Data publikacji:

Kąpiemy noworodka

Autor: Katarzyna Michniewska

Pierwsze kąpiele noworodka są nie lada wyzwaniem. Zazwyczaj to duży stres zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Pielęgnacji maluszka towarzyszy wiele emocji. Przecież jego skóra jest taka delikatna. Co robić, aby jej nie podrażnić? Jakich kosmetyków używać? I jak sprawić by kąpiel stała się miłym zakończeniem dnia?

 

Jak kąpać niemowlaka?

 

Jak kąpać maluszka?

Ciało niemowlęcia wymaga kąpieli, gdyż w ciągu dnia na skórze gromadzi się złuszczony naskórek, pot, resztki kosmetyków oraz bakterie. W zasadzie każda pora dnia jest dobra na kąpiel. Starajmy się tylko, aby pora kąpania była ustalona i codziennie ta sama. W ten sposób dziecku łatwiej jest zaobserwować plan dnia. A to z kolei pozwala mu czuć się bezpiecznie.

  • Zdecydowana większość rodziców kąpie malucha przed spaniem, włączając kąpiel w codzienny wieczorny rytuał. Jeśli zdecydujemy się na kąpiel wieczorną pamiętajmy aby nie kąpać dziecka bezpośrednio po posiłku (najlepiej 30 min po). Mogłoby to zakłócić przebieg trawienia i wywołać wymioty. Przynajmniej początkowo, gdy dziecko jest całkiem malutkie najlepiej kąpać je w dwie osoby. Jedna trzyma malucha, a druga go myje lub podaje niezbędne rzeczy.

 

Temperatura w pokoju powinna wynosić co najmniej 22-23°C. Najlepiej ustawić wanienkę na stole, a obok położyć podkład przykryty mięciutkim ręcznikiem. W pobliżu naszykujcie kosmetyki i waciki, czystą pieluszkę i ubranko.

Jeśli Twoje dziecko nie urodziło się w upalne lato, nie musisz koniecznie kąpać go codziennie. Wystarczy raz na dwa dni. Malucha nie kąpiemy gdy jest chory. Wtedy przecieramy ciało wilgotną ściereczką lub zwilżoną pieluszką tetrową.

 

Kosmetyki do kąpieli noworodka i przygotowanie wody

Przy pierwszych kąpielach do wanienki nalejecie niewielką ilość wody, wystarczy około 5-10 cm. To sposób wybierany przez większość rodziców. Woda powinna mieć min. 37-38°C. Zawsze sprawdzamy ją łokciem i dodatkowo termometrem. Woda nie musi być przegotowana, gdyż ta znajdująca się w wodociągach regularnie jest badana przez Sanepid i jest bezpieczna dla delikatnej skóry niemowlaka. Można ją ewentualnie odkazić dodając kilka kryształków dostępnego bez recepty nadmanganianu potasu. Na dno wanienki możecie położyć ręczniczek lub pieluszkę, aby było mniej śliskie.

 

Niektórzy polecają nalanie do wanny, czy wiaderka takiej ilości wody aby ciało dziecka było całe w niej zanurzone, w ten sposób dziecko nie wychładza się. Niestety, jeśli dziecku nie zagoił się jeszcze pępek z tym sposobem lepiej poczekać. Jeśli pielęgnację kikuta pępowinowego macie już za sobą, zróbcie eksperyment i sprawdźcie, którą opcję woli nasza pociecha.

 

Do wody dodajemy natłuszczający płyn np. płyn do kąpieli z oliwką. Dzięki swoim właściwościom nie tylko umyje skórę, ale i natłuści pozostawiając na skórze film ochronny. Aby nie podrażnić pozbawionej naturalnej warstwy tłuszczu skóry, kąpiel nie powinna trwać dłużej niż kilka minut. Noworodka możemy myć samą wodą z płynem, lub wodą z delikatnym, bezzapachowym mydłem. W tym przypadku sprawdzi się zasada im mniej kosmetyków, z mniejszą ilością składników tym lepiej.

 

Trzymanie podczas kąpieli i mycie ciała

Przed przystąpieniem do kąpieli przygotujcie wszystko czego będziecie potrzebowali a więc:

  • ręcznik,
  • wanienkę z wodą,
  • kosmetyki i płyn do kąpieli,
  • termometr,
  • kremy do ciała, do pupy,
  • ubranko na zmianę i czapeczkę
  • pieluszkę
  • inne (np. zabawki do kąpieli czy myjkę)

Kąpiel zaczynamy jeszcze na przewijaku. Buzię maluszka myjemy wacikiem, letnią przegotowaną lub mineralną wodą bez mydła. Następnie rozbieramy dziecko i przechodzimy do właściwego mycia. Na przewijaku dobrze jest zostawić rozłożony ręcznik.

