Data modyfikacji:

Pielęgnacja paznokci w ciąży – fakty i mity

Autor: Katarzyna Moryc

Nie od dziś wiadomo, że paznokcie nie są jedynie po to, by ładnie wyglądały i dodawały dłoniom uroku. Po co więc je masz? Po to, by chronić wrażliwe koniuszki palców i zwiększyć Twoją zdolność do chwytania drobnych przedmiotów. Dlatego warto je nagrodzić i porządnie o nie zadbać. O ile, normalnie nie stanowi to większego problemu, tak w czasie ciąży nie wszystko jest już takie oczywiste. Zobacz jakie opinie krążą wokół tematu pielęgnacji paznokci w ciąży. Które z nich są prawdą, a w co nie warto wierzyć?

 

Kobieta w ciąży malująca paznokcie

 

Chwytanie i ochrona palców to jedno, ale paznokcie wiele mówią o stanie Twojego zdrowia. Dobrze jest zatem o nie odpowiednio zadbać, zwłaszcza, że w czasie ciąży, paznokcie rosną szybciej, a to za sprawą nadmiaru estrogenów, który wpływa na intensywniejszą pracę macierzy paznokci. Co wolno robić, a czego unikać? Poznaj najpowszechniejsze fakty i mity dotyczące pielęgnacji paznokci, gdy spodziewasz się dziecka.

 

1. Mit - Manicure i pedicure w ciąży są zakazane

Nie ma jednoznacznych badan, które potwierdziłyby szkodliwy wpływ zabiegów typu manicure, czy pedicure na przebieg ciąży. Jednak, istnieją substancje chemiczne, występujące w niektórych preparatach do pielęgnacji paznokci (między innymi w lakierach i zmywaczach), które mogą zaszkodzić.

 

2. Prawda - W ciąży nie powinno się wycinać skórek

Chodzi o to, że takie wycinanie wiąże się ze zwiększonym ryzykiem uszkodzenia naskórka, a to z kolei, zwiększa możliwość powstania zakażenia. Jednak to, że w ciąży nie powinno się wycinać skórek nie oznacza, że nie możesz nic z nimi zrobić. Znacznie bezpieczniejsze jest ich odsuwanie za pomocą specjalnych patyczków. A najlepiej, poproś o pomoc fachowca.

 


3. Prawda - Lakiery zawierające m.in. toluen są szkodliwe

Niektóre preparaty do paznokci posiadają w swoim składzie substancje takie jak toluen, alkohol izopropylowy, czy formaldehydy i ftalany, oraz aceton. Niektórzy lekarze alarmują, że używanie produktów z tymi substancjami może zwiększać ryzyko poronienia, choć dotyczy to głównie kobiet, które paznokcie zdobią, czyli manicurzystek. Jeszcze inni twierdzą, że takich kosmetyków w ogóle nie powinno się stosować w czasie ciąży, ponieważ mogą doprowadzić do wad rozwojowych i wrodzonych u dzieci. Jednak, nie powołują się przy tym na konkretne wyniki badań.

Inna sprawa, że preparaty takie, jak  choćby zmywacz do paznokci, nieprzyjemnie pachnie i może wywołać napad mdłości, a nawet zawroty głowy.

 


4. Mit - Podobnie, jak farbowanie włosów, paznokcie żelowe, hybrydowe lub akrylowe są w ciąży zakazane

Stężenie szkodliwych (bądź potencjalnie szkodliwych) substancji w produktach do stylizacji paznokci jest stosunkowo niewielkie. Przykładowo, jeśli chodzi o aceton, jego opary mogą zaszkodzić, gdy jego stężenie jest bardzo wysokie. Jest wtedy wchłaniany do krwi przez płuca. Na szczęście, podczas zabiegów typu manicure, czy pedicure jego stężenie jest o wiele mniejsze.

