Data publikacji:

Tata w szkole rodzenia

Autor: Katarzyna Michniewska

Szkoła rodzenia przygotowuje zajęcia zarówno dla przyszłej mamy, jak i dla przyszłego taty. Co więcej, niejednokrotnie udział partnera w szkole rodzenia, jest wręcz nieodzowny. Program jest tak dopasowany, by oboje małżonkowie byli zaangażowani w prowadzone zajęcia. Przyszły tata przede wszystkim uczy się jak być pomocnym, gdy zacznie się „godzina zero”.

 

rodzice w szkole rodzenia

 

Czego uczy się tata w szkole rodzenia?

Panowie poznają techniki relaksacyjne, o których warto przypominać żonie podczas skurczów macicy. Uczą się prawidłowego oddychania w poszczególnych etapach porodu. Niejednokrotnie okazuje się, że zdobyte umiejętności są również przydatne w każdej sytuacji, gdy osoba doświadcza napięcia czy stresu. Przyszli tatusiowie poznają również możliwe pozycje, jakie można wykorzystać podczas akcji porodowej.


Podczas porodu zbawienny okazuje się niekiedy masaż wykonany przez męża, czy po prostu sama jego obecność i trzymanie za rękę. Podstawową wiedzę jak masować, uzyska on w szkole rodzenia. Wiele kobiet potrzebuje w tym wyjątkowym czasie, poczuć się kochaną i atrakcyjną mimo niesprzyjających warunków do romantycznego nastroju. Dlatego uwagę panów zwraca się także na aspekt psychologii kobiety. Odczytywania jej potrzeb, rozpoznawania smutku czy rozdrażnienia.

 

Zajęcia w szkole rodzenia czyli trening czyni mistrza

Przyszli ojcowie uczestniczą także w osobnym cyklu zajęć poświęconych pielęgnacji noworodka. Zazwyczaj każdy początkujący tata ma problem z założeniem dziecku pieluchy, przebieraniem czy wykąpaniem maluszka.


Dlatego w szkole rodzenia wszystkie te czynności przećwiczy wielokrotnie na lalce. Poza tym przyszli tatusiowie pod okiem doradców i specjalistów uczą się jak prawidłowo przystawiać dziecko do piersi matki, jak należy podtrzymywać główkę noworodka, jak karmić butelką, gdy to konieczne. Zdobyte umiejętności nierzadko okazują się bardzo cenne w późniejszym życiu, kiedy zostanie się sam na sam ze swym potomkiem.

 

Szkoła to również radosny czas spotkań z innymi parami szczęśliwych, „brzuchatych” rodziców, okazja do spędzenia czasu razem i kontemplacji nadchodzących zmian. Niewątpliwie wspólne uczenie się małżonków pogłębia ich więź i wspólnie przygotowuje do jednej z najważniejszych ról w ich życiu – roli bycia rodzicem.

 

Zdjęcie: Fotolia by © WavebreakMediaMicro All rights reserved


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
19-10-2018
Ocena:
Wsparcie partnera na każdym etapie ciąży jest bardzo potrzebne. W szkole rodzenia tez :)
co kupić na pępkowe

Co kupić na pępkowe?

2021-12-31
Tak zwane „pępkowe” to tradycyjne spotkanie w męskim towarzystwie, organizowane z okazji narodzenia się dziecka jednego z uczestników. Na tego typu imprezę nie wypada przyjść bez prezentu, w dodatku powinien on nawiązywać do wyjątkowych okoliczności. Sprawdź, co kupić na pępkowe i czy upominek należy się również nieobecnej mamie.
pokój dla niemowlaka

Jak urządzić pokój dla niemowlaka? Inspiracje

2021-06-02
Urządzenie pokoju dla dziecka, które wkrótce przyjdzie na świat, jest bardzo przyjemne, ale również kłopotliwe. Młodzi rodzice muszą przecież pomyśleć nie tylko o kwestiach estetycznych, ale także praktycznych. Ty również jesteś w tej grupie? Zastanawiasz się, jak urządzić piękny, modny i wygodny pokój dla niemowlaka? Mamy dla ciebie całe mnóstwo podpowiedzi – przeczytaj i przygotuj pokoik marzeń.
tata przy porodzie

Okiem ojca - tata na porodówce? TAK czy NIE [Felieton] - Dzidziusiowo.pl

2017-01-02
Niejeden przyszły ojciec zastanawia się czy być przy porodzie czy nie i czy jego obecność jest tam w ogóle do czegoś potrzebna? Odpowiedzi jest tyle, ilu ojców....
tata śpiący z dzieckiem

Pomoc partnera przy porodzie

2016-09-05
Każdy z etapów porodu stawia wobec przyszłego ojca odmienne wyzwania. Na początku, niezależnie od tego, czy zdecydował się on na poród rodzinny czy nie, musi by...
zachcianki ciążowe

Jak to było z naszymi zachciankami ciążowymi - felieton

2016-06-27
Każda kobieta w ciąży ma jakieś zachcianki, jedne typowe, inne mniej, a niektóre już całkiem dziwne. U nas też były. Może nie te najpopularniejsze, ale były. I ...
tata z dzieckiem na rękach

Wyobrażenie o dziecku – Portrety polskich tatusiów cz. III [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Podobno, kiedy mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem – panikuje. Albo nie okazuje uczuć, nie ujawnia, że przeżywa ciążę. Są też tacy, którzy po prostu tyją...
przyszli rodzice

Będę tatą – Portrety polskich tatusiów cz. II [wywiad] - Dzidziusiowo.pl

2016-06-22
Mężczyźni potrzebują rozmnażać się i pozostawiać po sobie dziedziców. Co się dzieje, kiedy w końcu przychodzi ten dzień, kiedy dowiadują się, że zostaną tatusia...