 

Bardzo ważnie jest, aby pewnie trzymać dziecko podczas kąpieli. Prawe przedramię i dłoń podpierają plecy i główkę dziecka. Kciuk i palec wskazujący obejmują ramię dziecka. Lewą ręką myjemy malucha. Jeśli nie czujecie się pewni, szczególnie przy pierwszych kąpielach, dzielcie się rolami. Tata trzyma dziecko, mama myje lub podaje akcesoria. W trakcie kąpieli możemy zmieniać pozycję dziecka, spróbujmy położyć je na boku i na brzuchu cały czas podtrzymując dziecko jedną ręką. Podczas kąpieli dziecko powinno mieć główkę i ramionka nad wodą.

 

Dziecko myjemy opłukując je wodą. Na początku tułów, szyję, ręce, nóżki. Uważajmy na pępek, jeśli jeszcze się nie zagoił, nie zamaczajmy go. Później wszystkie fałdy. Należy pamiętać, że fałdki skóry i zagłębienia za uszami, pachwiny, pachy są wyjątkowo wrażliwe. Podczas każdej kąpieli trzeba rozchylić wszystkie fałdki i dokładnie je umyć. Na końcu myjemy głowę. Zwróćmy uwagę aby nie polewać oczu dziecka. Niektóre maluchy reagują na takie zabiegi głośnym płaczem.

 

Jak pielęgnować niemowlaka po kąpieli?

Na początku osuszamy skórę ręcznikiem. Nie pocierajmy jej, tylko delikatnie dotykajmy ręcznikiem. Sam wchłonie nam wilgoć. Jeśli kąpaliśmy dziecko w płynie, nie musimy skóry dodatkowo natłuszczać. Jeśli nie weźmy oliwkę lub delikatny krem i natłuśćmy ciało.

 

W pierwszych miesiącach życia dziecka pupę zabezpieczamy kremem przeciw odparzeniom, linomagiem lub specjalną maścią robioną w aptece (warto o nią zapytać pediatrę). Zakładamy pieluszkę i ubranko. Osuszamy ręcznikiem główkę, szczotkujemy głowę i zakładamy czapeczkę.

 

O pielęgnacji skóry dziecka nie tylko przy kąpieli

Szczególnie dokładnie należy zadbać o okolice narządów płciowych i odbytu. U dziewczynki mokrym wacikiem dokładnie umyj wszelkie zakamarki między wargami sromowymi. Nawilżane chusteczki lepiej używać sporadycznie lub tylko podczas wyjść, w domu zostańmy przy przegotowanej wodzie. Bardzo istotne jest, aby to robić od przodu w kierunku odbytu. W przeciwnym razie możesz przenieść na narządy płciowe bakterie z pupy. U chłopców nie należy zsuwać napletka.

 

Podrażnione i zaczerwienione pośladki myjemy ciepłą wodą z dodatkiem mydełka dla niemowląt i delikatnie osuszamy. Po oczyszczeniu smarujemy kremem lub maścią przeciw odparzeniom (z tleniem cynku i pantenolem). Podrażniona skóra powinna „pooddychać” dlatego najlepiej zostawić malucha około 30 minut dziennie bez pieluszki.

 

Paznokietki najlepiej obcinać, gdy dziecko śpi. Służą do tego specjalne nożyczki o zaokrąglonych końcach.

 

Jeżeli skóra na buzi niemowlaka jest sucha i łuszczy się, przed wyjściem na spacer trzeba ją nasmarować kremem nawilżającym. Pamiętaj, aby zimą krem nawilżający zastąpić natłuszczającym lub ochronnym. W pierwszym półroczu życia raczej powinno się unikać kremów przeciwsłonecznych z filtrem. Jeśli się jednak zdecydujesz pamiętaj, aby wybrać krem z filtrem mineralnym, a nie chemicznym. Do czyszczenia uszu najlepiej używać patyczków z ogranicznikiem.

 

I na koniec, pamiętajmy aby z kąpielą nigdy się nie spieszyć. Jeśli danego dnia, nie mamy na nią czasu, lepiej z niej zrezygnować. Ma być to czas spokojny i łagodny, przygotowujący do snu. Czas który może być dla Was przygodą, zabawą i tworzeniem kontaktu z dzieckiem. Pośpiech, stres i zdenerwowanie, zdecydowanie działają na naszą niekorzyść.

