Data modyfikacji:

Dermatozy i zmiany skórne w ciąży

Autor: Agnieszka Stefaniak-Zubko

Często słyszymy, że ciąża to nie choroba, ale naturalny dla kobiet stan fizjologiczny. Jednak w tym okresie w organizmie ciężarnej zachodzą burzliwe zmiany związane z układem immunologicznym i hormonalnym. Zdarza się, że ich naturalnym efektem są zmiany skórne. Bywa jednak i tak, że ciąża zmienia przebieg występujących już wcześniej dolegliwości dermatologicznych.

 

dermatozy w ciąży

 

 

U jednych pań w ciągu 9 miesięcy ich objawy będą się zaostrzały, u innych złagodnieją lub znikną zupełnie. Jak podkreślają lekarze, najważniejsze to nie lekceważyć problemów skórnych i każdy przypadek konsultować ze specjalistą. Może się okazać, że to co wydawało nam się naturalnym zjawiskiem związanym z ciążą, jest tak naprawdę stanem chorobowym.

 

Nie lekceważ swędzącego brzucha

Częstym przykładem mylenia ciążowych dolegliwości z poważnym schorzeniem jest uporczywy świąd skóry brzucha, rąk i stóp. Wiele pań lekceważy te objawy i łagodzi je, smarując skórę na przykład pudrem mentolowym. Warto jednak porozmawiać z lekarzem o dokuczliwym swędzeniu, bo zdarza się, że to jeden pierwszych objawów cholestazy ciążowej. To niebezpieczne dla płodu schorzenie wątroby, która szczególnie w ostatnim okresie ciąży nie potrafi poradzić sobie ze zbyt dużym stężeniem hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

 

Wśród najczęściej występujących zmian skórnych w ciąży znajdują się:

 • Nadmierna potliwość.
 • Przyspieszony wzrost włosów i paznokci.
 • Nadmierne owłosienie w obrębie twarzy, brzucha, karku i bioder.
 • Wzrost grubości podściółki tkanki tłuszczowej.
 • Rozstępy (szczególnie w okolicy brzucha, bioder, ud i piersi).
 • Zmiany barwnikowe: wzmożona pigmentacja otoczek brodawek sutkowych, okolic pępka, pojawienie się ciemniejszej kreski wzdłuż brzucha (linea negra) lub nadmierna wrażliwość skóry na światło powoduje powstawanie piegów czy tzw., ostud, czyli żółtych, nieregularnych plam przeważnie w okolicach twarzy.

Są również choroby dermatologiczne (dermatozy) charakterystyczne dla okresu ciąży. Choć zwykle są uciążliwe i przewlekłe, najczęściej nie stanowią zagrożenia dla kobiety i płodu. Zazwyczaj wystarczy podawanie leków antyhistaminowych i zewnętrznych preparatów przeciwświądowych. 

 

 

Jakie czynniki wpływają na pojawianie się zmian skórnych?

W tej grupie chorób lekarze najczęściej wymieniają:

