Data modyfikacji:

Pielęgnacja paznokci w ciąży – fakty i mity

Autor: Katarzyna Moryc

Nie od dziś wiadomo, że paznokcie nie są jedynie po to, by ładnie wyglądały i dodawały dłoniom uroku. Po co więc je masz? Po to, by chronić wrażliwe koniuszki palców i zwiększyć Twoją zdolność do chwytania drobnych przedmiotów. Dlatego warto je nagrodzić i porządnie o nie zadbać. O ile, normalnie nie stanowi to większego problemu, tak w czasie ciąży nie wszystko jest już takie oczywiste. Zobacz jakie opinie krążą wokół tematu pielęgnacji paznokci w ciąży. Które z nich są prawdą, a w co nie warto wierzyć?

 

Kobieta w ciąży malująca paznokcie

 

Chwytanie i ochrona palców to jedno, ale paznokcie wiele mówią o stanie Twojego zdrowia. Dobrze jest zatem o nie odpowiednio zadbać, zwłaszcza, że w czasie ciąży, paznokcie rosną szybciej, a to za sprawą nadmiaru estrogenów, który wpływa na intensywniejszą pracę macierzy paznokci. Co wolno robić, a czego unikać? Poznaj najpowszechniejsze fakty i mity dotyczące pielęgnacji paznokci, gdy spodziewasz się dziecka.

 

1. Mit - Manicure i pedicure w ciąży są zakazane

Nie ma jednoznacznych badan, które potwierdziłyby szkodliwy wpływ zabiegów typu manicure, czy pedicure na przebieg ciąży. Jednak, istnieją substancje chemiczne, występujące w niektórych preparatach do pielęgnacji paznokci (między innymi w lakierach i zmywaczach), które mogą zaszkodzić.

 

2. Prawda - W ciąży nie powinno się wycinać skórek

Chodzi o to, że takie wycinanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia naskórka, a to z kolei, zwiększa możliwość powstania zakażenia. Jednak to, że w ciąży nie powinno się wycinać skórek nie oznacza, że nie możesz nic z nimi zrobić. Znacznie bezpieczniejsze jest ich odsuwanie za pomocą specjalnych patyczków. A najlepiej, poproś o pomoc fachowca.

 


3. Prawda - Lakiery zawierające m.in. toluen są szkodliwe

Niektóre preparaty do paznokci posiadają w swoim składzie substancje takie jak toluen, alkohol izopropylowy, czy formaldehydy i ftalany, oraz aceton. Niektórzy lekarze alarmują, że używanie produktów z tymi substancjami może zwiększać ryzyko poronienia, choć dotyczy to głównie kobiet, które paznokcie zdobią, czyli manicurzystek. Jeszcze inni twierdzą, że takich kosmetyków w ogóle nie powinno się stosować w czasie ciąży, ponieważ mogą doprowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dzieci. Jednak, nie powołują się przy tym na konkretne wyniki badań.

Inna sprawa, że preparaty takie, jak  choćby zmywacz do paznokci, nieprzyjemnie pachnie i może wywołać napad mdłości, a nawet zawroty głowy.

 


4. Mit - Podobnie, jak farbowanie włosów, paznokcie żelowe, hybrydowe lub akrylowe są w ciąży zakazane

Stężenie szkodliwych (bądź potencjalnie szkodliwych) substancji w produktach do stylizacji paznokci jest stosunkowo niewielkie. Przykładowo, jeśli chodzi o aceton, jego opary mogą zaszkodzić, gdy jego stężenie jest bardzo wysokie. Jest wtedy wchłaniany do krwi przez płuca. Na szczęście, podczas zabiegów typu manicure, czy pedicure jego stężenie jest o wiele mniejsze.

Niektóre kobiety martwią się koniecznością stosowania lamp UV stosowaną do utwardzania przy wykonywaniu manicure hybrydowego. Niepotrzebnie. Taka lampa to nie solarium, nie nagrzewa całego ciała i nie wytwarza żadnych szkodliwych dla dziecka, ani matki, promieni.

W przypadku paznokci akrylowych, problemem może być przykry zapach, który może dodatkowo drażnić śluzówki, nawet u osób niebędących w ciąży. Zatem, jeśli drażnią się zapachy i masz mdłości, na czas ciąży zrezygnuj z akryli, na przykład, na rzecz paznokci żelowych. Albo podczas zabiegu używaj specjalnej maseczki, która zablokuje nieprzyjemny zapach.  5. Prawda - Idąc do szpitala, na przykład przed porodem, powinno się mieć niepomalowane paznokcie

Wiele szpitali wręcz nakazuje kobietom zmycie paznokci przed porodem. Dlaczego? O ile wystylizowane paznokcie nie przeszkadzają bezpośrednio w czasie porodu, problem stanowi konieczność wykonania zabiegów chirurgicznych, choćby cesarskiego cięcia. A jak wiadomo, takiej konieczności nigdy nie można wykluczyć.

