanie noworodka, jego ubieranie, czy karmienie. Co prawda na lalce, ale jak to się mówi - pierwsze koty za płoty.
  • Poza tym, szkoła rodzenia to także świetna okazja do poszerzenia swoich znajomości, zdobycia wielu nowych doświadczeń i wymiany swoich odczuć, wrażeń czy przeżywanych obaw. W niektórych przypadkach, znajomości te zostają na całe życie.
  • To również miejsce, które kładzie ogromny nacisk, na psychiczne przygotowanie kobiety do porodu, jak i do pełnienia przez nią, zupełnie nowej, życiowej roli.

 

Warunki uczestnictwa w szkole rodzenia

Zajęcia, odbywają się raz lub dwa razy w tygodniu. Uczestnictwo w zajęciach jest zazwyczaj bezpłatne, co oznacza, że cały koszt szkolenia ponosi za przyszłą mamę Urząd Miasta lub Gminy. Zapisując się na zajęcia warto się dowiedzieć się, jakie warunki trzeba spełniać by dany urząd sfinansował uczestnictwo przyszłej mamy i osoby jej towarzyszącej w kursie.

 

Zainteresować Cię może:

Rozwój ciąży tydzień po tygodniu >>

Kalkulator terminu porodu! >>

 

Zdjęcie: Fotolia by © Dmitrieva Daria All rights reserved

Komentarze
16-04-2018
Ocena:
to jedyny plus obecnych i poprzednich rządów że szkoły rodzenia się tak w Polsce rozwinęły. Ja uważam że kultura i zachowania społeczne wywodzą się z rodziny / domu. Odpowiednie przygotowanie i wychowanie w rodzinie sprawia że w społeczeństwie potem jest znacznie mniej problemów i "wadliwych osobników". Strasznie nam z mężem spodobały się pomysły uczestnictwa wzajemnie w takich lekcjach. Osobiście korzystaliśmy już 2x z pod Poznańskiej szkoły Somamedica.pl - mają wiele cierpliwość i wprowadzają często w ćwiczeniach różnorodne nowe trendy
10-10-2017
Ocena:
kompanie noworodka"??? :) A może jednak "kąpanie".
01-07-2016
Ocena:
Przy pierwszej ciąży chodziłam z mężem do szkoły rodzenia. Super szkoła, mnóstwo praktycznych informacji o przebiegu porodu i pielęgnacji noworodka, ...ale i tak w kluczowej chwili okazało się, że nie umiem skutecznie przeć ;) Pierwszą córę rodziłam więc długo, byłam bardzo zmęczona i potrzebna była oksytocyna. Przy drugiej ciąży, na tydzień przed porodem odgrzebałam notatki sprzed 5 lat ze szkoły rodzenia, by przypomnieć sobie, czego mogę się spodziewać w każdej fazie porodu. To są bardzo przydatne informacje! Ale właściwie dopiero podczas tego porodu dowiedziałam się od położnej, która mi towarzyszyła, że wydłużam sobie poród hamując skurcze pozycjami, które owszem, dają ulgę, ale nie sprzyjają całej akcji rodzenia. Dostałam też od niej dokładne wskazówki jak (a właściwie czym) przeć, kiedy już było 10 cm i trzeba było drugą córcię wypchnąć na świat, bo właśnie wtedy zauważyła, że prę nie tym co trzeba (ciekawe, że jest to w ogóle możliwe! ;)) Dzięki niej wszystko poszło dużo szybciej. Po tych wszystkich doświadczeniach czuję się niemal ekspertem w rodzeniu i mam nadzieję, że urodzenie mojego trzeciego dzieciątka (btw. tym razem synka) pójdzie łatwo ;) Chciałam jeszcze tylko nadmienić, że rodziłam bez żadnych "znieczulaczy" i czułam dzięki temu, że wiem, co się ze mną dzieje (a dzięki szkole rodzenia wiedziałam, że to zupełnie naturalne i że przeżyję ten ból ;)). Warto zaufać naturze ( o ile oczywiście nie ma żadnych komplikacji). Powodzenia drogie Panie! :)
01-07-2016
Ocena:
My wraz z mężem również chodzimy na zajęcia i jesteśmy bardzo zadowoleni. Jesteśmy trochę pewniejsi siebie, a ja mniej boje sie porodu. Artykuł fajny tylko "kąpanie" a nie "kompanie" :) polecam przyszłym mamom :)
30-06-2015
Ocena:
Dzieki za artykuł.Dodam od siebie, że teraz wiele szkół jest darmowych. Więc kosztuje to nas tylko nasz czas - a to chyba żadna cena w przypadku nadchodzącej pociechy ;)
06-11-2014
Ocena:
szkoła rodzenia to super rzecz, położna omówiła wszystkie etapy porodu, ćwiczyliśmy oddechy i metody parcia (delikatnie) to naprawdę mnie uspokoiło i miałam poczucie, że jestem przygotowana. Skończyło się cesarką bo dziecko było duże i nie chciało się ewakuować w terminie ale i tak dało mi to poczucie pewności siebie, że jestem gotowa :)
30-10-2014
Ocena:
Zajęcia w szkole rodzenia to idealna okazja, by zdobyć wiedzę i zyskać pewność siebie w nowej sytuacji. Mogą one zbliżyć do siebie przyszłych rodziców, a z przyjaciółką będą po prostu fajną zabawą. Bardzo ważna kwestia, poruszona w artykule, to zawieranie nowych znajomości. O tym jak są one ważne, doskonale wiedzą młodzi rodzice, którzy nie mają w swoim najbliższym otoczeniu innych par z dziećmi. Czasami dopada ich samotność. Spotkania w gronie osób, które są w podobnej sytuacji, dodają otuchy!
27-09-2014
Ocena:
ja myślałam,że nie ale okazało się że dowiedziałam się w takiej szkole dużo przydatnych rzeczy. bo resztę jeśli chodzi o zdrowie, wiedziałam od lekarza. np to że kwasy dha są niezbędne do prawidłowego rozwoju mózgu i oczu płodu i niemowląt :) dlatego biorę regularnie
koszula do porodu