 1. Opryszczki ciężarnych, które pojawiają się najczęściej w okolicach brzucha, ud i pośladków. Choć dolegliwość przypomina powszechną opryszczkę wywołaną wirusem, ma jednak podłoże autoimmunologiczne. Najczęściej wykwity pojawiają się w drugim i trzecim trymestrze ciąży, na ogół ustępują po porodzie lub po zakończeniu karmienia. Co ważne, kobiety cierpiące na dolegliwości  z tej grupy często rodzą przedwcześnie.
 2. Kiszajec opryszczkowaty to krostkowe zmiany skórne, które najczęściej ustępują po porodzie. Lekarze uważają, że dermatoza jest jedną z postaci łuszczycy. Zmiany skórne występują najczęściej w pachwinach, okolicach krocza i innych zagięciach skóry. Mają postać drobnych krostek otoczonych rumieniem. Częstym objawem towarzyszącym jest gorączka i bóle stawowe.
 3. Swędzące grudki i ogniska pokrzywkowe w przebiegu ciąży występują najczęściej u kobiet, spodziewających się pierwszego dziecka. Jeśli zmiany skórne są łagodne, często pacjentki nawet nie zgłaszają tych dolegliwości. Najczęściej dermatoza rozpoczyna się w okolicach rozstępów na podbrzuszu, dalej zajmując uda, pośladki i ramiona. Objawy zwykle ustępują po porodzie, ale mogą powrócić w kolejnych ciążach.
 4. Świerzbiączka ciężarnych objawia się występowaniem małych grudek, strupków i przeczosów szczególnie na wyprostowanych powierzchniach kończyn oraz w górnej części tułowia. Dermatoza występuje często u pacjentek mających skłonności do atopii. W leczeniu wysypki najczęściej stosuje się preparaty antyhistaminowe i sterydy. Jej objawy mijają po porodzie, czasem pozostawiając przebarwienia.
 5. Grudkowe zapalenie skóry ciężarnych ma związek z nadwrażliwością na tkanki łożyska. Dermatoza towarzyszy kobiecie jeszcze po porodzie, w przypadkach, gdy w macicy pozostały resztki łożyska. Na skórze chorej pojawiają się czerwone grudki o średnicy od 3 do 5 mm, które mogą pokryć się dodatkowo mniejszymi grudkami. Charakterystyczny jest duży świąd, stąd często występują również strupki i nadżerki. Leczy się ją kortykosteroidami.
 6. Swędzące ciążowe zapalenie mieszków włosowych charakteryzuje się występowaniem swędzących grudek mieszkowych wielkości od 3 do 5 milimetrów. Wykwity najczęściej występowania w okolicy tułowia, ramion i nóg. Lekarze uważają, że ta dermatoza jest formą trądziku, stąd leczy się ją podobnymi preparatami. Przeważnie nie zagraża ona ani mamie ani dziecku.
 7. Rumień guzowaty ciężarnych pojawia się w pierwszym lub na początku drugiego trymestru ciąży. Choroba objawia się obecnością zapalnych guzów na skórze. Może nawracać w kolejnych ciążach lub występować w późniejszym okresie podczas stosowania środków antykoncepcyjnych. Leczenie opiera się na miejscowym stosowaniu preparatów kortykosteroid owych.

 


Część kobiet, które z powodu przewlekłych schorzeń dermatologicznych były częstymi pacjentkami u specjalistów w ciąży nierzadko mogą liczyć na poprawę kondycji skóry. Zdarza się tak najczęściej w przypadku trądziku, łysienia plackowatego i bielactwa.

 

Zdjęcie: Fotolia.pl


Autor

Agnieszka Stefaniak-Zubko

Miłośniczka internetu i public relations. Zawodowo współtwórczyni lokalnej marki Zagłębiarki – dobry design rodem z Zagłębia Dąbrowskiego, dziennikarka, copywriterka i konsultantka  w zakresie social media. Prywatnie żona, mama dwójki dzieci i dwóch kotów. Wierzy, że rodzina dodaje skrzydeł do realizowania pasji, a liczba rosnących obowiązków, rozciąga 24-godzinny dzień do nieskończoności

Komentarze
16-01-2020
Ocena:
Ja miałam największy problem z przebarwieniami na twarzy, na szczęście udało mi sieje usunąć serią whiten z novacear
29-08-2018
Ocena:
Ja w ciąży mam suchą skórę, ale ratuję się balsamami, a jeśli chodzi o twarz to stosuję wodę termalna Termissa, jest rewelacyjna.
03-04-2017
Ocena:
Jakie preparaty na łuszczycę można stosować będąc w ciąży? Czy moglibyście polecić mi coś konkretnego? Dużo dobrego słyszałam o dermokosmetykach "dr. Michaels". Czy ktoś miał okazję z nich skorzystać?
14-11-2013
Ocena:
Opryszczki ciężarnych to nazwa historyczna (użwana przed przeszło 70 laty). Choroba nazywa się pemfigoid ciężarnych i należy do autoimmunizacyjnych dermatoz pęcherzowych. Nieleczona może być groźna dla życia matki.<br />Ectoskin jest ok, ale zależy do czego.
badania prenatalne 3. trymestr