Chodzi o to, że personel szpitala musi mieć możliwość wczesnego wykrycia powikłań, które w pierwszej kolejności widać właśnie na paznokciach. Obserwuje się ich kolor (czy nie sinieją lub nie bledną). Ale „czyste” paznokcie potrzebne są także do założenia na palce pulsoksymetru, żeby monitorować stan pacjentki. Aby działał on prawidłowo, płytka paznokcia musi być naturalna i niepokryta żadnymi chemikaliami.  

 

 


Pielęgnacja paznokci w ciąży - o czym warto pamiętać?

  • Wybieraj kosmetyki bez szkodliwych substancji (jak toluen, alkohol izopropylowy, formaldehydy, ftalany).
  • Jeśli możesz, unikaj zmywaczy zawierających aceton.
  • Odsuwaj skórki, zamiast je wycinać.
  • Lakier na paznokcie nakładaj zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej takiego, który ma możliwość szerokiego otwarcia okna lub drzwi.
  • Jeśli doskwierają Ci mdłości, na czas malowania paznokci lub usuwania z nich lakieru, możesz zakładać na twarz maseczkę, żeby nie wdychać przykrych zapachów.
  • Usuń lakier z paznokci przed terminem porodu, lub przynajmniej zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu obowiązują zasady dotyczące paznokci.

 

Widzisz? W czasie ciąży wcale nie musisz rezygnować z pielęgnacji i stylizacji paznokci. Ważne jednak, byś zachowała maksimum bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Czas na szaleństwa i bardziej odważne stylizacje paznokci jeszcze powróci. :)

 

A może masz swoje własne patenty na ciążowe "mani pedi"? 

 

Zdjęcie: fotolia.com by Monika Olszewska


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
16-07-2018
Ocena:
Moja kosmetyczka do usunięcia lakieru używa frezarki. Czy jest ona bezpieczna w ciąży.
31-08-2017
Ocena:
Ja opiekę nad moimi paznokciami powierzyłam manikiurzystce z SCM estetic, w Krakowie. Samodzielna pielęgnacja może przysparzać wielu problemów, więc lepiej skorzystać z usług kogoś, kto się na niej zna :-).
20-04-2017
Ocena:
Dokładnie, spokojnie możesz robić Hybryde. Nic nie zaszkodzi ani tobie ani maleństwu
12-04-2017
Ocena:
Uff, już się przestraszyłam, że będę musiąła zrezygnować z moich ukochanych hybryd. Na szczęście wszytsko jest ok
moda w ciazy

Moda w ciąży, czyli jakie ubrania dla ciężarnych?

2021-09-17
Szczęśliwie minęły już czasy, w których przyszłe mamy zakrywały swoje brzuchy niekształtnymi, zdecydowanie zbyt wielkimi ubraniami. Obecnie ciążowe ubrania są nie tylko piękne, ale i naprawdę wygodne. Sprawdź, co obecnie lansuje moda w ciąży i zacznij inspirować się nowymi, ciekawymi trendami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2021-08-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2021-08-27
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
Łożysko na przedniej ścianie macicy

Łożysko na przedniej ścianie macicy

2021-08-21
Termin „łożysko na przedniej ścianie macicy” określa położenie łożyska – struktury, która odżywia płód w łonie matki. Takie ułożenie nie jest związane z żadnymi nieprawidłowościami, jak to jest w przypadku łożyska przodującego. Wyjaśniamy, czy łożysko na przedniej ścianie wpływa na odczuwanie ruchów płodu i wielkość brzucha oraz czy jest wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu cesarskiego cięcia.
farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży. Czy jest bezpieczne? O czym pamiętać?

2021-08-07
Współczesne ciężarne to bardzo często zadbane, piękne kobiety, które z przyjemnością dbają o swój wygląd. Czy jednak na pewno mogą one poddawać się wszystkim zabiegom? Co z koloryzacją – czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jeśli spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj.
sushi w ciąży

Czy można jeść sushi w ciąży?

2021-08-05
Jeśli jesteś w ciąży, to prawdopodobnie przestałaś jeść sushi z uwagi na dobro dziecka. Czy wiesz jednak, że to wyrzeczenie jest trochę „na wyrost”? Sprawdź, jakie sushi w ciąży nie zaszkodzi dziecku i przestań odmawiać sobie tej drobnej przyjemności.
wypadanie wlosow po ciazy

Co na wypadanie włosów po ciąży?

2021-07-15
Włosy kobiety w ciąży są wyjątkowo piękne – nabierają blasku, wydają się grubsze i zdecydowanie bardziej lśniące. Niestety stan ten nie trwa wiecznie. Już po dwóch, maksymalnie trzech miesiącach od porodu młoda mama może zauważyć, że na szczotce pozostaje niepokojąco dużo włosów. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jakie są sposoby na wypadanie włosów po ciąży.