Data modyfikacji:

Kryzys laktacyjny – co robić

Autor: Katarzyna Chmielewska-Walas

Niemowlę chce być wciąż przy piersi, sprawia wrażenie wciąż głodnego, a piersi jakby nie nadążały z produkcją mleka? To może być kryzys laktacyjny – sprawdź, jak go przetrwać.

kryzys laktacyjny

fot.Echo Grid/Unsplash

Kryzys laktacyjny – co to jest?

Kryzysem laktacyjnym nazywamy moment, gdy gwałtownie zwiększa się zapotrzebowanie niemowlęcia na mleko mamy na skutek skoku rozwojowego. Dziecko instynktownie zaczyna zgłaszać się do piersi częściej i intensywnie ssać, aby „zamówić” więcej mleka. Kryzys laktacyjna trwa zwykle ok 2-3 dni.

Kryzys laktacyjny – objawy

  1. Dziecko chce być przy piersi o wiele dłużej i częściej niż wcześniej
  2. Zwiększa się ilość nocnych pobudek na karmienie
  3. Może być niespokojne i rozdrażnione
  4. Piersi sprawiają wrażenie miękkich i pustych

Kryzys laktacyjny - kiedy można się spodziewać? 

Kryzysy laktacyjne mogą się pojawiać w podobnym czasie, co skoki rozwojowe – najbardziej zauważalne są zwykle dwa: ten występujący około 5 tygodnia życia niemowlęcia, kryzys laktacyjny w 3 miesiącu (czasem 4 miesiąc). Często spotkać się możemy także z kryzysem laktacyjnym około dwa tygodnie po porodzie. Z kolei dalsze kryzysy laktacyjne: w okolicy 6, 9 i 12 miesięcy są odczuwalne zdecydowanie rzadziej (mogą się objawić jedynie częstym nocnym zgłaszaniem się do piersi). Okresy wzmożonego zainteresowania ssaniem piersi mogą nastąpić także koło 15-16 miesiąca, w okolicach półtora roczku, a także blisko drugich urodzin. To zapotrzebowanie na ssanie piersi jest zgłaszane o wiele rzadziej – głównie dlatego, że odsetek mam karmiących piersią dzieci starsze niż rok wciąż jest niewielki, ale także dlatego, że karmienie dzieci po roku jest już o wiele mniej schematyczne i związane z indywidualnymi zwyczajami mamy i dziecka.



Sposoby na kryzys laktacyjny:

  1. Zachowaj spokój, wstrzymaj się z dokarmianiem dziecka mieszanką mleko zastępczą, sprawdź, czy niemowlę ma prawidłowe przyrosty i czy spełnione są wskaźniki skutecznego karmienia piersią
  2. Postaraj się rozluźnić, pozwól dziecko ssać do woli. Im więcej bliskości między wami i kontaktu skóra do skóry tym większa będzie produkcja mleka
  3. Zadbaj o nawodnienie swojego organizmu
  4. Możesz wspomóc się herbatkami i preparatami na laktację
  5. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z Certyfikowanym Doradcą Laktacyjnym

 

Uwaga, skontaktuj się z lekarzem lub SOR pediatrycznym, jeśli:

  • dziecko nie moczy pieluch od kilku godzin
  • nie przybiera na wadze
  • ma suchą śluzówkę w buzi
  • ma zapadnięte ciemiączko
  • dziecko śpi więcej niż zwykle
  • długo utrzymuje się żółtaczka

Przy każdej zmianie zachowania dziecka warto obserwować je uważnie, by nie przeoczyć objawów choroby. Warto wiedzieć, że dzieci przy każdym skoku rozwojowym i kryzysie laktacyjnym będą zachowywać się podobne. Pocieszające jest natomiast to, że po okresie burzy czeka nas kilka tygodniu spokoju - dziecko powinno spać dłużej i spokojniej oraz być nieco mniej wymagające.