Badania prenatalne - 3 trymestr. Wszystko co powinnaś wiedzieć

2023-04-18
Trzeci trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia i trwa do momentu porodu. Jest to okres, w którym rozwój płodu nabiera tempa, a kobieta w ciąży doświadcza wielu zmian fizycznych i emocjonalnych. Badania prenatalne 3 trymestr są badaniami koniecznymi w celu monitorowania prawidłowego rozwoju dziecka oraz w wykryciu ewentualnych nieprawidłowości. Nie wiesz na czym polegają badania prenatalne 3 trymestru? Zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem! Na pewno znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania!
rotawirus w ciąży

Grypa żołądkowa, rotawirus w ciąży – postępowanie

2022-11-09
Grypa żołądkowa, jelitówka, infekcja rotawirusowa – to wszystko oznacza infekcję układu pokarmowego, która objawia się wymiotami i biegunką. Na szczęście w ciąży ta choroba nie wpływa negatywnie dziecko. Sprawdź, jak postępować, gdy dopadnie cię rotawirus w ciąży oraz w jakich sytuacjach należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem.
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Kiedy należy udać się do lekarza?

2022-08-04
Upadek w ciąży: jakie mogą być konsekwencje? Uraz brzucha ciążowego może doprowadzić do odklejenia łożyska, a to zawsze stan zagrożenia zdrowia i życia płodu. Nie musi być to nawet mocne uderzenie, ani nawet upadek w ciąży ze znaczącej wysokości. Czasem po prostu uraz jest niefortunny lub łożysko jest bardziej podatne na odklejenie. Szczególnie groźny dla matki i dla dziecka jest upadek w 3 trymestrze ciąży. Kiedy należy udać się do lekarza?
co na zgagę w ciąży

Co na zgagę w ciąży? Domowe sposoby na zgagę

2021-10-31
Zgaga to powszechny problem, który może spotkać każdego. Jeśli pojawia się sporadycznie, nie powinna wzbudzać niepokoju. Na tę dolegliwość bardzo często skarżą się przyszłe mamy. Jeśli zgaga dokucza bez przerwy przez wiele miesięcy, może być bardzo uporczywa, a także prowadzić do komplikacji. Co ją powoduje? I co na zgagę w ciąży sprawdzi się najlepiej?
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
kobieta w ciąży

Jakie leki są groźne w ciąży?

2021-05-01
Wiele kobiet, które dowiadują się, że są w ciąży, rozpoczyna suplementację preparatami mającymi korzystny wpływ na rozwój płodu – czy to za radą rodziny, koleżanek, czy pod wpływem kampanii reklamowych takich preparatów. Jednak niewiele z nich zdaje sobie sprawę z faktu, że istnieją także leki groźne w ciąży. Nawet te, przyjmowane raz na jakiś czas (które można kupić bez recepty w aptece czy sklepie spożywczym), mogą nieść ze sobą niebezpieczeństwo uszkodzenia płodu, a nawet doprowadzić do poronienia.
test ciążowy

Zatrucie ciążowe, czyli gestoza. Czym jest i jak sobie z nią radzić?

2021-04-14
Niedawno odebrałaś cudowną nowinę. Jesteś w ciąży i nie możesz doczekać się chwili, kiedy weźmiesz swoje maleństwo w ramiona. Wiesz doskonale, że powinnaś o siebie teraz dbać, jak nigdy dotąd. A całkiem niedawno usłyszałaś, że jest coś takiego, jak zatrucie ciążowe. Poznaj tę przykrą dolegliwość nieco bliżej.