Data modyfikacji:

Dermatozy i zmiany skórne w ciąży

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Często słyszymy, że ciąża to nie choroba, ale naturalny dla kobiet stan fizjologiczny. Jednak w tym okresie w organizmie ciężarnej zachodzą burzliwe zmiany związane z układem immunologicznym i hormonalnym. Zdarza się, że ich naturalnym efektem są zmiany skórne. Bywa jednak i tak, że ciąża zmienia przebieg występujących już wcześniej dolegliwości dermatologicznych.

 

dermatozy w ciąży

 

 

U jednych pań w ciągu 9 miesięcy ich objawy będą się zaostrzały, u innych złagodnieją lub znikną zupełnie. Jak podkreślają lekarze, najważniejsze to nie lekceważyć problemów skórnych i każdy przypadek konsultować ze specjalistą. Może się okazać, że to co wydawało nam się naturalnym zjawiskiem związanym z ciążą, jest tak naprawdę stanem chorobowym.

 

Nie lekceważ swędzącego brzucha

Częstym przykładem mylenia ciążowych dolegliwości z poważnym schorzeniem jest uporczywy świąd skóry brzucha, rąk i stóp. Wiele pań lekceważy te objawy i łagodzi je, smarując skórę na przykład pudrem mentolowym. Warto jednak porozmawiać z lekarzem o dokuczliwym swędzeniu, bo zdarza się, że to jeden pierwszych objawów cholestazy ciążowej. To niebezpieczne dla płodu schorzenie wątroby, która szczególnie w ostatnim okresie ciąży nie potrafi poradzić sobie ze zbyt dużym stężeniem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

 

Wśród najczęściej występujących zmian skórnych w ciąży znajdują się:

 • Nadmierna potliwość.
 • Przyspieszony wzrost włosów i paznokci.
 • Nadmierne owłosienie w obrębie twarzy, brzucha, karku i bioder.
 • Wzrost grubości podściółki tkanki tłuszczowej.
 • Rozstępy (szczególnie w okolicy brzucha, bioder, ud i piersi).
 • Zmiany barwnikowe: wzmożona pigmentacja otoczek brodawek sutkowych, okolic pępka, pojawienie się ciemniejszej kreski wzdłuż brzucha (linea negra) lub nadmierna wrażliwość skóry na światło powoduje powstawanie piegów czy tzw., ostud, czyli żółtych, nieregularnych plam przeważnie w okolicach twarzy.

Są również choroby dermatologiczne (dermatozy) charakterystyczne dla okresu ciąży. Choć zwykle są uciążliwe i przewlekłe, najczęściej nie stanowią zagrożenia dla kobiety i płodu. Zazwyczaj wystarczy podawanie leków antyhistaminowych i zewnętrznych preparatów przeciwświądowych. 

 

 

Jakie czynniki wpływają na pojawianie się zmian skórnych?

W tej grupie chorób lekarze najczęściej wymieniają:

 1. Opryszczki ciężarnych, które pojawiają się najczęściej w okolicach brzucha, ud i pośladków. Choć dolegliwość przypomina powszechną opryszczkę wywołaną wirusem, ma jednak podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej wykwity pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, na ogół ustępują po porodzie lub po zakończeniu karmienia. Co ważne, kobiety cierpiące na dolegliwości  z tej grupy często rodzą przedwcześnie.
 2. Kiszajec opryszczkowaty to krostkowe zmiany skórne, które najczęściej ustępują po porodzie. Lekarze uważają, że dermatoza jest jedną z postaci łuszczycy. Zmiany skórne występują najczęściej w pachwinach, okolicach krocza i innych zagięciach skóry. Mają postać drobnych krostek otoczonych rumieniem. Częstym objawem towarzyszącym jest gorączka i bóle stawowe.
 3. Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży występują najczęściej u kobiet, spodziewających się pierwszego dziecka. Jeśli zmiany skórne są łagodne, często pacjentki nawet nie zgłaszają tych dolegliwości. Najczęściej dermatoza rozpoczyna się w okolicach rozstępów na podbrzuszu, dalej zajmując uda, pośladki i ramiona. Objawy zwykle ustępują po porodzie, ale mogą powrócić w kolejnych ciążach.
 4. Świerzbiączka ciężarnych objawia się występowaniem małych grudek, strupków i przeczosów szczególnie na wyprostowanych powierzchniach kończyn oraz w górnej części tułowia. Dermatoza występuje często u pacjentek mających skłonności do atopii. W leczeniu wysypki najczęściej stosuje się preparaty antyhistaminowe i sterydy. Jej objawy mijają po porodzie, czasem pozostawiając przebarwienia.
 5. Grudkowe zapalenie skóry ciężarnych ma związek z nadwrażliwością na tkanki łożyska. Dermatoza towarzyszy kobiecie jeszcze po porodzie, w przypadkach, gdy w macicy pozostały resztki łożyska. Na skórze chorej pojawiają się czerwone grudki o średnicy od 3 do 5 mm, które mogą pokryć się dodatkowo mniejszymi grudkami. Charakterystyczny jest duży świąd, stąd często występują również strupki i nadżerki. Leczy się ją kortykosteroidami.
 6. Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych charakteryzuje się występowaniem swędzących grudek mieszkowych wielkości od 3 do 5 milimetrów. Wykwity najczęściej występowania w okolicy tułowia, ramion i nóg. Lekarze uważają, że ta dermatoza jest formą trądziku, stąd leczy się ją podobnymi preparatami. Przeważnie nie zagraża ona ani mamie ani dziecku.
 7. Rumień guzowaty ciężarnych pojawia się w pierwszym lub na początku drugiego trymestru ciąży. Choroba objawia się obecnością zapalnych guzów na skórze. Może nawracać w kolejnych ciążach lub występować w późniejszym okresie podczas stosowania środków antykoncepcyjnych. Leczenie opiera się na miejscowym stosowaniu preparatów kortykosteroid owych.