Niektóre kobiety martwią się koniecznością stosowania lamp UV stosowaną do utwardzania przy wykonywaniu manicure hybrydowego. Niepotrzebnie. Taka lampa to nie solarium, nie nagrzewa całego ciała i nie wytwarza żadnych szkodliwych dla dziecka, ani matki, promieni.

W przypadku paznokci akrylowych, problemem może być przykry zapach, który może dodatkowo drażnić śluzówki, nawet u osób niebędących w ciąży. Zatem, jeśli drażnią się zapachy i masz mdłości, na czas ciąży zrezygnuj z akryli, na przykład, na rzecz paznokci żelowych. Albo podczas zabiegu używaj specjalnej maseczki, która zablokuje nieprzyjemny zapach.  5. Prawda - Idąc do szpitala, na przykład przed porodem, powinno się mieć niepomalowane paznokcie

Wiele szpitali wręcz nakazuje kobietom zmycie paznokci przed porodem. Dlaczego? O ile wystylizowane paznokcie nie przeszkadzają bezpośrednio w czasie porodu, problem stanowi konieczność wykonania zabiegów chirurgicznych, choćby cesarskiego cięcia. A jak wiadomo, takiej konieczności nigdy nie można wykluczyć.

Chodzi o to, że personel szpitala musi mieć możliwość wczesnego wykrycia powikłań, które w pierwszej kolejności widać właśnie na paznokciach. Obserwuje się ich kolor (czy nie sinieją lub nie bledną). Ale „czyste” paznokcie potrzebne są także do założenia na palce pulsoksymetru, żeby monitorować stan pacjentki. Aby działał on prawidłowo, płytka paznokcia musi być naturalna i niepokryta żadnymi chemikaliami.  

 

 


Pielęgnacja paznokci w ciąży - o czym warto pamiętać?

  • Wybieraj kosmetyki bez szkodliwych substancji (jak toluen, alkohol izopropylowy, formaldehydy, ftalany).
  • Jeśli możesz, unikaj zmywaczy zawierających aceton.
  • Odsuwaj skórki, zamiast je wycinać.
  • Lakier na paznokcie nakładaj zawsze w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, najlepiej takiego, który ma możliwość szerokiego otwarcia okna lub drzwi.
  • Jeśli doskwierają Ci mdłości, na czas malowania paznokci lub usuwania z nich lakieru, możesz zakładać na twarz maseczkę, żeby nie wdychać przykrych zapachów.
  • Usuń lakier z paznokci przed terminem porodu, lub przynajmniej zorientuj się, czy w wybranym przez Ciebie szpitalu obowiązują zasady dotyczące paznokci.

 

Widzisz? W czasie ciąży wcale nie musisz rezygnować z pielęgnacji i stylizacji paznokci. Ważne jednak, byś zachowała maksimum bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku. Czas na szaleństwa i bardziej odważne stylizacje paznokci jeszcze powróci. :)

 

A może masz swoje własne patenty na ciążowe "mani pedi"? 

 

Zdjęcie: fotolia.com by Monika Olszewska


Autor

Katarzyna Moryc

Jestem pracującą mamą trzech synów i zarazem trzech wcześniaków - Marcela, Maćka i Mateusza, uwielbiam nowe wyzwania, zwłaszcza takie, które pozwalają mi się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności. Potrafię szare i nudne zamienić w coś świeżego, uwielbiam wszystko, co kreatywne. Staram się wychowywać dzieci w duchu bliskości, jestem fanką chust i pieluch wielorazowych. Prowadzę blog KreacjoWariacje.pl

Komentarze
16-07-2018
Ocena:
Moja kosmetyczka do usunięcia lakieru używa frezarki. Czy jest ona bezpieczna w ciąży.
31-08-2017
Ocena:
Ja opiekę nad moimi paznokciami powierzyłam manikiurzystce z SCM estetic, w Krakowie. Samodzielna pielęgnacja może przysparzać wielu problemów, więc lepiej skorzystać z usług kogoś, kto się na niej zna :-).
20-04-2017
Ocena:
Dokładnie, spokojnie możesz robić Hybryde. Nic nie zaszkodzi ani tobie ani maleństwu
12-04-2017
Ocena:
Uff, już się przestraszyłam, że będę musiąła zrezygnować z moich ukochanych hybryd. Na szczęście wszytsko jest ok
bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

Bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką

2023-01-25
Wymioty, ból głowy, plamienia czy obrzmiałe piersi? Jakie objawy pojawiają się w bardzo wczesnej ciąży? Sprawdź, jakie są bardzo wczesne objawy ciąży przed miesiączką. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Co oznacza ból w dole brzucha w ciąży w 3 trymestrze?

2023-01-21
Różnorodne bóle brzucha w ciąży są stosunkowo częstym problemem przyszłych mam. Zazwyczaj najbardziej drażliwym miejscem jest podbrzusze, w którym zachodzi mnóstwo przemian fizjologicznych spowodowanych wzrostem dziecka i przygotowaniem organizmu do porodu. Niektóre bóle są normalne i typowe dla kobiet w ciąży, jednak niektóre mogą dawać sygnał, że coś jest nie tak. Co oznacza zatem ból w dole brzucha w 3 trymestrze? Jakie są ich przyczyny i jak się ich pozbyć? Radzimy co należy zrobić w przypadku bólu podbrzusza u kobiet w ciąży.
swędzenie pochwy w ciąży

Swędzenie pochwy w ciąży – co stosować?

2023-01-16
Swędzenie pochwy w ciąży, w związku z zachodzącymi zmianami hormonalnymi, pojawia się dość często i może być spowodowane różnymi czynnikami. Za świąd zwykle odpowiada nadmierna suchość, podrażnienie, bądź zmiany w obrębie flory bakteryjnej. Zdarza się, że przyszła mama zmaga się również z infekcją intymną o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym. W takich przypadkach warto wiedzieć, co stosować w przypadku swędzenia pochwy w ciąży i czy domowe sposoby wystarczą.
ciąża

Jak liczyć tygodnie ciąży? Wiek ciążowy

2022-12-28
Jesteś w ciąży i chciałabyś sprawdzić, jakiej wielkości jest twoje dziecko i na jakim etapie rozwoju się znajduje? Aby uzyskać te informacje, musisz znać wiek ciążowy. Sprawdź, jak liczyć tygodnie ciąży według reguły Naegelego i jak zrobić to innymi sposobami.
wizyta u lekarza

Waga dziecka w ciąży. Ile waży płód w kolejnym tygodniu i trymestrze ciąży?

2022-12-28
Waga dziecka w ciąży to kwestia, która niezmiernie interesuje niemal każdą przyszła mamę. Z jednej strony chodzi o zwykłą ciekawość i chęć zwizualizowania sobie malca w brzuchu, z drugiej – waga dziecka w ciąży to ważna informacja o tym, czy rozwija się ono prawidłowo. Jeśli ty też chcesz dowiedzieć się, jak przybiera na wadze płód w poszczególnych tygodniach ciąży – koniecznie przeczytaj.
bóle krzyżowe a rozwarcie

Bóle krzyżowe a rozwarcie: jaki mają wpływ?

2022-12-16
Bóle porodowe mogą mieć różny charakter. Najbardziej znane są klasyczne bóle, wynikające z silnych skurczów macicy – one „obejmują” cały brzuch i sprawiają, że staje się on niezwykle twardy. Wiele kobiet wspomina również o bólach krzyżowych. One z kolei mogą pojawić się już przed porodem. Jak wyglądają i czy bóle z krzyża mogą mieć charakter przepowiadający?
czy można jeść ananas w ciąży

Czy można jeść ananas w ciąży?

2022-11-04
Jesteś miłośniczką owoców i zastanawiasz się, czy można jeść ananas w ciąży? Okazuje się, że odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka oczywista. Poznaj listę sposobów na wywołanie porodu.