 

Czytaj również:

Jak przechowywać odciągnięte mleko


Autor

Katarzyna Chmielewska-Walas

z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu dziennikarka i redaktorka o niecodziennym hobby: doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich. Współautorka książki "Notatki z rodzicielstwa bliskości" (Wyd. Harmonia 2018). Mama Hani i Zosi, redaktorka portalu Dzidziusiowo.pl w latach 2018-2020.

Komentarze
27-01-2020
Ocena:
Artykuł jest bardzo dobrze napisany jednak nie zawsze wszystko się da tak podręcznikowo.. wiem po sobie , Chyba cały Internet przetrzepalam jak dopadł nas kryzys i wtedy lapalam się wszystkiego co nie przynosiło efektu A trafiłam przypadkiem na MOM SOS który dopiero co wchodził na rynek i nikt go nie znał ale zamówiłam i naprawdę pomógł, jesteśmy razem do dziś. Polecam każdemu
29-09-2019
Ocena:
szczerze mówiąc ja od początku miałam zamiar pić herbatkę z Holle, bo moja siostra też ją piła jeszcze w ciąży i sobie chwaliła. ja zaczęłam dopiero jak mały sie urodził i troche musiałam poczekac na rezultaty, ale rezultaty przyszły. wolę takie naturalne, ziołowe sposoby niż jakies chemie. wszystkim myslącym podobnie polecam.
21-06-2019
Ocena:
Ja dopiero zaczynam pić lactosan, w sumie to czwarty dzień. Moje koleżanki mnie do niego przekonały, ponieważ same go piły i twierdziły, że działa pozytywnie na laktację. Dla mnie ważny był smak, zależało mi żeby można było go łączyć nie tylko z wodą.
31-12-2018
Ocena:
Też jestem zachwycona lactosanem mama, nawet nie sądziłam, że w tak prosty sposób można wspierać laktację. W końcu laktacja nie szaleje i mam dużo pokarmu. A mogę go pić z mlekiem, jogurtem, na zimno lub ciepło, więc jest mega łatwy w użyciu, a to ważne dla zabieganych mam.
20-11-2018
Ocena:
Powiem szczerze, podchodziłam do produktów wspomagających raczej jak do placebo i nie wierzyłam, że działają. Tym czasem, kiedy sama zostałam mamą i szukałam czegoś skutecznego, żeby nadal karmić piersią, uświadomiłam sobie, że to naprawę działa. Ktoś ten lactosan mądrze wymyślił.
27-10-2018
Ocena:
Ja w trzeciej dobie picia tych saszetek widziałam jak bardzo zmienia się laktacja. Mój synek wygląda na bardzo szczęśliwego. Ma pełen brzuszek i wielki uśmiech na twarzy. Śpi dużo dłużej i ładnie przybiera na wadze.
05-10-2018
Ocena:
Trochę mnie uspokoił ten artykuł, dzięki
26-09-2018
Ocena:
kiedyś przy pierwszym dziecku piłam herbatki ziołowe laktacyjne, ale było to strasznie trudne, bo od wielu lat nie przepadam za ziołami. Dobrze, że lactosan mama ma normalny, karmelowy smak, ale nadal naturalny skład. Działa mlekopędnie i to najważniejsze.
31-07-2018
Ocena:
Mi również pomaga lactosan, ma fajny smak i nie muszę się zmuszać do jego picia. Chciałabym karmić jak najdłużej, jeśli tylko będzie pokarm i możliwość bycia w domu z dzieckiem.
19-07-2018
Ocena:
Na całe szczęście ja też mroziłam, kiedy mleka było za dużo. Nie sądziłam, że będzie mnie dotyczył kryzys laktacyjny. Piję Lactosan mama, który ma beta glukan i słód z jęczmienia. Dobrze smakuje i nie trzeba się do niego zmuszać.
02-07-2018
Ocena:
Poradziłam sobie podając zapasy zgromadzone w zamrażarce, bo bywały momenty, że tego mleka brakowało. Podawałam jednak taką specjalną butelkę Calma, która nie zaburza ssania i udało się przetrwać, teraz już kp ponad rok!
gorset laktacyjny

Gorset laktacyjny do karmienia. Jak działa i jaki wybrać?