Koszula do porodu: jak wybrać wygodną i praktyczną odzież?

2024-03-08
W trakcie przygotowań do porodu wiele przyszłych mam zastanawia się nad wyborem odpowiedniej odzieży, która zapewni im komfort i swobodę podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Koszula do porodu to jedno z często stosowanych rozwiązań, oferujące zarówno wygodę, jak i praktyczność. Z poniższego tekstu dowiesz się więcej o różnych rodzajach koszul do porodu, ich funkcjonalności i zastosowaniu. Być może pomoże Ci to podjąć decyzję, jaka koszula do porodu będzie w Twoim przypadku najlepsza. 
jak przygotować się do porodu

Jak przygotować się do porodu?

2023-04-23
Jeśli twoja ciąża jest już zaawansowana, z pewnością zastanawiasz się, jak przygotować się do porodu. Kompleksowe przygotowanie powinno obejmować naukę prawidłowego oddychania, parcia oraz masaż krocza, ale również odpowiednie nastawienie psychiczne. Do porodu możesz przygotować się również w przypadku, gdy czeka cię cesarskie cięcie. Sprawdź, co dokładnie możesz zrobić i dlaczego warto. 
łyżeczkowanie macicy po porodzie

Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg?

2022-12-14
Łyżeczkowanie macicy po porodzie: na czym polega oczyszczanie macicy? Po co się je wykonuje? Kiedy potrzebny jest zabieg? Łyżeczkowanie macicy, nazywane także abrazją, to zabieg wykonywany z różnych przyczyn i w różnych okolicznościach. Przeprowadza się go w przypadku endometriozy, poronień, po menopauzie, przy polipach i mięśniakach, a także po porodzie. Choć czyszczenie macicy w ten sposób może wydawać się przerażające, nierzadko jest konieczne dla celów diagnostycznych lub terapeutycznych. Jak przebiega łyżeczkowanie po porodzie i po co jest wykonywane? Odpowiadamy.
wywoływanie porodu balonikiem

Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?

2022-10-16
Wywoływanie porodu balonikiem - bezpieczna metoda na wywołanie porodu. Kiedy i po co stosuje się balonik? Poród z balonikiem, indukcja porodu balonikiem, sztuczne wywołanie porodu. Kiedy wskazana jest indukcja porodu balonikiem? Odpowiadamy na te i inne pytania, jakie obejmuje zagadnienie: „Wywoływanie porodu balonikiem: kiedy się go stosuje i w jakim celu?”.
Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

Truskawki w ciąży: czy można je jeść?

2022-08-14
Truskawki ciąży - jeść, czy nie jeść? Można, ale nie zawsze. Sprawdzamy kiedy można spożywać truskawki w ciąży: czy można je jeść? Jak myć truskawki w ciąży? Czy spożywanie truskawek w ciąży może wywołać alergię u matki? A co, gdy uczulenie na truskawki w ciąży dotyka dziecko?
Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Co poradzić na rozwolnienie przed porodem?

2022-08-06
Samopoczucie przed porodem zmienia się radykalnie. Przed porodem organizm zaczyna się oczyszczać. I często następuje rozluźnienie stolca. Na ile dni przed porodem oczyszcza się organizm? Biegunka przed porodem: ile wcześniej występuje? Przeczytaj ten artykuł dużo wcześniej, bo w ostatnich dniach przed porodem będziesz zbyt przejęta tym wydarzeniem i nie będziesz miała głowy do czytania porad. Co poradzić na rozwolnienie przed porodem? Sposoby łagodzenia objawów przedporodowych - biegunka przedporodowa.
Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć?

2022-08-05
Powikłania po cesarskim cięciu są spowodowane nieprawidłowym gojeniem się rany, a skutkują najczęściej: krwiakiem, ropniem, zakażeniem, rozejściem się rany pooperacyjnej. Niektóre kobiety są bardziej narażone na nieprawidłowe gojenie się rany pooperacyjnej po cięciu cesarskim. O tym wszystkim opowiemy w naszym artykule. Krwiak po cesarce: skąd się bierze i czym jest? Jak go usunąć? Jak wyglądają etapy gojenia się rany po cesarce?