 

Fotolia fot by © Kokhanchikov


Autor

Katarzyna Michniewska

Miłośniczka kotów, kuchni azjatyckiej i drinków z parasolką. Uzależniona od cappuccino. Prywatnie matka swojego syna, żona swojego męża, wielbicielka swoich przyjaciół.

Komentarze
18-12-2018
Ocena:
Dziewczyny, mam ją od kilku dni i przyznaję, że efekt jest szybciutki. Ciało po kąpieli jest po niej jak marzenie. Zaczęłam ją nawet stoswać dla siebie samej.
26-11-2018
Ocena:
Mila, my mamy emulsję do kąpieli z tej serii. Bardzo fajne rozwiązanie dla skóry najmłodszych. Ciało po jej użyciu jest milutkie w dotyku i nie ma suchych podrażnionych miejsc.
14-11-2018
Ocena:
Powiem szczerze, mi najbardziej odpowiada eloderm. Skóra mojego synka jest po niej miękka i nawilżona. Widzę jak się cieszy, kiedy go kąpiemy a później kremujemy. Prawdę powiedziawszy, nawet ja miewam w ty okresie czasu przesuszoną skórę, dlatego sama dolewam do kąpieli jego emulsji.
14-08-2018
Ocena:
bardzo fajna jest emulsja micelarna do mycia cetaphil em :) bardzo fajnie się sprawdza do delikatnej skóry dzieci, można ją stosować od pierwszego dnia życia spokojnie a nawet do demakijażu u dorosłych
30-05-2018
Ocena:
ŻEL MYJĄCY WYMARZONA KĄPIEL od HB i będzie wszystko w porządku. Cera wymaga normalnej opieki i jakościowego kosmetyku. Wtedy docelowo wszystko powinno być w porządku. I przynajmniej u nas tak to wyglądało.
29-12-2017
Ocena:
Mamy emulsję do kąpieli eloderm dobrze nawilża i nie musimy się niczym smarować po kąpieli.
29-10-2017
Ocena:
kupiłam dziś mydło kremowe Bebble, ślicznie sie pieni a niema alergenów
25-09-2017
Ocena:
My używamy do kąpieli tylko emulsji Eloderm kilka kropel wystarczy aby skórka maluszka była dobrze nawilżona i nie wymagała późniejszego smarowania oliwką czy balsamem.
09-08-2017
Ocena:
Polecam wszystkim rodzicom zrobic rozeznanie, jaki wplyw maja poszczegolne skladniki srodkow do mycia/kapieli I wtedy podjac decyzje co do zakupu. A szczegolnie nie zwracajcie uwagi na marki, ktore sa dobrze znane, bo one przewaznie maja najgorszy sklad. My nie stosujemy zadnych kosmetykow od 2 lat I dzieci nie maja zadnych problemow ze skora. Jesli juz, to wystarczy kilka kropel olejku z migdalow, ktory doskonale nawilza skore, choc I to nie jest konieczne, zeby wyreczac skore. Polecam film "Sladowe Ilosci" na youtube, jesli nie chcecie miec problemow z dziecmi do konca zycia.
22-02-2017
Ocena:
Ja od pierwszych chwil życia synka używałam Emolium. Nawet w szpitalu mieli ich kosmetyki, więc wiedziałam, że będą sprawdzone. Nie wiem jak inne, ale ta emulsja zabarwia wodę na lekko mleczny kolor i po kapieli wystarczy malucha delikatnie osuszyć, a jego skóra pozostanie nawilżona.
10-01-2017
Ocena:
wlasnie tak robimy. Do kapieli dolewam tylko emulsje do kapieli eloderm, zeby juz pozniej nie smarowac niczym, a ten emolient jest super dla noworodkow.
05-12-2016
Ocena:
Problem suchej skóry i ja znam, niestety nawet dobrze... moja mała od urodzenia ma problemy, ale mamy z dermedic właśnie kosmetyki do kąpieli i lotion do ciała i widzę że jest dzięki nim lepiej, duzo lepiej!
16-07-2016
Ocena:
Zadbałabym o miękką wodę w wanience, filtr firmy Fitaqua odkamienia wodę oraz usuwa z niej chlor więc woda nie przesusza ciała dziecka. Usuwa również inne zanieczyszczenia z wody, można poczytać na stronie firmy. U nas ten filtr pomógł w wygaszeniu objawów alergii skórnej.
31-07-2015
Ocena:
Moja córeczka na szczęście lubi kąpiele, więc nie mieliśmy z tym takiego problemu. Staramy sie urozmaicać jej kąpiele, kupiliśmy jej jakieś płyny do kąpieli, kaczuszkę i różne zabawki :)
29-10-2013
Ocena:
Oj, tak, tak. Pamiętam te pierwsze kąpiele. Przygotowania tatusia trwały chyba z 3 godziny. Nie przesadzam. Wszystko poukładane, tutorial co i jak wydrukowany. Sama kąpiel trwała chyba z 30 sek. Jak tylko młodą rozebraliśmy i wsadziliśmy do wody, zaczęła się masakrycznie drzeć, a my w panikę. Więc rach ciach, chwilę wodą i po kąpieli :P
smoczek