2024-06-27
Korzystanie z laktatora bez użycia rąk? To możliwe. Wystarczy, że zainwestujesz w specjalny gorset do odprowadzania pokarmu, dzięki któremu będziesz mogła w tym czasie robić inne rzeczy – sprzątać czy odpoczywać. Jest bezpieczny i wygodny w użyciu, przez co coraz więcej mam dodaje go na listę rzeczy, których potrzebuje. Jak działa gorset laktacyjny i jaki model wybrać? Zapraszamy do lektury.
kolektor na mleko

Kolektor na mleko. Jak poprawnie używać i co to właściwie jest?

2024-06-24
Jesteś po porodzie? Zainteresuj się kolektorem na mleko, który zdobywa coraz większą popularność wśród mam. To dość tanie i jednocześnie szalenie pomocne rozwiązanie, dzięki któremu będziesz w stanie zbierać i magazynować pokarm, który bez niego mógłby się zmarnować. Co to jest kolektor na mleko i jak go używać? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w tym poradniku.
rogal czy kura

Rogal czy kura, czyli najlepsze poduszki do karmienia

2024-06-10
Szukasz najlepszej poduszki do karmienia? Zastanawiasz się nad tym, czy rogal, czy kura do karmienia będzie lepsze? Nie wiesz, jak używać poduszki do karmienia? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałaś twierdząco – koniecznie przeczytaj nasz artykuł.
podrażniona brodawka piersiowa

Podrażniona brodawka sutkowa. Jak pielęgnować? Jaki balsam?

2024-05-29
Wbrew pozorom podrażnione, pękające, a nawet pogryzione brodawki sutkowe są powszechnym problemem wielu świeżo upieczonych mam. Dla niektórych kobiet problem jest tak dotkliwy, że rezygnują z karmienia. Jak sobie z tym radzić? Przeczytaj nasz przewodnik, w którym podpowiadamy, jak pielęgnować brodawkę sutkową i łagodzić ewentualne podrażnienia i ból.
przechowywanie mleka matki

Przechowywanie mleka matki. Jak to robić?

2024-05-27
Karmienie piersią jest powszechnie uznawane za najlepszy sposób dostarczania niemowlętom niezbędnych składników odżywczych, które wspierają ich rozwój i zdrowie. Nie zawsze jednak mama ma możliwość bezpośrednio karmić piersią swoje maleństwo. Podczas nieobecności rodzicielki, dobrym rozwiązaniem odciąganie mleka. Należy jednak pamiętać o tym, że bardzo ważne jest odpowiednie przechowywanie mleka matki, aby było bezpieczne dla maleństwa i pełne wartości odżywczych. Jak przechowywać mleko matki? Ile może stać odciągnięte mleko? Jak rozmrażać mleko matki? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.
jak używać kompresów żelowych na piersi

Jak używać kompresów żelowych na piersi? Które mają dobre opinie?

2024-05-20
Karmienie piersią – choć jest najlepszym sposobem na stworzenie więzi matki z dzieckiem i zapewnienie mu ochrony – bywa także bolesnym doświadczeniem. Podrażnienia, obrzęki czy zatkane przewody pokarmowe są nieprzyjemnymi, ale dość powszechnymi problemami, z którymi borykają się świeżo upieczone mamy. Jak sobie z nimi radzić? Jednym ze sposobów na przyniesienie ulgi są kompresy żelowe na piersi. Podpowiadamy, jak ich używać i które z nich warto kupić.
sns karmienie piersią

Czym jest SNS, czyli system wspomagający karmienie piersią?

2024-05-17
Nieważne, jak skrupulatnie zaplanowałaś karmienie maluszka – życie często weryfikuje plany i sprawia, że coś idzie nie tak. Co zrobić w sytuacji, gdy jest to utrudnione lub niemożliwe? Na szczęście współcześnie mamy nie są pozostawione same sobie, a zamiast tego mogą wybierać spośród wielu różnych rozwiązań i pomocy. Wśród nich czeka system wspomagający karmienie piersią, czyli SNS. Co to takiego i jak wygląda karmienie z jego pomocą? Na te i inne pytania odpowiadamy w tym artykule.