Data publikacji:

Farbowanie włosów w ciąży. Czy jest bezpieczne? O czym pamiętać? 

Współczesne ciężarne to bardzo często zadbane, piękne kobiety, które z przyjemnością dbają o swój wygląd. Czy jednak na pewno mogą one poddawać się wszystkim zabiegom? Co z koloryzacją – czy farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne? Jeśli spodziewasz się dziecka, koniecznie przeczytaj.
farbowanie włosów w ciąży

Farbowanie włosów w ciąży – sprzeczne informacje

Farbowanie włosów w ciąży – mimo licznych badań, wciąż pozostaje kwestią sporną. Zwolennicy takich zabiegów podkreślają, że dzisiaj już nie produkuje się farb o bardzo chemicznym składzie, dlatego przyszłe mamy śmiało mogą po nie sięgać. Inni przestrzegają przed farbowaniem włosów jedynie w pierwszych tygodniach trwania ciąży, pozostali natomiast zalecają, by takim zabiegom poddawać się dopiero po porodzie. Jak to zatem jest?

Farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży

Zdaniem większości specjalistów farbowanie włosów w pierwszym trymestrze ciąży nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka, o ile tylko przyszła mama będzie sięgać po produkty do koloryzacji z naturalnym składem. 

Musisz jednak wiedzieć, że są i tacy lekarze, którzy przestrzegają przed takim krokiem. Choć amoniak – substancja szkodliwa dla organizmu, a zawarta w niektórych farbach, nie przenika do krwiobiegu, to w trakcie koloryzacji ciężarna może ją wdychać

Należy zauważyć, że pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym zarodek/płód rozwija się niezwykle intensywnie – powstają wszystkie organy, które później będą jedynie ulegały doskonaleniu. 


Przeczytaj także: Pielęgnacja paznokci w ciąży - fakty i mity


Podsumowując: farbowanie włosów w pierwszych tygodniach ciąży prawdopodobnie nie jest szkodliwe. Jeżeli jednak chcesz unikać kontaktu z jakąkolwiek chemią, to przełóż farbowanie na późniejszy czas

Farbowanie włosów w ciąży w trzecim trymestrze

Farbowanie włosów w ciąży w trzecim trymestrze ogólnie uznawane jest za bezpieczne – jeśli zatem chcesz pięknie prezentować się na porodówce, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś poddała się zabiegowi. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać niżej opisanych zasad.

Farbowanie w ciąży – ważne zasady

  • Używaj odpowiednich farb

Jeśli planujesz zabieg koloryzacji, to wybierz farbę, która ma jak najwięcej naturalnych składników. Unikaj produktów z amoniakiem. 

  • Sprawdź datę ważności farby

W czasie ciąży musisz wyjątkowo skrupulatnie pilnować nie tylko terminów ważności produktów spożywczych, ale również kosmetyków. Jeśli farbujesz włosy sama, zerknij na pudełko i upewnij się, czy masz świeży produkt. Jeśli włosy będzie farbował ci fryzjer – dopytaj, czy na pewno używa świeżego produktu.

  • Zdecyduj się na delikatną zmianę

Farbowanie włosów w ciąży może zakończyć się osiągnięciem efektu innego od zamierzonego – winne temu są hormony. Dlatego na wszelkie wypadek nie decyduj się na radykalną zmianę koloru. Przyciemnij lub rozjaśnij pasma o jeden odcień, a ryzyko uzyskania nieoczekiwanego, niechcianego efektu znacznie spadnie. 

  • Udaj się do nowoczesnego salonu

W nowoczesnych salonach fryzjerskich bardziej dba się o wysoką jakość produktów, higienę pracy, pracownicy częściej udają się również na różnego typu szkolenia. Ważne jest dla ciebie również to, że nowoczesne wnętrza są zazwyczaj dość duże i przewiewne.

  • Nie farbuj włosów w niektórych okolicznościach

Farbowanie włosów w ciąży jest niewskazane, jeśli przyszła mama ma jakiekolwiek uszkodzenia skóry głowy (wówczas szkodliwe substancje mogą dostać się do krwiobiegu, a następnie – do organizmu płodu) albo gdy przechodzi infekcję. W takich sytuacjach zdecydowanie lepiej będzie przełożyć wizytę albo zupełnie z niej zrezygnować. 
Autor: Robert Wojtaś