Smoczek – czy warto go dawać dziecku? Zalety i wady smoczka

2024-11-08
Smoczek to jeden z najpopularniejszych akcesoriów dla niemowląt. Wielu rodziców zastanawia się, czy warto go podawać dziecku i jakie są tego konsekwencje. W tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady smoczka, a także podpowiemy, na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy smoczek dla dziecka.
witamina d dla noworodka

Jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza? Jak podawać?

2024-07-22
Witamina D odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju noworodków. Jest niezbędna do utrzymania zdrowych kości i zębów, wspiera też prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Jednakże, wielu rodziców zastanawia się, jaka witamina D dla noworodka będzie najlepsza i jak ją odpowiednio podawać. Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na temat suplementacji witaminy D u najmłodszych pociech.
niemowlak w samolocie

Niemowlak w samolocie. Jak się przygotować do lotu z dzieckiem?

2024-06-13
Podróżowanie z niemowlakiem w samolocie może być stresującym przeżyciem, jednak zdecydowanie nie masz powodów do obaw. Pamiętając o kilku sprawach, Twój lot może przebiec gładko i bez większych przeszkód. W poniższym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak przygotować się do lotu z dzieckiem. Wdrażając je w życie, Twój lot z niemowlakiem będzie bezproblemowy i przyjemny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego dziecka..
Pieluszkowe zapalenie skóry

Pieluszkowe zapalenie skóry: przyczyny, objawy i sposoby leczenia

2024-02-23
Pieluszkowe zapalenie skóry to bardzo częsty problem, który dotyka niemowląt noszących pieluchę, a więc z reguły tych, które nie ukończyły jeszcze drugiego roku życia. Na jego pojawienie się powinien być przygotowany każdy rodzic, gdyż zapalenie może pojawić się nawet kilkanaście razy w okresie pieluchowania. Podpowiadamy, jak rozpoznać pierwsze objawy problemu, jak go leczyć, a także mu zapobiegać.
pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka: jakie wybrać? Ranking produktów

2024-02-09
Zakup pierwszych butów do chodzenia dla dziecka to nie lada wyzwanie. Aby stopy malca rozwijały się prawidłowo, a chodzenie było komfortowe, należy spojrzeć na wybrane obuwie pod aż kilkoma względami – dla przykładu podeszwa powinna być elastyczna, cholewka niska, a zapiętek dobrze dopasowany.  Wyjaśniamy, na co jeszcze zwrócić uwagę, kupując pierwsze buty dla dziecka. Ranking, który znajdziesz na końcu artykułu, również ułatwi ci podjęcie ostatecznej decyzji zakupowej.
pleśniawki u noworodka

Pleśniawki u noworodka: jakie są przyczyny i jak się ich pozbyć?

2024-02-02
Pleśniawki u noworodka to dość częsta i – niestety, bolesna przypadłość, która jest efektem zakażenia grzybicznego. Pleśniawki przypominają wyglądem niegroźny i naturalny nalot z mleka, jednak w przeciwieństwie do nalotu, nie można ich z łatwością zmyć. Zazwyczaj pojawiają się na języku, dziąsłach i na podniebieniu, mają nieregularne kształty oraz rożne wielkości. Na pleśniawki u noworodka najczęściej stosuje się leki przeciwgrzybiczne, takie jak nystatyna albo flukonazol.
odruch moro

Odruch Moro: jak wspomóc rozwój swojego niemowlaka

2024-01-31
Chociaż odruch Moro u dziecka niepokoi wielu rodziców, to zazwyczaj nie świadczy o niczym niebezpiecznym. To jeden z odruchów pierwotnych, który pojawia się podobnie jak odruch Babińskiego. Jednak jak właściwie wygląda odruch Moro, kiedy zanika i co zrobić, kiedy pojawia się podczas snu? W jakich sytuacjach odruch Moro powinien zaniepokoić? Na wszystkie te pytania odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!