 


Część kobiet, które z powodu przewlekłych schorzeń dermatologicznych były częstymi pacjentkami u specjalistów w ciąży nierzadko mogą liczyć na poprawę kondycji skóry. Zdarza się tak najczęściej w przypadku trądziku, łysienia plackowatego i bielactwa.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
16-01-2020
Ocena:
Ja miałam największy problem z przebarwieniami na twarzy, na szczęście udało mi sieje usunąć serią whiten z novacear
29-08-2018
Ocena:
Ja w ciąży mam suchą skórę, ale ratuję się balsamami, a jeśli chodzi o twarz to stosuję wodę termalna Termissa, jest rewelacyjna.
03-04-2017
Ocena:
Jakie preparaty na łuszczycę można stosować będąc w ciąży? Czy moglibyście polecić mi coś konkretnego? Dużo dobrego słyszałam o dermokosmetykach "dr. Michaels". Czy ktoś miał okazję z nich skorzystać?
14-11-2013
Ocena:
Opryszczki ciężarnych to nazwa historyczna (użwana przed przeszło 70 laty). Choroba nazywa się pemfigoid ciężarnych i należy do autoimmunizacyjnych dermatoz pęcherzowych. Nieleczona może być groźna dla życia matki.<br />Ectoskin jest ok, ale zależy do czego.
probiotyki w ciąży

Probiotyki w ciąży: jak dbać o zdrowie jelit dla dobra twojego i dziecka?

2024-02-26
Badania wskazują, że zażywanie dobrze dobranych probiotyków w ciąży może nieść liczne korzyści zarówno dla matki, jak i jej dziecka – to między innymi zmniejszenie nasilenia wzdęć i zaparć u matki, zmniejszenie ryzyko jej zachorowania na cukrzycę ciężarnych, a także ograniczenie kolek i zmniejszenie ryzyka otyłości u dziecka. Wyjaśniamy, jak dokładnie działają probiotyki w ciąży i na co zwracać uwagę przy ich wyborze.
melisa w ciąży

Czy można pić melisę w ciąży? 

2024-02-19
Melisa (melisa lekarska) to roślina znana ze swojego uspokajającego działania - pomaga obniżyć poziom lęku i stres, poprawia nastrój i ułatwia zasypianie. Bardzo chętnie sięgają po nią między innymi przyszłe mamy. Czy jednak melisa w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, kiedy lepiej z niej zrezygnować. 
kolagen w ciąży

Kolagen w ciąży: jak wspierać zdrową skórę i stawy w oczekiwaniu na dziecko?

2024-01-24
Kolagen jest bardzo ważnym budulcem komórek w naszych organizmach. Odpowiada między innymi za kondycję stawów oraz nawilżenie i elastyczność skóry, a także za siłę kości oraz zębów. Nic dziwnego zatem, że bardzo chętnie po niego sięgamy, chcąc wesprzeć pracę organizmu. Pytanie jednak: czy kolagen w ciąży to dobry pomysł? Jeśli tak, to jaki produkt tego typu wybrać? Na co zwrócić uwagę i jak go stosować?
czopki glicerynowe w ciąży

Czopki glicerynowe w ciąży: jakie wybrać i jak stosować? Poradnik

2024-01-12
Zaparcia w ciąży to częsta i bardzo nieprzyjemna przypadłość. Na szczęście istnieją sposoby, aby “rozruszać” jelita i w końcu poczuć ulgę. Jednym z nich jest aplikacja czopka glicerynowego. Sprawdź, czy czopki glicerynowe w ciąży są bezpieczne, jak często można ich używać i czy sprawdzają się jako środek oczyszczający przed porodem.
elektrolity w ciąży

Elektrolity w ciąży: czy można stosować?

2023-12-01
W okresie ciąży może zwiększyć się zapotrzebowanie na elektrolity - zwłaszcza jeśli przyszłej mamie przytrafi się tzw. grypa żołądkowa. W takich sytuacjach intuicyjnie sięgamy po specjalistyczne środki nawadniające - czy jednak elektrolity w ciąży to na pewno dobry pomysł? Sprawdź, czym właściwie są elektrolity, jaką mają funkcję i czy można pić je codziennie.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.